خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردانشگاه زنجان در آئينه رسانه


همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی
همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی به میزبانی دانشگاه زنجان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است. به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جواد رحمتی در همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه این همایش یکی از کارهای خوبی است که در دانشگاه زنجان صورت گرفته است، گفت: تحولات این حوزه در دوره‌های اخیر باور نکردنی است؛ این در حالی است در گذشته برای ترسیم یک نقشه از یک مکان باید مسیرهای طولانی را طی می‌کردیم و بخشی از این اطلاعات نیز محرمانه بود و وزارت دفاع اجازه دسترسی به این اطلاعات را نمی‌داد اما امروز با توسعه ابزارها، اطلاعات به قدری وسیع شده است که بخشی از این اطلاعات از انحصار در آمد و امروز به راحتی با Google Earth می‌توان نسبت به مکان‌ها و موقعیت‌ها اطلاعات کسب کرد.

 وی ادامه داد: زمانی انتظار می‌رفت باکمک Glsها بتوان کارهای بزرگی انجام داد و در مدیریت شهری بهترین استفاده را کرد اما متاسفانه دستگاه‌های اجرایی ما هر یک به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و یا اطلاعات را به صورت انحصاری برای خود استفاده می‌کنند و در همین جهت عنوان می‌کنم که از قابلیت‌ها به بهترین نحو استفاده نکرده‌ایم.

 رحمتی افزود: امروز در کارهای اجرایی می‌توان از فناوری‌های نوین استفاده کرد که متاسفانه این کار را نکرده‌ایم و تاسف فراوانی در جهت اینکه از این امکانات استفاده نکرده‌ایم خواهیم خورد. وی افزود: امید است همکاری‌های خوبی بین این گروه و بخش‌های اجرایی دولت صورت گیرد تا شاهد میزگردهای تخصصی برای بخش‌های اجرایی باشیم.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است و خود به اینکه شاهد هستیم که چه طور این فاجعه در حال گسترش است. رحمتی در خصوص جانمایی‌های شهری نیز گفت: در گذشته جانمایی‌های صورت گرفته و اینکه یک شهر در کجا ایجاد شود با دقت و توجه کار شده است، به طوری که بیشتر مناطق شهری ما در مکان‌هایی قرار دارند که آب دارند و در حوزه زلزله و گسل نبوده است اما امروز جانمایی‌های صورت گرفته به درستی برنامه‌ریزی نمی‌شود، به طوری که در دور تا دور شهر شهرک‌های صنعتی قرار دارد و در کنار برخی از این شهرک‌های صنعتی به کشاورزی پرداخته می‌شود و این خود موجب مشکلاتی در این راستا است.

 این مسئول خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در بسیاری از جانمایی‌های صورت گرفته با حدس و گمان پیش می‌رویم و سرمایه‌گذاری‌های که انجام می‌دهیم باید چند برابر آن سرمایه هزینه کنیم تا کار قبلی را اصلاح کنیم. وی افزود: طی چهار سال آینده آب آشامیدنی برای استان نخواهیم داشت و این مهم به دلیل اینکه بالغ بر ۹ هزار چاه غیر مجاز در استان در حال بهره‌وری از آب‌های زیرزمینی هستند و مسائلی دیگری که در این زمینه نادیده گرفته شده است، ایجاد خواهد شد.

 در ادامه این همایش، دبیر علمی نخستین همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه بالغ بر ۴۷۰ مقاله به این همایش رسیده است، گفت: بالاترین تعداد این مقالات در مقطع کارشناسی ارشد ارسال شده است و در مقطع دکتری و کارشناسی به مراتب آمار کمتری مشاهده می‌شود.

  رامین کیامهر خاطرنشان کرد: علم جغرافیا امروز با سال‌های گذشته تفاوت‌های فاحشی دارد و امروزه به واسطه تصاویر ماهواره‌ای، پهبادها و تکنولوژی مختلف کارها را در این حوزه راحت‌تر کرده است و امکان دسترسی به اطلاعات را بالا برده است و قطعا باید نگرش خود را به این علم تغییر داد.

لینک به منبع

لینک به منابع اینجا و اینجا
دانشجوی دانشگاه زنجان خوش درخشید
دانشجوی دانشگاه زنجان خوش درخشید

هادی اماملو، دانشجوی دانشگاه زنجان موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، هادی اماملو دانشجوی دانشگاه زنجان موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان شد.

