بروزرسانی: 8-9-1402
سیاست های پهنای باند اینترنت دانشگاه زنجان

نحوه اتصال به اینترنت دانشگاه زنجان

برای اتصال به اینترنت باید نام کاربری و کلمه عبور دریافتی از مرکز فناوری اطلاعات را استفاده نمایید. برای اتصال به اینترنت به آدرس http://hotspot.znu.ac.ir رفته و با استفاده از حساب کاربری که در اختیارتان قرار گرفته وارد اینترنت شوید. لطفاً پس از پایان استفاده از اینترنت حتماً به آدرس http://hotspot.znu.ac.ir رفته و بر روی خروج کلیک کنید. در صورتی که بدون انجام خروج لپ‌تاپ یا کامپیوتر را خاموش کنید زمان استفاده از اینترنت تا زمان منقضی شدن جلسه ادامه دار خواهد بود.

توضیح اصطلاحات بکار رفته در متن

 • پهنای باند: بیانگر این می‌باشد که به طور هم زمان چند بیت می‌تواند از کنار هم رد شوند. برای ارتباطات شبکه‌ای پهنای باند به حداکثر میزان انتقال اطلاعات که می تواند در لحظه بر روی رسانه ارتباطی منتقل شود، اشاره می کند. این نوع پهنای باند با واحد بیت در ثانیه که به اختصار bps گفته می شود، اندازه‌گیری می شود. هر کیلو بیت (Kb) برابر 1024 بیت و هر مگابیت (Mb)  برابر 1024 کیلوبیت است. در مقابل این واحد، واحد دیگری با نام کبلو بایت در ثانیه وجود دارد (KB/s) که کلمه بایت در آن با حرف B بزرگ انگلیسی مشخص می‌شود و معمولاً در زمان دانلود و دریافت فایل از اینترنت قابل مشاهده است. هر ۱ بایت از ۸ بیت تشکیل شده است. بنابراین به عنوان مثال پهنای باند 1Mb/s معادل 1024Kb/s و معادل 128KB/s می­‌باشد.
 • ترافیک مصرفی: مجموع آپلود و دانلود اطلاعات توسط شما (هر داده‌­ای که بر روی شبکه اینترنت ارسال و یا دریافت کنید)، ترافیک مصرفی را تشکیل می­دهد.
 • اینترنت: به سرویس‌ها و اطلاعاتی که خارج از شبکه دانشگاه قرار داشته اطلاق می‌گردد. این اطلاعات با لحاظ نمودن سیاست‌های پهنای باند دانشگاه در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.
 • اینترانت: کلیه سرویسهایی که در داخل شبکه دانشگاه توسط واحد انفورماتیک یا سایر بخشهای دانشگاه ارائه می‌شوند جزو سرویسهای اینترانتی محسوب می‌شوند. سرویسهایی مانند وب‌سایت بخشهای مختلف دانشگاه، پست الکترونیک، سامانه گلستان، سامانه تغذیه، سامانه خوابگاه، سامانه بانک نرم‌افزار، پایگاه اطلاعات ویدئویی و ...

سیاست های پهنای باند اینترنت دانشگاه زنجان

 • شما مسئول تمامی‌ترافیک دستگاه‌های خود می­باشید.
 • ترافیک شبکه داخلی دانشگاه جزو ترافیک مصرفی شما محاسبه نشده و پهنای باند استفاده از خدمات ارائه شده در این شبکه نامحدود می‌باشد.  (به عنوان مثال جهت استفاده از سرویس ایمیل دانشگاه، سامانه گلستان و یا سامانه اتوماسیون اداری و ....  نیازی به مصرف پهنای باند نمی‌باشد.)
 • محدودیت ها ترافیکی به شرح ذیل می‌باشد.
  • ملاک محاسبه مصرف روزانه، مصرف از ساعت 00:00 تا ساعت 23:59 می‌باشد.
  • در صورت استفاده بیش از حد مجاز ترافیک هفتگی حساب کاربری شما تا زمان شارژ مجدد غیرفعال خواهد بود.
  • در صورت استفاده بیش از حد مجاز زمان ماهانه حساب کاربری شما تا زمان شارژ مجدد غیرفعال خواهد بود.
  • در صورت استفاده بیش از حد مجاز زمان روزانه حساب کاربری شما تا زمان شارژ مجدد غیرفعال خواهد بود.
  • دسترسی اینترنت دانشجویان پس از فارغ التحصیلی قطع خواهد شد.
 • ترافیک و زمان مصرفی از ساعت 1 شب لغایت 7 صبح با ضریب 0 حجم محاسبه می‌گردد. به عنوان مثال، در صورت دانلود 2 گیگابایت در ساعات ذکر شده، هیچگونه ترافیکی برای حساب کاربری شما منظور نخواهد شد.
 • مرکز انفورماتیک دانشگاه در قبال محدودیت های اعمال شده در موارد اتمام ترافیک مصرفی مسئولیتی نخواهد داشت. این محدودیت ها به صورت خودکار و در پایان بازه های مشخص شده برداشته خواهد شد.
 • محدودیت­ های اعمال شده در بازه های 30 روزه و 7 روزه متوالی با توجه به روز و تاریخ تعریف حساب کاربری محاسبه گردیده و در ابتدا و یا انتهای هفته و یا ماه، ترافیک مصرفی بازنشانی نخواهد شد.
 • جهت جلوگیری از ترافیک‌های ناخواسته نظیر آپدیت شدن سیستم عامل‌ها و یا برنامه آفیس و یا در صورت نیاز به دانلود نرم افزار‌های خاص، پیشنهاد می‌گردد از سرویس های درون شبکه‌ای مرکز فناوری اطلاعات (سرویس بروزرسانی نرم افزار، بانک نرم افزار و ....) در این خصوص استفاده نمایید.

جدول پهنای باند و حجم اختصاص یافته به حسابهای کاربری

 

دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع دکترا

کارمندان

اعضای هیأت علمی

استادان مدعو

پهنای باند

8mbps

8mbps

8mbps

8mbps

8mbps

8mbps

ترافیک مجاز هفتگی

2GB

4GB

6GB

2GB

-

6GB

محدودیت زمان هفتگی

-

-

-

 

-

-

ساعات مجاز روزانه

5 ساعت

-

-

2 ساعت

-

12 ساعت

ساعات مجاز ماهانه

-

250 ساعت

400 ساعت

-

-

-

بسته اینترنت پشتیبان
برای هر ترم
200 ساعت
50GB
50 ساعت
100GB
50 ساعت
100GB
- - -

بسته اینترنت پشتیبان

پس از پایان ثبت‌نام‌ها در ابتدای هر ترم، بسته اینترنت پشتیبان برای دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی بر طبق مصوبه شورای انفورماتیک دانشگاه فعال می‌گردد. در صورت پایان یافتن ترافیک/زمان بسته اینترنتی، درصورت داشتن بسته پشتیبان، سامانه اکانتینگ بصورت خودکار از آن استفاده خواهد کرد.

بازدید امروز: 2