خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


تسلیت حضور جناب آقای دکتر عساکره

عرض تسلیت درگذشت پدر مقام گرامی جناب آقای دکتر حسین عساکره

ما همه فانی و بقا بس توراست

همکار گرامی

جناب آقای دکتر حسین عساکره

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.
تمدید مهلت ارسال مقالات
مهلت ارسال مقالات به کنفرانس کاتالیست ایران تا 15 تیرماه تمدید شد
فعالیت علمی درخصوص ربات های پروازی
انجام فعالیت علمی در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد درمورد کنترل پهپادهای رایج در بازار کار

روابط عمومی دانشگاه زنجان درصدد است برخی از فعالیت های علمی و پژوهشی صورت گرفته در دانشگاه در قالب پایان نامه های کارشناسی ارشد و... را به جامعه دانشگاهی معرفی نماید. متن  پیش رو مصاحبه خبرنگار روابط عمومی با یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد در همین راستا است.

یک معرفی کلی از خودتان و کاری که انجام داده­ اید بفرمائید؟

محمد­تقی توفیقی هستم. دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، طراحی کاربردی، تخصص دینامیک کنترل و ارتعاشات، متولد 1370 زنجان.

کاری که انجام داده­ ایم در قالب پایان ­نامه دوره کارشناسی ارشد خودم بوده و در مورد کنترل پهپادها و به­ کارگیری سیستم­ های مدیریتی پهپادهای رایج در بازار کار است. در واقع ما روی ربات­ های پروازی یا «کوادرتور»ها کار کرده­ ایم. روی کنترل ردیابی مسیر(trajectory tracking) حرکت این پرنده و همچنین کنترل شناوری آن در برابر اغتشاشات و ناملایمات درونی و بیرونی که در هنگام عملیات روی قدرت مانور ربات تأثیر می­گذارند، کار کرده ­ایم.

درمورد «کوادرتور» یا ربات پرنده بیشتر توضیح دهید.چه تفاوتی با پهپاد دارد؟

دو نوع وسایل پرنده هوایی داریم: یکی همین پهپادهای بال ثابت هستند که توانایی پرواز عمودی یا پرواز ساکن دریک نقطه را ندارند و مثل هواپیماهای مسافربری ضمن پرواز باید روبه جلو حرکت کنند و در ضمن، عملیات پروازی آنها باید در فضای باز باشد.

اما نوع پرواز کوادرتورها شبیه هلی­کوپتر است و توانایی پرواز عمودی و پرواز در یک نقطه  به صورت ساکن را هم دارند. در ضمن در فضای بسته مانند یک اتاق یا یک سوله یا حتی جاهای دیگر برحسب نیاز می­ تواند پرواز کند و عملیات انجام دهند. مثلا در یک غار جهت عملیات شناسایی و اکتشافی و در مواردی از این دست.

ما از طریق کامپیوتر برای این ربات­ های پرنده، سیستم کنترلی طراحی کرده­ ایم که ربات مسیرهای دلخواه و مدنظر را انجام دهد. روی مسئله حفظ، تقویت و کنترل مقاوم ربات در مقابل انواع ناملایمات و اغتشاشات بیرونی و درونی که بر قدرت عملیاتی این پرنده تاثیر می­گذارد، کار کرده ­ایم.

کمی بیشتر توضیح دهید؛ منظور شما از این اغتشاشات و ناملایمات چیست؟

ببینید؛ وقتی که یک ربات پرنده برای یک عملیاتی پرواز می­ کند، عوامل مختلفی روی قدرت مانور آن می ­توانند تأثیرگذار باشند. مانند باد و طوفان، باران و عوامل بیرونی و محیطی دیگر که بسته به نوع عملیات و انتظاری که از ربات داریم این عوامل فرق دارند.

 شما فرض کنید یک ربات پرنده برای عملیات امدادرسانی استفاده می­شود و قرار است یک محموله ­ای را به یک نقطه دلخواه برساند و در آن نقطه رها کند. خود همین محموله سنگین وقتی که از ربات رها می­ شود، به ربات یک تکان ه­ای وارد می­شود که حفظ تعادل ربات در این شرایط خیلی اهمیت دارد.

 یا برای مثال در کاربردهای نظامی، ممکن است یک اسلحه روی این ربات نصب کنند. حال هنگام شلیک تکان ه­ای که ایجاد می ­شود روی تعادل ربات تاثیر می­ گذارد. بسته به نوع عملیاتی که ربات انجام می­ دهد، این ارتعاشات و ناملایمات متفاوت است.