  در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان در بخش حفظ موضوعی قرآن فاطمه محمدی از دانشگاه علامه طباطبایی، مریم غزاوی از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و محمد مافی از دانشگاه محقق اردبیلی و در بخش احکام هم مهناز ملک‌پور از دانشگاه مدنی آذربایجان، هادی اماملو از دانشگاه زنجان و سینا رستمی از دانشگاه تهران، در بخش پرسمان معارفی نیز یونس پورمهدی از دانشگاه امام صادق (ع)، زهرا زائر از دانشگاه محقق اردبیلی و سمانه کهرمی از دانشگاه ارومیه عنوان‌های اول تا سوم را کسب کردند.

  همچنین در بخش مفاهیم نهج‌البلاغه هم مونا امامی‌پور از دانشگاه تربیت مدرس، مهدی نیک‌روش از دانشگاه علامه طباطبایی، راضیه خزایی از دانشگاه فردوسی مشهد و در بخش صحیفه سجادیه هم سعید میرزایی از دانشگاه مدنی آذربایجان، علی درودیان از دانشگاه امام صادق (ع) و لیلا اهرایی از دانشگاه ارومیه اول تا سوم شدند.

  شایان ذکر است، در بخش احادیث اهل‌بیت (ع) نیز نبی‌الله سالاری از دانشگاه امام صادق (ع)، مجتبی برغمدی از دانشگاه تربیت مدرس و سعیده شجاعی‌مهر و در بخش آشنایی با سیره معصومین، مهسا کریمی از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان، وحید عباسی‌مقدم از دانشگاه تهران و زهرا مهدوی از دانشگاه الزهرا تهران عنوان‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

  در پایان این مسابقات در بخش ترجمه و تفسیر قرآن، سعید بهرامی از دانشگاه امیرکبیر، حامد منوچهری گوشت از دانشگاه صنعتی شریف و عباس غفارزاده از دانشگاه شهید بهشتی عنوان‌های اول تا سوم را کسب کردند.  به گزارش ایسنا، اختتامیه سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان برگزار شد.

لینک خبر
عقد تفاهم‌نامه همکاری
عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه‌های زنجان و علاء‌الدین کیقباد ترکیه

توافق‌نامه همکاری بین دانشگاه زنجان با دانشگاه علاء‌الدین کیقباد ترکیه منعقد شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های زنجان و علاء‌الدین کیقباد ترکیه با حضور مسئولان این مراکز علمی منعقد شد.

  بر پایه این تفاهم‌نامه، 8 مورد همکاری علمی و اجرایی مورد توجه و امضا قرار گرفت که شامل ایجاد شرایطی برای برقراری همکاری و ارتباط‌های متعارف بین طرفین در مورد فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که شامل تبادل دانشگاهی دانشجو و استاد خواهد بود.

  همچنین از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه، ایجاد زمینه طرح‌های پژوهشی مشترک هر دو طرف برای اجرای طرح مشترک پژوهشی است.همچنین برگزاری و شرکت در برنامه‌های علمی و فرهنگی از سوی هر دو طرف توافق‌نامه که شامل برگزاری سمینار، کنفرانس، کنگره، کارگاه، نمایشگاه و غیره است.

  راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌های دکترا در زمینه تسهیل و تشویق پایان‌نامه‌های دکترای مشترک از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه است.  ایجاد و راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی با مدرک مشترک یا مدرک دوگانه و همچنین تامین مالی برنامه‌ها و توجه به شرایط قانونی که باید پیش از هرگونه فعالیت همکاری، همه جزئیات به توافق دو طرف برسد، از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه منعقد شده است.

  شایان ذکر است که با عقد این تفاهم‌نامه، همکاری‌های صورت گرفته بین دو دانشگاه به مدت سه سال اعتبار داشته و در آینده قابل تمدیدخواهد بود.

لینک به منبع
توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین‌المللی
توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین‌المللی بین دانشگاه زنجان و دانشگاه "رم سه" ایتالیا به مدت 5 سال امضا شد.

بر پایه توافق‌نامه امضا شده، همکاری‌های علمی و فرهنگی در زمینه‌های بازدید و مراجعه پژوهشگران و استادان هر دو دانشگاه، بازدید و مراجعه پژوهشگران جوان دوره‌های تحصیلات تکمیلی، به واسطه پشتیبانی مالی از آن‌ها، تبادل مطالب و مواد علمی خواهد بود.

