خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


تجمع اعتراضی دانشگاهیان دانشگاه زنجان
تجمع اعتراضی دانشگاهیان دانشگاه زنجان در اعلام انزجار از مواضع ضد ایرانی اخیر رئیس جمهور آمریکا برگزار گردید

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، تجمع اعتراضی دانشگاهیان دانشگاه زنجان در اعلام انزجار از مواضع ضد ایرانی اخیر رئیس جمهور آمریکا با حضور مسوولین، اساتید و دانشجویان در محل دانشگاه زنجان برگزار گردید.

 حجت الاسلام قره داغی در این تجمع با بیان اینکه ایران کشوری مقتدر و با تاریخ و تمدنی کهن است خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: ایران کشوری است با تاریخ چندهزار ساله و این در حالی است که آمریکا چندصدسال از طول عمرش می گذرد و با این تفکرات طول عمر بیشتری نخواهد داشت.

وی در ادامه گفت: برای اینکه کسی درباره ایران صحبت کند اول باید ایران را بشناسد، ایرانی را بشناسد ایرانی مسلمان را بشناسد بعد صحبت کند. ایران کشور کوچکی نیست که تهدید شود، ما سرداران، جوانان و نوجوانانی داریم که در هشت سال دفاع مقدس خود را ثابت کردند و اکنون از حریم اهل بیت علیهم السلام دفاع می کنند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری خطاب به رئیس جمهور آمریکا چنین اظهار کرد: آقای ترامپ اول حججی و حججی ها را ببین که بدون کوچکترین ترس و لرزه ای، چنان با ابهت و اقتدار پیش می روند و درجه داران آمریکایی را ببین که در اوج ذلت به اسارت گرفته می شوند. این ها را ببین که مشخص می کند در چه اندازه ای باید درباره ایران صحبت کنید.

قره داغی با بیان اینکه آمریکا خود حامی گروههایی چون داعش و طالبان هست که به فعالیت های تروریستی می پردازند و حقوق بشر را نقض می کند، چنین ادامه داد که چنین کشوری چگونه به ایران تهمت نقض حقوق بشر می زند؟ چگونه می گوید در ایران عدالت و حقوق زنان رعایت نمی شود؟ در پاسخ این سخنان باید گفت آقای ترامپ شما اول جامعه خود را نگاه کنید بعد درباره ایران نظر دهید.

حجت السلام قره داغی با اشاره به اینکه ایرانیان درباره مسائل ملی همه با هم متحد هستند، بیان داشت وقتی صحبت از اقتدار ملی باشد، فرقی نمی کند از چه طیف و گروهی باشیم، در این مورد همه با هم متحد هستیم، همه مقتدارنه ایستاده ایم و این را همیشه ثابت کرده ایم چنان که در روایات اهل بیت علیهم السلام هم بیان شده " کاش فرماندهان ایرانی داشتیم تا به آنجایی که می خواستیم، میرسیدیم" .

وی در ادامه گفت: که ایرانی همیشه استوار و محکم خواهد ماند، خلیج فارس، خلیج همیشه فارس خواهد ماند و انرژی هسته ای ایران همیشه خواهد ماند اما بر طبق فتوای مقام معظم رهبری که فرمودند ما همیشه در راه صلح خواهیم بود نه در راه حمله به کشورهای مختلف. ما همیشه پشتیبان ولایت و رهبری و دولت مردان در رابطه با پاسخ گویی به یاوه گویی های دیگران و امروزه، آقای ترامپ هستیم.

وی با تذکر اینکه نباید رئیس جمهور آمریکا را فردی نادان و نفهمیده فرض کرد، گفت: رئیس جمهور آمریکا می فهمد و حرف می زند و قصد دارد از این حرفهایش استفاده کند که ما دانشگاهیان دانشگاه زنجان نیز در مقابل شعارهای او، علاوه بر شعار، در بحث عمل هم پاسخ خواهیم داد که انشاء الله بتوانیم با علم، تحصیل و هنرمان مشت محکمی بر دهان یاوه گویان آمریکا بزنیم.

این مسوول در پایان خاطرنشان کرد که به فرموده امام(ره) آمریکا شیطان بزرگ هست و تا زمانیکه دست از چنین مواضعی نسبت به ایران برندارد، در صدر دشمنان ایران خواهد بود همچنان که هر زمان اسم از دشمن برده شود، اسم آمریکا در صدر آن قرار دارد.

