خانه  :: اساتید  :: اخبار

نمونه ای موفق از اعتماد و تکیه بر توان داخلی
با همکاری اساتید دانشگاه زنجان جایگزینی عایق­ های آزبست سرطان زا در پروژه اورهال کوره کالدو انجام شدجایگزینی عایق­های آزبست سرطان زا در پروژه اورهال کوره کالدو شرکت ملی سرب و روی با عایق­های نوین نانومتخلخل هواژل با همکاری اساتید دانشگاه زنجان

کوره ذوب و احیا شرکت ملی سرب و روی ایران با ظرفیت 100 تن یکی از هفت کوره بزرگ دنیا می باشد که طراحی و ساخت شرکت بولیدن سوئد و مانسمان دماگ آلمان می باشد. بعد از 26 سال کارکرد، این کوره نیازمند تعمیرات اساسی بود. مطابق برآورد شرکت سازنده خارجی و در برنامه ریزی اولیه هزینه انجام پروژه 200 میلیارد ریال با زمان بندی 6 ماه اعلام شده بود.

با امتناع شرکت خارجی سازنده از ادامه همکاری، با همت مدیر عامل شرکت ملی سرب و روی ایران و تکیه بر مهندسی داخلی و توان مدیران و کارشناسان مجرب شرکت و بهره مندی از مشاوره های تخصصی صنعتی و دانشگاهی، انجام تعمیرات اساسی توسط شرکت ملی سرب و روی و با هزینه کمتر از 50 میلیارد ریال طی 76 روز کاری به انجام رسید.

یکی از طرح­های پروژه اورهال بحث جایگزینی عایق­ کوره بود، با توجه به کارکرد پیچیده این کوره و عملکرد چندگانه عایق، طی جلسات مختلف کارشناسی و فنی میان مسئولین شرکت ملی سرب و روی و اساتید دانشگاه زنجان (دکتر حسن برگزین و دکتر طاهر یوسفی امیری)، توجیه فنی عایق های هواژل انجام و جایگزینی عایق آزبستی با عایق نانومتخلخل هواژل ساخت شرکت دانش بنیان پاکان آتیه نانودانش به تصویب رسید. آزبست یک ماده سرطان زای قطعی بوده و عامل بیش از50 درصد سرطان­های شغلی است. از این رو کشورهای زیادی استفاده از آن را ممنوع کرده اند. از مزایای مختلف جایگزینی آزبست با محصول دانش بنیان هواژل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زیست سازگاری بالاتر و عدم وجود خطرات بر سلامتی انسان
  • مقاومت حرارتی بیشتر و کاهش مصرف انرژی در کوره
  • رفتار مکانیکی و انعطاف پذیری بهینه که منجر به ریزش بسیار کمتر عایق هواژل و طول عمر بیشتر آن می شود.

 

این کار بزرگ را که نمونه ای موفق از اعتماد و تکیه بر توان داخلی و اقتصاد دانش بنیان می باشد، به مدیریت و پرسنل محترم شرکت ملی سرب و روی و اساتید همکار پروژه تبریک عرض می نماییم.

;
ارسال شده در مورخه: 03-11-1397

آخرين اخبار با موضوع: دفتر ریاست و روابط عمومی

تغییر امتحانات روز شنبه مورخه ۲۵ خرداد ماه ۹۸ به روز یکشنبه ۹ تیر ماه

به دلیل تلاقی با آزمون کارشناسی ارشد کلیه امتحانات 25 خردادماه به 9 تیرماه منتقل می گردد (15-03-1398)

   

انتصابات صورت گرفته

طی ماه های اخیر با احکامی از سوی ریاست دانشگاه انتصاباتی انجام شد (30-02-1398)

   

برگزاری نخستین همایش ملی کیفیت در فضاهای معماری و شهری

نخستین همایش ملی کیفیت در فضاهای معماری و شهری با هدف نگرش به جنبه های کیفی زندگی در دانشگاه زنجان برگزار شد (14-02-1398)

   

تجلیل از اساتید برتر آموزشی دانشگاه

به مناسبت گرامیداشت روز معلم و مقام شامخ استاد از اساتید برتر آموزشی دانشگاه تقدیر شد (10-02-1398)

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
دفتر ریاست و روابط عمومی

تجلیل از اساتید برتر آموزشی دانشگاه