خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


انتصابات صورت گرفته
طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه انتصابات انجام شد

طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه، دکتر طاهر برزگر عضو هیأت علمی گروه تکنولوژی باغبانی به عنوان معاون آموزشی دانشکده کشاورزی، دکتر جعفر نیکبخت عضو هیأت علمی گروه آب به عنوان معاون پژوهشی دانشکده کشاورزی، دکتر وهب جعفریان عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی و دکتر جبار سیف پناهی عضو هیأت علمی گروه علوم ورزشی به عنوان مدیر گروه های مذکور منصوب و از زحمات دکتر ولی ربیعی، دکتر علی شمس، دکتر قاسم کاشانی و دکتر حسن قره‌خانی در دوران تصدی مسئولیت‌های فوق تقدیر و تشکر بعمل آمد.

 سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر طاهر برزگر دانشیار گروه آموزشی تکنولوژی باغبانی، دوره های‏ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته های مهندسی تولیدات گیاهی و علوم باغبانی- فیزیولوژی و اصلاح گیاهان زینتی به ترتیب طی سال های 78-1374و 82-1381گذرانده است. دوره دکتری وی نیز در دانشگاه تهران و رشته علوم باغبانی- فیزیولوژی و اصلاح سبزی ها در سال های 90-1386 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کتاب: یک جلد

تعداد کل مقالات: 63 عنوان

مقالات مجلات: 44 عنوان

مقالات همایش ها: 19 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 37 مورد

 

دکتر جعفر نیکبخت دانشیار گروه آموزشی آب، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تبریز و رشته آبیاری طی سال های 76-1372 گذرانده است. دوره های کارشناسی ارشد و دکتر وی در دانشگاه تربیت مدرس در رشته های مهندسی کشاورزی-آبیاری و زهکشی و مهندسی و آبیاری به ترتیب طی سال های 79-1376 و 85-1379 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کتاب: یک جلد

تعداد کل مقالات: 110 عنوان

مقالات مجلات: 50 عنوان

مقالات همایش ها: 60 عنوان

طرح های پژوهشی: 5 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 71 مورد

 

دکتر وهب جعفریان دانشیار گروه آموزشی زیست شناسی، دوره های‏ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه گیلان، رشته زیست شناسی و زیست شناسی-بیوشیمی به ترتیب طی سال های 79-1375، 82-1380 و 90-1385 گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 83 عنوان

مقالات مجلات: 32 عنوان

مقالات همایش ها: 51 عنوان

طرح های پژوهشی: 3 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 42 مورد

  

دکتر جبار سیف پناهی استادیار گروه آموزشی علوم ورزشی، دوره های‏ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه تهران، رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی و مدیریت ورزشی به ترتیب طی سال های 85-1381، 88-1386 و 92-1389 گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کتاب ها: 2 جلد

تعداد کل مقالات: 31 عنوان

مقالات مجلات: 9 عنوان

مقالات همایش ها: 22 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 2 مورد

 

 

 

 
مرکز ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان از طرح‌های پژوهشی، پشتیبانی می‌کند
در این مرکز بر روی طرح‌های متنوعی توسط اعضای هیات علمی کار می شود

تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸

دکتر رسول محرمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پژوهش‌ها و طرح‌ها هم شامل سفارش‌هایی از بیرون دانشگاه بوده و هم طرح‌هایی است که دانشگاه در درون خود به این نتیجه رسیده که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

وی با بیان اینکه فعالیت این مرکز طی سال‌های اخیر، گسترش پیدا کرده است، اظهار داشت: دوره‌های پسادکترا که دانشگاه به صورت فناورمحور به آن‌ها ورود پیدا کرده و طرح‌های فرصت مطالعاتی در صنعت نیز به فعالیت‌ها اضافه شده است.

محرمی خاطرنشان کرد: در این مرکز بر روی طرح‌های متنوعی از حوزه‌های کشاورزی، علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی توسط اعضای هیات علمی، کار می‌شود.

وی ابراز کرد: طرح‌های پذیرش شده در این مرکز دارای ارزش از چند صد میلیونی تا مبالغ پایین و در گستره ملی تا شهرستانی است.

محرمی تصریح کرد: دانشگاه زنجان، دانشگاه جامع بوده و تمام رشته‌ها را شامل می‌شود و به این دلیل، طرح‌ها نیز در حوزه‌های مختلف است.

مدیر مرکز فناوری و ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان در پاسخ به تفاوت فعالیت‌های این مرکز با مرکز رشد واحدهای فناور، گفت: پیش از این مرکزی به نام «کارآفرینی و ارتباط با صنعت» در دانشگاه وجود داشت که پس از جداسازی آن به ۲ مرکز، وظیفه کارآفرینی به مرکز رشد واحدهای فناور، منتقل شده و وظیفه ارتباط با صنعت نیز با ارتقا در ساختار دانشگاه به نام مرکز فناوری و ارتباط با جامعه، تشکیل شد.

محرمی با بیان اینکه مرکز فناوری و ارتباط با جامعه با دانشجویان در ارتباط نیست، اظهار داشت: اما علاوه بر اعضای هیات علمی و دانشجویان، افرادی از بیرون نیز می‌توانند به مرکز رشد واحدهای فناوری، ورود پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان ورود به مرکز رشد پس از طی مراحل پیش‌رشد و رشد در ادامه به شرکت دانش‌بنیان تبدیل می‌شوند.

