خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردانشگاه زنجان در آئينه رسانه


به گزارش خبرگزاری ایلنا
حمیده زرآبادی در زنجان از حقوق دانشجویان می‌گوید

در مراسمی به دعوت انجمن فرهنگ و سیاست

حمیده زرآبادی در زنجان از حقوق دانشجویان می‌گوید

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه زنجان سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا حمیده زرآبادی به دعوت  کمیته زنان انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه زنجان به این شهر سفر می کند.

برنامه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان روز ۱۵ آبان برگزار خواهد شد.

http://www.ilna.ir
پذيرش اولین پژوهشگر پسادکترای در دانشگاه زنجان
پذيرش اولین پژوهشگر پسادکترای در دانشگاه زنجان

اولین پژوهشگر پسادکترای توسط دکتر جلال صبا دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات (به‌عنوان مجری طرح) توسط دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان پذیرفته شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، با تأمین اعتبار از سوی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، دکتر اعظم ملکی به‌عنوان اولین پژوهشگر پسادکترای دانشکده کشاورزی توسط دکتر جلال  صبا  دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات (به‌عنوان مجری طرح) پذیرفته شد.

  اعظم ملکی همه مقاطع تحصیلات دانشگاهی خویش را در دانشگاه زنجان طی کرده و پارسال با کسب ‌عنوان دانشجوی برگزیده دکتری و دریافت لوح تقدیر از ریاست وقت دانشگاه زنجان با معدل ۱۹.

۹۶ فارغ‌التحصیل شد.چاپ هفت مقاله در نشریات علمی معتبر و ارائه هشت مقاله در همایش‌های علمی نتیجه فعالیت‌های پژوهشی وی بوده است.  عنوان طرح پژوهشی پسادکترای این پژوهشگر "مقایسه جمعیت‏های انیسون ایران از نظر روغن و پروتئین دانه" است که در ادامه پژوهش رساله دکترای وی انجام خواهد شد.

  اسانس حاصل از دانه انیسون در صنایع مختلف دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی استفاده زیادی دارد و از این‌رو، از ارزش تجاری بالایی برخوردار است.با توجه به نتایج حاصل از رساله دکتری و انجام این طرح پژوهشی پسادکتری، با ارزیابی جامع جمعیت‏های انیسون ایران، اطلاعات کاملی از خصوصیات اگرومورفولوژیک، اسانس، روغن و پروتئین دانه آنها تهیه شده و در نهایت جمعیت ‎ هایی که مزیت اقتصادی نسبی بیشتری داشته باشند، جهت توسعه کشت این گیاه ارزشمند معرفی خواهند شد.

لینک این خبر
جایگاه هجدهم برای دانشگاه زنجان در ویرایش ۲۰۱۸ تایمز
جایگاه هجدهم برای دانشگاه زنجان در ویرایش ۲۰۱۸ تایمز

دانشگاه زنجان جایگاه هجدهم را به لحاظ موضوع - رشته در رتبه‌بندی موسسه آموزش عالی «تایمز» در ویرایش ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، دانشگاه زنجان در جایگاه هجدهم به لحاظ موضوع - رشته در رتبه‌بندی موسسه آموزش عالی «تایمز» در ویرایش ۲۰۱۸ قرار دارد.

  دانشگاه‌های «صنعتی نوشیروانی بابل»، «صنعتی امیرکبیر»، «علم و صنعت»، «صنعتی اصفهان»، «خواجه نصیرالدین طوسی»، «صنعتی شریف»، «تبریز»، «تهران»، «علوم پزشکی تهران»، «فردوسی مشهد»، «گیلان»، «اصفهان»، «شهید بهشتی»، «شیراز»، «الزهرا»، «بیرجند»، «یزد»، و «زنجان» در این رتبه‌بندی جایگاه‌های نخست تا هجدهم را از آن خود کرده‌اند.

  رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی «تایمز» موسسه های پیشرو دنیا را در پنج حوزه آموزش، چشم‌انداز جهانی، پژوهش، استنادها و درآمدهای صنعتی، بر پایه ۱۳ سنجه کمی ارزیابی می‌کند.  ۱۴ موسسه از ۱۸ موسسه ایرانی در فهرست ۱۰۰۰ موسسه برتر قرار گرفته‌اند، در حالی که در ویرایش پیشین این نظام ۱۳ موسسه ایرانی در این فهرست بودند.