 همچنین همکاری در برنامه‌های آموزشی دانشجویان ثبت‌نام شده در هر دو دانشگاه، شامل بازدید و مراجعه دانشجویان بر پایه برنامه‌ای که در آن تعداد دانشجو، رویه‌های ثبت‌نام موقت و شرایط مالی، پشتیبانی مالی ممکن، و تضمین تخصیص، انتقال و به رسمیت شناختن واحدها و نمرات درسی مشخص شده، بازدید و مراجعه و همچنین تبادل اساتید در چارچوب پروژه‌های آموزشی مورد توافق خواهد بود.

 همچنین بر پایه توافق‌نامه امضا شده مشارکت مشترک بین دو دانشگاه در برنامه‌های مورد پشتیبانی و تشویق کمیسیون اتحادیه اروپا یا دیگر سازمان یا بنیادها و تهیه و هماهنگی پروپوزال‌ها با هدف کسب پشتیبانی مالی برای ایجاد ساختارها و اجرای پروژه‌های پژوهشی و یا آموزشی و در تدوین برنامه‌های آموزشی مشترک با هدف ارائه مدرک دوگانه یا مشترک میسر خواهد شد.

این توافق‌نامه پس از امضا به مدت 5 سال به اجرا در می‌آید.

 

لینک خبر

سایر منابع
ارتقای پنج پله‌ای دانشگاه زنجان
ارتقای پنج پله‌ای دانشگاه زنجان در رتبه‌بندی Nature Index

با ارائه و پذیرش مقالات دکتر حسین صفری و پرفسور علی رمضانی دانشگاه زنجان ارتقای 5 پله‌ای در رتبه‌بندی Nature Index  ارتقا پیدا کرد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، دانشگاه زنجان با ارائه و پذیرش چهار مقاله از اساتید دانشکده علوم در مجلات معتبر بین‌المللی توانست جایگاه خود را در رتبه‌بندی Nature Index ارتقا دهد.

  دکتر حسین صفری عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه با ارائه مقالات Monthly Notices of the Royal و The Astrophysical Journal و Astronomy and Astrophysics که در راستای رساله‌های دکتری و پایا‌ن‌نامه‌های کارشناسی ارشد دانشجویان دانشگاه زنجان با همکاری اساتید دانشگاه‌های لوون بلژیک، سیدنی استرالیا و دانشگاه تفرش انجام گرفت و پرفسور علی رمضانی عضو هیئت علمی گروه شیمی با ارائه مقاله Organic Letters، توانستند دانشگاه زنجان را در رتبه‌بندی نیچر ارتقا دهند.

  شایان ذکر است، رتبه دانشگاه زنجان در ماه میلادی قبل 37 بوده و در ماه‌جاری به 32 ارتقا یافته است.قابل ذکر است Nature Index ماهیانه با توجه به امتیازات کسب شده به روز‌رسانی می‌شود.

  به گزارش ایسنا، مجله نیچر که از سال ۱۸۶۹ میلادی تاکنون منتشر می‌شود یک نشریه هفتگی جامع است که در میان پرارزش‌ترین مجله‌های علمی جهان قرار دارد.این نشریه ارجاع داده شده‌ترین مجله علمی است.ضریب تأثیرگذاری مجله در سال ۲۰۱۳ با نمره ۴۲٫۳۵۱ در رده اول نشریات علمی جامع قرار گرفت.

لینک به منبع
دانشگاه زنجان جزو 18 دانشگاه برتر ایران در سال 2017
دانشگاه زنجان جزو 18 دانشگاه برتر ایران در سال 2017 رتبه‌بندی تایمز

دانشگاه زنجان در جمع 18دانشگاه برتر ایران در سال 2017 پایگاه رتبه‌بندی تایمز قرار گرفت.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های برتر دنیا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.

این پایگاه در روزهای اخیر فهرست جهانی دانشگاه‌های برتر سال 2018 میلادی را منتشر کرد که در این رتبه‌بندی دانشگاه زنجان در جمع 18دانشگاه برتر ایران قرار گرفت.  نتایج رتبه‌بندی سال 2018 - 2017 میلادی تایمز نشان از حضور شش دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، تبریز، گیلان، اصفهان، الزهرا و بیرجند برای اولین‌بار در فهرست جهانی تایمز دارد که در این بین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اولین حضور خود در رتبه بندی تایمز، به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شد.

  دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، تبریز، تهران و علوم‌پزشکی تهران همگی با کسب رتبه در بازه 800 - 601 بعد از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده دوم دانشگاه‌های برتر کشور قرار گرفتند.