محرمی افزود: مرکز رشد واحدهای فناور از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند و تا در این مرکز به مرحله‌ای برسند که بر روی پای خود ایستاده و سودآور شوند.

وی اظهار داشت: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان عضو مرکز رشد تا کنون موفق به تولید محصولات مختلفی از دارو تا صنعت شده‌اند.

مدیر مرکز فناوری و ارتباط با جامعه دانشگاه زنجان در خصوص ایجاد پارک‌های علم و فناوری در استان‌ها گفت: ساختاری در سطح کشور تعریف شد که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای حرکت به سمت فناوری و تولید ثروت دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری را در سطح کشور تاسیس کرد.

وی اظهار داشت: پارک‌های علم و فناوری، سیستمی مجزا از دانشگاه بوده و زیر نظر وزارت علوم، فعالیت می‌کنند.

محرمی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری، سیستم‌های زیربنایی دارند که هم می‌تواند جزو پارک و هم جزو دانشگاه باشد، خاطرنشان کرد: مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان، سیستمی است که هم جزو دانشگاه بوده و هم در راستای اهداف پارک علم و فناوری فعالیت می‌کند.

وی افزود: شرکت‌هایی که در مرکز رشد واحدهای فناور به مرحله دانش‌بنیان رسیده‌اند می‌توانند در پارک علم و فناوری مستقر باشند البته لزومی ندارد شرکت‌ها از طریق مرکز رشد دانشگاه وارد پارک شوند بلکه به صورت مستقیم نیز می‌توانند در پارک علم و فناوری مستقر شوند.

همین خبر در خبرگزاری ایرنا
اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی در دانشگاه زنجان عملیاتی شد
دانشگاه زنجان توانست ۱۰۰ درصد پیش بینی دانشگاه برای اعزام دانشجو به فرصت تحقیقاتی خارج از کشور را محقق کند

تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸

محسن نجفیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های کوتاه مدت تحقیقاتی خارج از کشور گفت: دانشگاه زنجان در سال جاری که از نظر بودجه ای و ارز دانشگاه ها در وضعیت مطلوبی قرار ندارند توانست ۱۰۰ درصد پیش بینی دانشگاه برای اعزام دانشجو به فرصت تحقیقاتی خارج از کشور را محقق کند.

وی ادامه داد: در سال جاری ۵ نفر از اساتید به فرصت مطالعاتی  ۶ ماهه خارج از کشور اعزام شدند که معمولا با تمدیدی که صورت می گیرد یکسال به طول می انجامد.

رئیس دانشگاه زنجان افزود: حدود ۲۰ نفر از دانشجویان هم به فرصت مطالعاتی کوتاه مدت دوماهه و نیمه (فرصت مطالعاتی تابستانه) اعزام شدند.

وی ادامه داد: به هر یک از ۵ استاد مذکور۱۰۰ میلیون تومان اعتبار ارائه شد تا ارز خود را از سامانه نیما تهیه کنند، البته حقوق کامل این دانشجویان پرداخت می شود و برای ۲۰ دانشجوی دیگر که به فرصت مطالعاتی تابستانه اعزام شدند  فقط بلیط رفت و برگشت تهیه شد، همچنین برای دریافت ارز به سامانه نیما معرفی شدند، البته حقوق و بیمه آنها نیز پرداخت شد.

همین خبر در خبرگزاری مهر
تاکید بر استفاده از توانمندی های دانشگاه ها در استان
استاندار زنجان بر استفاده از توانمندی‌های دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد.

تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز زنجان؛نخستین کارگروه آپفن بعد از تغییر اعلامی شورای برنامه ریزی و توسعه، با دو دستور جلسه کار خودش رو آغاز کرد

استاندار زنجان در این جلسه ، آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری  را چهار رکن اصلی از ۱۲ رکن رقابت  اقتصاد جهانی بین کشورها برشمرد و این ارکان را در رسیدن به پیشرفت های چشمگیر در کشور و دنیا مهم و ضروری دانست.

حقیقی به استفاده از ظرفیت و توانمندی های دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری استان هم تاکید کرد و عملیاتی کردن ارتباط بین  دانش آموزان با دانشگاه ها را خواستار شد.

وی همچنین با اشاره به انتخاب افراد توانمند، با مطالعه و توانا در کمیته این کار گروه ها گفت: ارتباط علمی و پژوهشی بین ارگان ها از جمله دغدغه هایی است که با به کارگیری این افراد در کمیته ها می توان آن را رفع کرد.

در این جلسه همچنین با رای افراد حاضر در این کارگروه پارک علم و فناوری دبیر کمیته فن آوری و نو آوری ،/ دانشگاه زنجان دبیر کمیته آموزش عالی ،/ معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان دبیر کمیته پژوهش و دانشگاه فنی و حرفه ای استان هم دبیر کمیته آموزش مهارتی انتخاب شدند.

همین خبر در خبرگزاری صداو سیما
محبتی: بهره ما از حافظ نباید تنها به فال گرفتن باشد
در همایش «بر آستان جانان» در اهواز مطرح شد؛ محبتی: بهره ما از حافظ نباید تنها به فال گرفتن باشد.

تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (اینا) در خوزستان، مهدی محبتی، نویسنده، پژوهشگر و دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان که در همایش «بر آستان جانان» و در نشستی با عنوان «شعر حافظ تلاقی‌گاه فرهنگ ایران و اسلام» در تالار قیصر امین‌پور دانشگاه شهید چمران اهواز 22 مهرماه سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، گفت: با تامل در اشعار حافظ می‌توانیم به دیدگاه این شاعر در مورد ایران و اسلام و راهکارهای موثر او برای اوضاع جامعه امروزی برسیم.  
این مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان با اشاره به شکل گرفتن تمدن اسلامی و برخورد ایرانیان در برابر این پدیده نوظهور افزود: در خصوص نحوه پذیرش اسلام از سوی ایرانیان، اقوال مختلفی وجود دارد که برخی نظریات حاکی از پذیرش سریع دین اسلام از سوی مردمان این سرزمین است؛ برخی دیگر نیز به گذشت زمانی بیش از دو قرن برای ورود فرهنگ و تمدن اسلامی در بین ایرانیان دلالت دارد. نظریه دیگر ارتباط دو تمدن ایرانی و اسلامی را در قالب تعامل و تبادل دوسویه تعریف کرده‌اند؛ بدین معنا که هر یک از این دو تمدن، برای دیگری دستاوردها و خدمات متقابل داشته است.
وی ادامه داد: در میان اقوال و نظریات مختلف، آنچه مسلم است این است که «عدالت» و «توحید» دو دستاورد اصلی اسلام برای ایرانیان باستان بود؛ همان حلقه مفقوده‌ای که در دوران ساسانیان به‌شدت در ایران آسیب دیده بود.
مولف «سیمرغ در قاف» با طرح این پرسش که آیا تاریخ مصرف اشعار حافظ، مولانا، سعدی، فردوسی و مانند آنها به پایان رسیده یا در روزگار امروز نیز کاربرد دارند؟، تصریح کرد: شعر شاعران بزرگ ایران و خاصه حافظ، همچنان در جامعه امروز ایران کاربرد و مصداق دارد؛ چراکه حافظ در زمان خود، دردهایی را در دیوان اشعارش به نظم کشیده که غالب آنها درد امروز جامعه ما نیز هستند و روی بنیادهایی انگشت گذاشته که هنوز برای ما مساله است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (اینا) در خوزستان، مهدی محبتی، نویسنده، پژوهشگر و دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه زنجان که در همایش «بر آستان جانان» و در نشستی با عنوان «شعر حافظ تلاقی‌گاه فرهنگ ایران و اسلام» در تالار قیصر امین‌پور دانشگاه شهید چمران اهواز 22 مهرماه سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، گفت: با تامل در اشعار حافظ می‌توانیم به دیدگاه این شاعر در مورد ایران و اسلام و راهکارهای موثر او برای اوضاع جامعه امروزی برسیم.  
این مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان با اشاره به شکل گرفتن تمدن اسلامی و برخورد ایرانیان در برابر این پدیده نوظهور افزود: در خصوص نحوه پذیرش اسلام از سوی ایرانیان، اقوال مختلفی وجود دارد که برخی نظریات حاکی از پذیرش سریع دین اسلام از سوی مردمان این سرزمین است؛ برخی دیگر نیز به گذشت زمانی بیش از دو قرن برای ورود فرهنگ و تمدن اسلامی در بین ایرانیان دلالت دارد. نظریه دیگر ارتباط دو تمدن ایرانی و اسلامی را در قالب تعامل و تبادل دوسویه تعریف کرده‌اند؛ بدین معنا که هر یک از این دو تمدن، برای دیگری دستاوردها و خدمات متقابل داشته است.
وی ادامه داد: در میان اقوال و نظریات مختلف، آنچه مسلم است این است که «عدالت» و «توحید» دو دستاورد اصلی اسلام برای ایرانیان باستان بود؛ همان حلقه مفقوده‌ای که در دوران ساسانیان به‌شدت در ایران آسیب دیده بود.
مولف «سیمرغ در قاف» با طرح این پرسش که آیا تاریخ مصرف اشعار حافظ، مولانا، سعدی، فردوسی و مانند آنها به پایان رسیده یا در روزگار امروز نیز کاربرد دارند؟، تصریح کرد: شعر شاعران بزرگ ایران و خاصه حافظ، همچنان در جامعه امروز ایران کاربرد و مصداق دارد؛ چراکه حافظ در زمان خود، دردهایی را در دیوان اشعارش به نظم کشیده که غالب آنها درد امروز جامعه ما نیز هستند و روی بنیادهایی انگشت گذاشته که هنوز برای ما مساله است.

همین خبر در خبرگزاری ایبنا
روابط عمومی دانشگاه زنجان در جشنواره منطقه سه
با کسب 3 عنوان برتر روابط عمومی دانشگاه زنجان جزو دانشگاه های پرفروغ این دوره از جشنواره بود

اولین دوره جشنواره ارزیابی عملکرد روابط عمومی دانشگاه های مراکز پژوهشی و فناوری منطقه 3 کشور (شمال غرب کشور) تحت عنوان "جشنواره هامس" برگزار گردید.

