خانه :: اساتید :: اخبار

-

-

-

-

طرح رصدخانه دانشگاه زنجان با مساحت 260 متر مربع در سال 1381 به همت تعدادی از اساتید گروه فیزیک و همکاری و مساعدت معاونت محترم اداری و مالی و دفتر طرحهای عمرانی وقت، در منتهی الیه جنوبی سایت دانشگاه به تصویب رسید و در سال 1389 ساختمان مربوطه مورد بهره برداری قرار گرفت. ساختمان این رصدخانه دو طبقه بوده و بر روی پشت بام آن، اتاق رصد مجموعه قرار دارد که گنبد 5/4 متری بالای آن، از دور خودنمایی می کند. اتاق رصد مجموعه، به قطر 80/3 و ارتفاع 20/2 متر و بصورت آجری اجرا شده است... ادامه
بروزرسانی: 7-5-1401
ساعت افتابی دانشگاه زنجان

ساعت آفتابی بزرگ دانشگاه زنجان از نوع ساعتهای آفتابی افقی با شاخص مایل بوده و در داخل یک آب نمای بزرگ، در ضلع جنوبی ساختمان ادارات مرکزی دانشگاه زنجان توسط مهندس محمود حسنی (کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان) طراحی و اجرا شده است. 

این ساعت بصورت یک آبنما طراحی و اجرا گردیده بطوری که سنگ درپوش آبنما به عنوان صفحه ساعت کاربرد دارد و شاخص ساعت نیز بطور مجزا در وسط حوض به زیبایی تمام اجرا گردیده است. 

این ساعت با دارا بودن قطر صفحه 8 متر و 84 سانتیمتر و ارتفاع شاخص 4 متر و 30 سانتیمتر هم از لحاظ قطر صفحه و هم از لحاظ ارتفاع شاخص، جزو ساعتهای آفتابی بزرگ ایران به شمار می رود.

هزینه ساخت این ساعت بالغ بر 000ر000ر60 ریال بوده که از محل طرح جامع محوطه سازی دانشگاه زنجان هزینه گردیده است. کار ساخت این ساعت تا قبل از انقلاب تابستانی سال 1386 پایان یافته و از روز اول تابستان 86 طی مراسمی با حضور روسا و مسئولین دانشگاه افتتاح و عملاً کار خود را شروع نموده است.

جنس ساعت از مصالح ساختمانی معمول بوده (سنگ، آجر، بتن، آهن و ... ) که با سرامیکهای کوچک شش گوش با رنگهای زیبا نماکاری شده است. 

در این ساعت آفتابی، برای هر یک از ساعات روز از یک عدد بزرگ انگلیسی، برای نشان دادن خطوط نیم ساعتها از نماد لوزی و برای نشان دادن خطوط یک ربع ها از نماد ستاره استفاده شده است که همه اعداد و نمادها روی صفحه ساعت به زیبایی حکاکی شده اند. همچنین بر روی صفحه ساعت جهت قبله نیز جداگانه حکاکی شده است.

پیام این ساعت آفتابی زیبا نیز بر روی سنگ سفید شاخص ساعت و با رنگ قرمز بدین شرح حکاکی شده است: من بی خوشید هیچم، تو بی خدا هیچی!

اخیرا تصویراین ساعت آفتابی زینت بخش جلد اصلی کتاب هندسه 2 رشته ریاضی فیزیک سال تحصیلی 97-96 کل کشور نیز شده است.

سایر مشخصات ساعت به قرار زیرند:

ارتفاع صفحه ساعت از کف زمین: 60 سانتیمتر 
ارتفاع شاخص از کف زمین: 4 متر و 30 سانتیمتر
ارتفاع شاخص از صفحه ساعت: 3 متر و 68 سانتیمتر
قطر خارجی صفحه ساعت: 8 متر و 84 سانتیمتر 
قطر داخلی صفحه ساعت: 7 متر و 84 سانتیمتر
ضخامت شاخص: 35 سانتیمتر
پهنای صفحه ساعت (سنگ درپوش حوض): 50 سانتیمتر
طراح و محاسب: مهندس محمود حسنی
پیمانکار مجری: شرکت کاراکتر

 

بازدید امروز: 4