خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


دانشگاه زنجان جزو 14 دانشگاه ایرانی
دانشگاه زنجان جزو 14 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه های برتر آسیا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، فهرست دانشگاههای برتر آسیا توسط پایگاه رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر با اضافه شدن ۶ مرکز به ۱۴ دانشگاه افزایش یافت. دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC با اعلام این خبر گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴۴ میلادی ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها را در سطح جهان آغاز کرده است. تایمز از سال ۲۰۱۳ میلادی رتبه بندی دانشگاه های برتر آسیایی را نیز به صورت سالانه ارائه می دهد.

دهقانی اظهار داشت: پایگاه رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد دانشگاه های تحت پوشش خود را از ۲۰۰ دانشگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۳۰۰ دانشگاه افزایش داده است و بدین ترتیب دانشگاه های برتر ۲۴ کشور آسیایی توانستند در سال ۲۰۱۷ میلادی در فهرست برترین های آسیا قرار گیرند و سریلانکا، کویت و فیلیپین برای اولین بار حضور در این رتبه بندی را تجربه می کنند.

وی افزود: در فهرست سال ۲۰۱۷ تایمز همچون گذشته، کشورهای آسیای شرقی بیشترین جایگاه های برتر جدول را به خود اختصاص داده اند. دانشگاه ملی سنگاپور همچون سال گذشته در جایگاه نخست آسیا قرار گرفته است. دانشگاه پکینگ چین، دانشگاه تسینگوآ چین، دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور و دانشگاه هنگ کنگ به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم آسیا را کسب کرده اند.

سرپرست ISC گفت: در پنجمین دوره رتبه بندی دانشگاه های آسیایی از ایران دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، شیراز، صنعتی خواجه نصیر، تهران، اصفهان، شهید بهشتی، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و دانشگاه زنجان توانستند در جمع دانشگاه های برتر آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی قرار گیرند.

دهقانی اظهار داشت:  دانشگاه های شیراز، اصفهان، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و زنجان برای اولین بار توانسته اند در سال ۲۰۱۷ به جمع دانشگاه های برتر آسیایی راه پیدا کنند.

جدول زیر عملکرد دانشگاه های کشور را در رتبه بندی آسیایی تایمز نشان می دهد.

عملکرد دانشگاه های کشور در رتبه بندی آسیایی تایمز

نام دانشگاه

رتبه سال ۲۰۱۳

رتبه سال ۲۰۱۴

رتبه سال ۲۰۱۵

رتبه سال ۲۰۱۶

رتبه سال ۲۰۱۷

دانشگاه صنعتی شریف

۴۲

۳۷

۴۳

۵۲

۷۱

دانشگاه علم و صنعت

-

-

۶۹

۵۷

۹۲

دانشگاه صنعتی اصفهان

۹۵

۸۵

۶۱

۶۱

۹۲

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

-

-

-

۷۶

۱۱۰-۱۰۱

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۶۲

۸۳

-

۱۱۰-۱۰۱

۱۴۰-۱۳۱

دانشگاه شیراز

-

-

-

-

۱۸۰-۱۷۱

دانشگاه خواجه نصیرطوسی

-

-

-

۱۴۰-۱۳۱

۱۹۰-۱۸۱

دانشگاه تهران

-

-

-

۱۵۰-۱۴۱

۱۹۰-۱۸۱

دانشگاه اصفهان

-

-

-

-

۲۵۰-۲۰۱

دانشگاه شهید بهشتی

-

-

-

۱۶۰-۱۵۱

۲۵۰-۲۰۱

دانشگاه یزد

-

-

-

-

۲۵۰-۲۰۱

دانشگاه فردوسی مشهد

-

-

-

-

۲۵۱+

دانشگاه آزاد اسلامی کرج

-

-

-

-

۲۵۱+

دانشگاه زنجان

-

-

-

-

۲۵۱+

سرپرست ISC ادامه داد: رتبه بندی آسیایی تایمز همچون رتبه بندی جهانی تایمز، از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی بهره می گیرد.

وی گفت: ۱۳ شاخص های رتبه بندی تایمز شامل ۱) میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)؛ ۲) بررسی شهرت پژوهشی، ۳) تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی و ۴) درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)؛ ۵) بررسی شهرت آموزشی، ۶) نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی، ۷) نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی است.

