خانه :: اساتید :: اخبار
بروزرسانی: 19-2-1395
شرکت در جشنواره ها و نمایشگاهها

اخبار شرکت در جشنواره ها و .....

 

 

http://www.znu.ac.ir/images/stories/small-pic/ripb28.jpg 

حضور پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فراورده های طبیعی و طب سنتی ایران
(7 لغایت 10 مهر ماه 93 در مصلی امام خمینی (ره) تهران)

 

در این جشنواره ملی که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی با شرکت بیش از 300 نهاد دانشگاهی، دستگاه اجرایی و بخش تولیدی و خصوصی، بمدت 4 روز در تهران برگزار گردید، پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان در جهت ایجاد بستر تعامل و همفکری سازنده با بخشهای علمی، تولیدی و اجرایی کشور و نیز معرفی داشته ها و توانمندی های خود  در حوزه گیاهان دارویی، برخی از دست آوردهای پژوهشی خود شامل ژنوتیپ هایی از کلکسیون زنده توده های گزنه کشور، نمونه های زنده ازگیاهان دارویی مهم استان زنجان و نیز خلاصه ای از فعالیت های پژوهشی خود در حوزه گیاهان دارویی را در غرفه ای بمساحت 36 متر مربع به نمایش گذاشت.

 

مشارکت در تالیف کتاب علمی لاتین

مشارکت در تالیف کتاب علمی لاتین توسط يكياز همكارانپژوهشكده

 

http://www.znu.ac.ir/images/stories/ripb31.jpg

مشارکت در تالیف کتاب علمی لاتین از انتشارات معتبر Springer با Affiliation

      دانشگاه زنجان (پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی - علی عمارلو)

پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه زنجان در ادامه همکاریهای علمی - پژوهشی با دانشگاهها و مراکز پژوهشی ملی و بین المللی موفق به تالیف فصل یازدهم از کتاب لاتین Desert truffles با Affiliation  دانشگاه زنجان گردید. این کتاب نتایج بررسیهای علمی محققین جهانی را در خصوص قارچهای کوهی در زمینه فیلوژنی ، فیزیولوژی ، عرصه های زیستی و تولید و اهلی سازی آنها ارائه نموده است.  قارچهای کوهی (قارچهای دنبلان) لذیذترین ، گرانترین و نادرترین قارچهای جهان بوده و در کشورهای اروپایی هر کیلو تا 200 دلار به فروش میرسند.  فصل یازدهم کتاب مذکور موضوعات یاد شده در خصوص قارچهای دنبلان را در کشورهای آسیایی غیر مدیترانه ای شامل ایران ، پاکستان ، افغانستان ،  عراق ، عربستان ، چین و ... مورد مطالعه قرار داده است. اطلاعات بیشتر این کتاب در سایت انتشارت Springer به آدرس 

   www.springer.com/life+sciences/agriculture/book

ارائه گردیده است.

 

 

دومین جشنواره زیستفناوری

حضور پژوهشکده در دومین جشنواره زیست فناوریکشور

 

http://www.znu.ac.ir/images/stories91/ripb22.jpg

 

حضور پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی در دومین جشنواره زیست فناوری ایران

پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه در طی روزهای 26  الی 30 دی در دومین جشنواره زیست فناوری کشور شرکت نمود. در طی این نمایشگاه که بمدت 5 روز در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید کلیه شرکتهای دانش بنیان و دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه حضور داشتند.

غرفه پژوهشکده با ارائه شش دستاورد عمده در زمینه علوم دامی ، مبارزه بیولوژیک ، کشت بافت و گیاهان داروئی مورد توجه بازیدکنندگان قرار گرفته و خصوصا در زمینه دستاوردهائی چون چند قلو زائی در گوسفند افشاری و مبارزات بیولوزیک با آفات که به مرحله تجاری سازی رسیده اند مذاکرات با شرکتها، کشاورزان و متخصصین علاقمند انجام شد که منجر به تفاهمات تکمیلی برای ارتباطات آتی گردید. با توجه به حضور رسانه ها در نمایشگاه ، ارائه دستاوردهای  پوشش رسانه ای در روزنامه ها و تلویزیون پیدا نمود.