 

 

 

 

 

 
آگهی مزایده (نوبت اول)
آگهی مزایده (نوبت اول) زمین‌های زراعی دانشگاه زنجان برای سال زراعی 97-96

 آگهی مزایده

(نوبت اول)

دانشگاه زنجان در نظر دارد زمین‌های زراعی خود را برای سال زراعی 97-96 از طریق انجام مزایده به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار نماید. لذا متقاضیان می‌توانند با واریز مبلغ 300.000 ریال به شماره حساب 2178622501004 بانک ملی درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان جهت دریافت اسناد به مدیریت امور حقوقی و قراردادهای دانشگاه زنجان مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است میزان سپرده  شرکت در مزایده مبلغ 1.000.000.000 ریال معادل (یکصد میلیون تومان) می‌باشد که به صورت واریز وجه نقد به حساب شماره 51819 بانک تجارت و ارائه اصل فیش واریزی و یا معادل آن ارائه ضمانت نامه بانکی و یا چک تضمین شده بانکی می باشد.

تاریخ فروش اسناد روز دوشنبه به تاریخ 96.07.24 لغایت روز یکشنبه به تاریخ 96.07.30

مکان فروش اسناد: دانشگاه زنجان، ساختمان مرکزی، طبقه همکف، مدیریت امور حقوقی و قراردادها.

آخرین مهلت تحویل پیشنهادات به دبیرخانه مرکزی دانشگاه: پایان وقت اداری روز چهارشنبه به تاریخ 96.08.10

تاریخ برگزاری جلسه مزایده و بازگشایی پیشنهادات: روز شنبه به تاریخ 96.08.13 ساعت 10 صبح در محل دفتر معاونت اداری و مالی.

 شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر مدیریت امور حقوقی و قراردادها 33052826 و مدیر مزرعه 33054387

 

 
انعقاد تفاهم نامه همکاری با آکادمی علوم مغولستان
تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه زنجان و آکادمی علوم مغولستان منعقد شد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در راستای گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه زنجان با دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی خارج از کشور، هیاتی شامل دکتر ابوالفضل جلیلوند، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و دکتر مسعود بیات معاون پژوهشی دانشکده علوم انسانی به همراه دکتر مرتضی دامن پاک جامی معاون امور پژوهشی و دکتر محسن چیت­ساز رئیس واحد گفتگوهای تاریخی و تمدنی مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 11 الی 15 مهرماه 1396 در شهر اولانباتور کشور مغولستان حضور یافتند. این سفر به دنبال امضای یادداشت تفاهم کلی همکاری های علمی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری مغولستان در آذرماه سال 1392 و در ادامه دیدار هیأتی از آکادمی علوم مغولستان از دانشگاه زنجان که در خردادماه سال 1394 با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته بود، به میزبانی آکادمی علوم مغولستان برگزار شد.

در این سفر علاوه بر ملاقات با قائم مقام وزارت امورخارجه مغولستان، در بازدید از آکادمی علوم مغولستان جلساتی با رئیس آکادمی علوم مغولستان و همچنین رئیس و اعضای موسسه تاریخ و باستانشناسی این آکادمی، با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه مغولستان برگزار شد. در طی این دیدار تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه زنجان (دانشکده علوم انسانی) و آکادمی علوم مغولستان (موسسه تاریخ و باستانشناسی) منعقد شد. در این دیدار رئیس آکادمی علوم مغولستان نسبت به تسری همکاریهای علمی با دانشگاه زنجان در سایر زمینه های علمی ابراز علاقه کرد. همچنین طی مذاکرات به عمل آمده،  پیشنهاد شد که کنفرانس بین المللی با مشارکت دانشگاه زنجان، آکادمی علوم مغولستان و مرکز آموزش و پژوهش های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با جلب حمایت از موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (IICAS) با موضوع ایلخانی شناسی در دانشگاه زنجان برگزار گردد.

همچنین بنابه ابراز تمایل و دعوت دانشگاه ملی مغولستان، دیدار و گفتگوهایی با رئیس بخش علوم انسانی و معاون پژوهش، نوآوری و روابط بین­الملل دانشگاه ملی مغولستان به عمل آمد. شایان ذکر است که این دانشگاه 75 ساله به عنوان بزرگترین دانشگاه مغولستان، با در اختیار داشتن قریب به هزار عضو هیأت علمی و بیش از سی هزار دانشجو در حال فعالیت می­باشد. در طی این دیدار تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه زنجان (دانشکده علوم انسانی) و دانشگاه ملی مغولستان (بخش علوم انسانی) منعقد گردید.