دهقانی اضافه کرد: از دیگر شاخص ها می توان به ۸) نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، ۹) درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیأت ­علمی (در معیار آموزش)؛ ۱۰) نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی، ۱۱) نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی، ۱۲) سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)؛ ۱۳) درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی (در معیار  درآمد صنعتی) اشاره کرد.

وی گفت: تایمز برای رتبه بندی دانشگاه ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس، بخشی دیگر را از نظرسنجی های شهرت و بخش دیگری را نیز از دانشگاه ها و به صورت خود اظهاری گردآوری می کند.

سرپرست ISC افزود: در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد دانشگاه های برتر ایران از ۸ دانشگاه در سال گذشته به ۱۴ دانشگاه ارتقا یافته است و به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر در قاره آسیا ایران همچون سال گذشته، رتبه ۷ آسیا را کسب کرده است.

وی گفت: ژاپن با دارا بودن ۶۹ دانشگاه مقام اول آسیا، چین با ۵۴ دانشگاه  مقام دوم و هند با ۳۳ دانشگاه مقام سوم آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر به دست آورده اند. همچنین ایران با ۱۴ دانشگاه بعد از ترکیه با ۱۷ دانشگاه، بیشترین تعداد دانشگاه را در خاورمیانه از آن خود کرده است. رژیم اشغالگر قدس و عربستان صعودی به ترتیب با ۶ و ۴ دانشگاه بعد از ایران قرار گرفته اند.

 

 

 
مراسم نوعید

اطلاع رسانی مراسم نوعید

به اطلاع همکاران محترم می رساند:

مراسم نوعید پدر گرامی جناب آقای محمد دقیقی در روز دوشنبه مورخ 95.12.30 ساعت 15 به آدرس خیابان فرودگاه، خیابان شورجه، خیابان عشق علی ملکی، کوچه الماسی، بن بست اول ، پلاک 7 برگزار خواهد شد.
پیام ریاست دانشگاه بمناسبت فرا رسیدن سال نو
بر چهره گل نسیم نوروز خوش است در صحن چمن روی دلفروز خوش است

 

 
آغاز به کار بیست و دومین دوره‌ی توانمندسازی
بیست و دومین دوره‌ی توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو در دانشگاه زنجان آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، "بیست و دومین دوره توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو" به میزبانی دانشگاه زنجان با حضور 76 نفر از دانشجویان دانشگاه‌های استان زنجان شروع به کار کرد.

در بیست و دومین دوره که در دانشگاه زنجان برگزار می‌شود، 76 نفر از دانشجویان شرکت نموده‌اند که از این میان 22 نفر در رشته نانو و 54 نفر در رشته‌های مرتبط با نانو در حال تحصیل هستند.

دوره های توانمندسازی با هدف ارائه آموزش های مورد نیاز به دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته ها و گرایش های نانو برای حضور در عرصه تجارت فناوری و معرفی مسیر ایده تا بازار برگزار میشود و مخاطبان دوره دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) بوده و این دوره ها مختص رشته ها و گرایش های نانو می باشد.

در این دوره ها، دانشجویان با استفاده از تجارب اساتید مجرب و کارآزموده به منظور تجاری سازی هر چه بیشتر ایده های مطرح شده در پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری و رسیدن به فواید کلان آن در سطح اجتماع،از فضای تحقیقات بنیادی به سمت تحقیقات کاربردی  سوق داده می شوند. 

محتوای دوره شامل دو بخش "مسابقه کسب و کار" و کارگاه های آموزشی "مختلف می باشد.