در این جشنواره که با حضور دکتر عبدالهی نژاد مشاور وزیر و مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان انجام شد، برترین های هر یک از بخش های مورد ارزیابی مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

روابط عمومی دانشگاه زنجان نیز با کسب 3 عنوان برتر جزو دانشگاه های پرفروغ این دوره از جشنواره بود که مقام اول را در بخش  "فعالیت های شاخص روابط عمومی" مقام دوم در بخش "انتشارات" و همچنین مقام دوم در بخش "روابط عمومی نوین و الکترونیک" به خود اختصاص داد.

شایان ذکر است که اولین دوره جشنواره روابط عمومی ها، با حضور 14 دانشگاه و مرکز پژوهشی و فناوری و رقابت در 5 بخش عملکرد یک سال گذشته شرکت کنندگان را مورد ارزیابی قرار داده بود.

بدون شک این مهم میسر نمی گشت مگر با حمایت ها و مساعی کلیه دانشگاهیان که جا دارد تقدیر صمیمانه و قلبی خود را نسبت به این مهم از تمامی همراهان ارجمند بجا بیاوریم.

 
ارتقای علمی 7 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه
طی جلسه هیأت ممیزه ارتقای تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه مورد تایید قرار گرفت


جلسه هیأت ممیزه دانشگاه‏ زنجان روز چهارشنبه 24 مهرماه با حضور اعضای این هیأت در سالن اجتماعات شهید شهریاری دانشگاه زنجان برگزار گردید که حاصل این جلسه یک روزه، ارتقاء علمی 7 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان بود.

لازم بذکر است که ریاست دانشگاه زنجان طی پیامی ارتقاء رتبه علمی این اساتید گرانقدر را تبریک گفت. متن پیام تبریک به شرح زیر می باشد:

همکاران ارجمند

جناب آقای دکتر محمدعلی کامیابی، سرکار خانم دکتر ماندانا بی مکر، جناب آقای دکتر بهنام رستمی، جناب آقای دکتر جلال قاسمی، جناب آقای دکتر قاسم محمدی کاشانی، جناب آقای دکتر قاسم نباتیان، جناب آقای دکتر نادر نوشیران زاده

ارتقاء رتبه علمی‏ تان را که مایه دلگرمی و بالندگی دانشگاه و دانشگاهیان خواهد بود به شما و خانواده بزرگ دانشگاه تبریک و تهنیت عرض می ‏نمایم.

امید است ضمن استمرار خدمات ارزنده علمی و پژوهشی، با اتکال به خداوند متعال و بهره‏ گیری از توان و تجربه علمی در همه ابعاد زندگی به‏ ویژه تلاش روزافزون در عرصه‏ های علمی و پژوهشی موفق و مؤید بوده و همچنان برای دانشگاه مایه افتخار باشید.

 

با آرزوی توفیق الهی

دکتر سیدمحسن نجفیان

رییس دانشگاه

 

 ضمن عرض تبریک و تهنیت به اساتید و دانشگاهیان عزیز توفیقات روز افزون را از درگاه ایزد منان برای ایشان مسئلت می نماییم.
تاکید استاندار زنجان به استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها
تاکید استاندار زنجان به استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری استان

تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، نخستین کارگروه آپفن بعد از تغییر اعلامی شورای برنامه ریزی و توسعه، با دو دستور جلسه کار خودش را آغاز کرد و استاندار زنجان هم در این جلسه به استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری استان تاکید کرد.

استاندار زنجان در این جلسه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری را چهار رکن اصلی از ۱۲ رکن رقابت اقتصاد جهانی بین کشور‌ها برشمرد و این ارکان را در رسیدن به پیشرفت‌های چشمگیر در کشور و دنیا مهم و ضروری دانست.

حقیقی به استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری استان هم تاکید کرد و عملیاتی کردن ارتباط بین دانش آموزان با دانشگاه‌ها را خواستار شد.

او همچنین با اشاره به انتخاب افراد توانمند، با مطالعه و توانا در کمیته این کار گروه‌ها گفت: ارتباط علمی و پژوهشی بین ارگان‌ها از جمله دغدغه‌هایی است که با به کارگیری این افراد در کمیته‌ها می‌توان آن را رفع کرد.

استاندار زنجان شان این کارگروه را برای خروجی منجر به نتیجه مثبت و تربیت دانشجویان پژوهش محور مهم و ضروری برشمرد.

در این جلسه همچنین با رای افراد حاضر در این کارگروه پارک علم و فناوری دبیر کمیته فناوری و نو آوری، دانشگاه زنجان دبیر کمیته آموزش عالی، معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان دبیر کمیته پژوهش و دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان هم دبیر کمیته آموزش مهارتی انتخاب شدند.

گفتنی است که متولی دبیر خانه کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری پیش از این در دست دانشگاه زنجان بود که اکنون بر اساس تصمیم و برنامه ریزی‌های دولت به سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتقل شد.

