خانه :: اساتید :: اخبار

بروزرسانی: 24-6-1394
سال86

-- تاسيس مرکز IT :

 • ساماندهي وضعيت اتاق سرور
 • مكانيابي و اخذ مجوز از كميته تخصيص فضا
 • عقد قرارداد جهت پارتيشن‌بندي و تهيه امكانات دفتري
 • طراحي و اجراي شبكه كامپيوتري مرکز
 • طراحي و نصب تابلو مرکز انفورماتيك
 • تهيه چارت سازماني مرکز و ارائه آن به دفتر طرح و برنامه جهت تصويب

-- خريد نرم افزار تحت ليسانس MS Windows 2003 Server R2 :

 • جهت راه‌اندازي و اجراي Domain Controller نياز به سيستم عامل Windows 2003 Server بود. با توجه به حساسيت پروژه، افزايش ضريب اطمينان و دارا بودن امكان بروزرساني نرم‌افزار سيستم عامل Windows 2003 Server R2 Standard Edition همراه با license معتبر خريداري شد.

-- خريد و نصب ويروس كش McAfee

 • با توجه به تعداد كامپيوترها در سطح دانشگاه و پراكندگي ساختمانها تصميم به خريد نرم‌افزار ضدويروس McAfee E-Policy Orchestrateهمراه با license معتبر گرفته شد. از مزاياي نرم‌افزار مذكور مي‌توان به اين موارد اشاره كرد :
 • امكان دريافت فايلهاي بروزرساني توسط سرور مركزي و ارسال آن به كلاينتها؛
 • نصب، بروزرساني، ويروس‌يابي و ويروس‌كشي بصورت اتوماتيك از طريق سرور؛
 • ارائه گزارشهاي متنوع و كامل از وضعيت كامپيوترها، ويروسها، بروزرساني‌ها و....

-- انعقاد قرارداد شبكه كوي اساتيد و مزرعه آموزشي دانشگاه.

شبكه مزرعه آموزشي دانشگاه به اتمام رسيده و در حال مذاكره براي خريد آنتن بي‌سيم براي اتصال به شبكه اينترنت مي‌باشد. و همچنين در حال انعقاد قراردادي جديد جهت شبكه كوي اساتيد، دانشكده تازه تاسيس رياضي و بخش مرجع كتابخانه مركزي توسط كارپردازي كل مي‌باشد.

-- تكميل شبكه ساختمان جديد دانشكده علوم انساني و اتصال آن به فيبر نوري

شبكه ساختمان جديد علوم انساني به پايان رسيده و هم‌اينك اين ساختمان توسط فيبر نوري به شبكه دانشگاه و اينترنت متصل مي‌باشد.

-- بازسازي شبكه ساختمان عمران و اتصال به فيبر نوري

شبكه ساختمان عمران بصورت استاندارد بازسازي گرديد و هم‌اينك به شبكه دانشگاه و اينترنت متصل مي‌باشد.

-- جهت ايجاد حلقه فيبر در دانشگاه قراردادي براي كشيدن فيبر 48 رشته SM بين دانشكده كشاورزي، ساختمان مركزي و مركز انفورماتيك منعقد شده است.

ساختمان واحدهاي فناوري مركز رشد دانشگاه كابل‌كشي شده و اتصال شبكه اين واحدها از طريق فيبرنوريMM مي‌باشد.

-- بعلت تغيير مكان كتابخانه مركزي و الحاق ساختمان آن به دانشكده كشاورزي، مكان فوق شبكه گرديده و به شبكه دانشگاه متصل گرديد.

به خاطر نبودن نقشه و اسناد مربوط به شبكه و تاسيسات كل دانشگاه، واحد انفورماتيك اقدام به تهيه پيشنويش و تصويب اجراي پروژه GIS در سه فاز نموده است.

-- انتقال سرورهاي ايميل و وب دانشگاه بر روي سرور جديد

سرور ايميل و وب دانشگاه بر روي سيستم عامل RedHat Linux Enterprise 4 و بر روي يك‌دستگاه كامپيوتر P4 معمولي قرار داشت و احتمال از بين رفتن اطلاعات در اثر قطعي برق و يا خرابي هارد ديسك بالا بود لذا برآن شديم تا اين 2 سرويس مهم دانشگاه را به روي سرور جديد HP ML370 منتقل كنيم. پس از راه‌اندازي سرويسهاي وب و ايميل و انتقال اطلاعات از سرور قبلي به سرور جديد، سرويس Anonymous Ftp بر روي سرور فوق راه‌اندازي گرديد تا كليه سرويسهاي ftp بر روي پورت استاندارد 21 قابل دسترس باشند.

-- نصب و راه اندازي Domain controller :

با نصب و راه‌اندازي اين سيستم، آمار دقيقتري از تعداد كاربران، كامپيوترها، پرينترها، اسكنرها و منابع شبكه به‌‌دست آمده است. با به اشتراك‌گذاري منابع(پرينتر و اسكنر) صرفه‌جويي قابل توجهي در هزينه خريد پرينتر و لوازم جانبي آن خواهد شد. مزاياي ديگر اين سيستم در آينده‌اي نزديك خود را نشان خواهند داد.