اهم اهداف

● توانمند­سازی دانشجویان برای موفقیت در جایگاه تحصیلی و شغلی

● کمک به دانشجویان در انتخاب موضوعی مناسب و دارای آتیه برای پایان ­نامه

● آغاز ارتباط فعالانه و مداوم ستاد با دانشجویان رشته­ ها و گرایش­ های نانو

عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه زنجان بیان کرد: کارگاه ها و کلاس های دوره شامل موضوع های زیر می باشد:

● آشنایی با پتنت و روش های مرور و جستجوی آن

● آشنایی با کارآفرینی و روش های تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی

● آشنایی با ثبت، تجاری سازی، فروش پتنت 

● انتقال تجربیات کارآفرینان موفق نانویی

● آشنایی با برنامه های ستاد نانو

محتوای دوره ها

1ـ کارگاه آشنایی با کارآفرینی و روش های تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی

2ـ کارگاه آشنایی با مباحث مالکیت فکری و روند ثبت اختراع

3ـ کارگاه آشنایی با پتنت و روش های مرور 

4ـ انتقال تجربیات کارآفرینان موفق نانو

5ـ مشاوره مسیر شغلی

اطلاعات بیشتر در خصوص این رویداد در صفحه اینترنتی دوره‌های توانمندسازی سرمایه‌های انسانی فناوری نانو به آدرس hre.nano.ir در دسترس قرار دارد.

 

 

 
هشتمين مسابقه كشوري سازه‌هاي ماكاروني
با معرفی تیم‌های برتر هشتمين مسابقه كشوري سازه‌هاي ماكاروني در دانشگاه زنجان به کار خود پایان داد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، هشتمین مسابقه کشوری سازه‌های ماکارونی با حضور دانشجویان از سراسر کشور در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان با همکاری انجمن علمی عمران دانشگاه زنجان برگزار شد.

این مسابقات در سه بخش رادمانی ٤٥ سانتی، راندمانی یک متری و سنگین برگزار شد که دانشجویان استان زنجان در قسمت سازه‌های راندمانی دانشجویی با دهانه یک متری شرکت داشتند که در این میان سازه دانشجویان دانشگاه شهر کرد با تحمل 370 کیلوگرم و وزن سازه 419 گرم در مکان نخست قرار گرفت و پس از آن سازه دانشجویان آموزشکده فنی و حرفه‌ای سمای زنجان با وزن تحملی 491 کیلوگرم و وزن سازه 646 گرم در جایگاه دوم و پس از آن دیگر گروه شرکت کننده آموزشکده سمای زنجان در این رقابت‌ها با تحمل وزن 376 کیلوگرم با تحمل 496 گرم در جایگاه سوم قرار گرفت.

سازه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند نیز با وزن تحمیلی 364 کیلوگرم و وزن سازه 483 گرم در جایگاه چهارم قرار گفت و سازه دیگر دانشجویان دانشگاه سمای زنجان نیز با وزن تحملی 355 کیلوگرم و وزن سازه 493 گرم در جایگاه پنجم قرار گرفت.

دانشجویان حائز مقام استان زنجان شرکت کننده در این رقابت‌ها به ترتیب مهسا کلوندی، سارا راستگار کریمی، سهیلا احمدی، فاطمه نوری، فاطمه مرادخانی، کیمیا قربانی، فائزه وزیری، حامد یوسفی، حسین محمدی، تقی بیات، سینا طاهری، محسن ابراهیم خانی، امین هاشمی هستند که زیر نظر اساتید علیرضا  نظری، صابر شیخ محمدی، المیرا سنایی و فاطمه نظری  در این رقابت‌ها حضور یافتند.

شایان ذکر است، 180 سازه از دانشگاه‌های سراسر کشور برای حضور در این مسابقات در استان زنجان حضور داشتند.

جوایز این دوره از مسابقات بصورت جوایز در ۳ گرایش بخش دانشجویی و دانش آموزی تدارک دیده شده بود که برای تیم اول دانشجویی: ۲۵۰۰۰۰۰ تومان تیم دوم: ۱۷۵۰۰۰۰ تومان و تیم سوم: ۱۰۰۰۰۰۰ تومان همچنین در بخش دانش آموزی جوایز تدارک دیده شده برای تیم اول: نیم سکه بهار آزادی تیم دوم: ربع سکه بهار آزادی و تیم سوم: سکه یک گرمی بود و  به تیم های برتر مسابقات تندیس نفیس یادبود و لوح تقدیر اعطا گردید.

گفتنی است اولین دوره مسابقات سازه‌های ماکارونی دانشگاه زنجان در سال 84 و باقی مسابقات به ترتیب در سال‌های ۸۵  و  ۸۷  به صورت استانی ادامه داشت و در اسفند سال 89 انجمن علمی عمران و معاونت فرهنگی دانشگاه برای اولین‌بار این مسابقات را به صورت کشوری برگزار کرد و از این پس این مسابقات به طور کشوری در دانشگاه زنجان برگزار شد.