همین خبر در باشگاه خبرنگاران جوان
برگزاری سومین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن
سومین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن با همکاری انجمن آمار ایران

تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸

سومین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن در دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سومین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن با همکاری انجمن آمار ایران و دانشگاه تربیت مدرس در اول و دوم آبان‌ماه 1398 توسط گروه آمار دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

فراهم کردن فرصت مناسب برای تبادل‌نظر اعضای هیات علمی و ارتقای سطح علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های کشور و کاربران این حوزه در سایر علوم، ارائه دستاوردهای جدید تحقیقاتی در زمینه آمار فضایی و کاربردهای آن، ایجاد زمینه‌­های مشترک همکاری بین متخصصان آمار فضایی و کاربران آن در سایر علوم از جمله اهداف سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن است.

انواع مدل‌ها و داده‌های فضایی و فضایی‌زمانی، انواع ساختارهای وابستگی فضایی و فضایی‌زمانی، انواع نمونه‌گیری‌های فضایی، تحلیل داده‌های بقای فضایی و کاربرد آمار فضایی در زمینه‌های علمی مختلف از جمله محورهای برگزاری سومین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن است.

سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن، زمینه توسعه و استفاده جدی‌تر این شاخه از آمار کاربردی را فراهم آورده است. این سمینار در سامانه همایش‌های معتبر ISC ثبت شده است.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
تسلیت درگذشت دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه خواجه نصیر
تسلیت سانحه تصادف اتوبوس زائران اربعین حسینی(ع) که منجر به فوت پنج تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر شد

انالله و انا الیه راجعون

در آستانه فرارسیدن اربعین حسینی و  حضور مردم ایران ازجمله دانشجویان و دانشگاهیان در راهپیمایی بزرگ اربعین؛ با کمال تأسف باخبر شدیم که پنج تن از دانش آموختگان و دانشجویان عزیز دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در سانحه تصادف در خاک عراق به رحمت حق پیوسته ‌اند.

ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های بزرگوار ایشان؛ از درگاه خداوند متعال علو درجات، مغفرت و شادی روح آن مرحومین را مسئلت و برای تمامی بستگان آنها صبر و سلامتی آرزو داریم.
خط قرمز در مورد احساس شاعرانه معنی ندارد
خط قرمز در مورد احساس شاعرانه معنی ندارد/ شاعر دینی صدق احساسی داشته باشد.

تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸

به گزارش ایکنا از زنجان، قربان ولیئی در جشنواره ملی شعر دانشجویی و نشست آسیب‌شناسی شعر آیینی و خط قرمزهای آن اظهار کرد: ابتدا باید بدانیم تعریف ما از شعر تعیین‌کننده این موضوع است که شعر را چه بدانیم؛ شعر سازماندهی زبان برای القا یا انتقال احساس است که خواننده یا شنونده را متاثر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ نوع احساس داریم که عاطفه از یکی از انواع آن است، ابراز کرد: اگر بنیاد شعر را بر احساس قرار دهیم، هم منشا شعر قلیان احساس شاعر است و هم احساس مخاطب را بر می‌انگیزد.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان ادامه داد: در تعبیری شعر را ظرف محتوا می‌دانند، در این حالت خط قرمز وقتی مطرح می‌شود که بخواهیم بدانیم چه محتوایی را می‌خواهیم در ظرف بریزیم، هرچه سروده‌ای از احساس فاصله بگیرد نهایت به ادبیات تعلیمی می‌رسد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از این ۱۰۰ نوع حس، حس دینی است، تصریح کرد: بهتر است به جای شعر آیینی بگوییم شعر معنوی یا شعر دینی؛ چراکه آیین تعریف دیگری دارد و وقتی لفظ آیینی به آن می‌دهیم حالت انتظامی پیدا می‌کند و آن را تنزل می‌دهد. در برخی عرصه‌ها نوآوری در شعر دشوار است.

ولیئی ابراز کرد: شاعران ما بیشتر روی زبان می‌چرخند. عنصر بنیادی شعر حافظ شیفتگی و عنصر بنیادی در شعر مولوی عرفانی است.

وی یادآور شد: خط قرمز در مورد احساس چندان معنی‌دار نیست، شاعر در شعر دینی باید صدق احساسی داشته و شعر احساس انگیز باشد. دروغ احساسی و عاطفی شعر را فرود می‌آورد و شاعر به خودش دروغ نگوید خط قرمز را رعایت کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان افزود: وقتی عاطفه صفر شود، حالت رسانه‌ای زبان صفر و مثل یک دفتر بی‌معنی می‌شود. شعر عرفانی نوع خاص‌تر شعر دینی است و شعر دینی منبعث از تجربه دینی و شعر عرفانی منبعث از تجربه عرفانی است.

وی با اشاره به اینکه هم محتوا و هم احساس شعر مولوی عرفانی است، بیان کرد: مثنوی مولوی به لحاظ محتوایی عرفانی بوده و عرفان بینش واقعیت وحدانی است یا به تعبیر دیگر شعر عرفانی یعنی شعری که روایتگر لحظه‌های عارف از تجربه‌های آفاق و انفس است.

وی با طرح این پرسش که آیا دین و عرفان مجموعه‌ای از باورهاست یا مسئله دیگر ؟، یادآور شد:خداوند را نمی‌توان دریافت اما می‌توان یافت؛ هرچه کمال وجودی شاعر بیشتر باشد کمتر محمل انتقال باورها خواهد بود. منحنی شعر دینی و عرفانی را می‌توان از بدو تاریخ رسم کرد و در زمانی در باور خلاصه و در زمانی به موسیقی تبدیل می‌شود.