  در ویرایش نهایی نظام رتبه‌بندی «تایمز» یک هزار و ۱۰۲ موسسه از کشورهای گوناگون ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند.  اما موضوعات مختلفی نیز در ارزیابی‌ها مدنظر قرار گرفته است.طبق گزارش سال ۲۰۱۷ موسسه آموزش عالی «تایمز»، «دانشگاه آکسفورد» دارای بیشترین امتیاز و پیشگام موسسه های جهان است.

  رتبه جهانی دانشگاه‌های ایران در این رتبه‌بندی اعلام شده است.همچنین وزن هر یک از شاخص‌ها در این رتبه‌بندی مشخص شده است.

لینک این خبر

سایر منبع اینجا و اینجا
همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی
همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی به میزبانی دانشگاه زنجان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است. به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جواد رحمتی در همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه این همایش یکی از کارهای خوبی است که در دانشگاه زنجان صورت گرفته است، گفت: تحولات این حوزه در دوره‌های اخیر باور نکردنی است؛ این در حالی است در گذشته برای ترسیم یک نقشه از یک مکان باید مسیرهای طولانی را طی می‌کردیم و بخشی از این اطلاعات نیز محرمانه بود و وزارت دفاع اجازه دسترسی به این اطلاعات را نمی‌داد اما امروز با توسعه ابزارها، اطلاعات به قدری وسیع شده است که بخشی از این اطلاعات از انحصار در آمد و امروز به راحتی با Google Earth می‌توان نسبت به مکان‌ها و موقعیت‌ها اطلاعات کسب کرد.

 وی ادامه داد: زمانی انتظار می‌رفت باکمک Glsها بتوان کارهای بزرگی انجام داد و در مدیریت شهری بهترین استفاده را کرد اما متاسفانه دستگاه‌های اجرایی ما هر یک به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و یا اطلاعات را به صورت انحصاری برای خود استفاده می‌کنند و در همین جهت عنوان می‌کنم که از قابلیت‌ها به بهترین نحو استفاده نکرده‌ایم.

 رحمتی افزود: امروز در کارهای اجرایی می‌توان از فناوری‌های نوین استفاده کرد که متاسفانه این کار را نکرده‌ایم و تاسف فراوانی در جهت اینکه از این امکانات استفاده نکرده‌ایم خواهیم خورد. وی افزود: امید است همکاری‌های خوبی بین این گروه و بخش‌های اجرایی دولت صورت گیرد تا شاهد میزگردهای تخصصی برای بخش‌های اجرایی باشیم.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است و خود به اینکه شاهد هستیم که چه طور این فاجعه در حال گسترش است. رحمتی در خصوص جانمایی‌های شهری نیز گفت: در گذشته جانمایی‌های صورت گرفته و اینکه یک شهر در کجا ایجاد شود با دقت و توجه کار شده است، به طوری که بیشتر مناطق شهری ما در مکان‌هایی قرار دارند که آب دارند و در حوزه زلزله و گسل نبوده است اما امروز جانمایی‌های صورت گرفته به درستی برنامه‌ریزی نمی‌شود، به طوری که در دور تا دور شهر شهرک‌های صنعتی قرار دارد و در کنار برخی از این شهرک‌های صنعتی به کشاورزی پرداخته می‌شود و این خود موجب مشکلاتی در این راستا است.

 این مسئول خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در بسیاری از جانمایی‌های صورت گرفته با حدس و گمان پیش می‌رویم و سرمایه‌گذاری‌های که انجام می‌دهیم باید چند برابر آن سرمایه هزینه کنیم تا کار قبلی را اصلاح کنیم. وی افزود: طی چهار سال آینده آب آشامیدنی برای استان نخواهیم داشت و این مهم به دلیل اینکه بالغ بر ۹ هزار چاه غیر مجاز در استان در حال بهره‌وری از آب‌های زیرزمینی هستند و مسائلی دیگری که در این زمینه نادیده گرفته شده است، ایجاد خواهد شد.

