خانه :: اساتید :: اخبار
اقامه نماز عید سعید فطر،جمعه، ساعت 8 صبح، مسجد دانشگاه
اعمال روز عیداعمال روز عید
1 ــ بعد از نماز صبح و نماز عید این تکبیرات را بگو:
"الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا" گفته شود.
2 ــ پرداخت زکات فطره پیش از نماز عید.
3 ــ انجام غسل روز عید. که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نماز عید است. در هنگام غسل بگو: "اللهم ایماناً بک و تصدیقاً بکتابک واتباع سنّة نبیّک محمّد صلّى الّله علیه و آله." و پس از غسل بگو: "اللّهم اجعله کفّارة لذنوبی و طهّر دینی اللّهم اذهب عنّی الدنس".
4 ــ برای اقامه نماز عید لباس نیکو پوشیده و از عطر استفاده نمایید.

5 ــ پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنى. و بهتر آن است که به خرما یا به شیرینى باشد. و شیخ مفید فرموده مستحب است خوردن مقدار کمى از تربت‏ سیدالشهداء علیه السلام که براى هر دردى شفا است.

6 ــ قبل از خروج از منزل برای نماز عید، دعایی را که از امام باقر علیه السلام روایت شده بخوانی: "اللّهم من تهیأ فی هذا الیوم او تعبأ او اعدّ واستعدّ لوفادة الى مخلوق رجاء رفده و نوافله و فواضله و عطایاه فان الیک یا سیدی تهیئتی و تعبئتی و اعدادی و استعدادی رجاء رفدک و جوائزک و نوافلک و فواضلک و فضائلک و عطایاک و قد غدوت الى عید من اعیاد امّة نبیّک محمّد صلوات الله علیه و على آله و لم‌افد الیک الیوم بعمل صالح اثق به قدمته ولاتوجهت ‏بمخلوق املته ولکن اتیتک خاضعاً مقراً بذنوبی و اسائتی الى نفسی فیا عظیم یا عظیم یا عظیم اغفرلی العظیم من ذنوبی فانّه لایغفر الذنوب العظام الّا انت ‏یا لا اله الّا انت ‏یا ارحم الراحمین".

7 ــ اقامه نماز عید.

8 ــ زیارت امام حسین علیه السلام.

9 ــ دعاى ندبه خوانده شود. سیدبن طاوس فرموده که چون از دعا فارغ شود به سجده رود و بگوید: "اعوذ بک من نار حرّها لایطفى و جدیدها لایبلى وعطشانها لایروى" پس گونه راست را بر خاک بگذارد و بگوید: "الهی لاتقلب وجهی فی النار بعد سجودی وتعفیری لک بغیر من منّی علیک بل لک المنّ علیّ" سپس گونه چپ را بر خاک بگذارد و بگوید: "ارحم من اساء واقترف واستکان واعترف" پس به حال سجده شود و بگوید: "ان کنت‏ بئس العبد فانت نعم الرّب عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک یا کریم" پس از آن صد بار بگوید: العفو العفو.


ارسال شده در مورخه: 24-03-1397