در طی این دیدارها، طرفین از برقراری همکاری های علمی مشترک در زمینه های زیر استقبال کردند:

انجام پژوهش بین‌المللی مشترک مورد علاقه طرفین

میزبانی فرصت مطالعاتی استادان دانشگاه زنجان

برگزاری اجلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی- پژوهشی مشترک

میزبانی فرصت مطالعاتی دانشجویان دانشگاه زنجان

انتشارات مشترک شامل مجلات، کتب و دیگر انتشارات علمی

سایر فعالیت‌های دانشگاهی مشترک

همچنین در طول این سفر، نمایشگاهی از آثار و بناهای تریخی دوره ایلخانی  به عنوان میراث مشترک ایران و مغولستان که با مشارکت گروه پژوهشی ایلخانی شناسی دانشگاه زنجان  و مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و همکاری آکادمی علوم مغولستان  و وزارت امور خارجه مغولستان در محل موزه ملی مغولستان تدارک دیده شده بود، با حضور مقامات رسمی مغولستان افتتاح شد.

لازم است از میزبانی و مهمان‌نوازی آکادمی علوم مغولستان که تسهیلات اسکان، ایاب و ذهاب و غذا را در طول مدت اقامت در مغولستان (اولانباتور) فراهم کردند سپاسگزاری نمود. همچنین از هماهنگی‌ها و مساعدتهای به عمل آمده توسط مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه تشکر و قدردانی می‌گردد.

   

  

 

 

 

 

 
تسلیت حضور جناب آقای امیر میرزائی

تسلیت درگذشت شوهرخواهر گرامی جناب آقای امیر میرزائی

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای امیر میرزائی

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 
گزارش فرصت مطالعاتی در مدرسه شیمی دانشگاه ملبورن
گزارش فرصت مطالعاتی در مدرسه شیمی دانشگاه ملبورن استرالیا توسط عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه ارائه گردید

  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جلسه ارائه گزارش فرصت مطالعاتی دکتر محمدرضا یافتیان عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه زنجان در مدرسه شیمی دانشگاه ملبورن استرالیا در خصوص "توسعه و بکارگیری غشاءهای پلیمری درون‌گیر" با حضور اساتید و دانشجویان این رشته گرایش در سالن سمینار دانشکده علوم برگزار گردید.

 به گفته ایشان این دوره شامل دو مرحله بوده است. که با توجه به اهمیت و گستردگی کاربردهای صنعتی وانادیم از یک سو و اثرات زیان‌بار این فلز به ویژه در حالت اکسایش 5+، این مطالعات در مرحله اول با هدف جداسازی وانادیم از محیط‌های سولفاتی، که محیط محلول‌های حاصل از فروشویی کاتالیزورهای مستعمل بکار گرفته شده در برخی صنایع پلیمری هستند، آغاز گردیده و در بخش دوم از فعالیت‌های این فرصت مطالعاتی، به تهیه غشاءهای با ضخامت کمتری از غشاءهایی که در بخش اول بکار گرفته شده بودند پرداخته شد.

 گفتنی است این دوره فرصت مطالعاتی با راهنمایی پروفسور اسپاس دیمترو کولو از اعضای هیات علمی مدرسه شیمی دانشگاه ملبورن در مدت یکسال به انجام رسیده است.

جهت مطالعه گزارش و مطالعه فایل pdf کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

 
پذيرش اولین پژوهشگر پسادکترای در دانشگاه زنجان
پذيرش اولین پژوهشگر پسادکترای در دانشگاه زنجان

اولین پژوهشگر پسادکترای توسط دکتر جلال صبا دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات (به‌عنوان مجری طرح) توسط دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان پذیرفته شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، با تأمین اعتبار از سوی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، دکتر اعظم ملکی به‌عنوان اولین پژوهشگر پسادکترای دانشکده کشاورزی توسط دکتر جلال  صبا  دانشیار گروه زراعت و اصلاح نباتات (به‌عنوان مجری طرح) پذیرفته شد.

  اعظم ملکی همه مقاطع تحصیلات دانشگاهی خویش را در دانشگاه زنجان طی کرده و پارسال با کسب ‌عنوان دانشجوی برگزیده دکتری و دریافت لوح تقدیر از ریاست وقت دانشگاه زنجان با معدل ۱۹.

۹۶ فارغ‌التحصیل شد.چاپ هفت مقاله در نشریات علمی معتبر و ارائه هشت مقاله در همایش‌های علمی نتیجه فعالیت‌های پژوهشی وی بوده است.  عنوان طرح پژوهشی پسادکترای این پژوهشگر "مقایسه جمعیت‏های انیسون ایران از نظر روغن و پروتئین دانه" است که در ادامه پژوهش رساله دکترای وی انجام خواهد شد.