 در ادامه این همایش، دبیر علمی نخستین همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه بالغ بر ۴۷۰ مقاله به این همایش رسیده است، گفت: بالاترین تعداد این مقالات در مقطع کارشناسی ارشد ارسال شده است و در مقطع دکتری و کارشناسی به مراتب آمار کمتری مشاهده می‌شود.

  رامین کیامهر خاطرنشان کرد: علم جغرافیا امروز با سال‌های گذشته تفاوت‌های فاحشی دارد و امروزه به واسطه تصاویر ماهواره‌ای، پهبادها و تکنولوژی مختلف کارها را در این حوزه راحت‌تر کرده است و امکان دسترسی به اطلاعات را بالا برده است و قطعا باید نگرش خود را به این علم تغییر داد.

لینک به منبع

لینک به منابع اینجا و اینجا
دانشجوی دانشگاه زنجان خوش درخشید
دانشجوی دانشگاه زنجان خوش درخشید

هادی اماملو، دانشجوی دانشگاه زنجان موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، هادی اماملو دانشجوی دانشگاه زنجان موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان شد.

  در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان در بخش حفظ موضوعی قرآن فاطمه محمدی از دانشگاه علامه طباطبایی، مریم غزاوی از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و محمد مافی از دانشگاه محقق اردبیلی و در بخش احکام هم مهناز ملک‌پور از دانشگاه مدنی آذربایجان، هادی اماملو از دانشگاه زنجان و سینا رستمی از دانشگاه تهران، در بخش پرسمان معارفی نیز یونس پورمهدی از دانشگاه امام صادق (ع)، زهرا زائر از دانشگاه محقق اردبیلی و سمانه کهرمی از دانشگاه ارومیه عنوان‌های اول تا سوم را کسب کردند.

  همچنین در بخش مفاهیم نهج‌البلاغه هم مونا امامی‌پور از دانشگاه تربیت مدرس، مهدی نیک‌روش از دانشگاه علامه طباطبایی، راضیه خزایی از دانشگاه فردوسی مشهد و در بخش صحیفه سجادیه هم سعید میرزایی از دانشگاه مدنی آذربایجان، علی درودیان از دانشگاه امام صادق (ع) و لیلا اهرایی از دانشگاه ارومیه اول تا سوم شدند.

  شایان ذکر است، در بخش احادیث اهل‌بیت (ع) نیز نبی‌الله سالاری از دانشگاه امام صادق (ع)، مجتبی برغمدی از دانشگاه تربیت مدرس و سعیده شجاعی‌مهر و در بخش آشنایی با سیره معصومین، مهسا کریمی از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان، وحید عباسی‌مقدم از دانشگاه تهران و زهرا مهدوی از دانشگاه الزهرا تهران عنوان‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

  در پایان این مسابقات در بخش ترجمه و تفسیر قرآن، سعید بهرامی از دانشگاه امیرکبیر، حامد منوچهری گوشت از دانشگاه صنعتی شریف و عباس غفارزاده از دانشگاه شهید بهشتی عنوان‌های اول تا سوم را کسب کردند.  به گزارش ایسنا، اختتامیه سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان برگزار شد.

لینک خبر
عقد تفاهم‌نامه همکاری
عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه‌های زنجان و علاء‌الدین کیقباد ترکیه

توافق‌نامه همکاری بین دانشگاه زنجان با دانشگاه علاء‌الدین کیقباد ترکیه منعقد شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های زنجان و علاء‌الدین کیقباد ترکیه با حضور مسئولان این مراکز علمی منعقد شد.

  بر پایه این تفاهم‌نامه، 8 مورد همکاری علمی و اجرایی مورد توجه و امضا قرار گرفت که شامل ایجاد شرایطی برای برقراری همکاری و ارتباط‌های متعارف بین طرفین در مورد فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که شامل تبادل دانشگاهی دانشجو و استاد خواهد بود.

  همچنین از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه، ایجاد زمینه طرح‌های پژوهشی مشترک هر دو طرف برای اجرای طرح مشترک پژوهشی است.همچنین برگزاری و شرکت در برنامه‌های علمی و فرهنگی از سوی هر دو طرف توافق‌نامه که شامل برگزاری سمینار، کنفرانس، کنگره، کارگاه، نمایشگاه و غیره است.

  راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌های دکترا در زمینه تسهیل و تشویق پایان‌نامه‌های دکترای مشترک از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه است.  ایجاد و راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی با مدرک مشترک یا مدرک دوگانه و همچنین تامین مالی برنامه‌ها و توجه به شرایط قانونی که باید پیش از هرگونه فعالیت همکاری، همه جزئیات به توافق دو طرف برسد، از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه منعقد شده است.

  شایان ذکر است که با عقد این تفاهم‌نامه، همکاری‌های صورت گرفته بین دو دانشگاه به مدت سه سال اعتبار داشته و در آینده قابل تمدیدخواهد بود.

لینک به منبع
توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین‌المللی
توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین‌المللی بین دانشگاه زنجان و دانشگاه "رم سه" ایتالیا به مدت 5 سال امضا شد.

بر پایه توافق‌نامه امضا شده، همکاری‌های علمی و فرهنگی در زمینه‌های بازدید و مراجعه پژوهشگران و استادان هر دو دانشگاه، بازدید و مراجعه پژوهشگران جوان دوره‌های تحصیلات تکمیلی، به واسطه پشتیبانی مالی از آن‌ها، تبادل مطالب و مواد علمی خواهد بود.

 همچنین همکاری در برنامه‌های آموزشی دانشجویان ثبت‌نام شده در هر دو دانشگاه، شامل بازدید و مراجعه دانشجویان بر پایه برنامه‌ای که در آن تعداد دانشجو، رویه‌های ثبت‌نام موقت و شرایط مالی، پشتیبانی مالی ممکن، و تضمین تخصیص، انتقال و به رسمیت شناختن واحدها و نمرات درسی مشخص شده، بازدید و مراجعه و همچنین تبادل اساتید در چارچوب پروژه‌های آموزشی مورد توافق خواهد بود.

 همچنین بر پایه توافق‌نامه امضا شده مشارکت مشترک بین دو دانشگاه در برنامه‌های مورد پشتیبانی و تشویق کمیسیون اتحادیه اروپا یا دیگر سازمان یا بنیادها و تهیه و هماهنگی پروپوزال‌ها با هدف کسب پشتیبانی مالی برای ایجاد ساختارها و اجرای پروژه‌های پژوهشی و یا آموزشی و در تدوین برنامه‌های آموزشی مشترک با هدف ارائه مدرک دوگانه یا مشترک میسر خواهد شد.

این توافق‌نامه پس از امضا به مدت 5 سال به اجرا در می‌آید.

 

لینک خبر

سایر منابع
ارتقای پنج پله‌ای دانشگاه زنجان
ارتقای پنج پله‌ای دانشگاه زنجان در رتبه‌بندی Nature Index

با ارائه و پذیرش مقالات دکتر حسین صفری و پرفسور علی رمضانی دانشگاه زنجان ارتقای 5 پله‌ای در رتبه‌بندی Nature Index  ارتقا پیدا کرد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، دانشگاه زنجان با ارائه و پذیرش چهار مقاله از اساتید دانشکده علوم در مجلات معتبر بین‌المللی توانست جایگاه خود را در رتبه‌بندی Nature Index ارتقا دهد.

  دکتر حسین صفری عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه با ارائه مقالات Monthly Notices of the Royal و The Astrophysical Journal و Astronomy and Astrophysics که در راستای رساله‌های دکتری و پایا‌ن‌نامه‌های کارشناسی ارشد دانشجویان دانشگاه زنجان با همکاری اساتید دانشگاه‌های لوون بلژیک، سیدنی استرالیا و دانشگاه تفرش انجام گرفت و پرفسور علی رمضانی عضو هیئت علمی گروه شیمی با ارائه مقاله Organic Letters، توانستند دانشگاه زنجان را در رتبه‌بندی نیچر ارتقا دهند.

  شایان ذکر است، رتبه دانشگاه زنجان در ماه میلادی قبل 37 بوده و در ماه‌جاری به 32 ارتقا یافته است.قابل ذکر است Nature Index ماهیانه با توجه به امتیازات کسب شده به روز‌رسانی می‌شود.