یکی از کارهایی که ما انجام داده ­ایم این است که روی همین مسئله حفظ کنترل ربات در برابر این ناملایمات کار کرده ­ایم.

اهمیت این موضوع که این ربات در یک مسیرخاص حرکت کند در چیست؟ با چند تا نمونه و مثال کاربردی در این مورد توضیح بفرمائید؟

مثلا مسیر پروازی در یک غار یا در یک محلی که گازهای سمی وجود دارد و ورود انسان به آن محل ممکن نیست.

ما مسیر پرواز را برای ربات طراحی کرده و برنامه­ ریزی می­ک نیم تا در این مسیر حرکت کند و کارهای شناسایی یا هر عملیات دیگری که داریم را انجام دهد.

 یا به­ عنوان مثال در کشاورزی و باغداری که ردیف­ های کشت درخت­ ها را برای ربات برنامه ریزی می­ کنند و این ربات درمسیر طراحی شده حرکت می­ کند و عملیات­ های مختلفی را که از آن انتظار داریم مانند سمپاشی و... را انجام می­ دهد مثلا در بین درختان حرکت کرده و درصد خرابی میوه ­ها را به صورت آنلاین شناسایی و ارسال می­ کند.

به فرض مثال برای همین حرکت درون غار را که شما مثال زدید؛ شما که کل نقشه غار را ندارید تا دقیقاً مسیر حرکت را برای ربات طراحی کنید. یا اگر بخواهد در یک ساختمان مخروبه حرکت کند باز هم همین مشکل وجود دارد. برای این مسئله ربات چگونه عمل می­ کند؟ 

به نکته خوبی اشاره کردید. سیستم کنترلی این ربات از نوع نیمه­اتوماتیک است. یعنی یک ایستگاه مرکزی زمینی دارد که این ربات را کنترل می­کند و یک سری حسگرها و دوربین­ ها روی خود ربات نصب می­ شود که به­ صورت مرتب از میسر حرکت خودش عکس و فیلم می­ گیرد و آنها را پردازش کرده و مسیر حرکت خودش را پیدا می­کند. البته همه اینها بسته به امکانات در دسترس شما دارد.

امکان ارتقای این ربات وجود دارد؟

قطعا وجود دارد.  کاری که ما انجام داده ­ایم در سطح آزمایشگاهی است و امکان ارتقای آن وجود دارد. ما برای ارتقای آن باید دو کار را انجام دهیم؛ یکی ارتقای سیستم کنترل و دیگری ارتقای خود ربات از نظر امکانات سخت­ افزاری و نرم­ افزاری است که باید بهبود پیدا کنند. مثلا حسگرها، دوربین­ها، پره­ های ربات، نوع باطری و بقیه موارد و همچنین آپشن­ های مختلفی که بسته به نوع عملیات مورد نظر باید به آن اضافه شود تا  قابلیت­ های پروازی و عملیاتی آن هم بالاتر برود.

 اصلاً یکی از امتیازهای این ربات همین است که به شدت بسته به نیاز ما، امکان کاربردی شدن را دارد.

 کاری که شما انجام داده­ اید، خب نمونه­ های دیگری از این دست هم کار شده که ما با بعضی از آنها هم آشنایی داریم؛ نقطه مثبت، خلاقیت و نوآوری کار شما در چیست؟

این مسئله از دو جنبه قابل بررسی است:

 یکی از جنبه فنی که اولاً در بحث مسیرهای حرکت است، که ما مسیرهای پیچیده ­تری برای این ربات می­ توانیم طراحی کنیم و می­توان آن را ارتقا و تعمیم داد تا در مسیرهای خیلی ویژه حرکت کند و ثانیاً بحث شناوری، یعنی همان قدرت حفظ تعادل در برابر ارتعاشات و انحرافات است که به ربات آسیب نزند و در انجام عملیات هم اختلال ایجاد نکند.

از یک جنبه دیگر، امتیاز و ویژگی کار ما این است که با کمترین امکانات و کمترین هزینه ممکن این کار را انجام داده ­ایم. یعنی با امکانات سطح پایین و کم هزینه (Low level & low cost).

ممکن است نمونه­ های مشابه یا بهتر از این هم وجود داشته باشد، اما شما سطح امکانات و هزینه انجام شده را هم در نظر داشته باشید.