  اسانس حاصل از دانه انیسون در صنایع مختلف دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی استفاده زیادی دارد و از این‌رو، از ارزش تجاری بالایی برخوردار است.با توجه به نتایج حاصل از رساله دکتری و انجام این طرح پژوهشی پسادکتری، با ارزیابی جامع جمعیت‏های انیسون ایران، اطلاعات کاملی از خصوصیات اگرومورفولوژیک، اسانس، روغن و پروتئین دانه آنها تهیه شده و در نهایت جمعیت ‎ هایی که مزیت اقتصادی نسبی بیشتری داشته باشند، جهت توسعه کشت این گیاه ارزشمند معرفی خواهند شد.

لینک این خبر
جایگاه هجدهم برای دانشگاه زنجان در ویرایش ۲۰۱۸ تایمز
جایگاه هجدهم برای دانشگاه زنجان در ویرایش ۲۰۱۸ تایمز

دانشگاه زنجان جایگاه هجدهم را به لحاظ موضوع - رشته در رتبه‌بندی موسسه آموزش عالی «تایمز» در ویرایش ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، دانشگاه زنجان در جایگاه هجدهم به لحاظ موضوع - رشته در رتبه‌بندی موسسه آموزش عالی «تایمز» در ویرایش ۲۰۱۸ قرار دارد.

  دانشگاه‌های «صنعتی نوشیروانی بابل»، «صنعتی امیرکبیر»، «علم و صنعت»، «صنعتی اصفهان»، «خواجه نصیرالدین طوسی»، «صنعتی شریف»، «تبریز»، «تهران»، «علوم پزشکی تهران»، «فردوسی مشهد»، «گیلان»، «اصفهان»، «شهید بهشتی»، «شیراز»، «الزهرا»، «بیرجند»، «یزد»، و «زنجان» در این رتبه‌بندی جایگاه‌های نخست تا هجدهم را از آن خود کرده‌اند.

  رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی «تایمز» موسسه های پیشرو دنیا را در پنج حوزه آموزش، چشم‌انداز جهانی، پژوهش، استنادها و درآمدهای صنعتی، بر پایه ۱۳ سنجه کمی ارزیابی می‌کند.  ۱۴ موسسه از ۱۸ موسسه ایرانی در فهرست ۱۰۰۰ موسسه برتر قرار گرفته‌اند، در حالی که در ویرایش پیشین این نظام ۱۳ موسسه ایرانی در این فهرست بودند.

  در ویرایش نهایی نظام رتبه‌بندی «تایمز» یک هزار و ۱۰۲ موسسه از کشورهای گوناگون ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند.  اما موضوعات مختلفی نیز در ارزیابی‌ها مدنظر قرار گرفته است.طبق گزارش سال ۲۰۱۷ موسسه آموزش عالی «تایمز»، «دانشگاه آکسفورد» دارای بیشترین امتیاز و پیشگام موسسه های جهان است.

  رتبه جهانی دانشگاه‌های ایران در این رتبه‌بندی اعلام شده است.همچنین وزن هر یک از شاخص‌ها در این رتبه‌بندی مشخص شده است.

لینک این خبر

سایر منبع اینجا و اینجا
تسلیت حضور جناب آقای اسداله پارسا و آقای کیوان پارسا

تسلیت درگذشت برادر خانم گرامی جناب آقای اسداله پارسا و دایی ارجمند جناب آقای کیوان پارسا

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکاران گرامی

جناب آقای اسداله پارسا و جناب آقای کیوان پارسا

مصیبت وارده را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

 

به اطلاع همکاران ارجمند می رساند مراسم شب هفت جمعه 14 مهرماه ساعت 12-10.30 در مسجد الهادی (اعتمادیه) برگزار ميشود.

 
تعطیلی دانشگاه
به مناسبت حرکت دسته عزاداری زینبیه اعظم

به اطلاع کلیه دانشگاهیان ارجمند میرساند بنا به دستور استاندار زنجان، با عنایت به اجتماع عظیم عزاداران حسینی در قالب عزاداری مسجد زینبیه اعظم زنجان، روز دوشنبه مورخ 96.07.10 ساعت کاری تمامی ادارات و سازمانهای دولتی ساعت 12ظهر خواهد بود.

همچنین به منظور تسهیل در عبور و مرور و شرکت در مراسم، تمامی مدارس و دانشگاهها من جمله دانشگاه زنجان کلاسها در نوبت عصر تشکیل نخواهد شد و تعطیل می باشد.
حرکت دسته عزاداری دانشگاهیان زنجان
حرکت دسته عزاداری دانشگاهیان زنجان چهارشنبه 5 مهر ماه 1396

حرکت دسته عزاداری دانشگاهیان زنجان در ایام سوگواری آقا ابا عبدالله الحسین (ع) با حضور اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه، قبل از ظهر چهارشنبه پنجم مهر ماه 96، برگزار خواهد گردید.لذا سرویس جهت شرکت علاقه مندان ساعت 9.15 چهارشنبه در مقابل ساختمان مرکزی مستقر خواهد بود.
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در کنار مزارشهدای گمنام
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در کنار مزار شهدای گمنام دانشگاه زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ریاست دانشگاه و اعضای هیات رئیسه، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، رئیس سازمان بسیج کارکنان استان، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و حاج اصغر گنج خانلو چهره ماندگار در عرصه مداحی کشور در جمعی از کارکنان، اساتید و خانواده‌های محترم شهدا برگزار شد.