  به گزارش ایسنا، مجله نیچر که از سال ۱۸۶۹ میلادی تاکنون منتشر می‌شود یک نشریه هفتگی جامع است که در میان پرارزش‌ترین مجله‌های علمی جهان قرار دارد.این نشریه ارجاع داده شده‌ترین مجله علمی است.ضریب تأثیرگذاری مجله در سال ۲۰۱۳ با نمره ۴۲٫۳۵۱ در رده اول نشریات علمی جامع قرار گرفت.

لینک به منبع
دانشگاه زنجان جزو 18 دانشگاه برتر ایران در سال 2017
دانشگاه زنجان جزو 18 دانشگاه برتر ایران در سال 2017 رتبه‌بندی تایمز

دانشگاه زنجان در جمع 18دانشگاه برتر ایران در سال 2017 پایگاه رتبه‌بندی تایمز قرار گرفت.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های برتر دنیا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.

این پایگاه در روزهای اخیر فهرست جهانی دانشگاه‌های برتر سال 2018 میلادی را منتشر کرد که در این رتبه‌بندی دانشگاه زنجان در جمع 18دانشگاه برتر ایران قرار گرفت.  نتایج رتبه‌بندی سال 2018 - 2017 میلادی تایمز نشان از حضور شش دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، تبریز، گیلان، اصفهان، الزهرا و بیرجند برای اولین‌بار در فهرست جهانی تایمز دارد که در این بین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اولین حضور خود در رتبه بندی تایمز، به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شد.

  دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، تبریز، تهران و علوم‌پزشکی تهران همگی با کسب رتبه در بازه 800 - 601 بعد از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده دوم دانشگاه‌های برتر کشور قرار گرفتند.

همچنین دانشگاه‌های مشهد، گیلان، اصفهان، شهید بهشتی، شیراز، دانشگاه‌های الزهرا، بیرجند، یزد و زنجان نیز از دیگر دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی تایمز بوده‌اند.  در سال 2012 تنها دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان نماینده ایران در رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر تایمز معرفی شد و اکنون ایران توانسته است تعداد دانشگاه‌های خود را در رتبه‌بندی تایمز به 18 دانشگاه ارتقا بخشد.

  ایران با داشتن 18 دانشگاه برتر در فهرست جهانی تایمز توانسته است بعد از کشور ترکیه با 22 دانشگاه، رتبه دوم منطقه را به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر از آن خود کند؛ این در حالی است که از کشور عربستان تنها پنج دانشگاه توانسته است در این فهرست حضور پیدا کند.

همچنین پاکستان در فهرست سال 2018 - 2017 تایمز دارای 10 دانشگاه و مالزی و مصر نیز دارای 9 دانشگاه هستند.

لینک به منبع خبر

لینک به سایر منابع

سایر منابع

 
 

 
حضور چهره‌ ماندگار فیزیک در دانشگاه زنجان
حضور چهره‌ ماندگار فیزیک در دانشگاه زنجان

چهره‌های ماندگار فیزیک دکتر هاشم رفیعی‌تبار در دانشگاه زنجان جهت سخنرانی پیرامون موضوع تابش فوتون‌های زیستی حضور خواهد داشت.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، چهره ماندگار فیزیک دکتر هاشم رفیعی‌تبار در دانشگاه زنجان جهت سخنرانی پیرامون موضوع تابش فوتون‌های زیستی حضور خواهد داشت.

  سخنرانی این چهره ماندگار سه‌شنبه 14 شهریور امسال در ساعت 11 صبح به میزبانی سالن سهروردی برگزار خواهد شد.  قابل ذکر است دکتر رفیعی‌تبار در سال 1327 در تهران متولد شد.تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذرانده و در سن 17 سالگی برای تحصیلات عالی عازم انگلستان شد.

