خانه  :: اساتید  :: اخبار

دناله دار لئونارد
دنباله دار لئونارد ۲۱ آذر از کنار زمین عبور می‌کنددنباله دار لئونارد ۲۱ آذر از کنار زمین عبور می‌کند

 

این روزها درخشان‌ترین ستاره دنباله دار ۲۰۲۱ در آسمان نیمکره شمالی و جنوبی، قابل رویت است.

 

با رسیدن دنباله‌دار لئونارد (C/2021 A1) به نزدیک‌ترین فاصله با زمین، فرصت محدودی برای رصد آن در اختیار است که نباید از دست داد و  ماه دسامبر (آذر ماه)  تنها شانس شما برای دیدن آن قبل از ناپدید شدن برای همیشه است. ستاره شناسان می‌گویند که دنباله دار لئونارد بهترین و درخشان‌ترین دنباله  ۲۰۲۱ است. این دنباله دار اولین بار در ژانویه توسط ستاره شناس «لئونارد» کشف شد و احتمالاً ۳۵۰۰۰ سال گذشته را در سفر به سمت خورشید گذرانده است.

وقتی یک دنباله دار به خورشید نزدیک می‌شود، درخشان می‌شود،  این دنباله دار یک دنباله دار فوق سریع است که با سرعت ۱۵۸۰۸۴ مایل در ساعت (۷۱ کیلومتر در ثانیه) در درون منظومه شمسی می‌سوزد، اما به دلیل فاصله اش از زمین همچنان مانند یک جسم کند به نظر می‌رسد.

 این دنباله‌دار یک هدف عالی برای منجمان آماتور در آسمان شب آذر است و گزینه‌ی مطلوبی برای عکاسی هم به‌شمار می‌رود. در حالی که لئونارد با دنباله‌دار باشکوه سال گذشته یعنی «نئووایز» (NEOWISE) قابل مقایسه نیست، اما احتمالا طی چند روز تا ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) در آسمان صبحگاهی مناطق تاریک با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود و به‌تدریج در گرگ‌ومیش صبحگاهی در آسمان شرقی ناپدید خواهد شد. بنابراین رصد با یک دوربین دوچشمی، در مناطقی که آسمان شرقی تاریکی دارند، یک تجربه‌ی خوب را رقم خواهد زد. خوشبختانه در این زمان هم ماه غروب کرده و نور آن مانع رصد نمی‌شود.

دنباله‌دار لئونارد در نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین (21 آذر ماه) در فاصله ۳۴ میلیون کیلومتری از زمین خواهد بود و سپس در ۱۸ دسامبر(۳۰ آذر) در کنار زهره حرکت خواهد کرد. این دنباله دار در آسمان هر دو نیمکره شمالی و جنوبی قابل مشاهده خواهد بود.

                                             تصویری زیبا از دنبله دار لئونارد در هوای گرگ و میش قبل از طلوع

 


ارسال شده در مورخه: 21-09-1400