خانه :: اساتید :: اخبار
برنامه تابستانی رصدخانه دانشگاه زنجان
قابل توجه کلیه علاقه مندان به نجوم و رصد آسمان شب: (14-4-1395) ادامه خبر
رصد گذر عطارد از مقابل خورشید در رصدخانه دانشگاه زنجان
گزارش پر مخاطب ترین فعالیت عمومی رصدخانه دانشگاه زنجان (22-2-1395) ادامه خبر
بارش شهابی اتا-دلوی
بررسی و تشریح بارش شهابی اتا-دلوی در اردیبهشت ۹۵ (13-2-1395) ادامه خبر
بروزرسانی: 29-1-1395
ساعت افتابی دانشگاه زنجان

ساعت آفتابی دانشگاه زنجان - که تا چندی پیش بزرگترین ساعت آفتابی ایران به شمار می رفت - از نوع ساعتهای آفتابی افقی بوده و در داخل یک آب نمای بزرگ، در ضلع جنوبی ساختمان ادارات مرکزی دانشگاه زنجان توسط مهندس محمود حسنی (کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان) طراحی و اجرا شده است. 

این ساعت بصورت یک آبنما طراحی و اجرا گردیده بطوری که سنگ درپوش آبنما به عنوان صفحه ساعت کاربرد دارد و شاخص ساعت نیز بطور مجزا در وسط حوض به زیبایی تمام اجرا گردیده است. 

این ساعت با دارا بودن قطر صفحه 8 متر و 84 سانتیمتر و ارتفاع شاخص 4 متر و 30 سانتیمتر هم از لحاظ قطر صفحه و هم از لحاظ ارتفاع شاخص، تا همین اواخر، بزرگترین ساعت آفتابی ایران به شمار می رفت.

هزینه ساخت این ساعت بالغ بر 000ر000ر60 ریال بوده که از محل طرح جامع محوطه سازی دانشگاه زنجان هزینه گردیده است. کار ساخت این ساعت تا قبل از انقلاب تابستانی سال 1386 پایان یافته و از روز اول تابستان 86 طی مراسمی با حضور روسا و مسئولین دانشگاه افتتاح و عملاً کار خود را شروع نموده است.

جنس ساعت از مصالح ساختمانی معمول بوده (سنگ، آجر، بتن، آهن و ... ) که با سرامیکهای کوچک شش گوش با رنگهای زیبا نماکاری شده است. 

در این ساعت آفتابی، برای هر یک از ساعات روز از یک عدد بزرگ انگلیسی، برای نشان دادن خطوط نیم ساعتها از نماد لوزی و برای نشان دادن خطوط یک ربع ها از نماد ستاره استفاده شده است که همه اعداد و نمادها روی صفحه ساعت به زیبایی حکاکی شده اند. همچنین بر روی صفحه ساعت جهت قبله نیز جداگانه حکاکی شده است.

پیام این ساعت آفتابی زیبا نیز بر روی سنگ سفید شاخص ساعت و با رنگ قرمز بدین شرح حکاکی شده است: من بی خوشید هیچم، تو بی خدا هیچی!

سایر مشخصات ساعت به قرار زیرند:

ارتفاع صفحه ساعت از کف زمین: 60 سانتیمتر 
ارتفاع شاخص از کف زمین: 4 متر و 30 سانتیمتر
ارتفاع شاخص از صفحه ساعت: 3 متر و 68 سانتیمتر
قطر خارجی صفحه ساعت: 8 متر و 84 سانتیمتر 
قطر داخلی صفحه ساعت: 7 متر و 84 سانتیمتر
ضخامت شاخص: 35 سانتیمتر
پهنای صفحه ساعت (سنگ درپوش حوض): 50 سانتیمتر
طراح و محاسب: مهندس محمود حسنی
پیمانکار مجری: شرکت کاراکتر

 

بازدید امروز: 2