این برنامه با سخنرانی ریاست دانشگاه دکتر سیدمحسن نجفیان در خصوص دفاع مقدس و بیان مسائلی درباره رشادت‌های رزمندگان و همچنین سخنرانی معاون سیاسی و امنیتی استاندار جناب آقای سیدبیوک موسوی انجام گردید.

گفتنی است پس از انجام برنامه مداحی توسط حاج اصغر گنج خانلو، حاضرین به سمت مزار شهدای دانشگاه رفته و با گل‌باران مزار و ادای احترام به شهدا برنامه به پایان رسید.

برای دیدن تصاویر لطفا کلیک نمایید
جایگاه دانشگاه زنجان به لحاظ موضوع-رشته
جایگاه دانشگاه زنجان به لحاظ موضوع-رشته در رتبه بندی موسسه آموزش عالی «تایمز» در ویرایش ۲۰۱۸

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگزاری مهر، دانشگاه‌های «صنعتی نوشیروانی بابل»، «صنعتی امیرکبیر»، «علم و صنعت»، «صنعتی اصفهان»، «خواجه نصیرالدین طوسی»، «صنعتی شریف»، «تبریز»، «تهران»، «علوم پزشکی تهران»، «فردوسی مشهد»، «گیلان»، «اصفهان»، «شهید بهشتی»، «شیراز»، «الزهرا»، «بیرجند»، «یزد»، و «زنجان» توانسته‌اند به ترتیب در جایگاه نخست تا هجدهم ملی قرار گرفته اند.

رتبه‌بندی جهانی آموزش عالی «تایمز» موسسه های پیشرو دنیا را در ۵ حوزه آموزش، چشم‌انداز جهانی، پژوهش، استنادها و درآمدهای صنعتی، بر پایه ۱۳ سنجه کمی ارزیابی می‌کند.

۱۴ موسسه از ۱۸ موسسه ایرانی در فهرست ۱۰۰۰ موسسه برتر قرار گرفته‌اند در حالی که در ویرایش پیشین این نظام ۱۳ موسسه ایرانی در این فهرست بودند.

در ویرایش نهایی نظام رتبه‌بندی «تایمز» یک هزار و ۱۰۲ موسسه از کشورهای گوناگون ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند. 

اما موضوعات مختلفی نیز در ارزیابی ها مدنظر قرار گرفته است. طبق گزارش سال ۲۰۱۷ موسسه آموزش عالی «تایمز»، «دانشگاه آکسفورد» دارای بیشترین امتیاز و پیشگام موسسه های جهان است.

رتبه جهانی دانشگاه های ایران در این رتبه بندی اعلام شده است. همچنین وزن هر یک از شاخص ها در این رتبه بندی مشخص شده است.