گرایش: راندمان

رتبه

نام تیم

نام موسسه

شماره سازه

وزن تحملی (kg)

وزن سازه (gr)

راندمان

1

هفت آسمان

دانشگاه شهرکرد

1

370.73

419.1

884.59

2

شیز

آموزشکده سما زنجان

1

491.05

646

760.14

3

آسمانه

اموزشکده سما زنجان

1

376.95

496.3

759.52

4

apex

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند

1

364.35

483.4

753.72

5

مهراز

اموزشکده سما زنجان

1

355.45

493.6

720.12

 

گرایش: راندمان دهانه 45

رتبه

نام تیم

نام موسسه

شماره سازه

وزن تحملی (kg)

وزن سازه (gr)

راندمان

1

اسپورسا 2

هنرستان هفده شهریور

2

412.254

160.2

2573.37

2

اسپورسا

دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز

1

177.65

85.2

2085.09

3

resplast

دانشگاه آزاد زنجان

1

168.25

85

1979.41

4

اسپورسا3

دانشگاه آزاد قزوین (باراجین)

1

164.15

83.5

1965.87

5

البرز سازه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج

3

638.52

331.7

1924.99

 

گرایش: راندمان دهانه 45 دانش آموزی

رتبه

نام تیم

نام موسسه

شماره سازه

وزن تحملی (kg)

وزن سازه (gr)

راندمان

1

آذرخش 2

فرزانگان زنجان

1

146.4

89.7

1632.11

2

پدیده

دبیرستان فرزانگان زنجان

1

141.4

89.8

1574.61

3

شکست ناپذیر3

دبیرستان نمونه حجاب

1

156.3

102

1532.35

4

سرو

دبیرستان فرزانگان زنجان

1

137.9

90

1532.22

5

سازه برتر

دبیرستان فرزانگان زنجان

1

133.8

87.9

1522.18

 

گرایش: سنگین

رتبه

نام تیم

نام موسسه

شماره سازه

وزن تحملی (kg)

وزن سازه (gr)

1

هفت آسمان

دانشگاه شهرکرد

1

982.15

1000

2

resplast

دانشگاه آزاد زنجان

1

834.35

992.7

3

پیام افلاک

پیام نور لرستان

1

767.15

999.4

4

apex

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند

1

706.75

990.4

5

ایلیا

سبلان

1

683.85

1000

 

 

 
به گزارش خبرگزاری دانشجو
شهاب مرادی به دانشگاه زنجان میرود.

شهاب مرادی به دانشگاه زنجان میرود.

سلسله نشست های"ای عشق،مدد کن که به سامان برسیم" این هفنه باحضور شهاب مرادی،کارشناس مسائل خانواده در دانشگاه زنجان برگزار میشود 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دانشگاه زنجان، این هفته میزبان حجت الاسلام شهاب مرادی، استاد حوزه و دانشگاه و معاون سابق فرهنگی شهرداری تهران خواهد بود.

 این برنامه به همت کانون نسل باران دانشگاه زنجان و در قالب سلسله نشست های ای عشق مدد کن که به سامان برسیم، برگزار خواهد شد.

 «ازدواج، حواس جمع می خواهد» عنوان این برنامه خواهد بود و مرکز همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان نیز، سه شنبه ۱۷ اسفند ماه از ساعت ۱۵ میزبان این برنامه است.

گفتنی است، کانون نسل باران از جمله کانون های تازه تاسیس؛ اما فعال دانشگاه زنجان بوده که در طی یک سال گذشته ویژه برنامه هایی در زمینه ازدواج و با سخنرانی افرادی چون، حبشی، دکتر عزیزی و غیره برگزار کرده است.