http://www.znu.ac.ir/images/stories91/ripb21.jpg

 

اخذ مجوز احداث کلکسیون زنده توده های گزنه کشور توسط پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه زنجان

با هماهنگی و پیگیریهای انجام شده با دفتر گل و گیاه وزارت جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و ستاد گیاهان دارویی کشور مجوز احداث کلکسیون زنده توده های گزنه کشور در پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه زنجان اخذ و بسترسازی لازم با شروع  احداث مجتمع گلخانه ای و نیز جمع آوری اکوتیپ های مختلف این گیاه دارویی از سراسر کشور آغاز گردیده است. در این طرح در حد امکان تمامی اکوتیپ ها و ژنوتیپ های موجود در رویشگاهای طبیعی این گیاه به تفکیک استانهای گزنه خیز کشور جمع آوری و جهت مطالعات کاربردی مربوطه از جمله شناسایی برترین توده های پر اسانس و سایر صفات زراعی – فیزیولوژیکی مطلوب در اختیار تمامی محققین کشور قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که گزنه(Urticadioica) ضمن آنکه کاهنده قند خون با خواص ضد سرفه و ضد میکروب است، همچنین در درمان بیماریهای مجاری ادراری و پیشگیری و بهبود سرطان پروستات در مردان موثر می باشد.

 

 

 

حضور در جشنواره گیاهان دارویی ( 21لغایت 25 خرداد91)

حضور پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژیدانشگاه زنجان در نخستین جشنواره ملی گیاهان داروییکشور

 

 

http://www.znu.ac.ir/images/stories91/ripb18.jpg

 

حضور پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه زنجان در نخستین جشنواره ملی گیاهان دارویی کشور

( 21 لغایت 25 خرداد91)

در این جشنواره که برای اولین بار در سطح ملی و زیر نظر و حمایت معاونت محترم فناوری ریاست جمهوری در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار گردید، پژوهشکده فیزیولوژی و بیوتکنولوژی با مشارکت دانشکده دارو سازی زنجان در مساحت 24 متر مربع به ارائه توانمندیها، طرحهای پژوهشی و برنامه های پیش رو خود در حوزه گیاهان دارویی پرداخت . از مهمترین دست آوردهای علمی این حضور می توان به توافقات حاصله با انجمن گیاهان دارویی کشور در خصوص انتشار مجله بیوتکنولوژی گیاهان دارویی و نیز زمینه سازی تعاملات و تفاهمات علمی با دانشگاه شاهد تهران، دانشگاه اصفهان و شرکت باریج اسانس و باغ گیاهشناسی فیروزه، اشاره کرد. در افتتاحیه این مراسم که با حضور ریاست محترم جمهوری آغاز گردید، نکاتی امید وار کننده ای از عزم دولت در حمایت از طب سنتی و گیاهان دارویی تشریح گردید و در طی 5 روز بر پایی نمایشگاه آخرین دستاوردهای گیاهان دارویی کشور به نمایش گذاشته شد. در اختتامیه جشنواره که با شرکت معاون اول ریاست محترم جمهوری و معاونت محترم فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید در خصوص ایجاد معاونت ویژه گیاهان دارویی کشور و نیز حمایت از زیر ساخت های این حوزه تاکید مجدد گردید. لازم به ذکر است که بدلیل نمایش نمونه های زنده گیاهی – دارویی از جمله باریجه ، گزنه، بادرنجبویه، گون، اسپند و شیشه کشت های مربوطه و نیز ارائه نمونه ها و آخرین دست آوردهای پژوهشکده در زمینه تولید و فرمولاسیون اسانس های دافع حشرات( تصاویر پیوست ) غرفه پژوهشکده از جمله غرفه های بزرگ و پر بازدید و مورد استقبال نمایشگاه بوده و رایزنی های متعددی جهت انجام پژوهشهای کاربردی در این حوزه ها انجام پذیرفت.

بازدید امروز: 3