همچنین دانشگاه‌های مشهد، گیلان، اصفهان، شهید بهشتی، شیراز، دانشگاه‌های الزهرا، بیرجند، یزد و زنجان نیز از دیگر دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی تایمز بوده‌اند.  در سال 2012 تنها دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان نماینده ایران در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر تایمز معرفی شد و اکنون ایران توانسته است تعداد دانشگاه‌های خود را در رتبه‌بندی تایمز به 18 دانشگاه ارتقا بخشد.

  ایران با داشتن 18 دانشگاه برتر در فهرست جهانی تایمز توانسته است بعد از کشور ترکیه با 22 دانشگاه، رتبه دوم منطقه را به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر از آن خود کند؛ این در حالی است که از کشور عربستان تنها پنج دانشگاه توانسته است در این فهرست حضور پیدا کند.

همچنین پاکستان در فهرست سال 2018 - 2017 تایمز دارای 10 دانشگاه و مالزی و مصر نیز دارای 9 دانشگاه هستند.

لینک به منبع خبر

لینک به سایر منابع

سایر منابع

 
 

 
حضور چهره‌ ماندگار فیزیک در دانشگاه زنجان
حضور چهره‌ ماندگار فیزیک در دانشگاه زنجان

چهره‌های ماندگار فیزیک دکتر هاشم رفیعی‌تبار در دانشگاه زنجان جهت سخنرانی پیرامون موضوع تابش فوتون‌های زیستی حضور خواهد داشت.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، چهره ماندگار فیزیک دکتر هاشم رفیعی‌تبار در دانشگاه زنجان جهت سخنرانی پیرامون موضوع تابش فوتون‌های زیستی حضور خواهد داشت.

  سخنرانی این چهره ماندگار سه‌شنبه 14 شهریور امسال در ساعت 11 صبح به میزبانی سالن سهروردی برگزار خواهد شد.  قابل ذکر است دکتر رفیعی‌تبار در سال 1327 در تهران متولد شد.تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذرانده و در سن 17 سالگی برای تحصیلات عالی عازم انگلستان شد.

با توجه به علاقه‌مندی بسیار به رشته فیزیک نظری، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در این رشته از دانشگاه لندن اخذ کرد.  از مراتب علمی ایشان می‌توان به ليسانس فيزيك و فوق‌ليسانس فيزيك هسته‌ای از انگلستان، دكترای فيزيك نظری ذرات بنيادی (انگلستان)، مدیر گروه مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی، رياست پژوهشكده علوم نانو در پژوهشگاه دانش‌های بنيادی ( IPM )، رئيس بخش علوم نانو دانشگاه گرينچ انگلستان، استاد مدعو دانشگاه توهوكو (ژاپن)، محقق ارشد دانشگاه اكفسفورد انگلستان، چاپ بيش از 70 مقاله علمی در 5 حوزه متفاوت فيزيك، تأليف اولين كتاب در فيزيك محاسباتی نانو لوله‌های كربنی به زبان انگليسی كه از طرف مؤسسه انتشارات دانشگاه كمبريج انگلستان در نوامبر سال 2007 به چاپ رسيد؛ پژوهشگر برتر نانو فناوری در سال 1385، عضو وابسته فرهنگستان علوم در گروه علوم پایه اشاره کرد.

  گفتنی است، فعالیت استاد در علوم نانو است که از زمان ملحق شدن به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه علوم نانو زیستی قرار گرفته که با پزشکی هم‌پوشانی دارد و کارهای زیادی را با کمک دانشجویان در دانشگاه شروع کرده است.

ازکارهای ایشان می‌توان به تحقیق روی اثرات تابش‌های ماکرو ویو مثل تلفن همراه و ... روی نانو m ساختارهای زیستی به خصوص فعالیت مغز، تحقیق بر روی طراحی شبکیه مصنوعی با کمک نانو تکنولوژی و پیوند شبکیه و برگرداندن قسمتی از بینایی با همکاری مرکز تحقیقات چشم در بیمارستان لبافی‌نژاد و کار بنیادی روی مبدا حیات و مدل‌سازی برای پی بردن به مبدا حیات و ... اشاره کرد.

لینک به منبع خبر

 
 اعزام 20 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان
اعزام 20 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان جهت حضور در اردوهای جهادی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زنجان اظهار کرد: 20 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان جهت اردوهای جهادی اعزام شدند.  محمد اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه اردوهای جهادی امسال نیز مطابق سال‌های گذشته توسط همه دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد، گفت: بسیج دانشگاهی دانشگاه زنجان نیز به عنوان دانشگاه مادر استان طبق سنوات گذشته نیز اقدام به اعزام دانشجویان بسیجی به مناطق محروم کردند.