حجت الاسلام شهاب مرادی، کارشناس خانواده، ازدواج و جوانان و از جمله روحانیون پر طرفدار در بین جوانان است و سلسله جلسات هفتگی کلاس مجردها که توسط وی در تهران برپا می شود، مخاطبان و همراهان بسیاری دارد.

http://www.snn.ir/detail/News/590198/151
به گزارش خبرگزاری دانشجو
با حضور بیگدلی و شریف زاده برگزار میشود؛ مناظره ای با موضوع "جمهوری اسلامی،آنچه میخواستیم،آنچه شد" در دانشگاه

با حضور بیگدلی و شریف زاده برگزار میشود؛

مناظره ای با موضوع "جمهوری اسلامی،آنچه میخواستیم،آنچه شد" در دانشگاه زنجان

سالار حدیدی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان (دفتر تحکیم وحدت) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو، از برگزاری یک مناظره سیاسی در دانشگاه زنجان خبر داد.

 وی با بیان اینکه این مناظره توسط تشکل انجمن اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) برگزار می شود، افزود: موضوع مناظره «جمهوری اسلامی، آنچه می‌خواستیم، آنچه شد» خواهد بود.

وی با اشاره به مناظره کنندگان اظهار داشت: رحمت الله بیگدلی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و بهمن شریف زاده، رئیس ستاد مرکزی زنده باد بهار و از حامیان محمودی احمدی نژاد، مناظره می پردازند.

 دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان (دفتر تحکیم وحدت) تصریح کرد: این مناظره روز دوشنبه ۱۶ اسفندماه و از ساعت ۱۵:۱۵ در سالن شریعتی دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

 حدیدی با اشاره به هدف از برگزاری این مناظره خاطرنشان کرد: در این مناظره به بررسی علل و ریشه های شکل گیری انقلاب و بازخوانی آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی و ارزیابی میزان تحقق این اهداف با محوریت عملکرد دولت های مختلف پرداخته خواهد شد.

http://www.snn.ir/detail/News/589807/151
مراسم غرس نهال در محوطه دانشگاه برگزار گردید
برای پنجمین سال متوالی مراسم باشکوه غرس نهال در محوطه دانشکده علوم اجتماعی انجام شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برای پنجمین سال متوالی مراسم باشکوه غرس نهال در محوطه دانشکده علوم اجتماعی انجام شد.

در این برنامه که مسوولین و مدیران استانی نیز حضور داشتند ، دانشگاهیان با کاشت غریب به 4000 اصله نهال (950 اصله کاج، 1600 اصله پسته و 1400 اصله زبان گنجشکی، نارون، اقاقیا، صنوبر) به پویایی و لطافت محیط افزودند.

شایان ذکر است در پنج سال گذشته نیز مجموعا 25000 اصله درخت در دانشگاه بصورت میانگین سالانه 5000 در محوطه دانشگاه با مشارکت دانشجویان و دانشگاهیان کاشته شده بود.

 

 

 

 

 

 
نشست علمی با سخنرانانی از دانشگاه اسلواکی برگزار شد
نشست علمی در خصوص زمین شناسی با حضور 4 سخنران از دانشگاه اسلواکی در سالن سمینار دانشکده علوم برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، با حضور اساتید دانشگاه اسلواکی در دانشگاه زنجان، نشستی علمی در خصوص زمین شناسی با همکاری گروه زمین شناسی و گروه همکاریهای علمی بین المللی در سالن سمینار دانشکده علوم-دانشگاه زنجان برگزار شد.

در این نشست پس از توضیحاتی از سوی مهمانان درباره دانشگاه اسلواکی و موقعیت آن، در خصوص رشته-گرایش ها و زمینه های تحقیقاتی در بخش های مختلف با اساتید گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان صحبت گردید.

قابل ذکر است پس از نشست اختصاصی این گروه با گروه علمی زمین شناسی دانشگاه، بخش دوم با سخنرانی علمی دکتر مارتا پرکوپوا در مورد آنالیز رسوبات دوران چهارم با استفاده از امواج لرزه ای و رسوب شناسی، پرفسور جورج جانوکو درباره نگاهی به برخی از سکانس های دوران دوم و سوم در کارپاتیای غربی-اسلواکی، دکتر جولیان کوندلا در خصوص رسوبات منیزیت در کارپاتیای غربی:مطالعه موردی یکی از توده ها و دکتر مارتین کوندرات درباره نکاتی تازه از زیست شناسی آرکیوپتریکس از ژوراسیک بالایی آلمان ؛ برای اساتید و دانشجویان گروه زمین شناسی به اتمام رسید.