کل هزینه­ ای که برای این کار صرف­ کرده­ اید چقدر است؟

در حدود 3-2 میلیون تومان و حتی کمتر. ضمن اینکه در کشورهای دیگر این کار را اولاً به­ صورت تیمی انجام می­ دهند و دیگر اینکه برای چنین کاری هزینه­ های میلیاردی صرف می­ شود.

آیا تخصص ­های دیگری هم با شما همکاری داشته­ اند یا اینکه می­ توان از کمک آنها برای پیشرفت و ارتقای پروژه کمک گرفت؟

در این کار که تخصص­ های دیگری با ما همکاری نداشته­ اند؛ اما از تخصص­ های مختلفی می­توان کمک گرفت. مانند برق، هوش مصنوعی و تخصص ­های دیگر.

فاصله و ارتفاع پروازی مدل فعلی شما چقدر است؟

در حال حاضر در یک شعاع 10 متری امکان پرواز برای این ربات وجود دارد.

در مورد کاربردهای این ربات اشاره­ هایی شد. ولی بیشتر توضیح دهید که چه کاربرد­هایی می­تواند داشته باشد؟

کابردها را در سه دسته می­توان تقسیم­­بندی کرد:

کاربردهای نظامی: مثلاً شناسایی و تجسس در فضای باز یا بسته، مهمات رسانی، انتقال مجروح، نصب سلاح و شلیک و...

خدماتی-عمرانی: در کشاورزی، محیط­ زیست، نقشه ­برداری جغرافیایی، صنعت فیلم سازی، سدسازی، کارخانه­ ها و شرکت­ هایی که گازهای خطرناک و سمی دارند و...

کاربردهای تحقیقاتی: مثلا انجام مانورهای تهاجمی و حرکات آکروباتیک مانند پرتاب و گرفتن توپ، بالانس آونگ معکوس، حرکات هماهنگ نمایشی و...

در مورد قوانین پروازی پهپادها و ربات­های پرنده در کشور ما اطلاعاتی دارید؟

قوانین و مقرراتی در همه کشورها وجود دارد. در کشور ما هم بر اساس نوع زندگی، فرهنگ، سیستم­ سیاسی و اجتماعی قوانینی وجود دارد. مخصوصا در مناطق مسکونی مقررات خاصی وجود دارد و برای پرواز باید از مراجع بخصوصی مجوز اخذ شود و همه اینها منطقی است و باید قوانینی وجود داشته باشد.

 

 
تسلیت حضور جناب آقای مرتضی شکوری

عرض تسلیت درگذشت خواهر گرامی جناب آقای مرتضی شکوری

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

همکار گرامی

جناب آقای مرتضی شکوری

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحومه و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

 

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم تشییع فردا (22 خرداد) ساعت 10 صبح در مزار پایین و مجلس ترحیم همانروز ساعت 5:30-4 در مسجد قائم آل محمد (عج) (کوی فرهنگ) برگزار خواهد شد.

 

 
مناقصه خدمات خودرویی دانشگاه
مهلت دریافت اسناد مناقصه از سایت: سه شنبه 22 خرداد تا دوشنبه 28 خرداد 97

 

فراخوان مناقصه عمومی یک مرحله‌ای

(نوبت اول)

دانشگاه زنجان در نظر دارد خدمات خودرویی دانشگاه زنجان برای سال 98- 97 را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه (دارای گواهی تائید صلاحیت در رشته خدمات عمومی از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی) می‌توانند از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) اقدام نمایند. کلیه مراحل برگزاری مناقصه اعم از دریافت اسناد و تحویل اسناد پیشنهادات قیمت و سایر مراحل مناقصه، از طریق درگاه سامانه (ستاد) به آدرس www.setadiran.ir  انجام خواهد شد. لازم است مناقصه‌گران در صورت عدم عضویت قبلی، مراحل ثبت نام در سایت مذکور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی را جهت شرکت در مناقصه محقق سازند. تاریخ انتشار آگهی در سامانه  97/03/22 می‌باشد.

الف- شماره مناقصه (مرجع): 101

ب- شماره فراخوان درج شده در سامانه تدارکات الکترونیک: 200963798000001

ج- مهلت زمانی دریافت اسناد مناقصه از سایت: مناقصه‌گران می‌توانند از ساعت 8 روز سه شنبه تاریخ 97/03/22 تا ساعت 12 روز دوشنبه تاریخ 97/03/28 به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) مراجعه و نسبت به شرکت در مناقصه اقدام نمایند.

