خانه :: اساتید :: اخبار
کنفرانس کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف
کنفرانس کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف با رویکرد الزامات دانشگاه کارآفرین (23-7-1396) ادامه خبر
پنجمین نمایشگاه تخصصی الکامپ زنجان
پنجمین نمایشگاه تخصصی الکامپ زنجان برگزار می شود (3-7-1396) ادامه خبر
چهارمین جشنواره ملی ایده های برتر و اختراعات
فراخوان ثبت نام چهارمین جشنواره ملی ایده های برتر و اختراعات مدیریت شهری با محوریت تبریز 2018 (14-4-1396) ادامه خبر
بروزرسانی: 16-6-1394
درباره زنجان

استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز می­نامند در ناحیه­ی مرکزی شمال غرب کشور واقع شده به نحوی که با 7 استان دیگر در این ناحیه همجوار است و مساحتی نزدیک به 22164 کیلومتر مربع دارد  (شکل1). این استان دارای 7 شهرستان، 16 بخش، 8 شهر، 44دهستان و 981 آبادی دارای سکنه است و یکی از مناطق تاریخی ایران به شمار می رود. شرایط جغرافیایی مشتمل بر تنوع آب و هوایی با برخورداری از منابع آب و خاک حاصلخیز، این استان را به یک منطقه مناسب کشاورزی مبدل نموده است. به گونه­ای که در حال حاضر زنجان یکی از قطبهای کشاورزی و دامداری غرب کشور به حساب می­آید. در بخش صنعت و معدن نیز استان زنجان موقعیت ممتازی دارد به ویژه آنکه به دلیل همجواری و نزدیکی به پایتخت و تعدد استانهای همجوار روز به روز با توسعه و گسترش واحدهای صنعتی مواجه می باشد. 

 

 

 

بر اساس آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسكن در آبان ماه 1390، جمعيت استان برابر 1015734 نفر بوده كه در مقايسه با سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1385 متوسط رشد سالانه جمعيت معادل 04/1 درصد بوده است. از اين تعداد جمعيت، 5/62 درصد در نقاط شهري و 5/37 درصد در نقاط روستايي ساكن بوده‌اند.

برخی از دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی استان

1- دانشگاه زنجان

2- دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

3- دانشگاه علوم پزشکی زنجان

4- دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

5- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر

 

1- مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان

2- موسسه تحقیقات ترانسفورماتور

3- شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیرآهنی

 

 

 

قابلیت ها و توانمندی های صنعتی و معدنی

استان زنجان به سبب شرايط و موقعيت استثنائي خود و به همت مسئولين، در سال‌هاي اخير شتاب قابل توجهي را در توسعۀ صنعتي داشته و در شرايط فعلي به يکي از قطب‌هاي مهم صنعتي کشور تبديل شده و با اين روند شتابان در حال جذب سرمايه‌هاي مهم بخش صنعت و معدن مي‌باشد. قرار گرفتن استان در مسير جادۀ ترانريت، آزاد راه، راه‌آهن، همجواري با استان‌هاي مهم جمعيتي و صنعتي، دسترسي به امکانات و تأسيسات زير بنايي تجهيز شدۀ استاني و ملي و مزيت‌هاي نسبي آشکار شدۀ استان زنجان، شرايط مطلوبي براي فعاليت‌هاي صنعتي و تمرکز سرمايه‌گذاري بخش خصوصي ايجاد نموده است. این استان حدود 80 درصد سرب و 70 درصد روی کشور را تولید می­کند. همچنین، به دليل حضور صنايع مادر در حوزه­ي صنعت برق کشور، صنايع مربوط به خطوط ريلي کشور و وجود دو شهرک صنعتي قوي در منطقه استعداد بالايي براي جذب سرمايه و ايجاد و توليد فناوري دارد.