با توجه به علاقه‌مندی بسیار به رشته فیزیک نظری، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در این رشته از دانشگاه لندن اخذ کرد.  از مراتب علمی ایشان می‌توان به ليسانس فيزيك و فوق‌ليسانس فيزيك هسته‌ای از انگلستان، دكترای فيزيك نظری ذرات بنيادی (انگلستان)، مدیر گروه مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی، رياست پژوهشكده علوم نانو در پژوهشگاه دانش‌های بنيادی ( IPM )، رئيس بخش علوم نانو دانشگاه گرينچ انگلستان، استاد مدعو دانشگاه توهوكو (ژاپن)، محقق ارشد دانشگاه اكفسفورد انگلستان، چاپ بيش از 70 مقاله علمی در 5 حوزه متفاوت فيزيك، تأليف اولين كتاب در فيزيك محاسباتی نانو لوله‌های كربنی به زبان انگليسی كه از طرف مؤسسه انتشارات دانشگاه كمبريج انگلستان در نوامبر سال 2007 به چاپ رسيد؛ پژوهشگر برتر نانو فناوری در سال 1385، عضو وابسته فرهنگستان علوم در گروه علوم پایه اشاره کرد.

  گفتنی است، فعالیت استاد در علوم نانو است که از زمان ملحق شدن به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه علوم نانو زیستی قرار گرفته که با پزشکی هم‌پوشانی دارد و کارهای زیادی را با کمک دانشجویان در دانشگاه شروع کرده است.

ازکارهای ایشان می‌توان به تحقیق روی اثرات تابش‌های ماکرو ویو مثل تلفن همراه و ... روی نانو m ساختارهای زیستی به خصوص فعالیت مغز، تحقیق بر روی طراحی شبکیه مصنوعی با کمک نانو تکنولوژی و پیوند شبکیه و برگرداندن قسمتی از بینایی با همکاری مرکز تحقیقات چشم در بیمارستان لبافی‌نژاد و کار بنیادی روی مبدا حیات و مدل‌سازی برای پی بردن به مبدا حیات و ... اشاره کرد.

لینک به منبع خبر

 
 اعزام 20 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان
اعزام 20 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان جهت حضور در اردوهای جهادی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زنجان اظهار کرد: 20 نفر از دانشجویان دانشگاه زنجان جهت اردوهای جهادی اعزام شدند.  محمد اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه اردوهای جهادی امسال نیز مطابق سال‌های گذشته توسط همه دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد، گفت: بسیج دانشگاهی دانشگاه زنجان نیز به عنوان دانشگاه مادر استان طبق سنوات گذشته نیز اقدام به اعزام دانشجویان بسیجی به مناطق محروم کردند.

  وی ادامه داد: پس از ثبت‌نام و قطعی شدن حضور دانشجویان، 20 نفر از دانشجویان جهت اقدام‌های جهادی به مناطق محروم اعزام شدند.  این مسئول خاطرنشان کرد: این 20 نفر اعم از خانم و آقا پس از شناسایی مناطق محروم جهت کارهای جهادی به روستایی از توابع شهرستان پری و روستایی از توابع ابهر اعزام شدند.

  اسماعیلی خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل مجموعه در این روستا‌ها به ارائه خدمات فرهنگی و عمرانی پرداختیم و به تعمیرات مسجد روستای تاب پیشلاقی توابع شهرستان پری و رنگ‌آمیزی مدرسه روستای ارهان از توابع ابهرصورت گرفت.

  وی افزود: این مراکز پس از تعمیر آماده بهره‌برداری هستند و ساکنان این روستاها می‌توانند از این مسجد و مدرسه استفاده کنند.

لینک به منبع خبر
«داوود مرادخانی» رئیس پارک علم و فناوری زنجان شد
وزیر علوم،تحقیقات وفناوری در حکمی دکتر داوود مرادخانی را به‌عنوان رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر داوود مرادخانی را به‌عنوان رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب کرد.  به گزارش ایسنا، در حکم دکتر محمد فرهادی خطاب به دکتر داوود مرادخانی آمده است: «با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب جنابعالی به موجب این حکم به عنوان ریاست پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب می‌شوید.

  امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف پارک علم و فناوری استان زنجان را بر پایه قوانین، سیاست‌ها و در چارچوب برنامه‌ها و جایگاه تشکیلاتی مصوب به انجام برسانید.بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری همه مدیران و کارکنان، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش‌آفرینی آن در اقتصاد دانش‌بنیان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید».

