خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


تسلیت حضور خانواده محترم مرحوم دکتر عسگری

تسلیت درگذشت دکتر اسکندر عسگری عضو هیات علمی بازنشسته دانشکده کشاورزی
ماهمه فانی و بقا بس توراست خانواده محترم مرحوم دکتر اسکندر عسگری مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از درگاه پروردگار متعال علو درجات برای آن مرحوم و صبر جمیل برای بازماندگان خواهانیم. روابط عمومی دانشگاه


پیام بهار، نوشتن و بازآفرینی برای طبیعت و انسان است
حلول سال نو و بهار را به همه همکاران گرامی و دانشجویان عزیز تبریک و تهنیت عرض می نمایم
برگزاری مراسم درختکاری در دانشگاه
مراسم درختکاری با حضور ریاست دانشگاه و مسئولین در زمینی با مساحت 1.8 هکتار برگزار گردید

مراسم درخت کاری با حضور مسئولین و تعدادی از دانشگاهیان در دانشگاه زنجان برگزار شد. مسئول فضای سبز دانشگاه، مساحت قطعه زمین در نظر گرفته شده 1.8 هکتار عنوان نموده و گفت: درختانی که امسال جهت کاشت در نظر گرفته شده شامل توت، عناب و درختچه هایی مثل رز قشقایی، سنوبر، بید و بید مشک، چنار و گل محمدی می باشد که در دو قطعه زمین به مساحت 1.4 هکتار و 400 متر کاشته خواهد شد.

رضا صمیمی‌فرد همچنین تاکید کرد که بخشی از نهال ها (چنار، گل محمدی، بید مشک و زرشک خوراکی) تولید گلخانه دانشگاه بوده و مابقی خریداری شده است.

لازم بذکر است که این مراسم به جهت رعایت توصیه های بهداشتی بصورت سمبلیک با حضور مسئولین دانشگاه بصورت محدود برگزار گردید.

 

جهت مشاهده عکس های این مراسم به آلبوم تصاویر دانشگاه مراجعه نمایید.

 
انتصابات صورت گرفته در ماه های اخیر
طی ماه های اخیر با احکامی از سوی ریاست دانشگاه انتصاباتی انجام شد

طی ماه های اخیر با صدور احکامی از سوی ریاست دانشگاه، دکتر رحیمه سپهری عضو هیأت علمی گروه علوم دامی به عنوان مدیر گروه پژوهشی علوم دامی پژوهشکده دانشگاه، دکتر امیر معصومی عضو هیأت علمی گروه فیزیک و دکتر علیرضا یوسفی عضو هیأت علمی گروه مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی به عنوان مدیران گروه های مذکور منصوب شدند. همچنین از دکتر رضا معصومی، دکتر سعید قنبری و دکتر فرید شکاری در مدت تصدی مدیریت گروه های مذکور تقدیر و تشکر بعمل آمد.

 سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر رحیمه سپهری استادیار گروه علوم دامی، دوره‏ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه زنجان به ترتیب در رشته های مهندسی کشاورزی-علوم دامی و ژنتیک اصلاح دام، طی سال های 77-1373 و 82-1380 گذرانده است. دوره دکتری وی در دانشگاه تبریز، رشته علوم دامی- اصلاح دام طی سال های 95-1390 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 13 عنوان

مقالات مجلات: 3 عنوان

مقالات همایش ها: 10 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 1 مورد

 

دکتر امیر معصومی استادیار گروه فیزیک، دوره کارشناسی خود را در دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، رشته فیزیک در سال های 82-1378 گذرانده است. دوره‏ های کارشناسی ارشد و دکتری وی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و رشته فیزیک به ترتیب طی سال های 85-1383 و 91-1385 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 23 عنوان

مقالات مجلات: 10 عنوان

مقالات همایش ها: 13 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 13 مورد

 

دکتر علیرضا یوسفی استادیار گروه زراعت و اصلاح نباتات، دوره‏ کارشناسی، کارشناسی ارشد (83-1381) و دکتری (رشته علوم علف های هرز،88-1384) خود را در دانشگاه تهران گذرانده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 100 عنوان

مقالات مجلات: 47 عنوان

مقالات همایش ها: 53 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 37 مورد

اختراعات و اکتشافات: 1 مورد

 

 
پایان نامه دانشجوی دانشگاه زنجان در میان پایان نامه های برتر ۹۸
در هجدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران پایان نامه کارشناسی فاطمه ملکی نائل به دریافت رتبه دوم گردید

پایان‌ نامه‌ های برگزیدگان مسابقه پایان ‌نامه برتر سال ۱۳۹۸ در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در هجدهمین کنفرانس هیدرولیک ایران ارائه گردید و نهایتا با ارزیابی هیات داوران از ارائه پایان نامه ها و همچنین نتایج اولیه ارزیابی مدارک و مستندات ارائه شده، برگزیدگان نهایی این مسابقه انتخاب شدند.