همچنين با توجه به شرايط مناسب اقليمي عمدۀ فعاليت‌هاي صنعتي استان در زمينه‌هاي ذوب سرب و روي، ترانسفورماتورسازي، انواع نخ تاير، صنايع نساجي، صنايع فلزي، صنايع ساختماني، صنايع غذايي، سلولزي و شيميايي و صنايع معدني مي­باشد. با توجه به آمارهای موجود از مجموع 171 کارگاه، تولید منسوجات و تولید فلزات اساسی هر کدام با 28 کارگاه در رتبه‌ی اول قرار دارند و پس از آن‌ها صنایع مواد غذایی و آشامیدنی با 25 کارگاه و تولید محصولات کانی غیرفلز با 22 کارگاه در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

 

قابلیت ها و توانمندی های صنعتی

استان زنجان به سبب شرايط و موقعيت استثنائي خود و به همت مسئولين، در سال‌هاي اخير شتاب قابل توجهي را در توسعۀ صنعتي داشته و در شرايط فعلي به يکي از قطب‌هاي مهم صنعتي کشور تبديل شده و با اين روند شتابان در حال جذب سرمايه‌هاي مهم بخش صنعت و معدن مي‌باشد. قرار گرفتن استان در مسير جادۀ ترانريت، آزادراه، راه‌آهن، همجواري با استان‌هاي مهم جمعيتي و صنعتي، دسترسي به امکانات و تأسيسات زيربنايي تجهيز شدۀ استاني و ملي و مزيت‌هاي نسبي آشکار شدۀ استان زنجان، شرايط مطلوبي براي فعاليت‌هاي صنعتي و تمرکز سرمايه‌گذاري بخش خصوصي ايجاد نموده است. این استان حدود 80 درصد سرب و 70 درصد روی کشور را تولید می­کند. همچنین، به دليل حضور صنايع مادر در حوزه­ي صنعت برق کشور، صنايع مربوط به خطوط ريلي کشور و وجود دو شهرک صنعتي قوي در منطقه استعداد بالايي براي جذب سرمايه و ايجاد و توليد فناوري دارد. همچنين با توجه به شرايط مناسب اقليمي عمدۀ فعاليت‌هاي صنعتي استان در زمينه‌هاي تولید سرب و روي، ترانسفورماتورسازي، انواع نخ تاير، صنايع نساجي، صنايع فلزي، صنايع ساختماني، صنايع غذايي، سلولزي و شيميايي و صنايع معدني مي­باشد.

 

قابلیت ها و توانمندی های معدنی

يکي از برجسته­ترين ويژگيهاي استان زنجان داشتن معادن غني است. به طوري که براي مثال اصلي­ترين منبع تأمين­ سرب و روي کشور و حتي خاورميانه استان زنجان مي­باشد. رخدادهاي زمين‌شناسي باعث تشکيل کانسارهاي متنوعي در استان شده بطوريکه در حال حاضر بالغ بر 170 انديس و ذخائر معدني قابل بهره‌برداري و يا در دست اکتشاف شناسايي شد، با ذخيره‌اي افزون بر 500 ميليون تن در استان وجود دارد که عمدتاً شامل سرب و روي، براسيت، سيليس، خاک‌هاي صنعتي، آنتي‌موئن، تالک، پرسيت و ... مي‌باشد.     

از نظر ذخائر معدني مناطق چهار گانۀ مشروحۀ ذيل در استان حائز اهميت است:

  • کوه‌هاي طارم (ادامۀ کوه‌هاي البرز غربي) در شمال استان به عنوان خاستگاه انديس‌هاي مس و سنگ‌هاي تزئيني گرانيتي مطرح مي‌باشند.
  • کوه‌هاي سلطانيه به عنوان خاستگاه کانسارهاي سيليس (تاپ کوارتريت‌ها) و فلزات نادر و مس مطرح مي‌باشند.
  • تپه‌هاي سعيدآباد کرسف حاوي انواع رسوبات و تشکيلات دوران گذشته تا تشکيلات اخير، برونزدهايي از تشکيلات دوران گذشته و زونهاي دگرگوني مي‌باشند.
  • کوه‌هاي تخت‌سليمان در منطقۀ غرب زنجان (انگوران) که مجموعه‌اي از سنگ‌هاي دگرگوني پرکامبرين در آن‌ها رخنمون دارد.