رتبه جهانی

نام دانشگاه

وزن در همه شاخص ها

آموزش

پژوهش

استنادها

درآمد از صنعتی

چشم‌انداز جهانی

۳۵۰-۳۰۱

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

۴۲.۴–۴۵.۱

۲۴.۸

۱۲.۲

۹۹.۱

۵۶.۱

۱۵.۵

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۲۱.۵–۳۰.۶

۲۷.۴

۲۷.۲

۳۵.۳

۷۴.۴

۱۶.۸

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه علم و صنعت ایران

۲۱.۵–۳۰.۶

۲۵.۵

۲۴.۷

۳۶.۳

۵۱.۲

۱۵.۱

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه صنعتی اصفهان

۲۱.۵–۳۰.۶

۲۱.۴

۲۰.۵

۴۱.۸

۸۴.۱

۲۰.۱

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

۲۱.۵–۳۰.۶

۱۹.۴

۱۸.۵

۲۷.۰

۴۷.۴

۱۶.۷

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه صنعتی شریف

۲۱.۵–۳۰.۶

۲۵.۵

۲۶.۵

۳۶.۷

۹۶.۴

۱۹.۶

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه تبریز

۲۱.۵–۳۰.۶

۲۵.۰

۱۴.۶

۳۵.۲

۴۱.۲

۱۶.۰

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه تهران

۲۱.۵–۳۰.۶

۳۱.۱

۲۱.۷

۲۸.۲

۳۱.۷

۲۱.۴

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۲۱.۵–۳۰.۶

۴۴.۲

۱۴.۰

۲۱.۴

۳۵.۶

۱۷.۷

۸۰۱–۱۰۰۰

دانشگاه فردوسی مشهد

۱۵.۶–۲۱.۴

۲۲.۹

۱۴.۷

۲۰.۱

۳۵.۸

۲۰.۲

۸۰۱–۱۰۰۰

دانشگاه گیلان

۱۵.۶–۲۱.۴

۱۸.۰

۱۰.۹

۲۴.۴

۳۲.۰

۱۴.۰

۸۰۱–۱۰۰۰

دانشگاه اصفهان

۱۵.۶–۲۱.۴

۲۴.۸

۲۰.۲

۹.۱

۴۱.۴

۱۶.۱

۸۰۱–۱۰۰۰

دانشگاه شهید بهشتی

۱۵.۶–۲۱.۴

۲۱.۸

۱۹.۸

۱۹.۱

۴۶.۷

۱۶.۴

۸۰۱–۱۰۰۰

دانشگاه شیراز

۱۵.۶–۲۱.۴

۲۲.۹

۲۰.۵

۱۸.۴

۴۵.۳

۱۶.۶

۱۰۰۱+

دانشگاه زنجان

۹.۲–۱۵.۵

۱۶.۲

۹.۴

۱۵.۷

۳۸.۳

۱۷.۳

۱۰۰۱+

دانشگاه الزهرا

۹.۲–۱۵.۵

۱۸.۰

۹.۲

۱۴.۳

۳۳.۳

۱۳.۸

۱۰۰۱+

دانشگاه بیرجند

۹.۲–۱۵.۵

۱۵.۵

۷.۶

۸.۷

۳۲.۰

۱۴.۶

۱۰۰۱+

دانشگاه یزد

۹.۲–۱۵.۵

۱۴.۶

۹.۹

۱۴.۸

۰.۴

۱۵.۵

در این رتبه بندی به ترتیب دانشگاه های آکسفورد از انگلستان، کمبریج از انگلستان، انستیتو فناوری کالیفرنیا از آمریکا، اس

تانفورد از آمریکا، انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) از آمریکا در رده های اول تا پنجم قرار دارند.

در بخش موضوعی نیز هر یک از دانشگاه های ایرانی بنا به توانمندی خود در رتبه بندی جهانی حضور دارند.

دانشگاه های ایرانی در رشته های باستان شناسی، جامعه شناسی، هنر و طراحی، علوم ارتباطات و مطالعات رسانه رتبه ای در میان هزار دانشگاه برتر دنیا نداشته اند.

موضوع

دانشگاه اول در موضوع

دانشگاه های ایرانی در موضوع

سلامت

انستیتو فناوری کالیفرنیا از آمریکا (رتبه جهانی سوم مشترک)

دانشگاه علوم پزشکی تهران

علوم زیستی

دانشگاه آکسفورد از انگلستان (رتبه جهانی یک)

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه زنجان

علوم ورزشی

دانشگاه میشیگان از آمریکا (رتبه جهانی ۲۱)

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

روانشناسی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه زنجان

فیزیک و نجوم

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه زنجان

شیمی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه زنجان

مهندسی عمومی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه یزد

دانشگاه زنجان

زمین شناسی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه زنجان

جغرافیا

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه تهران

دانشگاه زنجان

ریاضیات و آمار

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه زنجان

مهندسی عمران

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه یزد

دانشگاه زنجان

علوم کامپیوتر

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه زنجان

جامعه شناسی

دانشگاه کمبریج از انگلستان (رتبه جهانی ۲)

هیچ دانشگاه ایرانی رتبه ندارد

علوم اقتصادی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه یزد

علوم سیاسی و مطالعات بین المللی

دانشگاه کمبریج از انگلستان (رتبه جهانی ۲)

دانشگاه تهران

حقوق

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه یزد

بازرگانی و مدیریت

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه یزد

ادامه بخش موضوعی حضور دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی جهانی

موضوع

دانشگاه اول در موضوع

دانشگاه های ایرانی در موضوع

زبان و ادبیات و زبان شناسی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

تاریخ و فلسفه و الهیات

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه یزد

دانشگاه زنجان

هنر و طراحی

دانشگاه آکسفورد

هیچ دانشگاه ایرانی رتبه ندارد

آموزش

دانشگاه کمبریج (رتبه جهانی ۲)

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه شیراز

مهندسی مکانیک و هوافضا

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه یزد

دانشگاه زنجان

حسابداری و مالی

انستیتو فناوری زوریخ سوئیس (رتبه جهانی ۱۰ مشترک)