 

 

 

 
تسلیت حضور جناب آقای دکتر امیر مسعود رحیمی

تسلیت در گذشت مادر گرامی جناب آقای دکتر امیر مسعود رحیمی

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای دکتر امیر مسعود رحیمی

درگذشت مادر گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مجلس یادبود روز یکشنبه 22 اسفند ماه ساعت11 در مسجد دانشگاه برگزار ميشود.

 
به گزارش خبرگزاری دانشجو
برگزاری همایش تخصصی تهدیدات اکولوژیک آبزیان مهاجم در دانشگاه زنجان

 برگزاری همایش تخصصی تهدیدات اکولوژیک آبزیان مهاجم در دانشگاه زنجان

علی سپهری، مدیر روابط عمومی دانشگاه زنجان از برگزاری یک همایش تخصصی با موضوع تهدیدات اکولوژیک آبزیان مهاجم در دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان خبر داد.

وی با بیان اینکه این همایش توسط گروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان با همکاری اداره کل محیط زیست استان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در این همایش چهار نفر از اساتید دانشگاه و کارشناسان حوزه محیط زیست به سخنرانی می پردازند.

 مدیر روابط عمومی دانشگاه زنجان اضافه کرد: اصغر عبدلی دکترای تخصصی اکولوژی و دانشیار پژوهشکده علم محیطی دانشگاه شهید بهشتی از اساتید دعوت شده به این همایش است.

 وی افزود: همچنین رضا رمضانی و حسین ولیخانی از کارشناسان ارشد محیط زیست به همراه جابر عظمی، استادیار گروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان نیز، از مهمانان و سخنرانان این مراسم خواهند بود.

سپهری ادامه داد: همایش تخصصی تهدیدات اکولوژیک آبزیان مهاجم با تاکید بر تیلاپیا طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه مصادف با ۱۰ و ۱۱ اسفند ماه در سالن سمینار دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

گفتنی است، مهمترین خصوصیت آبزیان مهاجم همچون تیلاپیا نسبت به گونه‏ های ارزشمند بومی در هر کشوری، داشتن زیر گونه‏ ها و مقاومت زیاد آنان نسبت به انواع بیماری‏ ها، ‏‏همه چیزخواری، طول عمر بالا، بلوغ جنسی زودهنگام، چند بار تخم‏ ریزی در هر دوره تولید مثلی، حفاظت از تخمک توسط دهان والدین است.

 از آنجایی که تقریبا راهکار کنترلی موفقی برای مدیریت اکوسیستم‏ های آسیب دیده وجود ندارد و نه تنها قابلیت تخریب اکولوژیکی اکوسیستم‏ ها توسط این گونه بالاست؛ بلکه از نظر بهداشتی نیز، گزارش‏ هایی از ناسالم بودن آن موجود است؛ بنابراین معرفی آن به بهانه‏ توسعه صنعت آبزی‏ پروری یا افزایش سرانه مصرف ماهی در هر نقطه از کشور با تهدیداتی همراه است.

http://www.snn.ir/detail/News/589128/151
به گزارش خبرگزاری دانشجو
عباسی در دانشگاه زنجان: شکستن آقایی و سروری دلار،پیش از اینکه یک مسئله اقتصادی باشد؛فرهنگی است.

 عباسی در دانشگاه زنجان:

شکستن آقایی و سروری دلار،پیش از اینکه یک مسئله اقتصادی باشد؛فرهنگی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اختتامیه چهارمین جشنواره ملی افسران جوان جنگ نرم عصر امروز در مرکز همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان با استقبال پرشور و گسترده دانشجویان برگزار شد.

 در این برنامه حسن عباسی، رئیس اندیشکده یقین در سخنانی با بیان اینکه در جنگ نرم، باورها تحت تاثیر قرار می گیرد، تصریح کرد: باور اینکه بانک، بورس و.. مشکلی ندارد و اگر مدیران تغییر کنند و جناح های سیاسی جابجا شوند، آن گاه مشکلات حل خواهد شد، از اثرات جنگ نرم است.

 عباسی ادامه داد: افسران جوان جنگ نرم کسانی هستند که به قواعد برتافته شده اصلی نظام قدرت جهانی شک می کنند و می گویند ممکن است آنها اشتباه کرده باشند.