از ويژگي‌هاي معادن استان می‌توان به بزرگترين معدن سرب و روي خاورميانه، معدن منحصربفرد براسيت کشور، عبور کمربند سبز سبزه‌وار- قزوين- اهر، وجود گرانيت در کوه‌هاي طارم، عبور باند سيليس از کوه‌هاي سلطانيه، وجود ذخائر عظيمي از فلدسپات، سيليس و ذخائر آهک و رس فراوان اشاره کرد. وجود معدن سرب و روي انگوران موجب گشته که اين استان در حال حاضر به عنوان قطب توليد روي کشور مطرح گرديده و زمينۀ لازم براي ايجاد صنايع جنبي آن از قبيل صنايع گالوانيزاسيون، توليد اکسيد روي، پودر روي و سولفات روي فراهم شود.

 

توانمندیها و ظرفیت های بخش کشاورزی

توسعه و گسترش بخش كشاورزي و استفاده از ظرفيت‌هاي بالقوه  اين بخش همواره در فهرست مهم‌ترين اهداف و برنامه‌هاي بلندمدت توسعه كشور قرار داشته است. اين توجه ويژه به بخش كشاورزي از يك سو به دليل نقش استراتژيك اين بخش در تامين امنيت غذايي و از سوي ديگر به دليل قرار گرفتن بخش كشاورزي در گام‌هاي اوليه فرآيند توسعه از نظر اصول و مباني توسعه مي باشد. در این بخش بطور خلاصه بعضی استعدادهای استان در بخش کشاورزی را بیان نموده، سپس محدودیت ها و تنگناهای موجود در مسیر شکوفایی این استعدادها را ذکر می کنیم. به این ترتیب نقش علم و فناوری پویا در رفع موانع توسعه استان در بخش کشاورزی آشکار خواهد گردید.

 

سیمای کشاورزی استان

مساحت استان زنجان 22164 کیلومتر مربع بوده و حدود 40 درصد اراضی استان حفاظتی و غیر قابل بهره برداری می باشد. حدود 27 درصد اراضی مرتع محسوب گردیده، قابل کشت نمی باشد و 40 درصد اراضی نیز قابل کشت است که با توجه به وضعیت توپوگرافیک اراضی و منابع آبی موجود دو سوم آن کشاورزی بوده و قابلیت کشت آبی دارد. عمده ترین محصولات زراعی استان را گندم، جو، نباتات علوفه­ای، سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز تشکیل می دهد. همچنین استان زنجان در تولید حبوبات در بین استان های کشور در ردیف دهم و در تولید نباتات علوغه­ای در ردیف 12 قراردارد. مهمترین محصولات دائمی (باغی) استان انگور، زیتون و میوه­های دانه­دار و هسته­دار است. از نظر میزان تولید زیتون در بین 30 استان ردیف اول و از نظر تولید انگور رتبه هشتم را حائز می باشد. به بیان دیگر 2 درصد گندم کشور، بیش از 4 درصد حبوبات، حدود 6 درصد پیاز، 3 درصد سیب زمینی، حدود 5 درصد انگور و حدود 40 درصد زیتون کشور در استان زنجان تولید می شود. استان زنجان از حیث وجود مراتع و به تبع آن امکانات دامداری نیز قابلیت های فراوانی داشته و 4/2 درصد دام های کشور به استان زنجان اختصاص دارد. در تولید محصولات دامی، استان زنجان دارای مازاد تولید است و محصولات دامی آن به سایر استانها صادر می­شود که از آن جمله می توان به صدور شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ و عسل اشاره نمود.

 

منابع آبی استان

استان زنجان از حیث منابع آبی از پتانسیلی در حدود 4 میلیارد متر مکعب برخوردار می باشد که 5/3 درصد منابع آبی کشور را تشکیل می­دهد. آبهای سطحی 25 درصد و آبهای زیر زمینی 75 درصد کل منابع آبی استان را تشکیل می­دهد. میزان بهره­برداری از منابع آبهای سطحی استان حدود 10 درصد و این میزان برای آبهای زیر زمینی حدود 78 درصد است. در حالیکه این نسبت ها در سطح کل کشور به ترتیب معادل 47 درصد و 88 درصد می باشد. بنابراین در این بخش، به ویژه منابع آبهای سطحی، به میزان زیادی ظرفیت برای توسعه وجود دارد. در صورت بهره­گیری از ظرفیت­های بلااستفاده منابع آبی استان بخشهای کشاورزی، دامداری و صنعت بهره­های فراوانی از آن خواهند برد، یعنی توسعه منابع آبی، توسعه سایر بخشها را نیز در پی خواهد داشت. متوسط بارندگی سالانه استان در طول 30 سال گذشته حدود 310 میلی متر بوده و پتانسیل آبهای سطحی استان بیش از 3 میلیارد متر مکعب می­باشد. همچنین تخلیه سالانه منابع آبهای زیر زمینی استان بیش از یک میلیارد متر مکعب است (از طریق قنات ، چشمه ها ، چاههای عمیق و نیم عمیق).