  وی ادامه داد: پس از ثبت‌نام و قطعی شدن حضور دانشجویان، 20 نفر از دانشجویان جهت اقدام‌های جهادی به مناطق محروم اعزام شدند.  این مسئول خاطرنشان کرد: این 20 نفر اعم از خانم و آقا پس از شناسایی مناطق محروم جهت کارهای جهادی به روستایی از توابع شهرستان پری و روستایی از توابع ابهر اعزام شدند.

  اسماعیلی خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل مجموعه در این روستا‌ها به ارائه خدمات فرهنگی و عمرانی پرداختیم و به تعمیرات مسجد روستای تاب پیشلاقی توابع شهرستان پری و رنگ‌آمیزی مدرسه روستای ارهان از توابع ابهرصورت گرفت.

  وی افزود: این مراکز پس از تعمیر آماده بهره‌برداری هستند و ساکنان این روستاها می‌توانند از این مسجد و مدرسه استفاده کنند.

لینک به منبع خبر
«داوود مرادخانی» رئیس پارک علم و فناوری زنجان شد
وزیر علوم،تحقیقات وفناوری در حکمی دکتر داوود مرادخانی را به‌عنوان رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر داوود مرادخانی را به‌عنوان رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب کرد.  به گزارش ایسنا، در حکم دکتر محمد فرهادی خطاب به دکتر داوود مرادخانی آمده است: «با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب جنابعالی به موجب این حکم به عنوان ریاست پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب می‌شوید.

  امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف پارک علم و فناوری استان زنجان را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و در چارچوب برنامه‌ها و جایگاه تشکیلاتی مصوب به انجام برسانید.بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری همه مدیران و کارکنان، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش‌آفرینی آن در اقتصاد دانش‌بنیان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید».

  بر اساس اعلام روابط‌عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دکتر داوود مرادخانی پیش از این مسئول راه‌اندازی پارک علم و فناوری استان زنجان و عضو شورای مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه زنجان بود.

لینک به منبع خبر

سایر منابع

سایر منابع
مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه زنجان منصوب شد
مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه زنجان منصوب شد

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در داشگاه ها (مأوا)، در مراسمی با حضور حجت الاسلام تقوی مسئول امور دفاتر و مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و همچنین مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه های استان، حجت الاسلام علی قره داغی به عنوان مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه زنجان معرفی و از زحمات حجت الاسلام علی قهرمانی که به مدت سه سال مسئولیت نهاد رهبری در این دانشگاه را بر عهده داشت تشکر و تقدیر به عمل آمد.

لینک به منبع خبر

سایر منابع

 

 
نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان داروئی
نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان داروئی وقارچ های کوهی دردانشگاه زنجان آغاز شد

حسین عماری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: زنجان میزبان نخستین همایش ملی گیاهان داروئی وقارچ های کوهی در دانشگاه زنجان است واز امروز کار خود را آغاز کرد.  وی اظهار کرد:  ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه  همایش ارسال شده است که ۱۱۰ موردمورد قبول شده  و۱۴ مقاله هم قراراست  به صورت سخنرانی ارائه شود و  ۱۰ دانشگاه جامع کشوردراین همایش مشارکت تخصصی دارند.

  دبیر همایش ملی زیست فناوری گیاهان داروئی گفت: این همایش به مدت ۲ روز ودرمحورهای مهندسی ژنتیک ، تنوع ژنتیکی ، کشت بافت ، کشت اسپور، بیان ژن، متابولیت‌های ثانویه و سایر پژوهش‌های مرتبط یا بیوتکنولوژی گیاهان دارویی و میکوریزا درقارچ های کوهی برگزارمی شود.

عماری تصریح کرد: بررسی  تکنیکهای بیوتکنولوژی  زیست فناوری  درحوزه گیاهان  و هم افزایی علمی و بهره برداری کافی ازاطلاعات علمی  دراین حوزه ازاهداف اصلی این همایش است و درحاشیه این همایش نمایشگاه گیاهان داروئی  هم برپا شده است.

  لینک به منبع خبر

سایر منابع

 

 
دومین سمینار شیمی کاربردی ایران
دبیر علمی دومین سمینار شیمی کاربردی ایران از پذیرش ۲۲۶ مقاله در این سمینار خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین رسولی‌فر بعد از ظهر یکشنبه در دومین سمینار شیمی کاربردی ایرانه که به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد، از پذیرش ۲۲۶ مقاله در این سمینار خبر داد و افزود: از این تعداد مقاله پذیرش شده در سمینار دوم، ۲۱ مقاله به صورت سخنرانی خواهد بود.