در ارزیابی های بخش پایان نامه های کارشناسی ارشد، پایان نامه مهندس فاطمه ملکی (دانش آموخته کارشناسی ارشد و دانشجوی دوره دکتری دانشگاه زنجان) با عنوان «مطالعه آزمایشگاهی عملکرد و آرایش شعاعی آبشکن های نفوذپذیر بر آبشستگی رودخانه» و با راهنمایی دکتر سعید عباسی نائل به دریافت رتبه دوم گردید.

 
مشارکت دانش آموخته دانشگاه زنجان در ثبت اولین تصویر سیاهچاله
آرش روشنی نشاط دانش آموخته گروه مهندسی برق دانشگاه زنجان در ثبت اولین تصویر از یک سیاهچاله مشارکت نمود

آرش روشنی نشاط دانش آموخته شهریور ماه 1394هجری- شمسی رشته مهندسی برق-الکترونیک در مقطع کارشناسی از دانشگاه زنجان است که هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه های آریزونا و هاروارد می باشد. نخستین بار سال 2017 به عنوان کارآموز وارد گروه Event Horizon Telescope در دانشگاه هاروارد می شود تا بر روی افزایش سرعت پردازش داده ها با به کار گیری FPGAها کار کند. وی هم اکنون به عنوان دانشجوی دکتری دو رشته برق-الکترونیک و اخترشناسی در پروژه تحقیقاتی Event Horizon Telescope دانشگاه های آریزونا و هاروارد مشغول به کار است تا با افزایش سرعت پردازش داده ها و شبیه سازی سیاهچاله در قالب کار تیمی، نسل بعدی تلسکوپ های رادیویی را توسعه دهند.

 
ارتقای علمی 5 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه
طی جلسه هیأت ممیزه ارتقای تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه مورد تایید قرار گرفت

جلسه هیأت ممیزه دانشگاه‏ زنجان روز چهارشنبه 30 بهمن ماه با حضور اعضای این هیأت در سالن اجتماعات شهید شهریاری دانشگاه زنجان برگزار گردید که حاصل این جلسه یک روزه، ارتقاء علمی 5 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان بود.

لازم بذکر است که ریاست دانشگاه زنجان طی پیامی ارتقاء رتبه علمی این اساتید گرانقدر را تبریک گفت. متن پیام تبریک به شرح زیر می باشد:

همکاران ارجمند

جناب آقای دکتر علیرضا خاوندی، جناب آقای دکتر سیدجمال طباطبایی، جناب آقای دکتر جمشید عینالی، جناب آقای دکتر امیرجواد مرادلو، جناب آقای دکتر مولاداد نیک بخت

ارتقاء رتبه علمی‏ تان را که مایه دلگرمی و بالندگی دانشگاه و دانشگاهیان خواهد بود به شما و خانواده بزرگ دانشگاه تبریک و تهنیت عرض می ‏نمایم.

امید است ضمن استمرار خدمات ارزنده علمی و پژوهشی، با اتکال به خداوند متعال و بهره‏ گیری از توان و تجربه علمی در همه ابعاد زندگی به‏ ویژه تلاش روزافزون در عرصه‏ های علمی و پژوهشی موفق و مؤید بوده و همچنان برای دانشگاه مایه افتخار باشید.

 

با آرزوی توفیق الهی

دکتر سیدمحسن نجفیان

رییس دانشگاه

 

 ضمن عرض تبریک و تهنیت به اساتید و دانشگاهیان عزیز توفیقات روز افزون را از درگاه ایزد منان برای ایشان مسئلت می نماییم.
دانشکده علوم انسانی برگزار می کند
دومین همایش ملی اندیشه ها و فناوری های نوین در علوم جغرافیایی، زمان: 7 اسفندماه 98