دانشگاه تهران

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه زنجان

علوم ارتباطات و مطالعات رسانه

دانشگاه استانفورد (رتبه جهانی ۳ مشترک)

هیچ دانشگاه ایرانی رتبه ندارد

علوم دامپزشکی

دانشگاه کمبریج (رتبه جهانی ۲)

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه زنجان

کشاورزی و جنگلداری

دانشگاه هاروارد (رتبه جهانی ۶)

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شیراز

دانشگاه زنجان

باستان شناسی

دانشگاه آکسفورد

هیچ دانشگاه ایرانی رتبه ندارد

معماری

دانشگاه کمبریج (رتبه جهانی ۲)

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه زنجان

مهندسی برق و الکترونیک

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شیراز

دانشگاه یزد

دانشگاه زنجان

مهندسی شیمی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه زنجان

پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه یزد

 

 

 

 


 

 

 

 
همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی
همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی به میزبانی دانشگاه زنجان

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است. به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جواد رحمتی در همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه این همایش یکی از کارهای خوبی است که در دانشگاه زنجان صورت گرفته است، گفت: تحولات این حوزه در دوره‌های اخیر باور نکردنی است؛ این در حالی است در گذشته برای ترسیم یک نقشه از یک مکان باید مسیرهای طولانی را طی می‌کردیم و بخشی از این اطلاعات نیز محرمانه بود و وزارت دفاع اجازه دسترسی به این اطلاعات را نمی‌داد اما امروز با توسعه ابزارها، اطلاعات به قدری وسیع شده است که بخشی از این اطلاعات از انحصار در آمد و امروز به راحتی با Google Earth می‌توان نسبت به مکان‌ها و موقعیت‌ها اطلاعات کسب کرد.

 وی ادامه داد: زمانی انتظار می‌رفت باکمک Glsها بتوان کارهای بزرگی انجام داد و در مدیریت شهری بهترین استفاده را کرد اما متاسفانه دستگاه‌های اجرایی ما هر یک به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و یا اطلاعات را به صورت انحصاری برای خود استفاده می‌کنند و در همین جهت عنوان می‌کنم که از قابلیت‌ها به بهترین نحو استفاده نکرده‌ایم.

 رحمتی افزود: امروز در کارهای اجرایی می‌توان از فناوری‌های نوین استفاده کرد که متاسفانه این کار را نکرده‌ایم و تاسف فراوانی در جهت اینکه از این امکانات استفاده نکرده‌ایم خواهیم خورد. وی افزود: امید است همکاری‌های خوبی بین این گروه و بخش‌های اجرایی دولت صورت گیرد تا شاهد میزگردهای تخصصی برای بخش‌های اجرایی باشیم.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است و خود به اینکه شاهد هستیم که چه طور این فاجعه در حال گسترش است. رحمتی در خصوص جانمایی‌های شهری نیز گفت: در گذشته جانمایی‌های صورت گرفته و اینکه یک شهر در کجا ایجاد شود با دقت و توجه کار شده است، به طوری که بیشتر مناطق شهری ما در مکان‌هایی قرار دارند که آب دارند و در حوزه زلزله و گسل نبوده است اما امروز جانمایی‌های صورت گرفته به درستی برنامه‌ریزی نمی‌شود، به طوری که در دور تا دور شهر شهرک‌های صنعتی قرار دارد و در کنار برخی از این شهرک‌های صنعتی به کشاورزی پرداخته می‌شود و این خود موجب مشکلاتی در این راستا است.

 این مسئول خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در بسیاری از جانمایی‌های صورت گرفته با حدس و گمان پیش می‌رویم و سرمایه‌گذاری‌های که انجام می‌دهیم باید چند برابر آن سرمایه هزینه کنیم تا کار قبلی را اصلاح کنیم. وی افزود: طی چهار سال آینده آب آشامیدنی برای استان نخواهیم داشت و این مهم به دلیل اینکه بالغ بر ۹ هزار چاه غیر مجاز در استان در حال بهره‌وری از آب‌های زیرزمینی هستند و مسائلی دیگری که در این زمینه نادیده گرفته شده است، ایجاد خواهد شد.

 در ادامه این همایش، دبیر علمی نخستین همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه بالغ بر ۴۷۰ مقاله به این همایش رسیده است، گفت: بالاترین تعداد این مقالات در مقطع کارشناسی ارشد ارسال شده است و در مقطع دکتری و کارشناسی به مراتب آمار کمتری مشاهده می‌شود.