د- مهلت زمانی ارائه پیشنهاد قیمت: تا ساعت 8 صبح روز شنبه تاریخ 97/04/09

ی- زمان و محل بازگشایی پاکت‌ها: ساعت 11 روز یکشنبه تاریخ 97/04/10  دفتر معاونت اداری- مالی

ه- مبلغ تضمین شرکت در مناقصه: سپرده شرکت در مناقصه شامل ضمانت‌نامه بانکی (مدت اعتبار تضمین‌های بانکی باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ افتتاح پیشنهاد‌ها باشد) چک تضمین شده بانکی و یا واریز وجه نقد به مبلغ 400/000/000 ریال به شماره حساب1703051819 بانک تجارت به نام سپرده دانشگاه زنجان و ارائه اصل فیش بانکی.

تذکر مهم: مناقصه‌گر، از زمان دریافت اسناد تا ارسال پاکت الف، ب و ج الزاماٌ تمام مراحل را از طریق سامانه ستاد انجام خواهد داد و مناقصه‌گر به غیر از اقدام از سامانه ستاد، پاکت‌های الف، ب و ج را می‌بایست در یک پاکت اصلی قرار داده و به صورت فیزیکی تا ساعت 12 تاریخ 97/04/09 به دبیرخانه مرکزی دانشگاه زنجان تحویل نمایند.

 

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 - اداره خدمات و پشتیبانی 33052352

 
مناقصه امور اداری خدماتی، پشتیبانی
مهلت دریافت اسناد مناقصه از سایت: سه شنبه 22 خرداد تا دوشنبه 28 خرداد97

 

فراخوان مناقصه عمومی یک مرحله‌ای

(نوبت اول)

دانشگاه زنجان در نظر دارد امور خدماتی پشتیبانی دانشگاه زنجان و همچنین سرایداری و نگهبانی دانشکده فنی واحد ابهر دانشگاه زنجان برای سال 98- 97 را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه (دارای گواهی تائید صلاحیت در رشته خدمات عمومی از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی) می‌توانند از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) اقدام نمایند. کلیه مراحل برگزاری مناقصه اعم از دریافت اسناد و تحویل اسناد پیشنهادات قیمت و سایر مراحل مناقصه، از طریق درگاه سامانه (ستاد) به آدرس www.setadiran.ir  انجام خواهد شد. لازم است مناقصه‌گران در صورت عدم عضویت قبلی، مراحل ثبت نام در سایت مذکور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی را جهت شرکت در مناقصه محقق سازند. تاریخ انتشار آگهی در سامانه 97/03/22 می‌باشد.

الف- شماره مناقصه (مرجع): 100

ب- شماره فراخوان درج شده در سامانه تدارکات الکترونیک: 200973798000001

ج- مهلت زمانی دریافت اسناد مناقصه از سایت: مناقصه‌گران می‌توانند از ساعت 8 روز سه شنبه تاریخ 97/03/22  تا ساعت 12روز دوشنبه تاریخ 97/03/28 به سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) مراجعه و نسبت به شرکت در مناقصه اقدام نمایند.

د- مهلت زمانی ارائه پیشنهاد قیمت: تا ساعت 8 صبح روز شنبه تاریخ 97/04/09

ی- زمان و محل بازگشایی پاکت‌ها: ساعت 10 روز یکشنبه تاریخ 97/04/10  دفتر معاونت اداری- مالی

ه- مبلغ تضمین شرکت در مناقصه: سپرده شرکت در مناقصه شامل ضمانت‌نامه بانکی (مدت اعتبار تضمین‌های بانکی باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ افتتاح پیشنهاد‌ها باشد) چک تضمین شده بانکی و یا واریز وجه نقد به مبلغ 1/000/000/000 ریال به شماره حساب1703051819 بانک تجارت به نام سپرده دانشگاه زنجان و ارائه اصل فیش بانکی.

تذکر مهم: مناقصه‌گر، از زمان دریافت اسناد تا ارسال پاکت الف، ب و ج الزاماٌ تمام مراحل را از طریق سامانه ستاد انجام خواهد داد و مناقصه‌گر به غیر از اقدام از سامانه ستاد، پاکت‌های الف، ب و ج را می‌بایست در یک پاکت اصلی قرار داده و به صورت فیزیکی تا ساعت 12 تاریخ 97/04/09  به دبیرخانه مرکزی دانشگاه زنجان تحویل نمایند.