همین خبر در خبرگزاری ایکنا

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
جشنواره ملی شعر دانشجویی در زنجان
جشنواره ملی شعر دانشجویی دومین گردهمایی خود را در دانشگاه زنجان برگزار کرد.

تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸

دومین رویداد جشنواره ملی شعر دانشجویی از ساعت 14 روز یکشنبه، چهاردهم مهرماه در سالن «سهروردی» دانشگاه زنجان برگزار شد. پنل تخصصی این برنامه با موضوع «آسیب‌شناسی شعر آئینی» با حضور قربان ولیئی (شاعر و عضو هیئت علمی دانشگاه) و قربان ولیئی (شاعر و عضو هیئت علمی دانشگاه) برگزار شد.

در این محفل شعر و شاعری که به همت جهاددانشگاهی واحد زنجان برگزار شد، ساعد باقری به همراه غلامرضا طریقی، مصدق آقاجانلو، قربان ولیئی و جمعی از شاعران جوان و استادان شاعر به شعرخوانی پرداختند.

همین خبر و گزارش تصویری آن در خبرگزاری ایسنا

همین خبر و گزارش تصویری آن در خبرگزاری ایکنا
احداث تقاطع غیرهمسطح دانشگاه زنجان در دستور کار قرار دارد
این حق طبیعی دانشجویان است که از محیطی امن برقرار باشند

تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸

به گزارش ایکنا از زنجان، فتح‌الله حقیقی، استاندار، شب گذشته، ۹ مهرماه در نشست خبری اظهار کرد: احداث تقاطع غیرهمسطح دانشگاه زنجان در دستور کار قرار دارد و ۴,۸ میلیارد تومان از محل منابع ملی برای آن اعتبار مصوب شده و این حق طبیعی دانشجویان است که از محیطی امن برقرار باشند.
وی با اشاره به اینکه پروژه سبزه‌میدان به خواسته دیرین مردم زنجان تبدیل شده است، تصریح کرد: بعد از انجام مزایده و انتخاب مجری این طرح، امروز اعتقاد راسخ به این مهم داریم که برای اجرای پروژه بزرگ سبزه‌میدان، مشکل و منعی وجود نداشته و طبق زمان‌بندی صورت گرفته نیز به اتمام خواهد رسید.
 
استاندار زنجان در مورد خروجی سفر وزرا به استان بیان کرد: یکی از نتایج این سفرها جذب اعتبارات بوده است. یکی از برنامه‌هایی که به وزرا ارائه دادیم این است که پنجره واحد و نقشه راه سرمایه‌گذاری را می‌توانیم به شکل نمونه در کشور اجرا کنیم و تمام استعلام‌ها الکترونیکی می‌شود.
وی یکی از مهم‌ترین اهداف حضور مسئولان ارشد کشور در استان زنجان را آشنایی کامل آن‌ها با مسائل و مشکلات استان از نزدیک دانست و گفت: معتقدیم مسئولان ارشد کشور برای اینکه در موارد مختلف پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای به درخواست‌های ما بدهند، باید از نزدیک در جریان ظرفیت‌هایی که در این منطقه وجود دارد، قرار گیرند که خوشبختانه نتایج خوبی از قبل این سفرها نصیب استان شده است.
حقیقی با تأکید بر اینکه اگر زنجان بعد از استان‌های تهران و خوزستان به‌عنوان سومین استان به لحاظ دریافت‌کننده درآمد مازاد در کشور مطرح شده، حاصل حضور مسئولان ارشد کشور در این استان بوده است، بیان کرد: نمی‌توان بدون فراهم کردن زمینه حضور مسئولان ارشد کشور در استان، این توقع را در مسئولان ایجاد کرد که اعتبارات درخواستی به زنجان تزریق شود.
وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر کارخانه‌ای تعطیل نشده و واحدهای نیمه تعطیل به چرخه بازگشتند، ادامه داد: امسال ۷ کارخانه افتتاح می‌شود و از طرفی شرایط نگه‌داری این کارخانه‌ها و تداوم تولید در استان که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروز کشور به‌شمار می‌رود، بسیار سخت است.
وی در مورد انتخابات پیش‌رو ابراز کرد: ما در بدترین شرایط جنگ هم انتخابات را برگزار کردیم و اکنون قصد داریم همه عوامل انتخابات دست به دست هم دهیم و در زمان اخذ رأی و بعد از آن نیز با هم مهربان باشیم و فکر دور زدن در حوزه اجرا یا نظارت به ذهن هیچ کسی خطور نکند.
استاندار زنجان به رعایت اصل بی‌طرفی و حرکت در چارچوب قانون در انتخابات تأکید کرد و گفت: انتخابات حق مردم است و با کسی که کوچکترین تخطی از انتخابات کند، برخورد می‌شود و بین دست‌اندرکاران انتخابات هماهنگی ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ستاد انتخابات و کمیته‌های مربوطه فعال و انتخابات آسیب‎شناسی شده، تصریح کرد: تلاش داریم ارکان انتخابات که سالم، رقابتی، پرشکوه و در امنیت کامل است را جاری کنیم و اجرای قانون به رعایت اصل بی‌طرفی اشاره دارد.
حقیقی در مورد انتصاب مدیران و موافقت‌ها و مخالفت‌های گروه‌های مختلف بیان کرد: ما باید مدیر را راهبری کنیم عوض کردن مدیر هزینه دارد، من اهل توریست‌بازی و انتخاب مدیر از مجموعه دیگر نیستم، الگوی یک مدیریت موفق این است. وقتی از داخل مجموعه مدیر انتخاب می‌شود، احترام به شخصیت مجموعه است، از تجارب کارمندان یک سیستم استفاده و جلوی اداهای سیاسی گرفته می‌شود.دو فصلنامه «تأملات فلسفی»
دو فصلنامه «تأملات فلسفی» در ایستگاه ۲۲

تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸

به گزارش ایکنا؛ در این شماره از دو فصلنامه علمی ـ پژوهشی «تأملات فلسفی»، مقالاتی با عناوین «بررسی تطبیقی مرگ اندیشی از دیدگاه آگوستین قدیس و ملاصدرا»، نوشته قاسم کاکایی و محبوبه جباره ناصرو؛ «ارائه تحلیل زبانی گیلبرت رایل از مبحث «خود» و مقایسه آن با دیدگاه ملاصدرا» تالیف حسین اسعدی، سیدمرتضی حسینی شاهرودی و علی حقی؛ «حفاظت بنیادین از محیط زیست و زمین با تکیه بر مفهوم سکنی گزیدن در اندیشه هیدگر» به قلم خاطره سبحانیان و محمد جواد صافیان؛ «نقد و بررسی کاربرد‌های فلسفی قاعده امتناع انطباع کبیر در صغیر»، تالیف سعید انواری؛ «بررسی تبعیض نژادی در فلسفه کانت» نوشته حمیدرضا سعادت‌نیاکی و علی فتح طاهری و «امکان جمع بین زندگی اخلاقی و زندگی لذت بخش از نظر ارسطو» تالیف مژگان محمدی و مالک حسینی منتشر شده است.

همچنین مقالات «استدلال ریچارد داوکینز در دفاع از سقط جنین: گزارش، تحلیل و نقد»، نوشته رهام شرف و مسلم حاجی‌زاده؛ «بررسی ومقایسه دید گاه علامه طباطبائی و دکتر یدالله سحابی در مسئله خلقت انسان» به قلم زکریا بهارنژاد و خدیجه فرخ پناه؛ «بررسی امکان برون رفت از مغالطه‌ی طبیعت گرایانه در اخلاق از دیدگاه مایکل روس» نوشته مریم عسگرپورعلی و حسین شیخ رضایی؛ «اصالت وجود صدرایی و برخی پیامد‌های هستی شناختی آن» تالیف محمد نجاتی؛ «بررسی نسبت نظر و عمل ابن سینا در مقایسه با ارسطو» به قلم حسن عباسی حسین ابادی و «بررسی تاثیر دوگانگی نظر و عملِ ارسطویی در تحولِ عمل گراییِ پاتنم» به قلم محمد اوحدی حائری نیز از دیگر مقالات منتشر شده در این شماره محسوب می‌شوند.

بررسی تطبیقی مرگ اندیشی از دیدگاه آگوستین قدیس و ملاصدرا

در چکیده مقاله «بررسی تطبیقی مرگ اندیشی از دیدگاه آگوستین قدیس و ملاصدرا» می‌خوانیم مرگ از مسائل مشترک همه‌ی انسان‌ها است. بررسی تطبیقی این مسأله از دیدگاه آگوستین و ملاصدرا، گامی مؤثر در راستای فهم ما از مرگ‌اندیشی است. آگوستین با توجه به آموزه‌های مسیحی، به ویژه تعالیم پولس، مرگ را بر مبنای گناه نخستین و دیگر گناهان، تبیین کرده حتی گناه را علت مرگ می‌داند. به دیدة او آفرینش انسان به‌گونه‌ای بود که اگر گناه نمی‌کرد از زندگی جاودان برخوردار می‌شد؛ اما با آن گناه نخستینِ آدم و حوا، چون نطفه‌ی نسل بشر نیز در آنان وجود داشت، مجازات مرگ به گونه‌ای عادلانه همه را در برگرفت. اما ملاصدرا تأثیر گناه نخستین را نمی‌پذیرد، هرچند با آگوستین هم‌عقیده است که گناهان ارادی انسان می‌تواند باعث مرگ نفس شود. علاوه بر این ملاصدرا با توجه به نظریه حرکت و تحول جوهری، مرگ طبیعی را نیز مرحله‌ای از کمال وجودی انسان می‌داند. و اما این دو، به رغم اختلافات، بر ویژگی‌های مشترک مرگ طبیعی مانند ضروری بودن، همگانی بودن و لطف بودن، تأکید دارند. همچنین بر مرگ ارادی به معنی تزکیه‌ی نفس و ریشه‌کن کردن هواهای نفسانی و قطع تعلق نفس از بدن به اراده‌ی سالک و جلوه‌های آن تصریح دارند. آنها مرگ را هم آغاز یک زندگی نو و هم وسیله‌ی وصال به محبوب ازلی می‌دانند.

