خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارسخنرانی/کنفرانس/دوره/کارگاه آموزشی برگزار شده در دانشگاه


سمینار گروه زمین شناسی-ارائه دهنده: آقای امیر نادری
سه شنبه 95/10/7 ساعت: 12ظهر کلاس1 زمین ‏شناسیسخنرانی علمی گروه زمین شناسی
سخنران: دکتر جان جی یون(Zhang Zhiyong) دانشیار موسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک پکن

زمان:   چهار شنبه 95/09/24     ساعت 14        سالن سمینار دانشکده علوم

 

 

 
سخنرانی علمی آقای مهندس هادی پورفرضی-گروه زمین شناسی
سه شنبه 95/09/23 ساعت8 الی 10 سالن سمینار دانشکده علوم و 10 الی 16 کلاس1 زمین شناسیبرگزاری سمینار توسط آقای دکتر ربانی
سه شنبه مورخ 95/8/25 ساعت 11، کلاس 1 زمین شناسی

گروه فلسفه برگزار مي‌کند
گزارش فرصت مطالعاتي (سال 95-1394، دانشگاه هاروارد) سخنران: دکتر حسين اترک

 

  سخنران: دکتر حسين اترک

  دوشنبه 24/ 8 /95

 ساعت 10:30 الی 12:30

 سالن شريعتي دانشکده علوم انساني
همایش سالانه روز جهانی برنامه ریزی شهری
.

 

 برگزاری همایش سالانه روز جهانی برنامه ریزی شهری توسط گروه جغرافیا

مکان : دانشکده علوم انسانی سالن همایش شریعتی

زمان 18  آبان ساعت 9 الی 12
گروه زبان انگلیسی دانشگاه زنجان
روز شنبه مورخ 1/8/95 کارگاهی آموزشی با سخنرانی آقای دکتر جلیلی فر از دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار نمود

گروه زبان انگلیسی دانشگاه زنجان در روز شنبه مورخ 1/8/95 کارگاهی آموزشی با سخنرانی آقای دکتر جلیلی فر از دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار نمود.

عنوان کارگاه Functional Parameters in Genre Analysis بود و در دو قسمت زمانی 10:30-8:30 و 13-11 برگزار شد.

شرکت کنندگان شامل اعضای هیئت علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی از دانشگاه های زنجان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه و علامه طباطبایی بودند که ضمن استفاده از موضوع کارگاه، پیرامون همکاری و تبادل نظر در موارد پژوهشی آینده به گفتگو پرداختند.

 
سخنرانی علمی بین المللی توسط دکتر پرویز کوه افکن
سخنرانی علمی بین المللی توسط دکتر پرویز کوه افکن رئیس بنیاد میراث جهانی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، سخنرانی علمی تحت عنوان «نقش نظام‌های میراث کشاورزی در حفاظت تنوع زیستی، افزایش قابلیت برگشت‌پذیری و توسعه پایدار» به همت گروه ترویج، ارتباطات و توسعه‌ی روستایی و گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان با حضور اساتید و دانشجویان برگزار شد.

این سخنرانی توسط آقای دکتر پرویز کوه افکن رئیس بنیاد میراث جهانی با موضوع اصلی «بهبود و پیشرفت روش کاشت و توسعه محصولات» ارائه شد.

گفتنی ست ایشان از سال 1992 که بنیاد توسعه‌ی پایدار مطرح شد به‌عنوان مسئول توسعه‌ی پایدار در فائو هماهنگی کارهای فائو را به عهده داشته‌اند و سوابق اجرایی‌شان شامل مدیر توسعه‌ی روستایی، مدیر آب‌وخاک، مدیر تغییرات آب‌وهوایی می‌شود. دکتر کوه افکن اکنون به‌عنوان مشاور فائو در توسعه‌ی پایدار فعالیت می‌کنند.

کوه افکن در این سخنرانی گفت:"در سال 2015 توسعه‌ی پایدار دوباره مطرح شد و تصمیم‌گیری‌های جدید برای 30 سال آینده گرفته شد. قبل از آن توسعه پایدار سه اصل خاص داشت: اجتماعی، محیط‌زیست، اقتصادی و از سال 2015 فرهنگ نیز به توسعه‌ی پایدار اضافه شد. درواقع فرهنگ پایه‌ی توسعه‌ی پایدار می‌باشد.