 

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 - اداره خدمات و پشتیبانی 33052352
برگزاری نشست دبیران انجمن های علمی و دانشجویی
نشست دبیران انجمن های علمی و دانشجویی با حضور امام جمعه محترم زنجان برگزار شد

 

دومین دیدار دبیران انجمن های علمی و دانشجویی در سال تحصیلی جدید با حضور ریاست محترم دانشگاه زنجان، معاونت فرهنگی و اجتماعی، مدیر فرهنگی دانشگاه، کارشناس انجمن های علمی و نیز 32 دبیر انجمن های علمی دانشگاه زنجان برگزار شد.

در این دیدار 4 نفر از دانشجویان به نمایندگی از دبیران انجمن های علمی دانشکده های دانشگاه زنجان به بیان مسائل، دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات مربوط به فعالیت های انجمن های علمی و دانشجویی پرداختند.

موضوعاتی همچون؛ تاکید بر ضرورت افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه در راستای تحقق عملیاتی پروژه ها و تحقیقات علمی و دانشجویی در عرصه های صنعتی و توسعه استان و کشور از جمله مهمترین موارد مطرح شده از سوی نمایندگان انجمن های علمی و دانشجویی بود.

آنان همچنین توجه بیشتر به نقش انجمن های علمی و دانشجویی به عنوان نهادهای علمی و دانشجویی پویا در سطح دانشگاه را خواستار شدند.

گفتنی است ریاست دانشگاه زنجان پس از شنیدن موضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان دانشجویان، بر ضرورت توجه جدی به جایگاه علمی و پژوهشی انجمن های علمی و دانشجویی تاکید نمود و گفت: فعالین این انجمن ها دانشجویان تلاشگر و پویایی هستند که بدون ایجاد حواشی، در جهت توسعه جایگاه علمی و پژوهشی فعالیت می نمایند.

در پایان این مراسم آیت اله خاتمی نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز به جمع حاضرین این دیدار پیوستند و بیانات ارزشمندی در زمینه استفاده بهینه از فرصت عمر و جوانی ارائه نمودند.

 

جهت مشاهده عکس های نشست به آلبوم تصاویر دانشگاه مراجعه نمایید.

 
دانشگاه زنجان با همکاری انجمن شیمی ایران برگزار می کند برگزار می کند
"اولین کنفرانس ملی کاتالیست ایران" ، زمان: 10 و 11 شهریور 1397

 

دکتر سید جمال طباطبایی؛ دبیر اجرایی "اولین کنفرانس ملی کاتالیست ایران" در مصاحبه ای با روابط عمومی دانشگاه ضمن اعلام برگزاری این کنفرانس به پژوهشگران، صنعت گران و دانشجویان محترم، گفت که این کنفرانس ملی را دانشگاه زنجان با همکاری انجمن شیمی ایران، در مورخه ی 10 و 11 شهریور 1397 برابر با 1 و 2 سپتامبر 2018 برگزار می نماید.

وی هدف از برگزاری این گردهمایی را ایجاد فرصتی برای ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی-پژوهشی و صنعتی در زمینه های مختلف کاتالیست و برقراری ارتباط بیشتر بین اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و فعالین این زمینه به منظور تبادل نظر و ایجاد همکاری‌های علمی و همچنین ارتباط نهادهای دانشگاهی و صنعتی عنوان نمود.

دبیر اجرایی این کنفرانس در پایان از کلیه اساتید، دانشجویان، پژوهشگران دعوت نمود با ارائه نتایج پژوهش‌های اصیل و منتشر نشده و تجربیات خود بر غنای علمی این کنفرانس بیافزایند.

 

دریافت پوستر کنفرانس

بازدید از وب سایت کنفرانس

 

 
برگزاری تور رسانه ای وزارت علوم در دانشگاه زنجان
تور رسانه ای وزارت علوم باحضور همکاران وزارتی و اصحاب رسانه در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

تور رسانه ای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باحضور همکاران وزارتی و اصحاب رسانه در دانشگاه زنجان برگزار شد. در این تور دو روزه که 19 و 20 اردیبهشت ماه برگزار گردید مهمانان ضمن بازدید از قسمت های مختلف دانشگاه و شهر زنجان در نشست صمیمی با اعضای هیأت رییسه دانشگاه دیدار کردند.

در این نشست، دکتر نجفیان با اشاره به قدمت دانشگاه زنجان یادآور شد که دانشگاه دارای محیطی مناسب و وسیع است و با مشکل فرسودگی مواجه نشده است.  وی همچنین به ارائه آماری از تعداد دانشکده ها، رشته ها و اعضای هیأت علمی پرداخته و عنوان نمود که رشته ها در راستای افزایش کیفیت تجمیع شده است. در ادامه با اشاره به نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجویان گفت: اعضای هیأت علمی این دانشگاه را اساتید جوان تشکیل داده اند.

