خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان برگزار می کند:
چهارمین همایش ملی انجمن رسوب شناسی ایران با تأکید بر مخازن هیدروکربنی به میزبانی گروه زمین شناسی

 

چهارمین همایش ملی انجمن رسوب ­شناسی ایران با تأکید بر مخازن هیدروکربنی در روز دوم آبان ماه سال جاری، ساعت 08:20 صبح به میزبانی گروه زمین ­شناسی در سالن بین المللی غدیر دانشگاه آغاز خواهد شد. در این همایش 224 مقاله علمی به صورت سخنرانی و پوستر پذیرفته شده است که در روز برگزای همایش، شرکت کنندگان به ارائه جدیدترین دستاوردهای خود در حوزه های مرتبط با رسوب­ شناسی (مدل ­سازی سیستم­ های نفتی، آبخوان­ ها، رسوبات و فرایندهای زیست محیطی و ژئوتوریسم در ارتباط با پدیده­ های رسوبی و ...) می ­پردازند.

 

 

لازم به توضیح است که در این همایش طبق هماهنگی­ های انجام شده مهمانان ویژه ­ای از قبیل:  دکتر راضیه لک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین­شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر هرمز قلاوند معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مشاور وزیر نفت، دکتر سید علی معلمی قائم مقام مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، دکتر فرخ ناصری کریم وند مدیر کل اداره زمین­ شناسی شرکت ملی نفت - مناطق نفت خیز جنوب و بسیاری از پیشکسوتان و زمین ­شناسان برجسته ایران حضور خواهند داشت.

 

 

 

 
تقدیر و تشکر
سعید رسولی

بسم الله الرحمن الرحیم

ایام خوش آن بود که با دوست به سر شد          باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود

 

به لطف خداوند متعال، در آستانه بازنشستگی قرار گرفتم و برخود لازم دانستم از همه عزیزان دانشگاهی طلب حلالیت بنمایم و خداوند بزرگ را شاکرم که توفیق خدمت در چنین  فضای ارزشمندی را برایم فراهم ساخت.

در طول سالهای خدمت بیشترین سعی بر آن بوده که به نحو شایسته ای انجام وظیفه نمایم، لیکن چنانچه در روابط کاری با همکاران و دوستان ارجمند کوتاهی نموده و موجب رنجش و ناراحتی هریک از عزیزان دانشگاهی شده ام، تقاضا دارم با گذشت و بزرگواری خود بر حقیر منت گذاشته و مرا عفو نمایند.

از خدواند متعال سلامتی و توفیق روزافزون برای تمامی دانشگاهیان به ویژه همکاران عزیز حوزه معاونت دانشجویی را آرزومندم.

                                                                                                با تقدیم احترام

                                                                                                   سعید رسولی
اعطای جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان
تشکیل پرونده و ارائه درخواست دانشجویان نوورود در سامانه سینا (sina.bmn.ir) تا تاریخ 30 مهر

 

با عنایت به شیوه نامه اعطای جوایز تحصیلی 98-1397 بنیاد ملی نخبگان (مندرج در وبگاه بنیاد نخبگان استان زنجان)، به استحضار می رساند زمان تشکیل پرونده و ارائه درخواست دانشجویان نوورود در سامانه سینا (sina.bmn.ir) تا تاریخ 97/07/30 خواهد بود.

 

 

 

 
انتصابات صورت گرفته
طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه انجام شد

 

مراسم تودیع و معارفه معاونت آموزشی دانشگاه و دبیر هیأت جذب هیأت علمی برگزار شد

دهم مهرماه، طی جلسه ای با حضور اعضای هیأت رئیسه دانشگاه، رؤسای دانشکده ها و همکاران آموزشی، مراسم تودیع و معارفه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنجان و همچنین دبیر هیأت اجرایی جذب اعضای هیأت علمی  دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم از زحمات دکتر محمدرضا عظیمی در سمت معاونت آموزشی و  دکتر حسین عساکره در سمت دبیر هیأت جذب هیأت علمی دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

همچنین دکتر حبیب اله زلفخانی به عنوان معاونت جدید آموزش دانشگاه و دکتر عظیمی به عنوان دبیر هیأت جذب اعضای هیأت علمی معرفی شدند.

دکتر زلفخانی، استادیار گروه برق که دوره های کارشناسی و ارشد خود را در دانشگاه تهران در رشته برق- مخابرات گذرانده و در همین رشته از دانشگاه علم و صنعت در مقطع دکتری فارغ ­التحصیل شده است. ایشان از سال 1370 به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه زنجان مشغول به کار شدند و تاکنون مسئولیت هایی همچون مدیریت گروه برق دانشگاه در چند مرحله ریاست دانشکده فنی و مهندسی 2 مورد و رییس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه را عهده دار بودند.

دکتر سید محسن نجفیان، ریاست دانشگاه زنجان در این مراسم عنوان کرد که جلسات تودیع و معارفه همیشه در همه دستگاه ها و ادارات وجود دارد و این مسئولیت ها باید همیشه در گردش و در جریان باشد تا افراد جدید بتوانند ایده های جدید خودشان را مطرح و عملیاتی کنند.

وی با اشاره به اینکه معاونت آموزشی مانند قلب دانشگاه است، افزود: کسی که این مسئولیت را عهده دار می شود باید واجد شرایط لازم باشد و دکتر عظیمی به عنوان یکی از مدیران نادر دانشگاه است که رده های مختلف مدیریت را تجربه کرده و توانایی لازم برای این مسئولیت را داشتند و زحمات و خدمات ایشان جای تشکر و قدر دانی دارد.

 رئیس دانشگاه زنجان همچنین با اشاره به مسئولیت هایی که دکتر زلفخانی در دانشگاه داشته اند و توانمندی های ایشان، تصریح کرد: ایشان به عنوان یکی از همکاران بسیار تلاشگر و دلسوز، یکی از بهترین گزینه ها برای معاونت آموزشی دانشگاه هستند و امیدواریم که در مسئولیت نیز موفق باشند.

دکتر نجفیان همچنین با اشاره به اهمیت و جایگاه هیأت اجرایی جذب هیأت علمی و مسئولیت های سنگین آن، با تقدیر از دکتر عساکره که منشاء خدمات ارزنده ای برای دانشگاه شدند،  دکتر عظیمی را به عنوان دبیر جدید هیأت جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه معرفی کردند.

حجت­ الاسلام والمسلمین علی قره داغی، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، نیز عنوان کرد: وقتی شنیدیم که دکتر عظیمی به خواسته خودشان قرار است که مسئولیت شان را واگذار کنند ناراحت شدیم ولی وقتی شنیدیم ک در پست دیگری همچنان در کنار ما حضور خواهند داشت، بسیار خوشحال شدیم؛ چراکه ایشان یکی از مدیران لایق و بسیار خوب دانشگاه هستند. همچنین دکتر عساکره از مدیران شایسته و با اخلاق هستند که حق زحمات ایشان جای تقدیر دارد و امیدوارم که در هر کسوتی که خدمت می کنند موفق باشند. همچنین عرض تبریک دارم به دکتر زلفخانی برای مسئولیت جدیدشان و برای ایشان آرزوی توفیق دارم.

