بروزرسانی: 14-7-1398
مقابله با اسپم

از جنبه هاي منفي استفاده از پست الکترونيک، دریافت هرزنامه یا همان اسپم است که در بسياري از موارد این هرزنامه ها در بردارنده انواع ویروس ها هستند و يکي از راه هاي آلوده شدن سيستم هاي کامپيوتري به انواع ويروس ها نیز می باشند. سرويس پست الكترونيك دانشگاه از مكانيسم هاي مختلفي براي شناسايي هرزنامه ها استفاده مي نمايد كه بر اثر آن بسياري از آنها حذف شده و يا به فولدر SPAM كاربر ارسال مي شود. با اين وجود هنوز تعدادي از هرزنامه ها شناسايي نشده و به كاربر ارسال مي شود. هر چند از دريافت نامه هاي الکترونيکي ناخواسته، گريزي نيست ولي با رعايت موارد  زیر مي توان تعداد هرز نامه هاي دريافتي را کاهش داده و از صدمات ناشي از آن ها جلوگيري کرد:

  • آدرس ايميل خود را فقط به افراد مورد اعتماد بدهيد.
  • آدرس های ایمیل دومی در سایت های عمومی مانند یاهو ، جیمیل، هاتمیل و غیره ایجاد کنید.
  • اگر می خواهید عضو سایتی شوید و یا فرمی را پر نمایید، از آدرس ایمیل دانشگاهی خود استفاده ننمایید، بلکه از ایمیل های عمومی مانند یاهو ، جیمیل، هاتمیل و غیره استفاده نمایید.
  • هيچگاه آدرس ايميل خود را در اختيار وب سايت ها قرار ندهيد.
  • هنگام پر کردن فرمها در وب سايتها ، به مواردي كه منجر به ارسال نامه هاي ناخواسته از طرف سايتها براي شما مي شود توجه كنيد. اين موارد اغلب به صورت پيش فرض فعال هستند كه لازم است  شما آنها را غير فعال كنيد.
  • تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ارسال آدرس ایمیل خود به وب سايت ها،گروه هاي خبري ، فروم ها و غیره بکارگیرید. فرستندگان اسپم برنامه‌های کوچکی به اسم Bot برای جستجو در این مکانها می‌فرستند که بدنبال "@" بگردند (این علامت به آنها می‌گوید که عبارت یافت‌شده یک آدرس ایمیل است). چنانچه می‌خواهید آدرس  ایمیل خود را در این مکان ها بفرستید، دو انتخاب دارید: اول اینکه از ایمیل دوم خود استفاده کنید؛ و دوم اینکه، اگر شما به نیت پاسخ گرفتن از افراد دیگر آدرس خود را می‌فرستید، ممکن است بخواهید از ایمیل اصلی خود استفاده کنید، بنابراین بجای نوشتن آدرس ایمیل خود بصورت عادی، آنرا مانند این مثال ارسال کنید:    user[at]yahoo[dot]com 
  • هنگام ارسال یک نامه به افراد مختلف، یک نفر را در  TO قرار داده و بقیه افراد را BCC کنید. با این کار آدرس ایمیل دریافت کننده ها را از یکدیگر پنهان می نمایید.
  • هرگز به هرزنامه ها پاسخ ندهید و یا بر لینک هایی که در هرزنامه ها وجود دارد، کليک نکنيد.
  • از جمله اطلاعات مورد نیاز برای عضو شدن در سایتی،  آدرس ایمیل و رمز عبور است، حتما توجه داشته باشید که رمز عبور متفاوتی با رمز عبور به پست الکترونیکتان را وارد نمایید.

بازدید امروز: 3