خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


انتصابات صورت گرفته
طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه

طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه دکتر محمد بادسار عضو هیأت علمی گروه ترویج و آموزش کشاورزی، دکتر سعید قنبری عضو هیأت علمی گروه فیزیک و دکتر عباس رسولی عضو هیأت علمی گروه آمار به عنوان مدیران گروه های مذکور و دکتر سیدمرتضی حسینی عضو هیأت علمی گروه معدن به عنوان معاون آموزشی دانشکده مهندسی منصوب شدند.

 سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر محمد بادسار استادیار گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه علامه طباطبایی، رشته علوم اجتماعی درسال 79-1375 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران، رشته مهندسی کشاورزی-توسعه روستایی در سال 81-1379 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه پوترای مالزی، رشته مهندسی کشاورزی-توسعه روستایی در سال های 90-1387 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 66 عنوان

مقالات مجلات: 23 عنوان

مقالات همایش ها: 43 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 17 مورد

طرح پژوهشی: 1 مورد

 دکتر سعید قنبری استادیار گروه آموزشی فیزیک ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه فردوسی مشهد، رشته فیزیک کاربردی طی سال های 72-1366 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه، رشته فیزیک طی سال های 74-1372 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه فناوری سویین برن, استرالیا ، رشته فیزیک طی سال های 87-1383 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 31 عنوان

مقالات مجلات: 12 عنوان

مقالات همایش ها: 19 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 34 مورد

کتب: 1 مورد

دکتر عباس رسولی دانشیار گروه آموزشی آمار، دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه فردوسی مشهد طی سال های 71-1367 و 74-1372 در رشته آمار و ریاضی سپری نموده و دکتری وی در دانشگاه شیراز، رشته آمار طی سال های 85-1380 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 28 عنوان

مقالات مجلات: 8 عنوان

مقالات همایش ها: 20 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 25 مورد

طرح پژوهشی: 1 مورد

دکتر سیدمرتضی حسینی استادیار گروه آموزشی معدن، دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران در رشته مهندسی استخراج معدن سپری نموده اند.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 5 عنوان

مقالات مجلات: 3 عنوان

مقالات همایش ها: 2 عنوان
پیام ریاست دانشگاه بمناسبت فرا رسیدن سال نو
بر چهره گل نسیم نوروز خوش است در صحن چمن روی دلفروز خوش است

 

 
دیدار قائم مقام معاون پژوهش و فناوری از دانشگاه زنجان
دیدار قائم مقام معاون پژوهش و فناوری و سرپرست دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت عتف از دانشگاه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مهدی کشمیری قائم مقام معاونت پژوهش و فناوری و سرپرست دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت عتف و هیأت کارشناسی همراه قبل از ظهر روز شنبه 19 اسفند 1396 از دانشگاه زنجان دیدار کردند.

در این دیدار که به دعوت معاونت پژوهش و فناوری و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان انجام گرفته بود، آقای دکتر کشمیری از امکانات و شرکتهای مستقر در مرکز رشد دانشگاه و همچنین سوله های در دست بازسازی و زمین زراعی این مرکز بازدید کردند.

همچنین بنا به هماهنگی به عمل آمده، ایشان دیداری از پژوهشکده فناوریهای نوین زیستی دانشگاه داشتند و از نزدیک در جریان فعالیتهای این پژوهشکده قرار گرفتند.

 

 

 

 
مراسم غرس نهال در محوطه دانشگاه برگزار گردید
برای ششمین سال متوالی مراسم باشکوه غرس نهال در محوطه خوابگاه خواهران انجام شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برای ششمین سال متوالی مراسم باشکوه غرس نهال در محوطه خوابگاه دانشجویان دختر انجام شد.

در این برنامه که مسوولین و مدیران استانی نیز حضور داشتند ، دانشگاهیان با کاشت غریب به 2160 اصله نهال (210 اصله توت، 950 اصله پسته و 800 اصله صنوبر، 200 اصله سنجد) به پویایی و لطافت محیط افزودند.

شایان ذکر است در شش سال گذشته نیز مجموعا 30000 اصله درخت در دانشگاه بصورت میانگین سالانه 5000 در محوطه دانشگاه با مشارکت دانشجویان و دانشگاهیان کاشته شده بود.

  

 

 

 

 
نام استاددانشگاه زنجان در فهرست دانشمندان یک درصدبرتر
نام دکتر محمدحسین رسولی فرد دانشیار گروه شیمی دانشگاه زنجان، در فهرست دانشمندان یک درصد برتر ISI قرار گرفت

بنا به اعلام  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و براساس آخرین فهرست دانشمندان یک درصد برتر ISI تهیه شده توسط این پایگاه، نام آقای دکتر محمدحسین رسولی فرد دانشیار گروه شیمی دانشگاه زنجان، در فهرست دانشمندان یک درصد برتر ISI قرار گرفته است.

پایگاه استنادی طلایه‌داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) بر اساس فعالیت ۱۰ سال اخیر پژوهشگران  مختلف به ارایه فهرستی از دانشمندان برتر می‌پردازد که هر دو ماه یک‌بار به‌روزرسانی می‌شود.