ریاست دانشگاه مواردی همچون پوشش تمام دانشجویان روزانه متقاضی خوابگاه، تجهیز تمام خوابگاه های دخترانه به امکانات ورزشی، فعالیت دایمی بازارچه دانشگاه، ارائه خدمات دندانپزشکی به دانشجویان، موافقت با 90 درصد درخواست های تشکل های دانشجویی فعال را خاطرنشان نموده و گفت بودجه دانشگاه در سال گذشته تخصیص کامل داشته است.

دکتر نجفیان در این گفتگو به ارتباط صنعت با دانشگاه اشاره کرد و گفت که این ارتباط آن گونه که باید نیست. وی همچنین در حوزه پژوهشی یادآور شد که دانشگاه ها باید پژوهش ها را معطوف به مشکلات جامعه کنند.

ریاست دانشگاه عنوان کرد که با عقد تفاهم نامه های دانشگاه زنجان با دانشگاه های خارجی آمادگی داریم در دوره تحصیلات تکمیلی، دوره مشترک برگزار کنیم.

در ادامه برنامه میهمانان از دانشگاه تحصیلات تکمیلی و پارک علم و فناوری استان نیز بازدید نمودند.

 

 

جهت مشاهده عکس های تور به آلبوم تصاویر دانشگاه مراجعه نمایید.

 

 

 
وزارت علوم, تحقیقات و فناوری برگزار می کند
دانشگاه فردوسی مشهد میزبان کنگره ملی شهدای دانشجو می شود

وزارت علوم از برگزاری کنگره ملی شهدای دانشجو با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و گسترش فضای معنوی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه در دانشگاه فردوسی مشهد مقدس خبر داد.
دریافت رتبه A از کمیسیون نشریات وزارت علوم
نشریه تاملات فلسفی دانشگاه زنجان در ارزیابی کمیسیون نشریات وزارت علوم، موفق به دریافت رتبه A و امتیاز 80 گردید

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشریه علمی-پژوهشی تاملات فلسفی دانشگاه زنجان موفق گردید در ارزیابی سال 96 کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه A و امتیاز 80 را دریافت نماید.

این نشریه با تلاش دست اندرکاران و انتشار مقالات باکیفیت پژوهشی بالا، انتشار منظم و به روز و همچنین نمایه شدن در سایت های بین المللی نمایه کننده ژورنال، مانند: DOAJ, SIS, ISC ، موفق به کسب این امتیاز شده است. امید است با استمرار این روند، در ارزیابی بعدی به بالاترین امتیاز ممکن برای نشریات فارسی زبان که امتیاز 90 می باشد دست یابد.

فصلنامه تأملات فلسفی دانشگاه زنجان با هدف اشاعه تفکر فلسفی و ایجاد زمینه برای انتشار دستاوردهای اصیل پژوهشگران در حوزه‌ فلسفه راه‌اندازی شد. شماره نخست این نشریه در بهار 1389 منتشر شد و در تیر ماه 1393 موفق به دریافت رتبه علمی- پژوهشی از کمیسیون بررسی نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد.

 

ضمن عرض تبریک این موفقیت به دست اندرکاران محترم نشریه و دانشگاهیان دانشگاه زنجان، پیشرفت روزافزون دانشگاه را آرزومندیم.

 

 
به مناسبت هفته آموزش و روز معلم
مراسم گرامیداشت مقام معلم و تجلیل از اساتید نمونه در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دوشنبه 17 اردیبهشت ماه همزمان با هفته آموزش، مراسم گرامیداشت مقام معلم و تجلیل از معلمین برتر در مرکز همایش های بین المللی غدیر با حضور اساتید دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم دکتر نجفیان ریاست دانشگاه مواردی را در خصوص وضعیت کنونی دانشگاه ها به سمع و نظر حضار رساند. سپس دکتر عظیمی معاون آموزشی دانشگاه، چهره آموزشی دانشگاه را با عدد و رقم تبیین نمود و  درخصوص چگونگی انتخاب اساتید برتر (یک استاد از هر دانشکده با توجه به نظر شورای دانشکده) توضیحاتی را ارائه نمود.