وی با یادآوری اینکه سال گذشته شاهد برگزاری اولین دوره سمینار شیمی کاربردی در دانشگاه تبریز بودیم، تصریح کرد: خوشبختانه میزبانی دومین سمینار شیمی کاربردی ایران که از امروز (۵ شهریورماه) آغاز شده و قرار است به مدت دو روز ادامه داشته باشد، به دانشگاه زنجان سپرده شده است.

رسولی‌فر با اشاره به اینکه آغاز به کار شیمی کاربردی در ایران به سال ۶۸ بازمی‌گردد، اظهار کرد: با توجه به اینکه شیمی کاربردی یکی از شاخه‌های علمی شیمی محسوب می‌شود لذا امیدواریم در سمینار دوم شاهد اتفاقات خوب علمی باشیم.

دبیر علمی دومین سمینار شیمی کاربردی ایران نیز در ادامه با یادآوری اینکه ۱۰ درصد مقالات ارایه شده به این سمینار از سوی میزبان بوده است، افزود: همچنین دانشگاه تبریز در حدود ۸ درصد از مقالات ارسالی به این سمینار را به خود اختصاص داده است.

میرسعید سیددراجی خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد مقالات ارسالی به دومین سمینار شیمی کاربردی به صورت پوستر بوده و ۱۰ درصد مابقی مقالات نیز به صورت اورال است.

لینک به منبع
مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه زنجان برگزار شد
مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه زنجان برگزار شد

«سید‌محسن نجفیان» طی مراسمی که ظهر امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، به عنوان رئیس دانشگاه زنجان معرفی شد و از خلیل جمشیدی، رئیس سابق این دانشگاه تجلیل و تکریم به عمل آمد.

  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، استاندار زنجان در مراسم تودیع و معارفه رؤسای دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه ما امروز به دانشگاه پویا و فعال و محقق نیاز داریم، گفت: دانشگاه باید سرزندگی داشته باشد، از این‌رو ما باید برای فراهم کردن این فضا در دانشگاه‌ها کمک کنیم.

  اسدالله درویش‌امیری خاطرنشان کرد: از ابتدای شروع ماموریت بنده در استان، همواره در تلاش بودم که خانواده بزرگ آموزش عالی را در کنار هم ببینیم و با هم در راستای پیشرفت قدم برداریم و این‌طور نباشد که بخشی خوب رشد کند و بخشی عقب بماند و در همین راستا است که شورای آموزش عالی را در استان ایجاد کرده و در این جهت اقدام کردیم تا آموزش عالی استان را در جهت درست پیش‌ ببریم.

  وی با اشاره به ۴۲ ساله شدن دانشگاه زنجان افزود: دانشگاه زنجان اکنون به بلوغ رسیده و انتظارات از این دانشگاه به مراتب بیشتر از سایر مراکز دانشگاهی است.

ما امروز بالغ بر ۱۰ هزار و ۴۰۰ دانشجو و بیش از ۴۰۰ هیئت علمی در این دانشگاه داریم و از همین منظر است که باید تولید علم در این دانشگاه را سرعت ببخشیم؛ چرا که این دانشگاه بالغ شده است.  استاندار زنجان ادامه داد: ما سرباز دانشگاه و حوزه هستیم و هر خدمتی که بتوانیم از حوزه و دانشگاه دریغ نمی‌کنیم.

  درویش‌امیری همچنین با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه 96، اظهار کرد: مشارکت حداکثری موجب اقتدار ایران در صحنه‌های جهانی است و باید از مقام معظم رهبری که تمام سلایق سیاسی را به پای صندوق رای دعوت کردند تا این مشارکت رقم بخورد، قدردانی کرد.

  نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: اکنون زمان این رسیده است که بداخلاقی‌های دوران انتخابات کنار گذاشته شود و همه اقشار با سلایق مختلف سیاسی دست در دست هم بدهند و در راستای پیشرفت کشور قدم بردارند.

  در ادامه این مراسم، رئیس سابق دانشگاه زنجان با اشاره به برخی از کارهای صورت گرفته در دوران سه ساله ریاست خود در این دانشگاه، اظهار کرد: در بدو ورود به این امر به طور علنی عرض کردم که هیچ وعده‌ای نمی‌دهم و سعی می‌کنم در این دوران به جای ریاست، مدیریت کنم.