دکتر محمدرضا عظیمی، نیز در این مراسم ضمن تشکر از همکاران خود در حوزه معاونت آموزشی و کمک های آنها، گزارشی از دوره فعالیت خود در این حوزه ارائه و گفت: همه تلاشمان را کردیم تا به کارهای معاونت آموزشی سر و سامان دهیم و نظم و انظباطی که شایسته این حوزه است را برقرار کنیم و ضمن تبریک به  دکتر زلفخانی برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.

وی همچنین عنوان کرد: حوزه معاونت آموزشی نیازمند یک سری بازنگری ها و مساعدت ها است که امیدواریم توجه لازم به این موارد صورت گیرد.

دکتر عساکره، دبیر سابق هیات جذب اعضای هیات علمی دانشگاه، نیز ضمن ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت های خود گفت: هیأت جذب اعضای هیأت علمی دو بازو دارد: یکی در خود دانشگاه و دومین بازوی آن، بازویی که به خود وزارتخانه وصل می شود و ما مانند پلی هستیم بین اعلام نیازهای دانشگاه و تأمین این نیازها توسط وزارتخانه.

وی افزود در این مدت سعی ما در عدالت محوری، رعایت حقوق افراد و توجه به شایستگی های افراد بوده است.

دکتر زلفخانی، معاونت جدید آموزشی دانشگاه نیز با تشکر و تقدیر از اقدامات و اصلاحات دکتر عظیمی و همکارانشان در این معاونت به تبیین برنامه های خود در این معاونت اشاره کرد و گفت: از نظر بنده معیار اصلی برای ارزیابی دانشگاه چیزی نیست غیر از خروجی های دانشگاه و آن هم دانشجویان دانشگاه هستند که در واقع سفیران واقعی دانشگاه می باشند.

وی در ادامه عنوان کرد: هماهنگی در حوزه آموزشی خیلی مهم است و ضمن اینکه باید نظرات، پیشنهادات و انتقادات همه همکاران را شنید اما در نهایت تصمیمی که از سوی دانشگاه اتخاذ می شود باید مورد پذیرش و احترام همه باشد، هرچند که با نظرات شخصی ما هم­خوانی نداشته باشد.

دکتر زلفخانی ادامه داد: باید به خواسته های منطقی دانشجویان توجه کنیم و تا جایی که امکان دارد آن را اجرایی کنیم و طوری رفتار نکنیم که دانشجویان احساس کنند که ما با اجرای قوانین و مقرات در صدد ایجاد مشکل برای آنها هستیم.

وی افزود که معاونت آموزشی وابسته به فرد نیست و باید همه ما به صورت یک مجموعه فعال و تاثیرگذار با هم همکاری داشته باشیم.

پیش از این نیز طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه دکتر علی امیری عضو هیأت علمی کامپیوتر به عنوان مدیر امور دانشجویی دانشگاه، دکتر وهب جعفریان عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی به عنوان مدیرگروه پژوهشی بیوتکنولوژی پژوهشکده دانشگاه و دکتر بهنام رستمی عضو هیأت علمی دانشگاه به عنوان مدیر گروه علوم دامی منصوب شدند و از سید سعید قوامی، دکتر علی عمارلو و دکتر حمیدرضا میرزایی الموتی  در سمت های فوق تقدیر و تشکر به عمل آمد.

 

 سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر حبیب اله زلفخانی استادیار گروه برق، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته مهندسی برق-مخابرات طی سال های 67-1362 گذرانده و در همین رشته از دانشگاه علم و صنعت در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 11 عنوان

مقالات مجلات: 2 عنوان

مقالات همایش ها: 9 عنوان

طرح های پژوهشی: 2 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 4 مورد

 

دکتر محمدرضا عظیمی استادیار گروه آموزشی زراعت و اصلاح نباتات، دوره‏ کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه گیلان، رشته اصلاح نباتات درسال 77-1374 گذرانده است. دوره دکتری وی در دانشگاه تهران، رشته ژنتیک مولکولی و مهندسی ژنتیک در سال 86 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 72 عنوان

مقالات مجلات: 36 عنوان

مقالات همایش ها: 36 عنوان

طرح های پژوهشی: 4 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 50 مورد

 

دکتر علی امیری استادیار گروه آموزشی کامپیوتر، دوره‏ های کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه علم و صنعت، در رشته کامپیوتر- گرایش هوش مصنوعی و رباتیک درسال های 85-1383 و 89-1385 گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 39 عنوان

مقالات مجلات: 22 عنوان

مقالات همایش ها: 17 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 26 مورد

 

دکتر وهب جعفریان دانشیار گروه زیست شناسی، دوره کارشناسی خود را در دانشگاه گیلان رشته زیست شناسی طی سال های 79-1375 گذرانده است. دوره های کارشناسی ارشد و دکتری وی نیز در دانشگاه گیلان رشته زیست شناسی-بیوشیمی بوده و به ترتیب در سال های 82-1380 و 90-1385 انجام شده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 65عنوان

مقالات مجلات: 24عنوان

مقالات همایش ها: 41عنوان

طرح های پژوهشی: 3مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 34مورد

 

دکتر بهنام رستمی استادیار گروه آموزشی علوم دامی، دوره‏ دکتری خود را در دانشگاه تهران، رشته مامایی و تولید مثل دام درسال های 90-1385 گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 34 عنوان

مقالات مجلات: 11 عنوان

مقالات همایش ها: 23 عنوان

طرح های پژوهشی: 1 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 25 مورد

 

عکس های مراسم تودیع و معارفه را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.

 

 

 
اولین دانشجوی دکترای کامپیوتر دانشگاه دفاع کرد
اولین دانشجوی دوره دکترای کامپیوتر دانشگاه زنجان، شهریور ماه با دفاع از رساله دکتری خود فارغ التحصیل شد

 

دکتر جمشید پیرگزی، اولین دانشجوی دوره دکترای  کامپیوتر دانشگاه زنجان، شهریور ماه 1397 با دفاع از رساله دکتری خود با عنوان «استنتاج شبکه تنظیم ژنی داده های سری زمانی با هدف پایدارسازی در برابر نویز» فارغ­التحصیل شد. به همین بهانه گفتگوی کوتاهی با ایشان داشته ایم:

لطفا پس از معرفی بفرمائید که دوره های قبلی تحصیلی را در کدام دانشگاه گذرانده اید و از چه سالی به عنوان دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه زنجان مشغول به تحصیل شده اید؟

جمشید پیرگزی هستم. دوره کارشناسی را در شهر خودم نیشابور بودم، دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی شاهرود گذرانده ام و از سال 92 تا 97 هم دوره دکترا را در دانشگاه زنجان تحصیل کرده ام.