  بر اساس اعلام روابط‌عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دکتر داوود مرادخانی پیش از این مسئول راه‌اندازی پارک علم و فناوری استان زنجان و عضو شورای مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه زنجان بود.

لینک به منبع خبر

سایر منابع

سایر منابع
مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه زنجان منصوب شد
مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه زنجان منصوب شد

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در داشگاه ها (مأوا)، در مراسمی با حضور حجت الاسلام تقوی مسئول امور دفاتر و مبلغان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و همچنین مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه های استان، حجت الاسلام علی قره داغی به عنوان مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه زنجان معرفی و از زحمات حجت الاسلام علی قهرمانی که به مدت سه سال مسئولیت نهاد رهبری در این دانشگاه را بر عهده داشت تشکر و تقدیر به عمل آمد.

لینک به منبع خبر

سایر منابع

 

 
نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان داروئی
نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان داروئی وقارچ های کوهی دردانشگاه زنجان آغاز شد

حسین عماری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: زنجان میزبان نخستین همایش ملی گیاهان داروئی وقارچ های کوهی در دانشگاه زنجان است واز امروز کار خود را آغاز کرد.  وی اظهار کرد:  ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه  همایش ارسال شده است که ۱۱۰ موردمورد قبول شده  و۱۴ مقاله هم قراراست  به صورت سخنرانی ارائه شود و  ۱۰ دانشگاه جامع کشوردراین همایش مشارکت تخصصی دارند.

  دبیر همایش ملی زیست فناوری گیاهان داروئی گفت: این همایش به مدت ۲ روز ودرمحورهای مهندسی ژنتیک ، تنوع ژنتیکی ، کشت بافت ، کشت اسپور، بیان ژن، متابولیت‌های ثانویه و سایر پژوهش‌های مرتبط یا بیوتکنولوژی گیاهان دارویی و میکوریزا درقارچ های کوهی برگزارمی شود.

عماری تصریح کرد: بررسی  تکنیکهای بیوتکنولوژی  زیست فناوری  درحوزه گیاهان  و هم افزایی علمی و بهره برداری کافی ازاطلاعات علمی  دراین حوزه ازاهداف اصلی این همایش است و درحاشیه این همایش نمایشگاه گیاهان داروئی  هم برپا شده است.

  لینک به منبع خبر

سایر منابع

 

 
دومین سمینار شیمی کاربردی ایران
دبیر علمی دومین سمینار شیمی کاربردی ایران از پذیرش ۲۲۶ مقاله در این سمینار خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین رسولی‌فر بعد از ظهر یکشنبه در دومین سمینار شیمی کاربردی ایرانه که به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد، از پذیرش ۲۲۶ مقاله در این سمینار خبر داد و افزود: از این تعداد مقاله پذیرش شده در سمینار دوم، ۲۱ مقاله به صورت سخنرانی خواهد بود.

وی با یادآوری اینکه سال گذشته شاهد برگزاری اولین دوره سمینار شیمی کاربردی در دانشگاه تبریز بودیم، تصریح کرد: خوشبختانه میزبانی دومین سمینار شیمی کاربردی ایران که از امروز (۵ شهریورماه) آغاز شده و قرار است به مدت دو روز ادامه داشته باشد، به دانشگاه زنجان سپرده شده است.

رسولی‌فر با اشاره به اینکه آغاز به کار شیمی کاربردی در ایران به سال ۶۸ بازمی‌گردد، اظهار کرد: با توجه به اینکه شیمی کاربردی یکی از شاخه‌های علمی شیمی محسوب می‌شود لذا امیدواریم در سمینار دوم شاهد اتفاقات خوب علمی باشیم.

دبیر علمی دومین سمینار شیمی کاربردی ایران نیز در ادامه با یادآوری اینکه ۱۰ درصد مقالات ارایه شده به این سمینار از سوی میزبان بوده است، افزود: همچنین دانشگاه تبریز در حدود ۸ درصد از مقالات ارسالی به این سمینار را به خود اختصاص داده است.

میرسعید سیددراجی خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد مقالات ارسالی به دومین سمینار شیمی کاربردی به صورت پوستر بوده و ۱۰ درصد مابقی مقالات نیز به صورت اورال است.

لینک به منبع