خانه  :: اساتید  :: اخبار

مشخص شدن زمان برخورد یک کهکشان در گذشته
از تحلیل داده­های تلسکوپ فضایی تس زمان برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری در گذشته مشخص شد در مقاله ای با عنوان

 “Age dating of an early Milky Way merger via asteroseismology of the naked-eye star n Indi”. 

که در مجله Nature Astronomy چاپ شد،

https://www.nature.com/articles/s41550-019-0975-9

 

 از مطالعه  یک تک ستاره روشن در صورت فلکی هندی قابل مشاهده از آسمان نیکره جنوبی، راز برخورد کهکشان ما معروف به راه شیری را با کهکشان کوچک گایا در طول پیشینه­ی آن آشکار ساخت.

 

 

در همکاری امیر حسنزاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه زنجان، دکتر حامد قاسمی دانش آموخته دکتری  و دکتر حسین صفری با یک تیم بزرگ بین المللی در حدود 100 نفر از محققان و دانشمندان از موسسه­ها و دانشگاه­های به نام دنیا، با یک روش علمی توسعه یافته نوین مشخصات ستاره­ی قدیمی با نام نو هندی به جستجوی گذشته تاریخی کهکشان راه شیری پرداختند. ستارگان اطلاعات فسیل­گونه­ ای از تاریخ گذشته خودشان  و محیطی که در آن شکل گرفته ­اند دارند. تیم با استفاده از داده­های تلسکوپ فضایی و تلسکوپ­های بزرگ زمینی رموز ستاره نو هندی را آشکار کرده است.  

ستارگان با نوسانات طبیعی (لرزه شناسی ستاره­ ای مبتنی بر نوسانات نور ستاره) تعیین سن می شوند که توسط ماموریت فضایی ناسا تلسکوپ فضایی تس،

 Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS)

  که در سال 2018 به فضا پرتاب شده است و هدف آن یافتن سیارات فراخوشیدی و ستارگان آنها است، با ترکیب داده­ها با  تلسکوپ فضایی گایا مربوط به آژانس فضایی اروپا، پیشینه تاریخی مربوط به ستاره نو هندی که 5ر11 میلیارد سال پیش متولد شده بود، آشکار شد.

 

;
ارسال شده در مورخه: 24-10-1398