عنوان رساله دکتری شما چیست و اساتید راهنما و مشاورتان چه کسانی بودند؟

رساله دکتری من با عنوان «استنتاج شبکه تنظیم ژنی از داده های سری زمانی با هدف پایدارسازی در برابر نویز» در گرایش هوش مصنوعی بوده که آن را با راهنمایی آقای دکتر علیرضا خان­تیموری از اساتید دانشگاه زنجان و مشاوره خانم دکتر پگاه خسروی که در حال حاضر برای دوره فرصت مطالعاتی در دانشگاه «Cornell » امریکا هستند، انجام داده ام.

لطفا کمی در مورد موضوع پایان نامه تان صحبت کنید. البته به طور خلاصه و تا حد امکان با زبان ساده؟

بدن ما از صدها نوع سلول مختلف ساخته شده است که همگی حاصل تقسیم یک سلول اولیه هستند. بنابر این عناصر تشکیل دهنده همه آنها یکسان است. اما در هر نوع سلول فقط برخی از ژن‌ها بیان می‌شوند. به همین دلیل شکل و کار سلول‌ها با یکدیگر متفاوت است. بررسی نحوه بیان ژن­ها و تعاملات تنظیمی بین آنها یکی از چالش­های اساسی در دهه اخیر بوده است.

برای فهمیدن اینکه ژن‌ها تحت شرایط مختلف داخلی و خارجی چگونه عمل می‌کنند، باید فرایند پایه‌ای عملکرد ژن و نحوه تنظیم ژن مشخص شود. در واقع فرایند تنظیم بیان ژن مشخص می‌کند که در یک زمان خاص، کدام ژن‌ها روشن و کدام خاموش باشند. استنتاج شبکه‌های تنظیم ژنی می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند کشف داروهای جدید، کم کردن اثرات جانبیِ روش‌های درمانی، شناسایی کامل‌تر بیماری‌های ژنتیکی، انتخاب كاندیدهای ژن­درمانی و بررسی الگوهای بیان ژن‌هایی با عملکرد شناخته شده و به دست آوردن ایده‌هایی در مورد عملکرد آ‌نها کاربرد داشته باشد.

اخیرا داده‌های میکرو­آرایه، اطلاعات زیادی درمورد سطح بیان ژن‌ها فراهم می‌کند. حجم زیاد این داده‌ها مستلزم استفاده از روش‌های محاسباتی به منظور شناسایی و آنالیز شبکه‌های تنظیم ژنی است. اما در این زمینه با چالش‌های مانند: تعداد زیاد ژن‌ها در مقابل تعداد کم نمونه‌ها و نویزی بودن آنها مواجه هستیم.

در همین راستا، هدف اصلی این پژوهش ارائه­ی یک روش مدل‌سازی یا استنتاج شبکه‌های تنظیم ژنی با استفاده از روش‌های مبتنی بر رگرسیون و شبکه­های بیزی مبتنی بر فیلر کالمن می­باشد که تا حدی با بهبود کارهای پیشین، گامی برای رسیدن به یک مدل دقیق در شناسایی روابط تنظیمی در داده های نویزی و سری زمانی بردارد. در روش پیشنهادی از روش فیلتر کالمن با رویکرد رگرسیون خطی استفاده شده است. به‌طور کلی در این روش از متدی جدید برای محاسبه احتمال پسین یال‌ها (از تنظیم‌کننده‌ها به ژن هدف) استفاده می‌شود.

نتایج تحقیقات شما در کجاها و در چه علومی کاربرد دارد؟

در موارد متعددی مانند: پزشکی، زیست شناسی، طراحی دارو، ژن درمانی و... می تواند کاربرد داشته باشد.

پژوهش ها و تحقیقات شما در چه مجلات و ژورنال هایی چاپ شده است؟

از این پژوهش چندین مقاله در کنفرانس های داخلی وخارجی، یک مقاله ژورنال داخلی و دو مقاله ISI با عناوین زیر چاپ شده است.

1-Jamshid Pirgazi, Ali Reza Khanteymoori. A robust gene regulatory network inference method base on Kalman filter and linear regression. PLOS ONE.2018.

2-Jamshid Pirgazi, Ali Reza Khanteymoori, Maryam Jalilkhani. GENIRF: An Algorithm for Gene Regulatory Network Inference Using Rotation Forest. Current Bioinformatics.2017.

همچنین دو مقاله با عناوین زیر در ژورنالهای معتبر در حال داوری می باشند:

1- Jamshid Pirgazi, Alireza Khanteymoori, ”KFGRNI: A Robust method to inference gene regulatory network from time-course gene data based on Ensemble Kalman filter”, IEEE/ACM Transactions on Computational Biology and Bioinformatics, Under Review.

2- Jamshid Pirgazi, Maryam Jalilkhani, Alireza Khanteymoori, “TIGRNCRN‌: Trustful Inference of Gene Regulatory Network Using Clustering and Refining the Network”, journal of Bioinformatics and Computational Biology, Under Review.

 

 

 
پیام ریاست دانشگاه به مناسبت آغاز سال تحصیلی
پیام تبریک ریاست دانشگاه زنجان به مناسبت شروع سال تحصیلی 98-97

در آستانه بهار دانش و خردورزی و در قدوم مهر، که مصادف شده است با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای گران قدر جنگ تحمیلی و ایام سوگواری سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین و یاران با وفایش، آغار سال تحصیلی 98-97 و شروع دلنشین فعالیت های آموزشی و پژوهشی را به جامعه دانشگاهی استان، اساتید محترم، کارکنان شریف و دانشجویان عزیز به ویژ دانشجویان گرامی جدید الورود که برای نخستین بار به محیط مقدس دانشگاه گام نهاده اند صمیمانه تبریک گفته و از درگاه خداوند متعال دستیابی به مدارج عالی علمی، دینی و اخلاقی توأم با سلامتی، موفقیت، بهروزی و سعادت شما را خواهانم.

امیدوارم دانشجویان گرامی جدیدالورود در سال تحصیلی پیش رو با تلاشی مضاعف و همتی والاتر از قبل با انگیزه‌های قوی و محکم دانش طلبی، جویای کسب علم و بالا بردن توان بینشی خود، هم در جهت افزایش حجم اطلاعات علمی و هم در بهینه‌سازی اطلاعات و عمق بخشیدن به آن گام بر‌دارند.

وظیفه همه ما مبتنی بر مکتب ناب اسلام و آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی و ضرورت دنیای امروز و فردا، مجهز شدن به سلاح علم، تقوا، دانش و بصیرت است که امید است به فضل الهی و در سایه سار رهنمودهای مقام معظم رهبری در سال حمایت از کالای ایرانی گام های محکمی را در راستای کارآفرینی، اشتغال، شکوفایی و بالندگی کشور عزیزمان برداریم

تقاضا دارد اساتید گران قدر، دانشجویان عزیز و کارکنان زحمتکش با خلق فضایی آکنده از امید و اعتماد، مدیریت دانشگاه را در عمل به وظایف آموزشی و پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی در راستای تحقق برنامه راهبردی و ارتقاء دانشگاه یاری نمایند.