وی افزود: در سیستم‌های غذایی این موارد می‌بایست موردتوجه قرار گیرد: 1. سیستم غذایی باید بیش‌تر انسانی باشد و با طبیعت سازگار ( در رابطه) باشد و ماشین تداخل نداشته باشد. 2. ازنظر بیولوژیکی و فرهنگی متنوع باشد. کشاورزی‌های خرده‌پا باید بیش‌تر موردتوجه قرار گیرند تا بتوانند تولیدشان را بیش‌تر کنند. درواقع بیش‌تر مردم کم‌درآمد غذایی که مصرف می‌کنند غذایی ست که توسط کشاورزی‌های خرده‌پا تولید می‌شود.

رئیس بنیاد میراث جهانی بیان کرد: سیستم غذایی توسعه پایدار باید به تنوع زیستی توجه کند. در این سیستم غذایی امنیت غذایی، تولید کار، سلامت محیط‌زیست و سلانت انسان‌ها اهمیت دارد. متأسفانه در دنیا کشاورزی نمی‌تواند مردم را به اشتغال وا‌دارد و مهاجرانی داریم که به شهرها می‌آیند و درنتیجه مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی ایجاد می‌کنند.

در سیستم‌های کشاورزی پایدار باید 4 اصل مورد تأکید قرار گیرد:

1. دانش علمی و بومی

2. فرهنگ

3. سلامت محیط‌زیست و انسان‌ها

4. دسترسی به بازار ( به‌عنوان‌مثال کشاورزان خرده‌پا نمی‌توانند محصولات خود را به بازار برسانند.)

 شاخص‌های میراث جهانی کشاورزی:

1.       باید غذای مردم منطقه‌ی خود را فراهم کند.

2.       ازنظر تنوع محیط زیستی باید متنوع باشد

3.       با دانش بومی انجام شود

4.        با فرهنگ کشاورزی سازگار باشد

5.       موجب زیبایی آن مناطق باشد

برای توسعه‌ی پایدار در کشاورزی باید روی این ثروت‌ها سرمایه‌گذاری شود: ثروت طبیعی، ثروت انسانی، فیزیکی و اجتماعی.

 وی بیان داشت: برای احیا کردن کشاورزی خرده‌پا می‌بایست رابطه بین کشاورزی محلی (Local)و جهانی (Global)ایجاد شود. درواقع کشاورزی خرده‌پا باید بتواند تولیدش را در سطح جهانی ارائه دهد. همچنین باید فرهنگ غذایی وارد سیستم غذایی شود و  حفظ میراث‌های کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ایشان نوعی سیستم کشاورزی در چین را معرفی کردند که هدف این سیستم حفظ میراث کشاورزی می‌باشد این سیستم تولید هم‌زمان برنج و ماهی می‌باشد. این سیستم کشاورزی به دلیل استفاده از سموم که موجب از بین رفتن ماهی‌ها می‌شد، در معرض خطر قرارگرفته شده بود. آقای دکتر اظهار داشتند طی تحقیقاتی که در راستای مقایسه کشاورزی سنتی و کشاورزی صنعتی انجام‌شده است کشاورزی سنتی در برابر خطرات طبیعی بسیار مقاوم‌تر از کشاورزی صنعتی می‌باشد.

 

 برای دیدن تصاویر لطفا کلیک نمایید.

 

 
نشستی علمی با موضوع تغییرات اقلیمی و پیامدهای آن
به مناسبت هفته جهانی تغییرات اقلیمی (GCCW)

  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشستی علمی با موضوع تغییرات اقلیمی و پیامدهای آن به مناسبت هفته جهانی تغییرات اقلیمی، با همکاری گروه علوم محیط زیست و گروه همکاریهای علمی بین المللی در سالن سهروردی دانشگاه برگزار شد.

