خانه :: اساتید :: اخبار

بروزرسانی: 30-6-1394
سال 94

- راه اندازی پروتکل https:

اطلاعاتی که به طور معمول در صفحات وب رد و بدل می شوند در بستر پروتکل HTTP یا Hyper Text Transfer Protocol انتقال می یابند، این پروتکل استانداردی تعریف شده است که با آن متن ساده یا plain text را منتقل می کنند، از طرفی این داده ها به دلیل رمزنگاری نشدن، برای افراد سوم شخص قابل خواندن هستند، مثلا اگر پسورد خود را در بستر این پروتکل به سروری منتقل کنید، ممکن است از طریق سرویس دهنده اینترنت، قابل روئیت باشد (با استفاده از برنامه هایی تحت عنوان sniffer) ، لذا http از لحاظ امنیتی در صفحاتی که اطلاعات مهم مانند رمز کاربری وجود دارد ، اصلا مناسب نیست، از این رو از پروتکلی دیگر به نام HTTPS یا Hyper Text Transfer Protocol Secure بدین منظور استفاده می کنند. در HTTPS رمزنگاری داده ها به وسیله SSL انجام می شود.

ssl  مخفف Secure Sockets Layer  می باشد و در اصطلاح به سیستم امن و رمزی انتقال داده اطلاق می شود، ssl را ابتدا شرکت Netscape به منظور نقل و انتقال امن و رمزی اطلاعات ایجاد نمود و اکنون تقریبا تمام مرورگرهای استاندارد از جمله فایر فاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا، گوگل کروم و سافاری آن را پشتیبانی می کنند؛ همچنین در این رابطه شرکتهایی وجود دارند که گواهی ssl ارائه می کنند.

برای داشتن یک ارتباط امن در بستر HTTPS ، نیاز به گواهی معتبر ssl می باشد که دانشگاه زنجان این گواهینامه را برای کل صفحات داخل دامنه znu.ac.ir تهیه نموده است.

-راه اندازی پروتکل BGP برای AS Number اختصاصی دانشگاه زنجان و انتقال کلیه ی سرور ها بر روی IP های اختصاصی دانشگاه زنجان:

- طراحی و اجرای شبکه وایرلس ساختمان مرکزی.

- یافتن نقاط کور وایرلس دانشکده های مهندسی ؛ علوم ؛ علوم انسانی ؛ عمران ؛ کشاورزی و تکمیل شبکه وایرلس دانشکده های فوق.

- طراحی و اجرای شبکه وایرلس دانشکده علوم اجتماعی. 

- ترمیم شبکه کوی اساتید دانشگاه.

- بروز رسانی نقشه فیبر نوری دانشگاه.

- طراحی و اجرای شبکه وایرلس ساختمان دانشکده معدن ، مواد و شیمی.

- اتصال دانشکده علوم انسانی چدید به فیبر نوری.

- اتصال سالن آمفی تاتر الغدیر به شبکه فیبر نوری.

راه اندازی سرور مانیتورینگ شبکه دانشگاه.

 

بازدید امروز: 2