دومین همایش ملی اندیشه ها و فناوری های نوین در علوم جغرافیایی جهت ارائه آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین متدهای اجرایی و پژوهشی انجام یافته در علوم جغرافیایی مبتنی بر تکنولوژی های نوین شامل سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS )، سنجش از دور( RS )، سیستم های تعیین موقعیت جهانی ( GPS )، موبایل GIS ، وب جی آی اس ( WEBGIS )، پرنده های بدون سرنشین و پهپاد ها ( UAV ) و کاربرد اندیشه ها و فناوری های نوین در توسعه و ترویج فرهنگ مدیریت شهری نوین و تبین جایگاه این فناوری ها در بهینه سازی پژوهش های جغرافیایی در آذرماه 1398 در مرکز همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

این همایش با هدف فراهم نمودن بستری مناسب برای ارائه یافته های نوین اساتید و تشویق هرچه بیشتر پژوهشگران جوان به فعالیت در زمینه های تحقیقاتی تلاش می کند تا گامی را در راستای ارتقای دانش متخصصین جغرافیایی کشور بردارد.

محورهای این همایش شامل مدیریت جامع شهری، محیط زیست، جغرافیای پزشکی، جغرافیای سیاسی، طبیعت گردی (اکوتوریسم)، ژئوموفولوژی، آب و هواشناسی (اقلیم شناسی)، برنامه ریزی و آمایش سرزمین، برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی روستایی، برنامه ریزی گردشگری، توسعه پایدار در علوم، جغرافیایی و برنامه ریزی، طراحی شهری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، زیرساخت ها و خدمات شهری، گردشگری شهری، آمایش سرزمین و توسعه شهری، مدل سازی و توسعه شهری، امنیت شهری، مدیریت بحران و ریسک در توسعه شهری، حمل و نقل شهری، مدیریت شهری، شهرسازی و بهسازی، گردشگری روستایی، مدیریت روستایی، آمایش سرزمین و توسعه روستایی، بهسازی و توسعه روستایی، نوسازی و ترویج روستایی، سنجش از دور، کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی، پهباد، GPS ، وب جی آی اس، مبایل GPS ، کارتوگرافی و نقشه برداری مهندسی و جغرافیا می باشد.

 

وب سایت همایش

 
عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان بعنوان قهرمان ملی تالاب معرفی شد
دکتر جابر اعظمی بعنوان قهرمان ملی تالاب 1398 در بخش علمی تحقیقاتی معرفی گردید


روز جهانی تالاب ها هر ساله مصادف با تاریخ تصویب کنوانسیون بین المللی تالاب ها، در ایران برگزار می شود. همزمان با بزرگداشت این مراسم در جهان، سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز به طور رسمی و با حضور نمایندگان بین المللی و ملی متخصص در این حوزه، از یکی از محققان و استادان مراکز تحقیقاتی یا دانشگاهی کل کشور که طی 5 سال گذشته، فعالیت های علمی- تخصصی مرتبط، از جمله تدوین مقالات علمی، کتاب، مجری یا نظارت راهبردی طرح های پژوهشی، مشاوره تخصصی و سایر اقدامات برجسته داشتند، بعد از بررسی در کمیته های تخصصی مربوطه، به عنوان قهرمان ملی تالاب، تقدیر می نماید؛ که در سال 1398، دکتر جابر اعظمی عضو هیئت علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان به عنوان قهرمان ملی تالاب انتخاب گردید.

 
عملکرد دانشگاه زنجان در حوزه امنیت عمومی و حقوق شهروندی
دبیرخانه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی عملکرد دستگاه ها را در این حوزه اعلام کرد

 

دبیرخانه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی عملکرد 53 دستگاه را در حوزه حقوق شهروندی و گسترش فرهنگ حجاب و عفاف با تاکید بر ضرورت تلاش درجهت بهبود رفتار سازمانی در صیانت از حقوق مردم و ارتقاء شاخص ها در این دو حوزه ارزیابی نموده است که امتیازهای دانشگاه زنجان در این ارزیابی به شرح زیر می باشد:

حقوق شهروندی

میانگین استانی

امتیاز دستگاه

رتبه دستگاه

82.52

93.7

3

 

 

عفاف و حجاب (درون سازمانی)

میانگین استانی

امتیاز دستگاه

رتبه دستگاه

86.66

95.3

6

 

 

برنامه های برون سازمانی عفاف و حجاب

میانگین استانی

امتیاز دستگاه

رتبه دستگاه

91.57

95.2

6

 

 
مشخص شدن زمان برخورد یک کهکشان در گذشته
از تحلیل داده‌­های تلسکوپ فضایی تس، زمان برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری در گذشته مشخص شد.

تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸

ایسنا/زنجان از تحلیل داده‌­های تلسکوپ فضایی تس، زمان برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری در گذشته مشخص شد.

امیر حسن‌زاده، دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه زنجان، حامد قاسمی دانش‌آموخته دکتری و حسین صفری با یک تیم بزرگ بین‌المللی متشکل از حدود ۱۰۰ نفر از محققان و دانشمندان از موسسه‌­ها و دانشگاه‌های معروف دنیا همکاری کردند.

این گروه بین‌المللی با یک روش علمی توسعه یافته نوین مشخصات ستاره قدیمی با نام نو هندی به جست‌وجوی گذشته تاریخی کهکشان راه شیری پرداختند که این مطالعه  یک تک ستاره روشن در صورت فلکی هندی قابل مشاهده از آسمان نیم‌کره جنوبی، راز برخورد کهکشان ما معروف به راه شیری را با کهکشان کوچک گایا در طول پیشینه­ آن آشکار کرد.

ستارگان اطلاعات فسیل‌­گونه­‌ای از تاریخ گذشته خودشان و محیطی که در آن شکل گرفته‌­اند، دارند. این تیم تحقیقاتی با استفاده از داده‌­های تلسکوپ فضایی و تلسکوپ‌­های بزرگ زمینی رموز ستاره نو هندی را آشکار کردند.

ستارگان با نوسانات طبیعی (لرزه‌شناسی ستاره­‌ای مبتنی بر نوسانات نور ستاره) تعیین سن می‌شوند که توسط ماموریت فضایی ناسا تلسکوپ فضایی تس است که در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شده و هدف آن یافتن سیارات فراخوشیدی و ستارگان آن‌ها است، با ترکیب داده‌­ها با  تلسکوپ فضایی گایا مربوط به آژانس فضایی اروپا، پیشینه تاریخی مربوط به ستاره نو هندی که ۱۱.۵ میلیارد سال پیش متولد شده بود، آشکار شد.

این مقاله تحقیقاتی با عنوان “Age dating of an early Milky Way merger via asteroseismology of the naked-eye star v Indi" است که در مجله Nature Astronomy چاپ شد.

همین خبر در خبرگزاری ایسنا
مشخص شدن زمان برخورد یک کهکشان در گذشته
از تحلیل داده­های تلسکوپ فضایی تس زمان برخورد یک کهکشان با کهکشان راه شیری در گذشته مشخص شد

 در مقاله ای با عنوان

 “Age dating of an early Milky Way merger via asteroseismology of the naked-eye star n Indi”. 

که در مجله Nature Astronomy چاپ شد،

https://www.nature.com/articles/s41550-019-0975-9

 

 از مطالعه  یک تک ستاره روشن در صورت فلکی هندی قابل مشاهده از آسمان نیکره جنوبی، راز برخورد کهکشان ما معروف به راه شیری را با کهکشان کوچک گایا در طول پیشینه­ی آن آشکار ساخت.

 

 

در همکاری امیر حسنزاده دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه زنجان، دکتر حامد قاسمی دانش آموخته دکتری  و دکتر حسین صفری با یک تیم بزرگ بین المللی در حدود 100 نفر از محققان و دانشمندان از موسسه­ها و دانشگاه­های به نام دنیا، با یک روش علمی توسعه یافته نوین مشخصات ستاره­ی قدیمی با نام نو هندی به جستجوی گذشته تاریخی کهکشان راه شیری پرداختند. ستارگان اطلاعات فسیل­گونه­ ای از تاریخ گذشته خودشان  و محیطی که در آن شکل گرفته ­اند دارند. تیم با استفاده از داده­های تلسکوپ فضایی و تلسکوپ­های بزرگ زمینی رموز ستاره نو هندی را آشکار کرده است.  

ستارگان با نوسانات طبیعی (لرزه شناسی ستاره­ ای مبتنی بر نوسانات نور ستاره) تعیین سن می شوند که توسط ماموریت فضایی ناسا تلسکوپ فضایی تس،

 Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS)

  که در سال 2018 به فضا پرتاب شده است و هدف آن یافتن سیارات فراخوشیدی و ستارگان آنها است، با ترکیب داده­ها با  تلسکوپ فضایی گایا مربوط به آژانس فضایی اروپا، پیشینه تاریخی مربوط به ستاره نو هندی که 5ر11 میلیارد سال پیش متولد شده بود، آشکار شد.