در این نشست سرکارخانم دکتر توکلی استادیار دانشگاه زنجان به‌عنوان دبیر برگزاری نشست و نماینده گروه علوم محیط‌زیست به ارزیابی معاهدات بین‌المللی با موضوع تغییرات اقلیمی، به‌ویژه نشست پاریس (COP21) پرداخت و ضمن اشاره به جایگاه نامناسب کشور ایران در رده‌ 10 کشور اول انتشاردهنده گازهای گلخانه‌ای، دستاوردهای نشست پاریس و مسئولیت‌های ایران مطابق برنامه اهداف موردنظر مشارکت ملّی جمهوری اسلامی ایران (INDC) بیان کرد.

سپس جناب آقای دکتر عساکره به نمایندگی از گروه جغرافیا به علل شکل‌گیری پدیده تغییرات اقلیمی و پیامدهای ناشی از این پدیده پرداخت و عوامل درونی و بیرونی مداخله کننده در تشدید این تغییر را یادآور شد.

همچنین جناب آقای دکتر عابدینی، نماینده گروه فیزیک، نقش انسان در برابر محیط‌زیست و جایگاه اخلاق زیست‌محیطی در میان علوم مختلف را بیان و ایجاد راهی مناسب برای آگاه‌سازی و تعلیم و تربیت نسل‌های جوان در حفاظت از محیط‌زیست را به‌عنوان یک چالش در دنیای امروز مطرح نمود.

تأثیر پدیده تغییر اقلیم در الگوهای بارش، دما و دیگر پارامترهای اقلیمی در کشور ایران، کاهش در تولید مواد غذایی، افزایش قیمت محصولات و به دنبال آن اشاعه فقر و قحطی در جوامع مختلف موضوع بحث آقای دکتر کرمی دهکردی نماینده گروه کشاورزی و رئیس گروه همکاری‌های علمی- بین‌المللی بود.

در آخر آقای دکتر نیکبخت، از اعضای هیئت‌علمی گروه کشاورزی در راستای این جلسه به ارائه نتایج پژوهش خود درباره اثر تغییر اقلیم بر پارامترهای هواشناسی در منطقه زنجان پرداختند.

لازم به ذکر است: در سال 2015 و به مناسبت برگزاری نشست COP21 در پاریس، مقرر گردید هرساله 10 تا 16 اکتبر به‌عنوان هفته جهانی تغییرات اقلیمی انتخاب و در این بازه زمانی جامعه دانشگاهی شامل اساتید، دانشجویان و متخصصان علوم و حوزه‌های مختلف به ارزیابی روند شکل‌گیری، علل و پیامدهای این چالش محیط‌زیستی بپردازند. ایجاد تعامل میان دانشگاه‌ها و افراد جامعه، تبادل علمی و ارائه راهکارهای کنترل یا سازگاری با پدیده تغییرات اقلیمی به‌عنوان مهم‌ترین اهداف این برنامه در نظر گرفته شد.

برای دیدن تصاویر لطفا کلیک نمایید.

 
گروه زبان انگلیسی برگزار می کند
سخنرانی با موضوع Fanctional parameters

 سخنران : اقای دکتر جلیلی فر از گروه زبان انگلیسی دانشگاه چمران 

محل : دانشکده علوم انسانی 

زمان : شنبه اول آبان 

ساعت : 8:30   تا 13

از علاقمندان دعوت می شود جهت شرکت در کارگاه با دفتر گروه زبان انگلیسی تماس حاصل فرمایند.

تلفن :   33054104 024 
افتتاحیه هشتمین همایش انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران
مراسم افتتاحیه هشتمین همایش انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی غدیر برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، سالن همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان روز شنبه 27 شهریورماه میزبان افتتاحیه هشتمین همایش انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران بود.