  رامین کیامهر خاطرنشان کرد: علم جغرافیا امروز با سال‌های گذشته تفاوت‌های فاحشی دارد و امروزه به واسطه تصاویر ماهواره‌ای، پهبادها و تکنولوژی مختلف کارها را در این حوزه راحت‌تر کرده است و امکان دسترسی به اطلاعات را بالا برده است و قطعا باید نگرش خود را به این علم تغییر داد.

لینک به منبع

لینک به منابع اینجا و اینجا
دانشجوی دانشگاه زنجان خوش درخشید
دانشجوی دانشگاه زنجان خوش درخشید

هادی اماملو، دانشجوی دانشگاه زنجان موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، هادی اماملو دانشجوی دانشگاه زنجان موفق به کسب رتبه دوم در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان شد.

  در مسابقات کشوری سی و دومین جشنواره قرآنی سراسری دانشجویان در بخش حفظ موضوعی قرآن فاطمه محمدی از دانشگاه علامه طباطبایی، مریم غزاوی از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و محمد مافی از دانشگاه محقق اردبیلی و در بخش احکام هم مهناز ملک‌پور از دانشگاه مدنی آذربایجان، هادی اماملو از دانشگاه زنجان و سینا رستمی از دانشگاه تهران، در بخش پرسمان معارفی نیز یونس پورمهدی از دانشگاه امام صادق (ع)، زهرا زائر از دانشگاه محقق اردبیلی و سمانه کهرمی از دانشگاه ارومیه عنوان‌های اول تا سوم را کسب کردند.

  همچنین در بخش مفاهیم نهج‌البلاغه هم مونا امامی‌پور از دانشگاه تربیت مدرس، مهدی نیک‌روش از دانشگاه علامه طباطبایی، راضیه خزایی از دانشگاه فردوسی مشهد و در بخش صحیفه سجادیه هم سعید میرزایی از دانشگاه مدنی آذربایجان، علی درودیان از دانشگاه امام صادق (ع) و لیلا اهرایی از دانشگاه ارومیه اول تا سوم شدند.

  شایان ذکر است، در بخش احادیث اهل‌بیت (ع) نیز نبی‌الله سالاری از دانشگاه امام صادق (ع)، مجتبی برغمدی از دانشگاه تربیت مدرس و سعیده شجاعی‌مهر و در بخش آشنایی با سیره معصومین، مهسا کریمی از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان، وحید عباسی‌مقدم از دانشگاه تهران و زهرا مهدوی از دانشگاه الزهرا تهران عنوان‌های اول تا سوم را به دست آوردند.

  در پایان این مسابقات در بخش ترجمه و تفسیر قرآن، سعید بهرامی از دانشگاه امیرکبیر، حامد منوچهری گوشت از دانشگاه صنعتی شریف و عباس غفارزاده از دانشگاه شهید بهشتی عنوان‌های اول تا سوم را کسب کردند.  به گزارش ایسنا، اختتامیه سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع‌طبیعی گرگان برگزار شد.

لینک خبر
عقد تفاهم‌نامه همکاری
عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه‌های زنجان و علاء‌الدین کیقباد ترکیه

توافق‌نامه همکاری بین دانشگاه زنجان با دانشگاه علاء‌الدین کیقباد ترکیه منعقد شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، توافق‌نامه همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های زنجان و علاء‌الدین کیقباد ترکیه با حضور مسئولان این مراکز علمی منعقد شد.

  بر پایه این تفاهم‌نامه، 8 مورد همکاری علمی و اجرایی مورد توجه و امضا قرار گرفت که شامل ایجاد شرایطی برای برقراری همکاری و ارتباط‌های متعارف بین طرفین در مورد فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که شامل تبادل دانشگاهی دانشجو و استاد خواهد بود.

  همچنین از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه، ایجاد زمینه طرح‌های پژوهشی مشترک هر دو طرف برای اجرای طرح مشترک پژوهشی است.همچنین برگزاری و شرکت در برنامه‌های علمی و فرهنگی از سوی هر دو طرف توافق‌نامه که شامل برگزاری سمینار، کنفرانس، کنگره، کارگاه، نمایشگاه و غیره است.

  راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌های دکترا در زمینه تسهیل و تشویق پایان‌نامه‌های دکترای مشترک از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه است.  ایجاد و راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی با مدرک مشترک یا مدرک دوگانه و همچنین تامین مالی برنامه‌ها و توجه به شرایط قانونی که باید پیش از هرگونه فعالیت همکاری، همه جزئیات به توافق دو طرف برسد، از دیگر بندهای این تفاهم‌نامه منعقد شده است.

  شایان ذکر است که با عقد این تفاهم‌نامه، همکاری‌های صورت گرفته بین دو دانشگاه به مدت سه سال اعتبار داشته و در آینده قابل تمدیدخواهد بود.

لینک به منبع