در پایان با استعانت از خداوند متعال، برای کلیه دانشجویان عزیز، استادان ارجمند و همه کارکنان دلسوز و تلاشگر دانشگاه، آرزوی سلامتی، شاد کامی و توفیق روزافزون در تمامی عرصه ها را خواستارم.

 

دکتر سید محسن نجفیان

رییس دانشگاه

 
جان گرفتن مجدد دانشگاه با دمیدن خونی از جنس دانشجو
اگر مجموعه دانشگاه را مثل پیکر یک انسان در نظر بگیریم، دانشجو به مثابه خونی است که در رگ های این بدن جاری است

 

بالاخره پس از چند ماه سوت و کور بودن نسبی دانشگاه، چشم ما به حضور پر شور و نشاط دانشجویان و نخبگان دانشگاهی روشن شد.

اگر مجموعه دانشگاه را مثل پیکر یک انسان در نظر بگیریم، دانشجو به مثابه خونی است که در رگ های این بدن جاری است که با حضور دوباره این کالبد را  شاداب و پرنشاط می سازد و چقدر خوب که این خون هر ساله تازه و پر انرژی تر از گذشته جاری می شود.

با این تفاسیر خداوند منان را بی نهایت سپاسگزاریم که الطافش را شامل حال ما کرد و دوباره سرمشق مهرماه را که همان مهربانی است، بار دیگر در کنار همدیگر مشق می­کنیم.

شاید برخی از دوستان ترم بالایی از جدایی دوباره خانواده و گرفتن خوابگاه که به تبع آن نظافت اتاق و یخچال و ظروف نشسته، ایستادن در صف غذا و سرویس های ایاب و ذهاب و... مقداری گلایه کنند، ولی در هر صورت این حضور و دیدارهای تازه و دیده بوسی های پر از امید، جان دوباره ای به پیکر دانشگاه بخشیده است و آغازی پر از نشاط و امید را نوید می دهد.

البته لازم به یادآوری است که هرچند در آغاز سال تحصیلی هستیم اما باید بدانیم که بیدار ماندن ها و استرس شب امتحان از رگ گردن به ما نزدیک تر است.

«دانشگاه سبز ایران» یا همان دانشگاه زنجان با خانواده ای حدوداً 13 هزار نفری، اعم از دانشجو، کارمند و استاد در فضایی به مساحت 400 هکتار و تعداد 139 رشته در مقاطع کارشناسی تا دکترا، امسال میهمانان جدیدی تحت عنوان دانشجویان جدید الورود را نیز پذیرا شده که ضمن خیرمقدم به آنها، باید به طور ویژه تری حال و هوای این نو ورودان را داشته باشیم و در همه زمینه ها کمک کارشان باشیم.

توصیه می­کنیم جهت قرار گرفتن در حال و هوای آغاز سال تحصیلی و گرفتن انرژی مثبت، مشاهده آلبوم تصاویر روزهای اول دانشگاه را از دست ندهید.

 
مناقصه مقاوم سازی و تکمیل کارگاه ها-نوبت دوم
مهلت زمانی دریافت اسناد مناقصه از سایت: یکشنبه 97/07/01 تا پنج شنبه 97/07/05

 

آگهی مناقصه عمومی

(نوبت دوم)

دانشگاه زنجان در نظر دارد مقاوم سازی و تکمیل کارگاههای مرکز واحد‌های فناوری دانشگاه زنجان برای سال 98- 97 ( نوبت دوم) را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه (دارای صلاحیت رتبه 5 ابنیه و ساختمان) می‌توانند از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) اقدام نمایند. کلیه مراحل برگزاری مناقصه اعم از دریافت اسناد و تحویل اسناد پیشنهادات قیمت و سایر مراحل مناقصه، از طریق درگاه سامانه (ستاد) به آدرس www.setadiran.ir  انجام خواهد شد. لازم است مناقصه‌گران در صورت عدم عضویت قبلی، مراحل ثبت نام در سایت مذکور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی را جهت شرکت در مناقصه محقق سازند. تاریخ انتشار آگهی در سامانه 97/07/01 می‌باشد.

الف- شماره مناقصه (مرجع): 114

ب- شماره فراخوان درج شده در سامانه تدارکات الکترونیک: 200973798000014

ج- مهلت زمانی دریافت اسناد مناقصه از سایت: مناقصه‌گران می‌توانند از ساعت 8 صبح  روز یکشنبه تاریخ 97/07/01 تا ساعت 18 روز پنج شنبه تاریخ 97/07/05 به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) مراجعه و نسبت به شرکت در مناقصه اقدام نمایند.

د- مهلت زمانی ارائه پیشنهاد قیمت: تا ساعت 10 صبح روز شنبه تاریخ 97/07/21

ه- زمان و محل بازگشایی پاکت‌ ارزیابی کیفی: ساعت 14 روز شنبه به تاریخ 97/07/21

و- زمان و محل بازگشایی پاکت‌های (الف، ب و ج): ساعت 12 روز یکشنبه تاریخ 97/07/22 دفتر معاونت اداری- مالی

ز- مبلغ تضمین شرکت در مناقصه: سپرده شرکت در مناقصه شامل ضمانت‌نامه بانکی (مدت اعتبار تضمین‌های بانکی باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ افتتاح پیشنهاد‌ها باشد) چک تضمین شده بانکی و یا واریز وجه نقد به مبلغ 950/000/000 ریال به شماره حساب 1703051819 بانک تجارت به نام سپرده دانشگاه زنجان و ارائه اصل فیش بانکی.

تذکر مهم: مناقصه‌گر، از زمان دریافت اسناد تا ارسال پاکت الف، ب و ج و ارزیابی کیفی الزاماٌ تمام مراحل را از طریق سامانه ستاد انجام خواهد داد و مناقصه‌گر به غیر از اقدام از سامانه ستاد، پاکت الف، ب، ج و ارزیابی کیفی را می‌بایست در یک پاکت اصلی قرار داده و به صورت فیزیکی تا ساعت 12 تاریخ 97/07/21 به دبیرخانه مرکزی دانشگاه زنجان تحویل نمایند.