در ابتدای مراسم دکتر خلیل جمشیدی ریاست دانشگاه زنجان با تبریک پیشاپیش عید غدیر و ولادت حضرت هادی(ع) افزودند برگزاری چنین کنفرانس‌هایی در دانشگاه زنجان موجب پیشرفت و توسعه علمی شوند

ریاست دانشگاه زنجان در ادامه با تشکر از گروه زمین‌شناسی دانشگاه زنجان افزودند گروه زمین‌شناسی دانشگاه زنجان باوجود تعداد کم هیئت‌علمی پیشرو در برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها در دانشگاه می‌باشد و ابراز امیدواری کردند حاصل این همایش‌ها در دانشگاه زنجان توسعه علم زمین‌شناسی باشد

دکتر عظیم زاده ضمن خوش‌آمد گویی به میهمانان افزودند: امیدواریم که در طول کنفرانس میزبان خوبی برای ایشان باشند و این همایش محلی برای تبادل اندیشه‌ها و دستاوردهای تحقیقات باشد

دبیر علمی همایش ضمن تقدیر از هیئت‌رئیسه دانشگاه و گروه زمین‌شناسی و دانشکده علوم دانشگاه زنجان اضافه کردند در این همایش 6 جایزه بین‌المللی به برترین‌های ارائه‌کنندگان پوستر و سخنرانی در مقطع دکتری و اساتید اهدا خواهد شد.

وی در ادامه از برگزاری همایش دوساله سیالات درگیر در زمین‌شناسی را در سال آینده در دانشگاه زنجان خبر داد.

سپس دکتر محمدحسن کریم پور با تشکر از هیئت‌رئیسه دانشگاه و گروه زمین‌شناسی دانشگاه زنجان بیان کردند که این عزیزان دلسوزانه در کنار یکدیگر برای این مراسم تلاش کردند و این مراسم‌ها را تجربه‌ای برای دانشجویان برشمردند .

دبیر انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران بابیان اینکه 220 مقاله در این همایش پذیرفته‌شده است افزودند 40درصد این مقالات توسط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها ارسال‌شده است و در گریزی به بحث پژوهش در کشور ابراز داشتند دغدغه‌ی امروز ما هدفمند کردن پژوهش در کشور هست درحالی‌که 30 سال پیش دغدغه ما پژوهش بود.

پرفسور رشته زمین‌شناسی در ادامه بابیان سیاست‌های وزارت علوم دکتر فرهادی بیان داشتند در رویکرد جدید وزارت در راستای پژوهش اجازه تجدیدنظر در مقاطع دکتری و ارشد به دانشگاه‌ها داده‌شده است و این‌یک عامل در رسیدن به هدفمند شدن پژوهش می‌باشد.

در ادامه مراسم از دانشجوهای برتر دکتری رشته‌های زمین‌شناسی اقتصادی و اکتشاف معدن از سراسر کشور تقدیر گردید که این انتخاب برمبنای برگه‌های ارسالی به دانشگاه‌ها بوده که آیتم‌های انتخاب معدل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ،مقالات علمی پژوهشی و طرح‌های اکتشافی می‌باشد.

دانشجویان برتر دکتری زمین‌شناسی اقتصادی خانم نازی مطهری دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد، آقای سجاد غفوری دانشجوی دانشگاه تبریز و آقای محسن رضایی دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز و در رشته دکتری اکتشاف معدن آقای جواد قیاسی دانشجوی دانشگاه صنعتی شاهرود، آقای مسلم ثروتی دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان و آقای محمدپارسا صدر دانشجوی دانشگاه امیرکبیر جزو برترین‌ها بودند

لازم به ذکر است که دکتر توماس آیگلز پرگر از دانشگاه بارسلون اسپانیا میهمان ویژه همایش هستند.

 

 
سمینار دانشگاه زنجان- گروه فیزیک
آقای مجید پورعبدیان- از موسسه تحقیقاتی ماکس پلانک

 

21 شهریور ساعت 12 سالن سمینار دانشکده انسانی

 

 
گروه تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی برگزار می کند
برگزاری سمینار جذب هیأت علمی زبان و ادبیات عرببرگزاری سمینار جذب هیأت علمی گروه فلسفه
با موضوع : "خوانش ملاصدرا از شیخ اشراق درمسأله رابطه نور و وجود "گروه تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی برگزار می کند:
سمینار با عنوان "علوم عقلی در مصر دوره فاطمیان" توسط دکتر محمد عبدالملکی