در پایان دکتر رضا منصوری معاون اسبق وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره راهبرد و انتظارات دانشگاه ها ایراد سخنرانی نمود. همچنین پرسش و پاسخ میان اساتید و دکتر منصوری انجام شده و از اساتید نمونه آموزشی تحت عنوان معلمین برتر به شرح زیر تجلیل به عمل آمد:

دانشکده

گروه آموزشی

استاد برتر

علوم

شیمی

دکتر نادر نوشیران زاده

علوم انسانی

روان شناسی

دکتر جواد صالحی

کشاورزی

گیاهپزشکی

دکتر علی اسکندری

مهندسی

برق

دکتر کاظم مظلومی

 

 

عکس های مراسم را در آلبوم تصاویر دانشگاه  مشاهده نمایید.

 
برپایی نمایشگاه فن آوری و فن آفرینی در دانشگاه وان ترکیه
پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان نمایشگاه فن آوری و فن آفرینی را در دانشگاه وان ترکیه برگزار کرد

 

پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه در جهت گسترش همکاری های علمی و تبادل اطلاعات و یافته های فناورمحور خود  با حمایت معاونت محترم پژوهشی دانشگاه در نمایشگاه منطقه ای دانشگاه های شمال غرب کشور و دانشگاه وان ترکیه که در تاریخ ۱۳ لغایت ۱۶ اردیبهشت ماه جاری در ترکیه برگزار شد شرکت نموده و در غرفه ای مستقل به ارائه دست آوردهای پژوهشی خود پرداخت.

افتتاحیه این نمایشگاه  در روز چهارشنبه با محوریت دانشگاه ارومیه در دانشگاه وان ترکیه با شرکت و سخنرانی روسای دانشگاهای ارومیه، معاون پژوهشی و نیز مقامات بلندپایه وزارت علوم ترکیه برگزار شد. لازم به ذکر است که دانشگاه وان ترکیه با بیش از ۱۶ هزار دانشجو دارای برنامه های توسعه علمی متمرکز با ارتباطات علمی گسترده با اتحادیه اروپا  بوده  و در ذیل جلسات و بازدیدهای انجام شده از دانشکده ها و پژوهشکده های این دانشگاه درخصوص توسعه همکاری های علمی بین این دانشگاه و پژوهشکده فناوری های نوین زیستی در حوزه گیاهان دارویی و قارچ های کوهی؛ اصلاح دام  ازجمله انتقال تجربیات پژوهشکده در موضوع چندقلوزایی در گوسفند  افشاری تفاهمات لازم انجام شد.

 

جهت مشاهده عکس های نمایشگاه به آلبوم تصاویر دانشگاه مراجعه نمایید.

 

 
به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت
برنامه پیاده روی برای چندمین سال متوالی در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

به مناسبت هفته سلامت برنامه پیاده روی درون دانشگاهی برای چندمین سال متوالی با حضور شکوهمند دانشگاهیان برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز دهم اردیبهشت ماه، با حضور مسئولین دانشگاه، جمعی از دانشجویان، اساتید و کارکنان هفته سلامت گرامی داشته شد.

این پیاده روی از مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه آغاز شد و بعد از طی مسافتی پیش بینی شده در سالن ورزشی شماره یک با انجام قرعه کشی ادامه پیدا کرد و به تعدادی از شرکت کنندگان جوایزی به عنوان تشویق به قید قرعه به شرح زیر اهدا گردید:

دوچرخه

کارت هدیه یک میلیون ریالی

کارت هدیه پانصد هزار ریالی

1. خانم فاطمه اصغری

1. خانم مینا نورحسنی

1. خانم پریسا کلانتری

11. خانم زهرا بیات

2. آقای حسین محمدی

2. خانم فائزه عبداللهی

2. خانم فرح ناز تنها

12. آقای احسان خزایی

3. آقای نادر رضایت

3. آقای علی باقری

3. خانم الهام بیرانوند

13. آقای محمد ربیعی

 

4. آقای مهران آقامحمدی

4. خانم عطیه حسین پور

14. آقای میلاد ربیعی

 

5. آقای محمدرضا قهرمانی

5. خانم زهرا پورویس

15. آقای حامد توپچیان

 

6. آقای حسن اسلامی

6. خانم فاطمه ربیعی

16. آقای مبین حاجی حسنی

 

7. آقای منصور علوی

7. خانم فاطمه کلانتری

17. آقای محسن فلاتی

 

 

8. خانم لیلا قویدل

18. آقای سهند بیژن نیا

 

 

9. خانم فرزانه قزلباش

19. آقای علی نصیری

 

 

10. خانم فاطمه میرزایی

 20. آقای بیت اله نجفی

 

برنامه پاسداشت هفته سلامت به همت مرکز بهداشت و اداره تربیت بدنی دانشگاه هر ساله در دانشگاه زنجان برگزار می شود.