معیار انتخاب پژوهشگران برتر، تعداد استنادهای صورت‌گرفته به تولیدات علمی آن‌ها در رشته‌ و حوزه‌های موضوعی بیست و دو گانه مورد ارزیابی پایگاه تامسون رویترز (ISI-ESI)  است. بر همین اساس پژوهشگرانی که بر اساس مقالات چاپ‌شده خود، بالاترین استناد را داشته‌اند، مرتب‌سازی و سپس یک درصد برتر آن‌ها، در حوزه‌های مختلف انتخاب و معرفی می‌شوند.

مایه مباهات و خوشحالی است که پس از حضور چندین ساله آقای دکتر علی رمضانی، اخیراً نیز دکتر محمدحسین رسولی فرد در این فهرست جای گرفته است.

کسب این موفقیت را به آقای دکتر رسولی فرد و تمامی اعضای خانواده بزرگ دانشگاه زنجان تبریک می گوییم.

 

 

 

 
اولین دو فصلنامه
اولین دو فصلنامه

  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، اولین دو فصلنامه "پژوهش‌های معماری و محیط" گروه معماری دانشگاه زنجان، که نشریه‌ی تخصصی معماری و شهرسازی است طی مجوزی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه نشر یافته است.

شایان ذکر است از اهداف نشریه پژوهش‌های معماری و محیط، توسعه و تعمیق و نگرش‌ها و پژوهش‌های معماری، شهرسازی و محیط‌های انسانی و ارائه و اشاعه آنها به مخاطبان است.

قابل ذکر است سردبیر و مدیرمسوول این نشریه علمی-تخصصی محمدصادق فلاحت و مریم کلامی از اعضای هیات علمی گروه معماری دانشگاه هستند و در بخش هیات تحریریه این نشریه اساتیدی از دانشگاه های تهران، علم و صنعت ایران، زنجان، شهید بهشتی، غازی آنکارا و باشکنت ترکیه با هم همکاری می نمایند.

همچنین در سایت این نشریه آمده است: دبیرخانه این نشریه از تمامی اساتید، صاحب نظران و دانشجویان فعال دعوت می نماید در زمینه های معماری، شهرسازی،معماری منظر،علوم محیطی و علوم رفتاری مقالات و دستاوردهای جدید علمی خود را برای انتشار به این نشریه ارسال نمایند.

اولین شماره مجله در ابتدای تیرماه سال 1397 چاپ خواهد شد. برای این شماره، مقالات حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه 1397، باید ارسال شود. مقالاتی که فرایند آماده‌سازی و داوری آن‌ها تا آغاز تیر ماه 1397 تکمیل نگردد، برای شماره‌های بعدی در نوبت قرار می‌گیرند

 

 

 

 

 
نشست خبری ریاست دانشگاه با اصحاب رسانه استان زنجان
نشست خبری دکتر سیدمحسن نجفیان رئیس دانشگاه زنجان با اصحاب رسانه استان زنجان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، محسن نجفیان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان با بیان اینکه کار رسانه ظریف و حساس است، اظهار کرد: به ویژه در عصر حاضر رسانه‌ها نقش مهم و بی بدیلی در راستای اطلاع‌رسانی و تنویر افکار و شفافیت موضوعات برعهده دارند.

وی با بیان اینکه افکار عمومی در عصر حاضر و نگرش مردم به موضوعات از اهمیت خاصی برخوردار است، تصریح کرد: این نگرش توسط رسانه‌ها هدایت و روشنگری می‌شود.

رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های بارز جوامع توسعه یافته شفافیت اطلاعات است که بخش اصلی این مهم بر عهده رسانه‌ها است، گفت: دانشگاه زنجان دانشگاه جامع و مادر و مرکز آموزش عالی استان محسوب می‌شود.

گزینش دانشجو برعهده سازمان سنجش است و در برخی موارد ثبت نام دانشجو به طور مشروط انجام می شود.

رئیس دانشگاه زنجان گفت: در این دانشگاه نیز فقط تعداد انگشت شماری از دانشجویان به طور مشروط و بدون هیچ مشکلی در حال ادامه تحصیل هستند.

رئیس دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: این دانشگاه قطب آموزش عالی در استان بوده و محور فعالیت های دانشگاهی در زنجان است.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 10 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند، تاکید کرد: 700 استاد مدعو و عضو هیات علمی مسئولیت تدریس و تربیت این تعداد دانشجو را برعهده دارند.

نجفیان تصریح کرد: دانشگاه زنجان بیش از 40 سال سابقه دارد، از این رو 73 رشته در مقطع کارشناسی با 6هزار و 400 دانشجو دارد.

رئیس دانشگاه زنجان گفت: همچنین در مقطع کارشناسی ارشد 123 رشته و نزدیک 3 هزار دانشجو، در مقطع دکتری نیز 69 رشته و 700 دانشجو دریم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه و دانشجو سرمایه گذاری برای توسعه استان به شمار می رود، خاطرنشان کرد: فعالیت تشکیلاتی دانشجو در همه بخش ها نوعی تمرین و ممارست در عرصه های مختلف جامعه در آینده نزدیک است.