-- خريد 2 دستگاه NAS براي امور Backup گيري و تهيه پشتيبان از اطلاعات سرورها

با توجه به حجم بالای اطلاعات سرورها – مخصوصاٌ وب و ایمیل- و نیاز به پشتیبانگیری مداوم از این اطلاعات 2 عدد NAS ProWare خریداری گردید. بر روی یکی از NASها اطلاعات پشتیبان نگهداری شده و بر روی دیگری اطلاعات موجود در ftp ، فیلم‌های سایت ماهواره، ebookها نگهداری می‌شود. فضای ذخیره‌سازی هر یک از این NAS ها حدود 2 ترابایت می‌باشد.

-- خريد 5 دستگاه كامپيوتر براي دانشكده‌ها جهت راه‌اندازي Domain Controller محلي در دانشكده‌ها

برای استفاده بهینه از سیستم Domain Controller و کنترل ترافیک شبکه پس از بحث و بررسی با کارشناسان نتیجه برآن شد تا در هر دانشکده یک Domain Controller بعنوان پشتیبان وجود داشته باشد و در ضمن بعنوان فایل سرور اطلاعات دانشجویان آن دانشکده را در خود نگهداری کند.

-- خريد 5 دستگاه سوئيچ لايه 3 – Netgear و 5 دستگاه ups براي دانشكده ها.

-- افزايش پهناي باند دانشگاه از 3mbps به 6mbps .

بعلت افزایش تعداد کاربران و کاهش 45درصدی تعرفه پهنای باند، پهنای باند دانشگاه از ابتدای آبانماه تقریبا با همان هزینه از 3mbps به 6mbps افزایش یافت.

-- خريد Core switch Cisco 6000 :

 • بعلت خراب شدن سوئیچ اصلی دانشگاه (cisco ws-4006 ) پس از كار كارشناسي و رايزني با شركتهاي متخصص در اين زمينه، قراردادی جهت خرید Cisco Core Switch سری 6000 منعقد گردیده که تا پایان سال تحویل دانشگاه خواهد شد. همچنین اقدامات لازم برای تعمیر و بروزرسانی سوئیچ قبلی انجام شده است.

-- نسخه اول وب سایت جدید دانشگاه به زبان فارسی شامل بخشهای ذیل توسط واحد اطلاع رسانی طراحی و راه اندازی شد و مسئولیت تکمیل اطلاعات صفحات به نمایندگان وب بخشها واگذار گردید:

·  وب سایت حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه زنجان

·  وب سایت معاونتهای دانشگاه: 
معاونت اداری و مالی- معاونت پژوهشی و فناوری- معاونت دانشجویی و فرهنگی- معاونت آموزشی

·  وب سایت دانشکده ها:
دانشکده کشاورزی - دانشکده علوم انسانی - دانشکده علوم - دانشکده فنی مهندسی

·  سیستم اساتید با امکان دسترسی اساتید جهت تکمیل اطلاعات و بیوگرافی علمی

·  وب سایت کتابخانه مرکزی

·  وب سایت دفتر برنامه ریزی و ارزیابی 

·  وب سایت دفتر حقوقی دانشگاه

·  وب سایت امور خیریه 

·  وب سایت شورای کارکنان دانشگاه

·  وب سایت امور رفاهی کارکنان و اعضای هیأت علمی 

·  وب سایت کارپردازی کل و سفارشات خارجی

-- راه اندازی وب سایت اطلاع رساني دانشگاه با هدف اطلاع رسانی اخبار داخلی دانشگاه که بیشتر شامل اخبار و اطلاعیه های انفورماتیک می باشد 

-- جمع آوری چکیده پایان نامه های دانشجویان کارشناسی ارشد و واگذاری آنها به کتابخانه مرکزی جهت درج در سیستم نوسا که در حال حاضر آماده شده است. 

-- گروهبندی و ساماندهی اکانتهای اینترنتی ( به تعداد 11555 ، Account  

-- راه اندازي وب سايت ماهواره دانشگاه به نشاني sat.znu.ac.ir

 • فیلم‌های موجود در سایت ماهواره بر روی ftp در دسترس کاربران بود، اما بعلت حجم زیاد فیلم‌ها (حدود 400 گیگابایت) که در چندین شاخه طبقه‌بندی شده بود و نامگذاری‌ها انگلیسی بودند، امکان جستجو و داشتن آمار از تعداد بازدیدها و ... موجود نبود. اما با راه‌اندازی سایت sat.znu.ac.ir مشخصات همه فیلم‌ها وارد بانک اطلاعاتی شد و امکان جستجو به کاربران داده شد.

-- راه اندازي وب سايت e-book دانشگاه.

براي تهيه و در دسترس قرار دادن كتب الكترونيكي جهت استفاده اساتيد و دانشجويان طي عقد قراردادي به مبلغ 000/000/7 ريال با يك تيم دانشجويي وب‌سایت ebook.znu.ac.ir طراحی و راه‌اندازی گردید و قرار است تا پايان سال 86 اطلاعات 5000 كتاب به همراه فايلهاي مربوطه به اين سايت وارد شده و مديريت، بروزرساني، توسعه نرم‌افزاري و ادامه روند فوق سايت مذكور را از سال 87 كتابخانه مركزي عهده‌دار خواهد شد. از مزایای این سايت می‌توان به طبقه‌بندی موضوعی کتب الكترونيكي در چندین سطح و امکان جستجو در عناوین و موضوعات کتب اشاره کرد.

بازدید امروز: 4