 
تسلیت شهادت مسافران هواپیمای اوکراین
ضمن اظهار همدردی با خانواده‌های داغدار، این مصیبت را به کلیه هموطنان و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض می نماییم

درپی وقوع حادثه دلخراش سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی کشور اوکراین و جان باختن مسافران این هواپیما که متاسفانه در میان آنها دانش آموختگان دانشگاهی کشور نیز به شهادت رسیده اند، ضمن اظهار همدردی با خانواده‌های داغدار، این مصیبت را به کلیه هموطنان و جامعه دانشگاهی تسلیت عرض می نماییم.ضمنا اعضای هیات رئیسه دانشگاه نیز پیامی در این خصوص به شرح ذیل صادر نمود:

 

ضمناً مجلس گرامیداشتی به همین مناسبت سه شنبه 24 دیماه ساعت 11:30 در مسجد دانشگاه برگزار خواهد شد.
بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی
مراسم بزرگداشت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش در دانشگاه زنجان برگزار شد

در پی ترور ناجوانمردانه سردار سرافراز اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، مراسم بزرگداشتی در مسجد باقرالعلوم (ع) دانشگاه زنجان برگزار گردید.

در این مراسم که با حضوراستاندار زنجان، هیأت رییسه دانشگاه و دانشگاهیان برگزار گردید، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه زنجان سخنانی درخصوص جانبازی های مدافعان حرم ایراد نموده و حاضرین ضمن محکوم کردن این حادثه تلخ به اقامه عزاداری پرداختند.

 

عکس های مراسم را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.

 
طرح سند راهبردی استان در جلسه هم اندیشی
جلسه هم اندیشی بهبود و ارتقاء اسناد راهبردی و اجرایی آمایش استان در دانشگاه برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جلسه هم اندیشی بهبود و ارتقاء اسناد راهبردی و اجرایی آمایش استان با حضور استاندار زنجان و مدیران و مسئولین دستگاههای اجرایی استان در مرکز همایش های بین المللی غدیر دانشگاه برگزار گردید.

در این جلسه سند راهبردی استان که به پیشنهاد سازمان مدیریت برنامه ریزی و بودجه استان و مشاوره دانشگاه زنجان تنظیم شده بود طرح گردید و حاضرین انتقاد، پیشنهاد و نظرات خود را نسبت به آن بیان نمودند.

در ابتدا دکتر سید محسن نجفیان رئیس دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم مطالبی را در خصوص سند راهبردی به سمع و نظر حضار رساندند سپس دکتر طهماسبی مدیر سازمان مدیریت فرایند مطالعات آمایش استان را توضیح دادند و در ادامه دکتر محسن کلانتری به عنوان مجری طرح توضیحات کامل را با همراهی مهندس خداوری بطور مشروح به اطلاع حاضرین رساندند.

برای بهره گیری نظرات حاضرین جلسه به صورت پنلی و پرسش و پاسخ ادامه یافت که استاندار زنجان گفت: سند آمایش باید شاخص‌بردار، قابل سنجش و ارزیابی و منطبق با واقعیت های موجود باشد تا بتوان آن را در حقیقت اجرا کرد.

فتح الله حقیقی اظهار کرد: تمام تلاش در استان این است که از نظرات نخبگان و صاحب‌نظران امر توسعه برای تکمیل سند آمایش سرزمین استفاده کنیم و در این جلسات بیش از ۱۷ نکته از نظرات نخبگان استان احصاء و در سند استان لحاظ خواهد شد.

وی با بیان اینکه سند آمایش سرزمین امسال آسیب شناسی و با دقت شاخص‌های توسعه احصا شده است و باید برای عملیاتی کردن آن، اقدامات لازم را در نظر بگیریم که نقش دانشگاهیان و متخصصان امر بسیار مهم است.

استاندار زنجان با بیان اینکه هدف از سند آمایش سرزمین، رشد و توسعه متوازن استانها بوده و این تکلیفی است که بر عهده دولت گذاشته شده است تصریح کرد: وظیفه ما مجریان این طرح، اجرای بدون نقص آن است .

حقیقی با قدردانی از مجری طرح آمایش سرزمین در استان تاکید کرد: نگاه ما به توسعه استان در همه زمینه ها یکسان است و بعد از سیزده سال تلاشی که برای تدوین و تکمیل این سند شده باید هرچه سریعتر این سند با بهره مندی از دانش نخبگان استان تکمیل شود چرا که نقشه راه استان بر اساس طرح آمایش سرزمین تنظیم خواهد شد.

عکس های هم اندیشی را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.