رئیس اندیشکده یقین اضافه کرد: ۲۹۵۰ سال پیش و در عصر سلیمان نبی (ع) خاخام های یهود مدلی را اجرا کردند به نام ربا و در تمام این مدت هر جایی تمدنی اوج گرفته، همچون زالو به آن می چسبند و می مکند.

 وی افزود: در این مدت در  امپراطوری های بزرگی همچون هخامنشیان به وسیله مردخای، در امپراطوری سزار روم و… نفوذ کردند و پس از آن روچیلد در انگلیس مستقر شد و ۱۰۰ سال است که در آمریکا حضور دارند و اگر فردا امپراطوری دیگری به وجود آمد، آن را در اختیار خواهند گفت.

این کارشناس مسائل استراتژیک خاطرنشان کرد: باید به چنین مسائلی شک کرد و این همان قدرت نرم است و در چنین صورتی می توان مسائل و مشکلات را حل و فصل کرد.

 عباسی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات موجود در سبک زندگی جامعه اشاره و تصریح کرد: الگوی غلط فرهنگی خانواده های ما این شده است که اگر دختر و پسری ازدواج کنند، حتما باید تمامی وسایل الکتریکی، در حد اعلا را دارا باشد.

 وی افزود: از ۱۵-۲۰ میلیون چرخ گوشت و آبمیوه گیری به طور میانگین هر سه سال یکبار استفاده می شود؛ در حالی که بسیاری از جوانانی که در شهرهای صنعتی زندگی می کنند، در بیرون از منزل غذا مصرف می کنند؛ اما باید حتما بهترین لوازم منزل را داشته باشند.

 عباسی ادامه داد: در چنین شرایط منتظریم دولتی بر سر کار بیاید و امکانی ایجاد کند تا جوانان ما اشتغال داشته باشند و بتوانند ازدواج کنند؛ در حالی که هیچ حکومت و دولتی نمی تواند چنین الگوی مصرف غلطی را پوشش دهد.

 وی در ادامه به سیاست اقتصادی درهای بسته اشاره کرد و گفت: ما در این سیاست به دنبال انزوای کشور نبوده و نافی تعامل با قدرت های بزرگ و کوچک جهان نیستیم؛ بلکه باید حریم و حدود کشور مشخص شود و ما از منفذی به نام دلار است که ضربه می خوریم و کلام کارشناسی رهبر انقلاب نیر این بوده است که باید آقایی و سروری دلار را بشکنیم.

 رئیس اندیشکده یقین خاطرنشان کرد: افسران جوان جنگ نرم باید بدانند که شکستن آقایی و سروری دلار، بیش از اینکه یک مسئله اقتصادی باشد، فرهنگی است و ذهن انسان ها را از تسخیر این باور که استقلال در عصر جهانی شدن معنا ندارد تغییر داد.

عباسی گفت: امام راحل زمانی در جنگ سخت فرمودند که حصر آبادان باید شکسته شود و در جنگ اقتصادی و نیمه سخت، باید بتوان سروری دلار را شکست.

http://www.snn.ir/detail/News/588774/151
دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی
فراخوان دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در تابستان 96

به نقل از سایت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: "دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی" در تاریخ 22 لغایت 24 تیر ماه 1396 در محل سالن اجلاس سران برگزار می شود. محورهای کنگره شامل سلول های بنیادی خونساز، سلول ایمنی درمانی، قانون و مقررات و اخلاق، سلول درمانی، مهندسی بافت، بانک سلولی، ژن درمانی و تجاری سازی می باشد و سخنرانی های علمی محققین برجسته خارجی و داخلی در این حوزه نیز در حال برنامه ریزی است. همچنین جشنواره شامل مراسم اعطای دومین جایزه ملی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با محورهای ایده برتر، پایان نامه برتر، پیشکسوت برتر و مقاله برتر خواهد بود. در حاشیه این رویداد بزرگ ملی و بین المللی، نمایشگاه جانبی، فن بازار ، کانون اندیشه و نوآوری، کارگاه های تخصصی علمی و گردهم آیی نوپای ناب های حوزه سلول های بنیادی نیز برگزار خواهد شد.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ثبت نام  به سایت جشنواره به آدرس www.icsc2017.ir  مراجعه فرمایند.