 

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 دفتر طرحهای عمرانی، 33052550

روابط عمومی دانشگاه زنجان
مناقصه پروژه توسعه شبکه گاز رسانی دانشگاه
مهلت زمانی دریافت اسناد مناقصه از سایت: چهار شنبه 97/06/21 تا یکشنبه 97/06/25

 

آگهی مناقصه عمومی

(نوبت دوم)

دانشگاه زنجان در نظر دارد پروژه توسعه شبکه گاز رسانی دانشگاه زنجان برای سال 97 را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه (ارائه مجوز و گواهی تائید صلاحیت در پایه 5 برای اشخاص حقوقی و پایه 1 برای اشخاص حقیقی در رشته تأسیسات و تجهیزات) می‌توانند از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) اقدام نمایند. کلیه مراحل برگزاری مناقصه اعم از دریافت اسناد و تحویل اسناد پیشنهادات قیمت و سایر مراحل مناقصه، از طریق درگاه سامانه (ستاد) به آدرس www.setadiran.ir  انجام خواهد شد. لازم است مناقصه‌گران در صورت عدم عضویت قبلی، مراحل ثبت نام در سایت مذکور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی را جهت شرکت در مناقصه محقق سازند. تاریخ انتشار آگهی در سامانه 97/06/21 می‌باشد.

الف- شماره مناقصه (مرجع): 113

ب- شماره فراخوان درج شده در سامانه تدارکات الکترونیک: 200973798000013

ج- مهلت زمانی دریافت اسناد مناقصه از سایت: مناقصه‌گران می‌توانند از ساعت 8 صبح  روز چهار شنبه تاریخ 97/06/21 تا ساعت 18 روز یکشنبه تاریخ 97/06/25 به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) مراجعه و نسبت به شرکت در مناقصه اقدام نمایند.

د- مهلت زمانی ارائه پیشنهاد قیمت: تا ساعت 10 صبح روز شنبه تاریخ 97/07/07

ی- زمان و محل بازگشایی پاکت‌ها: ساعت 10 روز یکشنبه تاریخ 97/07/08 دفتر معاونت اداری- مالی

ه- مبلغ تضمین شرکت در مناقصه: سپرده شرکت در مناقصه شامل ضمانت‌نامه بانکی (مدت اعتبار تضمین‌های بانکی باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ افتتاح پیشنهاد‌ها باشد) چک تضمین شده بانکی و یا واریز وجه نقد به مبلغ 200/000/000 ریال به شماره حساب 1703051819 بانک تجارت به نام سپرده دانشگاه زنجان و ارائه اصل فیش بانکی.

تذکر مهم: مناقصه‌گر، از زمان دریافت اسناد تا ارسال پاکت الف، ب و ج الزاماٌ تمام مراحل را از طریق سامانه ستاد انجام خواهد داد و مناقصه‌گر علاوه بر اقدام از سامانه ستاد، پاکت‌های الف، ب و ج را می‌بایست در یک پاکت اصلی قرار داده و به صورت فیزیکی نیز تا ساعت 12 مورخ  97/07/07 به دبیرخانه مرکزی دانشگاه زنجان تحویل نمایند.

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 دفتر طرحهای عمرانی، 33052550

روابط عمومی دانشگاه زنجان

 
فرا رسیدن ماه محرم و ایام شهادت حضرت امام حسین علیه السلام تسلیت باد
اَلسَّلام عَلَى الْحُسَین وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسین وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسین و عَلى اَصْحابِ الْحُسین...تنوع در رشته های مسابقه؛ وجه بارز جشنواره سراسری قرآن
تنوع در رشته های مسابقه وجه بارز سی وسومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان

 

سی ­وسومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه­ های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هفدهم و هجدهم شهریور ماه به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد. در این دوره از جشنواره قرآنی که ابتدای امر از سطح دانشگاه­ ها شروع و پس از آن شرکت ­کنندگان در پنج منطقه کشور به رقابت پرداخته و دور پایانی این جشنواره که در دانشگاه زنجان برگزار شد، در مجموع حدود 50 هزار دانشجو در بخش­ های مختلف به رقابت پرداختند و از این تعداد 900 نفر به مرحله پایانی راه یافته بودند.

بنا به گفته مسئولان برگزار کننده این جشنواره، نکته بسیار قابل توجه این دوره از جشنواره، تعداد و تنوع بالای رشته­ های شرکت کننده در این جشنواه است که طیف وسیعی از سلایق و ذائقه­ های دانشجویان را پاسخگو بوده است. از بخش­ های آوایی گرفته تا بخش­ های معارفی، هنر، فناوری، معارفی و ادبی که تنوع این رشته ­ها در کنار سایر مشخصات خاص دیگر، وجه بارز این دور از جشنواره قرآنی بوده است.

همچنین همزمان با این جشنواره، اولین نشست سراسری کارشناسان قرآنی دانشگاه­ ها در سالن کاوه دانشکده فنی و مهندسی برگزار شد که این هم در نوع خود از مشخصات ویژه این دور از جشنواره است.

***

دکتر سید محسن نجفیان، رئیس دانشگاه زنجان:

هنوز هم فضای معنوی در دانشگاه ­ها حاکم است

دکتر سید محسن نجفیان، رئیس دانشگاه زنجان، ضمن خوشامدگویی به دانشجویان و میهمانان و اساتیدی که در جشنواره حضور پیدا کرده­ اند، گفتند: دانشگاه زنجان هرساله میزبانی کنفرانس­ ها و همایش ­های متعددی را برعهده دارد اما این جشنواره از دیگر برنامه ­ها بسیار متمایز است و ما بسیار خوشحال هستیم که میزبان این جشنواره ­ایم؛ چراکه ما هر چه داریم از قرآن است و پایه ­های نظام اسلامی ما ریشه در آموزه ­های قرآنی دارد. هرقدر که در جهت تعمیق و گسترش فعالیت ­های قرآنی تلاش کنیم باز هم کم است. 

دکتر نجفیان ادامه داد: خیلی وقت­ ها ممکن است بیان شود که دانشگاه­ ها از فضای معنوی فاصله گرفته ­اند. ولی این رویداد نشانه و دلیل محکمی است مبنی بر اینکه فضای معنوی هنوز در دانشگاه ­های ما وجود دارد و دانشجویان در این فضا فعالیت می­ کنند و امیدواریم که این جشنواره و نظایر آن گسترش پیدا کند و در سال­ های آینده پربارتر و فعال­ تر باشد و علاوه بر دانشجویان، حتی اعضای هیئت ­های علمی هم در این فعالیت­ ها وارد شوند.­

***

آیت ا... خاتمی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان:

قرآن و عترت همیشه در کنار هم هستند

آیت ا... خاتمی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان نیز ضمن تشکر از زحمات همه کسانی که برای برگزاری این جشنواره تلاش­ کرده­ اند، به مسئله «عترت» که در کنار قرآن در نام این جشنواره آمده است اشاره کرد و گفت: این مسئله مورد تاکید خاص پیامبر اکرم(ص) مخصوصاً در سال پایانی عمر گرانقدرشان نیز بوده است و یکی از مشکلات فعلی جهان اسلام به این دلیل است که در بین مسلمین متاسفانه این دو با هم جمع نشده است.