  خلیل جمشیدی اظهار کرد: با توجه به اینکه از نظر فکری، فردی مستقل هستم و به هیچ حزبی گرایش ندارم، سعی کردم از هر طیفی و با رعایت اصل شایسته‌سالاری برای مدیریت و اداره دانشگاه کمک بگیرم؛ چرا که معتقدم مردم صاحبان واقعی این آب و خاک هستند.

  وی تصریح کرد: در شرایطی این دانشگاه را مدیریت کردیم که مسائل حاشیه‌ای فراوانی وجود داشت و از همین جهت سعی کردیم که این مسائل را در حاشیه پیگیری و در متن از نهایت پتانسیل جهت پیشبرد اهداف استفاده کنیم.

  جمشیدی خاطرنشان کرد: در طول مدیریت بنده، دانشگاه زنجان توانست جزو ۱۴ دانشگاه برتر در جمع ۲۵۰ دانشگاه جهان شود.همچنین روند جذب هیئت علمی بر اساس شاخص‌های واقعی سازماندهی شد و به این طریق هیئت علمی از ۳۶۰ نفر به ۴۰۴ نفر افزایش یافت.

  وی افزود: همچنین سعی کردیم میزان جذب دانشجویان کارشناسی ارشد را افزایش دهیم و در مقطع کارشناسی میزان را ثابت نگه داریم و رشته‌ها را در مقطع کارشناسی از ۵۵ مورد به ۶۳ رشته گرایش، در کارشناسی ارشد از ۸۶ به ۱۰۵ رشته گرایش و در دکتری از ۴۱ به ۶۰ رشته گرایش افزایش دهیم که به طور کلی ۱۸۲ رشته گرایش در مقاطع مختلف را به ۲۲۸ رشته گرایش افزایش دادیم که ۴۶ رشته گرایش در تمام مقاطع افزایش یافت.

  رئیس سابق دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت نیز در این دوره کلید خورد و توانستیم ارتباط دانشگاه با صنعت را پررنگ‌تر کنیم.  وی اظهار کرد: در این سال‌ها توانستیم اعتبارات دانشگاه را دو برابر کرده و نیز معضل فاضلاب دانشگاه را که قریب به ۲۳ سال قدمت داشت، مرتفع کنیم.

  در ادامه، رئیس جدید دانشگاه زنجان نیز با اشاره به اینکه دانشگاه باید از حالت انزوای خود در بیاید و در رفع مشکلات جامعه به یاری دستگاه‌ها بشتابد، گفت: علت بسیاری از عقب‌ماندگی‌های کشور این است که دانشگاه‌ها به حاشیه کشیده شده‌اند؛ در ‌حالی ‌که در کشورهای پیشرفته از دانشگاه‌ها در رفع مسائل مهم جامعه کمک گرفته می‌شود و دانشگاه با حضور در بطن جامعه مشکلات را برطرف می‌کند.

  سیدمحسن نجفیان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها را اگر بر سر کار بیاوریم و از آن‌ها در جهت برطرف کردن مشکلات جامعه کمک بگیریم، شاهد معجزه خواهیم بود.  وی افزود: استقلال نهادهای علمی و دانشگاه‌ها باید حفظ و به استقلال آن‌ها احترام گذاشته شود؛ چرا که کلید موفقیت و بالندگی این نهادها استقلال آن‌ها است.

  رئیس دانشگاه زنجان اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دانشجویان و هیئت علمی دانشگاه زنجان خوب است و در این زمینه دارای پتانسیل بالایی هستیم که این پتانسیل را باید از حالت بالقوه به بالفعل درآوریم و از آن بهره ببریم که به‌کارگیری این ظرفیت می‌تواند در حل مشکلات استان کارا باشد.

لینک به منبع

لینک به سایر منابع

لینک به سایر منابع

لینک به سایر منابع

 
دانشگاه زنجان میزبان نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان
دانشگاه زنجان میزبان نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران

خلاصه خبر:

«نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» روز شنبه 31 تیرماه در سالن شهریاری دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

«نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» روز شنبه 31 تیرماه در سالن شهریاری دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، «نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» روز شنبه 31 تیرماه در سالن شهریاری دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

مرکز پژوهشی ایلخانی‌شناسی در نظر دارد به منظور هم‌اندیشی و تشریک مساعی ایلخانی‌پژوهان ایران و نیز آشنایی بیشتر با اهداف و برنامه‌های مرکز ایلخانی‌پژوهی، «نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» را به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار کند.