وی با بیان اینکه پایش سلامت روان دانشجویان در همان بدو ورود به ثبت‌نام انجام می پذیرد، اظهار کرد: کشور ما در تولید علم حرکت خوبی داشته است و دانشگاه زنجان نیز زمانی تنها یک مرکز آموزشی بود، اما در حال حاضر فعالیت‌های آن توسعه یافته است.

وی با بیان اینکه در کنار توسعه رشته‌ها، توسعه دانشکده‌ها نیز انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: در همین راستا ایجاد دانشکده‌هایی چون دانشکده هنر و معماری در آینده صورت خواهد پذیرفت.

رئیس دانشگاه زنجان افزود: توسعه رشته های دانشگاهی در برنامه 10 ساله به ویژه در حوزه علوم انسانی یکی از راهبردهای اساسی دانشگاه زنجان به شمار می آید.

وی با بیان اینکه توسعه رشته‌های دانشگاهی از راهبردهای اساسی هر دانشگاهی است و در دانشگاه زنجان نیز این مهم دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد ۱۲ رشته جدید را تقاضای کرده‌ایم که برای مهرماه سال آینده تحصیلی چند رشته آن تصویب شده و به رشته‌های تحصیلی دانشگاه زنجان اضافه خواهد شد.

رئیس دانشگاه زنجان در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه زنجان دانشجوی ستاره‌دار ندارد، افزود: اما دانشجویانی وجود دارند که مشروط ثبت‌نام شده و باید تعهدنامه‌هایی را امضا کنند.

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه دانشگاه زنجان در برگزاری برنامه‌های مختلف درخشش داشته است، تصریح کرد: در چند سال گذشته شاهد گسترش فضای باز سیاسی در کشور بوده‌ایم که در حجم وسیعی از حرکت‌های تند فاصله گرفته شده است.

نجفیان تاکید کرد: در ناآرامی های دی ماه حتی یک نفر از دانشجویان این دانشگاه هم بازداشت نشده بودند.
نجفیان در ادامه در رابطه با ارتباط صنعت و دانشگاه با بیان اینکه در راستای این مهم در هر دو طرف نقص‌هایی وجود دارد، اظهار کرد: تلاش ما تقویت این ارتباط بوده و یکی از شاخصه‌های این ارتباط اعتبار تحقیق پژوهشی است که دانشگاه از خارج از دانشگاه دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ واحد دانش‌بنیان در مرکز رشد این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند، گفت: در یک سال گذشته سه واحد دانش‌بنیان به ۱۱ واحد دیگر اضافه شده که گرچه رضایت بخش نیست، اما رشد آن مطلوب است.

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه زنجان به صورت فعالیت‌های مشترک و به صورت پژوهش مختلف و مقالات پیگیری می‌شود، ابراز کرد: در سالیان اخیر دانشگاه‌هایی که در سطح کشور دانشجوی خارجی پذیرفته‌اند، انگشت‌شمار بوده است.

نجفیان ادامه داد:حضور دانشجویان خارجی دارای تبعات اجتماعی فرهنگی و غیره بوده و باید تسهیلات رفاهی و کنسولی لازم برای آنها فراهم شود و در مجموع سختی راه در این مسیر زیاد است، اما حضور دانشجویان خارجی فواید بسیاری دارد.

نجفی با تاکید بر اینکه در ارتباط‌گیری با جوامع علمی خارج از کشور خود دانشگاه‌ها محور بوده و نیازی نبوده منتظر دیگر نهادها و دستگاه‌ها برای این مهم باشیم، ابراز کرد: در جلساتی که سفرای کشورهای دیگر به زنجان سفر می‌کنند، در دانشگاه زنجان حضور پیدا کرده و از ظرفیت موجود استفاده لازم را صورت می‌دهد.

  وی همچنین به نیمه متمرکز بودن جذب هیئت علمی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه هیچ نوع دخالت مستقیمی نمی‌تواند در این زمینه داشته باشد و معمولا برای جذب هیئت علمی، دانشگاه، وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی در کنار هم به این موضوع نظارت دارند.

نجفیان درباره خوابگاه صدرا و موضوعات حاشیه ای مرتبط با آن گفت: برای انجام معامله و خرید خوابگاه از سرمایه گذار در چارچوب قانون آمادگی داریم.

  این مسئول در بخش دیگری در پاسخ به سئوال خبرنگاران در رابطه با آخرین وضعت خوابگاه صدرا که در ماه‌های گذشته دانشجویان و مسئولان دانشگاه را با چالش مواجه کرده است، گفت: حواشی خوابگاه صدرا و مشکل به‌وجود آمده باعث ناراحتی‌هایی شده است. مسئولان این خوابگاه مشکلاتی زیادی را برای دانشگاه و دانشجویان به‌وجود آورده است و به نظر می‌رسد برای حل  این مشکل باید مرجع فرادانشگاهی ورود پیدا کند تا به حل اختلاف دانشگاه و سرمایه‌گذار بپردازد. البته ما اعلام کرده‌ایم که دانشگاه آماده خرید خوابگاه در چارچوب مقررات دولتی از صاحب فعلی است.