وی افزود: ما ایرانی ­ها ارادت خاصی به اهل بیت داریم و ایران اسلام را با مغز و محتوای دقیق آن پذیرفت است؛ چون کشوری با فرهنگ و تمدن 8 هزار ساله، قطعا باید گزینشی متناسب با همین مدنیت ریشه­ دار خود داشته باشد و از این رو اسلام را پذیرفت و ناب­ ترین، جذاب ­ترین و شیرین ­ترین بٌعد اسلام یعنی قرآن را در کنار اهل­ بیت قبول کرده است.

امام جمعه زنجان در ادامه بیان کرد: انس با قرآن، سیره پیغمبر بوده است و از همان روزهای نخست اسلام آموزش قرآن روش پیغمبر و صحابه بوده است. به طوری که وقتی اعراب بادیه نشین حجاز برای دیدن پیامبر به مدینه می ­آمدند و چند روزی در جوار ایشان بودند، پیامبر به اصحاب دستور می­ دادند که در کنار مسائل اعتقادی مانند توحید، نبوت، معاد و نماز، مقداری از قرآن به آنها یاد دهند.

وی با اشاره به اینکه «اهل القرآن اهل الله» هستند، گفت: یعنی اهل قرآن نزدیک به خداوند و مقرب به درگاه خداوند هستند و یکی از کارهای اهل­ القرآن، انس با قرآن و خاصه عمل به قرآن است. البته که قرآن نور است و خاصیت نور هم ایجاد روشنی و گرماست و نور باعث حرکت می ­شود.

***

حجت ­الاسلام دکتر بهرام بهرامی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه زنجان:

900 نفر راه یافتگان به مرحله پایانی جشنواره

حجت­ الاسلام دکتر بهرام بهرامی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه زنجان هم ضمن خیرمقدم به میهمانان به تشریح جزییات این دوره از مسابقات پرداختند.

وی اعلام کرد: جشنواره سی­ وسوم در مراحل ابتدایی خودش در سطح دانشگاه ­های وزارت علوم و دانشگاه های غیرانتفاعی کشور و بعد از آن در 5 منطقه کشور برگزار شد و نفرات برتر به این جشنواره راه پیدا کرده اند.

در مجموع حدود 900 نفر در 6 بخش و 32 زیربخش در این جشنواره با هم به رقابت پرداختند و در کل حدود 300 داور آثار شرکت کننده را بررسی کرده­ اند و در مرحله پایانی نیز از 30 داور مطرح و بین­ المللی برای جشنواره استفاده کرده ­ایم.

وی بخش­ های مختلف جشنواره را به این شکل معرفی کرد:

 1. بخش آوایی؛ با 435 نفر شرکت کننده در 9 زیرمجموعه تحقیق، ترتیل، حفظ 5، 10، 20 جزء و حفظ کل قرآن، دعا، مناجات، تواشیح و اذان
 2. بخش معارف؛ 170 نفر شرکت کننده در رشته­ های مفاهیم نهج­ البلاغه، حفظ موضوعی قرآن، احکام، آشنایی با احادیث، سبک زندگی اسلامی ایرانی، آشنایی با سیره معصومین، ترجمه و تفسیر قرآن، آشنایی با صحیفه سجادیه و پرسمان معارفی
 3. بخش پژوهش؛ 57 نفر، شامل مقاله و تفسیر کتاب
 4. بخش فناوری؛ تولید نرم ­افزار، کانال و شبکه­ های مجازی
 5. بخش ادبی؛ شعر، داستان نویسی و نمایشنامه نویسی
 6. بخش هنری؛ شامل خوشنویسی، عکس، فیلم کوتاه، طراحی پوستر، نقاشی، تذهیب، مُعَرَب و مُنَبَت کاری

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که گمان نرود که شرکت کنندگان در مسابقات فقط حاصل کار دانشگاه هستند، گفت: این عزیزان سال­ های سال و قبل از ورود به دانشگاه زحمت کشیده اند و دانشگاه فضایی را فراهم کرده که پس از ورود به دانشگاه هم در این زمینه­ ها فعالیت خود را ادامه دهند و به حال خود رها نشوند.

حجت ­الاسلام بهرامی در ادامه با بیان اینکه در بحث قرآن همه برنده هستند و اینجا برنده و بازنده وجود ندارد، افزود: ما از داوران خبره و بین ­المللی استفاده کرده­ ایم اما به هر حال نگاه داور، نگاه انسانی است و از این رو عزیزانی که جزو منتخبین نیستند زیان نکرده ­اند؛ چون کار آنها برای قرآن بوده است.

***

دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

تنوع در رشته­ های مسابقه وجه بارز سی­ وسومین جشنواره

دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در سخنانی اعلام کرد: آنچه که به عنوان سیاست­ های معاونت فرهنگی  و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه قرآن است، در درجه اول می­ خواهیم گفتمان­ سازی قرآنی را در دانشگاه­ ها داشته باشیم؛ چراکه اگر قرار است فضای دانشگاه به فضای مطلوب خودش برسد، چنین جشنواره­ هایی نقش اساسی دارند. وی به بعضی دیگر از برنامه ­های وزارت علوم و معاونت فرهنگی و اجتماعی بصورت تیتروار به شرح ذیل اشاره نمود:

 • سیاستی در پیش خواهیم گرفت که چنین رویدادهایی در طول سال تحصیلی هم انجام شود؛
 • تاکید و توجه به رشد فضایل دینی در دانشگاه­ ها از دیگر سیاست­ های مجموعه وزارت علوم است؛
 • زمینه سازی برای تدبیر بیشتر و فهم قرآن برای دانشجویان، اساتید و پرسنل؛
 • زمینه سازی  برای رشد خلاقیت ­های دانشجویی در زمینه ­های دینی و دانشجویی؛
 • نهادینه­ سازی فعالیت ­های قرآنی که الان هم در دانشگاه ­ها ساری و جاری است؛
 • گسترش پژوهش، چه به صورت مستقل و چه در قالب رساله­ ها و پایان­ نامه­ هایی که در دوره تحصیلات تکمیلی برگزار می­ شود؛

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار روابط عمومی دانشگاه زنجان، وجه بارز و مشخصه متمایز کننده این دوره از جشنواره­ های قرآنی را تنوع قابل ملاحظه در انواع حوزه­ ها و 32 زیر حوزه دانست که برای پاسخ ­گویی به تمام سلیقه ­ها و ذائقه ­ها برای فعالیت دانشجویان در زمینه مسائل قرآنی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین این جشنواره را نماد هم­ گرایی و همکاری دستگاه­ های مختلف آموزش عالی دانست.

 

عکس های جشنواره را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.