 
تودیع و معارفه رئیس پژوهشکده فناوری های نوین زیستی
و انتصاب معاون پژوهشی دانشکده علوم انسانی و مدیران گروه های مهندسی آب و مکانیک

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم تودیع و معارفه رئیس پژوهشکده فناوری های نوین زیستی با حضور ریاست دانشگاه، اعضای هیئت‌علمی و کارکنان پژوهشکده انجام شد.

در این مراسم که در محل دفتر پژوهشکده فناوری های نوین زیستی برگزار شد دکتر علی رمضانی استاد گروه شیمی به‌عنوان « رئیس پژوهشکده فناوری های نوین زیستی » معرفی و از زحمات و تلاش‌های دکتر حمیدرضا صراف معیری در طول تصدی این ریاست تقدیر و تشکر به عمل آمد.

سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر علی رمضانی استاد گروه آموزشی شیمی ، دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه مازندران، رشته شیمی طی سال های 71-1369 گذرانده است. و دکتری وی در دانشگاه تربیت مدرس، رشته شیمی طی سال های 75-1372 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 283 عنوان

مقالات مجلات: 173 عنوان

مقالات همایش ها: 110 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 84 مورد

تعداد کل طرح های پژوهشی : 14 مورد

قابل ذکر است طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه دکتر مسعود بیات عضو هیأت علمی گروه تاریخ تمدن اسلامی، دکتر مسعود کرباسی عضو هیأت علمی گروه مهندسی آب، دکتر جعفر غضنفریان عضو هیأت علمی گروه مکانیک به ترتیب به عنوان معاون پژوهشی دانشکده علوم انسانی ، مدیر گروه مهندسی آب و مدیر گروه مکانیک منصوب شدند.

  دکتر مسعود بیات دانشیار گروه آموزشی الهیات-تاریخ تمدن و ملل اسلام ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تهران، رشته تاریخ طی سال های 72-1368 گذرانده است و دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری وی در دانشگاه تهران، رشته تاریخ طی سال های 75-1372 و 83-1377 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد تالیفات : 1 مورد

تعداد کل مقالات: 9 عنوان

مقالات مجلات: 6 عنوان

مقالات همایش ها: 3 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 8 مورد

 دکتر مسعود کرباسی استادیار گروه آموزشی آب ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه ارومیه، رشته مهندسی آبیاری طی سال های 82-1378 گذرانده است و دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری وی در دانشگاه تهران، رشته مهندسی آبیاری- سازه های آبی طی سال های 84-1382 و 89-1384 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 29 عنوان

مقالات مجلات: 12 عنوان

مقالات همایش ها: 17 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 12 مورد

دکتر جعفر غضنفریان دانشیار گروه آموزشی مکانیک ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تهران، رشته مهندسی مکانیک در حرارت و سیالات طی سال های 84-1380 گذرانده است و دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری وی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رشته مهندسی مکانیک طی سال های 86-1384 و 90-1386 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 31 عنوان

مقالات مجلات: 18 عنوان

مقالات همایش ها: 13 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 9 مورد

 

 

 

 
به گزارش خبرگزاری دانشجو
اکران مستند "داد" در دانشگاه زنجان

اکران مستند "داد" در دانشگاه زنجان 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سالار حدیدی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان( دفتر تحکیم وحدت) از اکران مستند «داد» در این دانشگاه خبر داد.

 حدیدی با اشاره به جزئیات این اکران گفت: این مستند امروز در آمفی تئاتر شریعتی دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان به نمایش در خواهد آمد.

 وی افزود: مستند داد، صدای عدالت خواهی و اعتراض به فساد در سیستم های حاکمیتی است که در زمره مستندهای برتر جشنواره عمار قرار گرفت.

 دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان اضافه کرد: میثم صفائیا،ن نماینده کامیون داران معترض به فساد در سیستم حمل و نقل نیز به عنوان مهمان این برنامه، سخنرانی می کند.

 گفتنی است، مستند «داد» به نویسندگی و کارگردانی حجت عدالت پناه و تهیه شده در مدرسه سینمایی عمار است که در نقاط مختلف کشور اکران شده و مورد توجه کارشناسان و منتقدان قرار گرفته است.

http://www.snn.ir/