ارائه تحلیل زبانی گیلبرت رایل از مبحث «خود» و مقایسه آن با دیدگاه ملاصدرا

در طلیعه نوشتار «ارائه تحلیل زبانی گیلبرت رایل از مبحث «خود» و مقایسه آن با دیدگاه ملاصدرا» آمده است ارائه و تحلیل سنت اندیشه اسلامی به زبان فلسفه معاصر می‌تواند ثمربخش باشد. در این پژوهش پس از ارائه نظریه رایل از مبحث «خود»، به سراغ اندیشه ملاصدرا رفته‌ام، و در این سپهر مقایسه‌ای جنبه‌هایی از علم‌النفس ملاصدرا را کاویده‌ام. به مقتضی تحلیل زبانی رایل، «من» هیچ‌گونه نامی نیست که بخواهد دلالتی خاص داشته باشد بلکه «من»، «واژه فهرستی» است که معادل «قید» در زبان فارسی است و دلالت آن بر گوینده‌ای است که آن را اظهار می‌دارد. رایل براساس تحلیل زبان این نتیجه را گرفته است که در استعمالاتی که «من» قابل جانشینی با «بدن من» نیست، فیلسوفان و غیرفیلسوفان را مجاب ساخته که باید بر «غیربدن» دلالت کند؛ حال آن‌که این پندار اساساً خطاست. نیز پدیده خودآگاهی به‌عنوان مصداقی از عمل «خود» بر «خود» تبیین زبانی می‌شود؛ حال آن‌که در اندیشه ملاصدرا، «من» دلالت دارد بر وجودی که دارای جلوه‌های گوناگون است و در عین بساطت می‌تواند محسوس یا متخیل یا معقول باشد، لذا «من» در هر استعمال خود معنای یگانه‌ای دارد که پرده از هستی برمی‌دارد که در آن مقام محقق شده است و ظهور کرده است بدون این‌که هیچ‌گونه دلالت مجازی در میان باشد. لذا هویدا می‌شود نگاه وجودی ملاصدرا لوازم جالبی به لحاظ تحلیل زبان دارد.

همین خبر در خبرگزاری ایکنا
تیم‌های برتر جشنواره «علمی شهدای دانشجو» آذربایجان شرقی معرفی شدند
مسابقه علمی پژوهشی «ایده_علم_عمل» بزرگترین و اصلی‌ترین مسابقه این جشنواره علمی شهدای دانشجواست

تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸

امیر حسین فیضی، دبیر جشنواره علمی شهدای دانشجو آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گفت: جشنواره علمی شهدای دانشجو این استان بزرگترین و اصلی‌ترین جشنواره از کنگره ملی شهدای استان است؛ که با توجه به اهمیت بخش صنعتی آن، متولی آن دانشگاه صنعتی سهند و بسیج دانشجویی دانشگاه است.
فیضی مطرح کرد: مسابقه علمی پژوهشی «ایده_علم_عمل» بزرگترین و اصلی‌ترین مسابقه این جشنواره علمی شهدای دانشجواست که هدف از آن ایجاد بستری مناسب جهت حمایت از ایده‌های دانشجویان تا مرحله عملیات بوده است یعنی سه مرحله ایده_علم_عمل و همچنین جهت دهی ایده‌های دانشجویان به سمت نظام مسائل علمی کشور با توجه به نیاز‌ها در عرصه‌های بهروری، مدیریت شهری، انرژی، ایمنی خواهد بود.
دبیر جشنواره علمی شهدای دانشجو آذربایجان شرقی در ادامه تصریح کرد: در این مسابقه، ایده‌های دریافتی از دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور در دو مرحله توسط داوران جشنواره داوری شد، که داوری مرحله اول غیر حضوری بود و در آن ایده‌ها از لحاظ داشتن اصول و معیار‌های پژوهشی بررسی شد.
وی با اشاره به داوری مرحله دوم گفت: داوری مرحله دوم به صورت حضوری بوده در این مرحله ایده‌های راه یافته درجلسه دفاع پایان نامه تخصصی توسط صاحبان ایده دفاع شد و به سوالات داوران به صورت تخصصی با توجه به پارامتر‌هایی نظیر نیاز کشور بودن، نمونه ساخته شده و بازار موجود آن و... پاسخ دادند.
فیضی در ادامه اظهار کرد: درنهایت با برگزاری دومین دوره این مسابقه و شرکت بیش از ۴۰ تیم از دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور، سه تیم از دانشگاه‌های صنعتی سهند و شهید مدنی آذربایجان و دانشگاه زنجان به عنوان تیم‌های برتر مشخص شدند.
دبیر جشنواره علمی شهدای دانشجو آذربایجان شرقی در خاتمه با اشاره به جوایز تیم‌های برنده مسابقه بیان کرد: تیم‌های برنده در مسابقه موفق به دریافت تایید علمی وام پژوهشی صندوق رفاه دانشجویی توسط دانشگاه صنعتی سهند تا سقف صدمیلیون تومان و استقرار در مرکز رشد دانشگاه صنعتی سهند شدند؛ البته قابل ذکر است که پول نقد جایزه با توجه به هدف مسابقه مبنی بر تسهیل روند عملیاتی کردن ایده‌های برتر به صورت نیاز محور و در راستای نیاز‌های تیم‌ها پرداخت می‌شود.