 
برگزاری جشنواره قرآن و عترت
جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های کشور در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

سی­ وسومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه ­های کشور، روز شنبه هفدهم شهریورماه در دانشگاه زنجان رسماً آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه زنجان در روز اول این جشنواره قریب به 450 دانشجو از دانشگاه ­های سراسر کشور در رشته ­های حفظ  5، 10، 20 جزء و حفظ کل قرآن کریم، قرائت تحلیل، تحقیق و همچنین اذان، دعا و مناجات، مفاهیم نهج ­البلاغه، صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن و در دو دسته آقایان و بانوان در 4 سالن غدیر، سهروردی ، روزبه و شریعتی دانشگاه زنجان با هم به رقابت پرداختند.

همچنین همزمان با این جشنواره قرآنی، اولین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی کارشناسان دانشگاه­ های سراسر کشور با حضور 80 کارشناس باتجربه کشوری در سالن کاوه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه زنجان دایر بود. در این نشست تخصصی علاوه بر تبادل نظر میان کارشناسان، دو کارگاه تخصصی تحت عنوان «راهکارهای ارتقای فعالیت­ های قرآنی در دانشگاه­ ها» و «کارگاه گفتمان­ سازی قرآنی در دانشگاه­ ها» با حضور اساتید خبره کشوری برگزار گردید.

از دیگر برنامه­ های جنبی سی­ و­سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور، بخش ­های پژوهشی در زمینه تلخیص کتاب و مقاله ­نویسی و همچنین بخش آثار ادبی شامل: شعر، داستان و فیلم­نامه­ نویسی می ­توان نام برد.

همچنین به بخش ­های آثار هنری از جمله خوشنویسی، عکاسی، معرق، منبت، طراحی پوستر و نیز فناوری­ های تولید نرم ­افزار و وبلاگ ­نویسی می ­توان اشاره کرد که همزمان با جشنواره برگزار و به نمایش درآمد.

در هجدهم شهریور یعنی دومین روز جشنواره، با حضور دکتر فقهی زاده معاون قرآن وعترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر قره­ شیخلو رئیس سازمان دارالقرآن کشور، آیت ­ا... خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان و دیگر مسئولین بلندپایه استان همزمان با مراسم اختتامیه از نفرات برگزیده این جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد.

اولین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه­ های سراسر کشور نیز، هفدهم شهریورماه، همزمان با سی ­وسومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور در دانشگاه زنجان آغاز به کار کرد. در ادامه مصاحبه ای را با رییس اداره  فعالیت های دینی و قرآنی وزارت علوم، در این زمینه می خوانید.

دکتر رشید جعفرپور، رییس اداره  فعالیت های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه زنجان اعلام کرد: مبنای اولین نشست کارشناسان دینی و قرآنی این بود که چون در وزارت علوم و اداره کل فرهنگی برای همه انجمن ­های علمی و کارشناسان بخش ­های دیگر نشست های متعدد برگزار می گردید اما برای کارشناسان دینی و قرآنی چنین نشستی تابحال برگزار نشده بود و این ضرورت احساس می­شد که کارشناسان دینی و قرآنی نیاز دارند که با مباحث روز و سیاست­ های اتخاذ شده در وزارتخانه و تصمیمات ما اطلاع داشته باشند لذا اقدام به برگزاری این نشست کردیم.

وی ادامه داد: البته ما در سال­ های قبل هم جسته و گریخته نشست ­هایی برگزار کرده ­ایم اما اینکه با حضور همه دانشگاه ­های کشور باشد امسال اولین بار است که اتفاق می­ افتد.

دکتر جعفرپور اعلام کرد: تقریبا از همه دانشگاه­ های کشور کارشناسان قرآنی حضور دارند که همه آنها افرادی با تجربیات فراوان هستند و نظرات تخصصی در این موضوع دارند.

وی افزود:  ما در این نشست، از یک طرف سیاست­ های خودمان را بیان می­ کنیم و از طرفی تجربیات کارشناسان را گردآوری کرده و محورهای اصلی صحبت­ ها و نظرات این کارشناسان را در سیاست­ های کلی­ مان دخیل خواهیم کرد.

مدیر قرآن و عترت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین دو کارگاه تخصصی با حضور اساتید خبره کشور، یکی تحت عنوان «راهکارهای ارتقای فعالیت­ های قرآنی در دانشگاه­ ها» و دیگری «کارگاه گفتمان­ سازی قرآنی در دانشگاه­ ها»  در این نشست برگزار می­ شود.

دکتر جعفرپور عنوان کرد: برگزاری چنین نشست­ هایی بسیار لازم است و اگر تا بحال برگزار نشده، قصور و کوتاهی اتفاق افتاده است؛ چون از طرف کارشناسان این نیاز احساس می ­شد و برای اطلاع پیدا کردن از وضعیت دانشگاه ­ها توسط ما هم مناسب خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد که دانشگاه زنجان به لطف حضور حاج آقا بهرامی، عنایت خاص آقای دکتر نجفیان رئیس دانشگاه و وضعیت آب و هوایی خوبی که این استان دارد، شرایط بسیار خوبی برای میزبانی این برنامه مهیا کرده است.

 

عکس های جشنواره را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.

 
جشنواره ای کوچک با انگیزه های بزرگ
برگزاری دومین جشنواره پروژه های کارشناسی گروه کامپیوتر

 

مشغول کار در آزمایشگاه بودم که مدیر روابط عمومی تماس گرفتند و گفتند که جشنواره شروع شده و سریع­تر خودت را به آنجا برسان. قرار شده بود به اتفاق آقای سلامی، عکاس روابط عمومی از این جشنواره گزارشی تهیه کنیم.

وقتی به ساختمان گروه برق و کامپیوتر، یعنی محل برگزاری دومین جشنواره پروژه­ های کارشناسی گروه کامپیوتر رسیدم، ساعت نزدیک  12 ظهر بود و یک ساعتی از شروع نمایش پروژه­ ها گذشته بود.

کمی دیر رسیده بودم و می­خواستم سریع­تر سر از کار جشنواره دربیاورم، که اصلا این چه جور جشنواره ­ای است و برای چه برگزار می­ شود؟! مگر برای پروژه­ های کارشناسی هم جشنواره برگزار می­کنند؟! کمی برایم عجیب بود که درس پروژه دوره کارشناسی را به این صورت و در قالب جشنواره ارائه دهند. این دیگر چه مدل جشنواره است؟! و سئوالاتی از این دست که ذهنم را درگیر کرده بود و می­خواستم برایشان جواب پیدا کنم.

دور تا دور سالن همکف دانشکده را میزهایی چیده بودند و پشت هر میز هم دو سه نفر نشسته بودند. در اطراف هر کدام از میزها هم تعداد بیشتری دانشجو جمع شده بود. معلوم بود که هر کدام از میزها متعلق به یک پروژه است. پوستر پروژه هم به سبک همایش­ های علمی بالای سر یا کنار هر میزی روی دیوار نصب شده بود.

«صمیمیت سیالی» که از جمع نسبتاً جمع و جورشان در فضا پیچیده بود را حس می­ کردم. گروه گروه و با اشتیاق دور هم جمع شده بودند و در مورد کارها با هم صحبت می­ کردند.