 

جهت مشاهده عکس های همایش به آلبوم تصاویر دانشگاه مراجعه نمایید.

 
دومین همایش ملی صنعت اسب
به همت دانشکده کشاورزی-گروه علوم دامی در دانشگاه زنجان برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، همایش ملی صنعت اسب، 6 اردیبهشت ماه در سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار گردید. به گفته دکتر زندی؛ دبیر علمی این همایش مقاله های رسیده به دبیرخانه 70 عنوان بوده که در قالب کارگاه های تخصصی ارایه گردیدند.

در این همایش که با حضور مسئولین برگزار شد، قائم مقام معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی به سیاست‌های کلان وزارت جهادکشاورزی اشاره نموده و گفت: اسب صنعتی بوده که می‌تواند تولید ثروت در کشور کرده و مورد استفاده همه آحاد مردم قرار گیرد. محمدرضا ملاصالحی همچنین در سخنان خود لزوم سازماندهی واردات و صادرات اسب را مورد تاکید قرار داد.

در ادامه علی وقف چی؛ نماینده مردم زنجان و طارم در  مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه فعالیت‌ها باید براساس صادرات محور بودن آنها صورت گیرد، ابراز کرد: هیچ کاری را نباید بدون پایه‌های علمی انجام داد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که ایران به نوعی کشور ثروتمندِ فقیر محسوب می‌شود، به این معنا که ما ثروت‌های نهفته زیادی داریم که بطور شایسته از آنها بهره نمی‌بریم.

صفرعلی ماکنعلی؛ معاون سازمان دامپزشکی نیز در این زمینه ابراز امیدواری کرد که بتوانیم جایگاه از دست رفته صنعت اسب ایران را به دست آوریم. وی در ادامه افزود: مکانیسمی در دنیا وجود دارد که همه کشورها این مکانیسم 9 مرحله ای متوالی را طی می کنند تا بتوانند وارد عرصه بین‌المللی در بخش صنعت اسب شوند. در این فرآیند، یک کشور به کشورهایی که بستر لازم را از نظر تخصصی فراهم کرده‌اند و شامل تجارت اسب، برگزاری مسابقات مختلف اسب و بحث‌های فرهنگی می‌شود، ملحق می گردد. این مسئول همچنین گفت که امید است تا پایان مارس 2019 صنعت اسب ایران به صنعت جهانی ملحق شود، وی از این همایش به عنوان یک سمینار مهم و استراتژیک یاد کرده و گفت: امیدواریم این همایش در آینده ابعاد بین‌المللی داشته باشد.

در ادامه این همایش، بابک شکی؛ نماینده انجمن علوم دامی ایران گفت: باید توجه داشت که صنعت اسب را نمی‌توان با اسب‌های پرورش یافته در محیط بسته و اصطبل‌ها توسعه داد و پرورش اسب در طبیعت همواره باعث ماندگاری نسل‌های برتر اسب بوده است.

مسعود خلیلی؛ رئیس فدراسیون سوارکاری ایران از دیگر مدعوین همایش با اشاره به نوع پرورش و وضعیت صنعت اسب در کشور، علم را ستون فقرات هر صنعتی عنوان کرده و گفت در حوزه های مختلف، این علم و دانش است که تولید ثروت می‌کند و اگر علم نباشد، تلاش فیزیکی نمی‌تواند نتیجه بخش باشد. وی با بیان اینکه صنعت پرورش اسب در ایران با دنیا فاصله علمی بسیار زیادی دارد، افزود: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی امروزه به صنعت اسب رویکرد مثبتی دارند. خلیلی همچنین ابراز کرد: اسب دامی گرانقیمت می باشد که تعداد قابل توجهی از آن در کشور توسط بخش خصوصی پرورش یافته است.

رئیس فدراسیون سوارکاری با مورد توجه قرار دادن اشتغال‌زایی صنعت اسب، گفت: این صنعت تنها صنعتی است که با نیروی انسانی عجین شده و پرورش اسب را نمی‌توان به صورت مکانیزه دنبال کرد.

این همایش یک روزه، عصر پنج شنبه 6 اردیبهشت ماه به کار خود پایان داد.

 

جهت مشاهده عکس های همایش به آلبوم تصاویر دانشگاه مراجعه نمایید.