این سمینار طی صبح و عصر برگزار خواهد شد؛ بخش اول به سخنرانی پژوهشگران و هم‌اندیشی پیرامون برنامه‌های مرکز و همچنین تعیین گروه‌های تخصصی اختصاص دارد و بخش دوم نیز به بازدید از اماکن تاریخی (مجموعه سلطانیه و داش‌کسن) اختصاص خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، ایلخانان یا ایلخانیان نام سلسله‌ای از مغول‌ها است که از سال ۶۵۴ تا ۷۵۰ ه‍.ق.معادل ۱۲۵۶ تا ۱۳۳۵ میلادی در ایران حکومت می‌کردند.سال ۱۲۵۱ م.خان بزرگ یا قاآن، بر آن شد تا با اعزام برادرانش هولاکو و قوبیلای (کوبلاخان) به ترتیب به ایران و چین پیروزی‌های مغولان را تحکیم و تکمیل کند.

هولاکو با فتح ایران، سلسله ایلخانیان ایران و قوبیلای با فتح چین سلسله یوان چین را بنیان نهادند.فتح ایران به دست هلاکوخان پیامدهای مهمی چون پایان کار اسماعیلیان و انقراض خلافت عباسیان را در پی داشت.ایلخانان در ابتدا دین بودایی داشتند اما به تدریج به اسلام گرویدند.

ایلخانان مسلمان، خود را سلطان نامیده و نام‌های اسلامی برای خویش برگزیدند.

لینک به منبع

سایر منابع

سایر منابع

 

 
دانشگاه زنجان حامی 14 شرکت دانش بنیان می شود
دانشگاه زنجان حامی 14 شرکت دانش بنیان می شود

خلاصه خبر:

زنجان - ایرنا - رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان گفت: دانشگاه زنجان با اختصاص 14 سوله 100 متری و 10 هکتار زمین حامی 14 شرکت دانش بنیان و حدود هفت واحد کشاورزی می شود.

جلال صبا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان زمین هفت هکتار مزروعی بوده و سه هکتار برای فعالیت شرکت های دانش بنیان اختصاص داده شده است.این مسئول خاطرنشان کرد: دانشگاه زنجان به این شرکت ها در اجاره بهای زمین تا 90 درصد تخفیف خواهد داد و این موضوع حمایت زیادی از متولیان شرکت های دانش بنیان به شمار می آید.

وی با اشاره به نیاز دانشگاه به بودجه 13 میلیارد ریالی برای بازسازی این سوله ها تاکید کرد: در جلسه این هفته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، استاندار زنجان قول دو سوم تامین این بودجه را داده و مصوب کردند و مابقی بودجه را نیز دانشگاه تامین خواهد کرد.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان ابراز کرد: این دانشگاه آمادگی دارد تا علاوه بر کارهای روتین تحقیقاتی، سایر مشکلات استان در هر حوزه ای را بر اساس درخواست مسئولان، با تشکیل یک تیم عملیاتی متخصص بررسی کرده و نتایج کار را برای اجرا ارائه دهد.

صبا با اشاره به تشکیل هسته علمی و فناوری در شاخه مدیریت بحران آب در کشاورزی طی 2 سال گذشته، گفت: این هسته به طور عملیاتی همکاری خود را با شهرداری و جهاد کشاورزی استان شروع کرده است.وی تاکید کرد: در حال حاضر طرح های خوب و عملیاتی برای کاهش مصرف آب به این 2 نهاد ارائه شده و شهر سلطانیه نیز به عنوان مکان آزمایشی طرح های کشاورزی انتخاب شده است.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان افزود: برخلاف تفاهم و تعامل انجام گرفته این دانشگاه با شهرداری زنجان، این مجموعه در عمل همکاری چندانی با ما نداشت و هم اکنون طرح های شهری راکد و بلاتکلیف است.

این مسئول اضافه کرد: اگر بخواهیم شاهد شهر و استانی پویا، پیشرفته و توانمند باشیم، باید نوع نگاه ها و همکاری های انجام گرفته بین دستگاه های اجرایی، همچنین بین مردم و این نهادها تغییر یابد، تا تحولات چشمگیری در این امور رخ دهد.

به گزارش ایرنا، پارک علم و فناوری در استان زنجان در پایان سال گذشته موافقت اصولی خود را گرفت و کارهای راه اندازی پارک در شرف انجام است.همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پایه زنجان نیز در کنار پارک استان به فعالیت خود ادامه می دهد.

لینک به منبع