جعبه ­های شیرینی که هر کدام از گروه ­ها تهیه کرده بودند هم روی میزها چشمک می­زدند. جای شما خالی!!

من شیرینی «پایه سیب» را بیشتر پسند کردم. از خجالت چند تایی از آنها درآمدم. بعضی از بچه­ ها را می شناختم، خوش و بشی کردیم و اطلاعاتی مختصر گرفتم.

آقای سلامی خودمان، عکاس روابط عمومی کمی زودتر از من رسیده بود و با تمرکز خاصی مشغول عکاسی بود. سرش که خلوت­ تر شد به سراغش رفتم. از او پرسیدم که مسئول اینجا چه کسی است و باید اطلاعات جشنواره را از چه کسی بگیرم؟

با هم به سراغ چند تا از اساتید رفتیم و هر کدام با شکست نفسی به دیگری واگذار کرد.

نهایتاً قرعه کار به نام خانم دکتر لیلا صفری، مدیر گروه کامپیوتر افتاد. بچه­ ها مرتباً دوره ­اش می­ کردند و او هم با حوصله به آنها جواب می­داد.

از او خواستم تا در مورد این جشنواره و دلایل و اهداف برگزاری و چگونگی آن صحبت کند. گفتند:

« به دلیل اینکه درس پروژه پایانی در رشته کامپیوتر اهمیت زیادی دارد و این نیاز احساس می ­شد که این پروژه­ ها به صورت یکنواخت، عادلانه و به درستی ارزیابی شود و از طرفی نیز ارزیابی­ ها طوری باشد که سطح پروژه­ های تعریف شده متناسب با نیازهای موجود و بیانگر توانمندی­ های دانشجویان باشد، اقدام به برگزاری این جشنواره گرفتیم.

دلیل دیگر برگزاری این جشنواره این بود که بچه­ ها خیلی با انجام پروژه آشنا نیستند و دانشجویان ما در سال­ های اول درگیر واحدهای درسی دیگرشان هستند و فرصت آشنایی با چگونگی و روال انجام پروژه را ندارند و این جشنواره­ ها به دانشجویان ورودی جدیدتر این امکان را می­ دهد که تا حد زیادی با چگونگی کار آشنایی پیدا کنند.

از طرفی حسن دیگر برگزاری جشنواره این است که عدالت در مورد پروژه­ ها رعایت می ­شود. یعنی در گذشته پروژه­ های ما تا حد زیادی ناهمگن بودند و بعضی از آنها سخت­ تر و تعدادی هم آسان­تر بودند که چون در اینجا همه پروژه­ ها با هم ارائه می­گردد، عدالت در مورد همه رعایت می ­شود.

 هدف دیگر ما این بود که چون دانشجویان با نحوه ارائه کتبی و شفاهی پروژه خیلی آشنا نبودند و حتی بعضی از آنها اعتماد به نفس لازم برای ارائه پروژه را نداشتند، این جشنواره کمک می­ کند تا حد زیادی مشکلاتی که در مورد پروژه پایانی دانشجویان کامپیوتر وجود داشت برطرف شود. به طوری که در این دوره که دومین جشنواره  آن برگزار می­ شود، به وضوح بالا رفتن کیفیت کار دانشجویان را ملاحظه می­کنیم.

دکتر لیلا صفری ادامه می­ دهد: این جشنواره قرار است سالی 3 مرتبه و در ماه ­های تیر، شهریور و بهمن برگزار شود، تا دانشجویان بر اساس زمان فارغ­التحصی لی­شان از پروژه­ های خود دفاع کنند و نمره دانشجویان براساس مواردی مانند: طراحی پوستر، چگونگی دفاع از پروژه، پروژه عملی، حجم کار انجام شده، گزارش نهایی و مواردی از این دست محاسبه می ­شود. قرار است یک پروژه هم به عنوان پروژه برتر انتخاب و معرفی شود.

مدیر گروه رشته کامپیوتر دانشگاه زنجان اعلام کرد: در این جشنواره 28 نفر از دانشجویان در قالب 16 پروژه و با راهنمایی 10 نفر از اساتید، پروژهای خود را ارائه می­ دهند که بسته به مسئله و حجم کار، بعضی پروژه­ ها به صورت گروهی و بعضی هم به صورت تک نفره انجام شده است.»

***

چون باید دوباره برای انجام کارهای خودم به آزمایشگاه بر می­گشتم، نتوانستم تا آخر برنامه صبر کنم. اما انصافاً نظرم در مورد این جشنواره عوض شده بود. در کل فکرش را که می­کنم برنامه جالب و بسیار مفیدی بود که با یک هزینه و زمان خیلی کم، نتایج خوبی در بر داشت.

 از خوب هم خوب ­تر می­ شد اگر گروه ­های دیگر هم از این کار ابتکاری گروه کامپیوتر الگوبرداری می­ کردند. به نظرم نتایجش را ببینند، با من هم ­عقیده م ی­شوند.

شب در خوابگاه بعضی از بچه­ های شرکت کننده در جشنواره را دیدم. از انتخاب گروه برتر سئوال کردم. اطلاعاتش را از آنها گرفتم: گروه متشکل از آقای البرز اسفندیاری و خانم صدف رحمانی با پروژه­ای تحت عنوان «طراحی و ساخت صفحه کلید مجازی هوشمند برای توانبخشی بیماران عصبی- حرکتی(ALS)» عنوان پروژه برتر را کسب نمود.

 

عکس های جشنواره را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.
نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه های کشور
اولین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور در سالن کاوه دانشکده مهندسی در حال برگزاری است

نخستین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور همزمان با سی و سومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور در دانشگاه زنجان برگزار شد.

 

در این نشست که با حضور دکتر جعفرپور رئیس اداره فعالیت های دینی و قرآنی اداره کل فرهنگی وزارت علوم برگزار شد، حجت الاسلام علی قره داغی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه زنجان، با اشاره به حدیث ثقلین راه رسیدن به خدا را در تمسک به قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت دانست. ایشان از ذکر قرآن بعنوان بالاترین ذکرها و بهترین همراه و انیس در این دنیا یاد نمود.

وی همچنین حلول ماه محرم الحرام و تقارن جشنواره و نشست با این همایش را ارزشمند توصیف کرد و بهره مندی از فضیلت های این ایام را مهم عنوان نمود.

در ادامه دکتر جعفرپور، رئیس اداره فعالیت های دینی و قرآنی اداره کل فرهنگی وزارت علوم به تشریح چگونگی نشست و اهداف آن پرداخت.

لازم به ذکر است نخستین نشست تخصصی کارشناسان دینی و مذهبی دانشگاه های سراسر کشور در سالن کاوه دانشکده مهندسی دانشگاه زنجان با حضور مسئولان وزارت علوم و کارشناسان تا پایان امروز ادامه خواهد داشت.