 

توانمندیها و ظرفیتهای بخش خدمات

استان زنجان با توجه به توانمندیهای پیش گفته شده و نیز موقعیت راهبردی در کشور در این بخش نیز توانمندیهای قابل  توجهی دارد. چنانچه این بخش را به زیر بخشهای بازرگانی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزش عالی و درمان، طرحهای عمرانی تقسیم کنیم در هر کدام از بخشهای فوق به نکات ذیل می­توان اشاره نمود:

  • بازرگانی

با توجه به موقعیت استان و قرار گرفتن در بین 7 استان مهم کشور، جهت تمرکز زدایی از پایتخت این استان می­­تواند مرکز تجاری و عرضه محصولات تولیدی در شمالغرب کشور باشد و در این رابطه ایجاد مرکز پشتیبانی و عرضه محصولات کشاورزی، مرکز صادرات محصولات کشاورزی توسط بخش خصوصی در دستور کار بوده و اقدامات اولیه از قبیل واگذاری زمین  و تهیه طرح انجام شده است. همچنین وجود مرکز نمایشگاههای بین­المللی کاسپین که نمایشگاه منحصر بفرد بخش خصوصی در سطح استانهای کشور می­باشد ویژگی خاصی در این بخش به استان بخشیده است. استفاده از روشهای نوین توزیع، بازرگانی و تجارت از نیاز­های اساسی این بخش می­باشد که باید توسط مراکز آموزش عالی استان تقویت گردد.

 

میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی

وجود بیش از 50 مرکز دارای جاذبه برای گردشگران داخلی و خارجی از قابلیت­های استان محسوب می­شود. از مراکز شاخص می­توان به گنبد سلطانیه، غار کتله خور، سد گلابر، سد تهم اشاره نمود. ضمنا این استان در مسیر تور­های گردشگری قرارداشته و ایجاد مراکز گردشگری با امکانات مناسب از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است. طراحی این مراکز استفاده از فناوریهای نوین در صنعت توریسم ضرورت حضور فعال اساتید و متخصصین دانشگاهی در این عرصه را دوچندان می­کند. همچنین صنایع دستی استان نیز از مراکز مهم صنایع دستی کشور محسوب شده و جهت بازرگانی این بخش و ایجاد خوشه­های صنایع دستی نیاز به کار نرم افزاری و مدیریت علمی می­باشد.

- درمان

در سالهای اخیر با استقرار فناوریهای نوین پزشکی در بیمارستانهای استان زمینه جذب توریسم درمانی فراهم شده و بمنظور تمرکززدایی از پایتخت ارتقا سطح درمان از اهداف اساسی سیاست­گذاری استان می­باشد. و در حال حاضر روزانه بیماران زیادی خارج از استان جهت جراحی­های پیشرفته به استان مراجعه می­نمایند.

 

صنایع دستی زنجان

 

ملیله کاری

از کارهای دستی بومی زنجان ساخت وسایل نقره ای و به ندرت طلائی به صورت ملیله کاری است که در اوایل فقط در زنجان معمول بوده که در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به تهران و اصفهان کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهر ها رواج دادند.

 

 

 

 

 

 

چاروق دوزی

چاروق دوزی یکی دیگر از هنر های دستی است که دستهای ظریف هنرمندان زنجانی در تولیدات آن مهارت ویژه ای دارند. این چاروقها مشخصاً زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشریفاتی و تفننی دارد.

 

چاقوسازی

چاقو سازی در زنجان که با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت ساخته می شود با ویژگی هایی همچون ظرافت ،تناسب ،تنوغ ،قدرت برش و آبکاری تیغه از شهرت فراوانی بر خوردار است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازدید امروز: 2