خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


تودیع و معارفه مسوول نهاد رهبری
حجت‌الاسلام علی قره‌داغی مسوول دفتر نهاد رهبری دانشگاه شد

مراسم تودیع و معارفه مسوول نهاد رهبری با حضور حجت الاسلام تقوی مدیرکل امور دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مسوولین دفاتر نهادهای مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی، فرهنگیان، آزاد اسلامی و دانشگاه زنجان برگزار گردید.

مدیرکل امور دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور، با اشاره به اینکه انجام کار فرهنگی در دانشگاه‌ها سخت است، گفت: محک کارهای صورت گرفته در دانشگاه‌ها باید قرآن و اهل‌بیت (ع) باشد تا از مسیر درست گمراه نشویم. اگر این محک عوض شود مطمئنا مسیر اشتباهی را طی خواهیم کرد ولی اگر علی‌رغم همه اختلافات این دو را به عنوان راهنمای راه‌اندازی قرار دهیم، پیروز خواهیم بود.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها باید محلی برای اجرای دستورات قرآن و مکتب اهل بیت (ع) بوده تا توانایی اصلاح جامعه را داشته باشد.

مسوول استانی دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های زنجان نیز در این آیین گفت: کاربرد علم در کنار تذهیب، دین باوری و استفاده صحیح از علم ممکن خواهد بود.

در ادامه، رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه یکی از توفیقاتی که خداوند می‌تواند شامل حال بنده خود کند واگذاری یک مسئولیت اجتماعی و فرهنگی به آن شخص و فعالیت صادقانه آن فرد به مدت چند سال و در نتیجه واگذاری آن سمت به شخص دیگری است، گفت: اساسا کار و فعالیت در دانشگاه‌ها کمی سخت است و سخت‌تر از آن پذیرش یک کار فرهنگی و فکری است.

  محسن نجفیان با اشاره به اینکه ارتباط با قوه تفکر و تعقل انسان‌ها به خصوص در دانشگاه‌ها بسیار دشوار است خاطرنشان کرد: در عصر انفجار اطلاعات این کار به مراتب سخت‌تر و دشوارتر می‌شود و ظرافت‌های خاص خود را می‌طلبد.

  وی خاطرنشان کرد: دفتر نهاد رهبری دانشگاه همچون گذشته و معاونت فرهنگی دانشگاه همراهی داشته باشند و تا دانشگاه از پس مسوولیت در زمینه این مهم بربیاد و در راستای ارتقای فکری و فرهنگی دانشجویان و با درک ظرافت‌ها و ضروریات و به کارگیری روش‌های هوشمند وظایف فرهنگی و رسالت اجتماعی خود را به نحو احسن به انجام برساند.

  رئیس دانشگاه زنجان تصریح کرد: نهاد رهبری و معاونت فرهنگی باید مکمل هم باشند و هم‌افزایی داشته باشند تا موجب تعامل مثبت و سازنده دانشگاه شوند.

وی با اشاره به اینکه جوان امروز ما نیازمند این است که در مسائل فرهنگی و سیاسی دستگیر آن‌ها باشیم،گفت: باید وظیفه هدایت و رهبری جوانان را به درستی انجام دهیم و امید است که این دو نهاد در دانشگاه به عنوان دو بال فرهنگی پیش‌قدم باشند.

در ادامه این مراسم مسوول سابق نهاد رهبری در دانشگاه زنجان با ارائه‌ گزارشی از عملکرد این مجموعه در سه سال گذشته، خاطرنشان کرد: جامعه امروز دچار گرفتاری فرهنگی است و در بسیاری از مسائل فرهنگی ما با مشکل روبه‌رو هستیم.

  حجت‌الاسلام علی قهرمانی خاطرنشان کرد: باید آداب را در انجام کار فرهنگی مراعات کنیم و در جهت مقابله با دشمن با سایر نهادهای فرهنگی دانشگاه هم‌افزایی داشته باشیم؛ چراکه در میدان جنگی قرار داریم که برای پیروزی نیازمند همدلی و همراهی در کارهای اجرایی هستیم.

در این مراسم حجت الاسلام علی قره داغی به عنوان مسئول جدید دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه زنجان معرفی و از خدمات سه ساله حجت الاسلام علی قهرمانی تجلیل شد.

 

 

 

 
انتصابات انجام گرفته
طی احکامی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و ریاست دانشگاه

 

وزیر علوم، دکترداود مرادخانی عضو هیات علمی گروه مهندسی مواد دانشکده فنی دانشگاه زنجان را به سمت رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب کرد.

در این حکم دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به دکترداود مرادخانی آمده است: با عنایت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب جناب‌عالی به موجب این حکم به عنوان ریاست پارک علم و فناوری استان زنجان منصوب می شوید.

در ادامه این حکم آمده است: امید است با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف پارک علم و فناوری استان زنجان را بر پایه قوانین، سیاست ها و در چارچوب برنامه ها و جایگاه تشکیلاتی مصوب به انجام برسانید. بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری همه مدیران و کارکنان، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید.

گفتنی است دکتر داود مرادخانی پیش از این مسئول راه اندازی پارک علم و فناوری استان زنجان و عضو شورای مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه زنجان بود.

سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر داوود مرادخانی دانشیار گروه آموزشی مهندسی مواد ، دوره‏ کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه صنعتی شریف، رشته مهندسی مواد طی سال های 79-1374 گذرانده است.  و دکتری وی در دانشگاه صنعتی شریف و مرکز تحقیقات CSIRO استرالیا، رشته مهندسی مواد- استخراج حلالی فلزات طی سال های 86-1383 بوده است.

سوابق علمی ایشان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 64 عنوان

مقالات مجلات: 21 عنوان

مقالات همایش ها: 43 عنوان

طرح های پژوهشی: 7 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 7 مورد

همچنین از سوی ریاست دانشگاه دکتر نصراله عباسی عضو هیأت علمی گروه زمین شناسی به عنوان مدیر امور پژوهشی و دکتر امید رحمانی عضو هیأت علمی گروه مکانیک به عنوان معاون پژوهشی دانشکده فنی و مهندسی، دکتر لیلا صفری عضو هیأت علمی گروه کامپیوتر، دکتر قاسم محمدی کاشانی عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی به عنوان مدیران گروه های مذکور منصوب شدند.

 دکتر نصراله عباسی دانشیار گروه آموزشی زمین شناسی ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه شهیدبهشتی، رشته زمین شناسی طی سال های 71-1367 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته سنگ شناسي رسوبي و رسوب شناسي طی سال های 74-1371 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه شهیدبهشتی، رشته چينه شناسي و فسيل شناسي طی سال های 80-1374 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 53 عنوان

مقالات مجلات: 26 عنوان

مقالات همایش ها: 27 عنوان

طرح های پژوهشی: 5 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 7 مورد

دکتر امید رحمانی دانشیار گروه آموزشی مکانیک ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه علم و صنعت طی سال های 81-1377 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه صنعتی شریف طی سال های 84-1382 بوده است. و دوره‏ دکتری خود را در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه آلبورگ دانمارک، رشته مهندسی مکانیک طی سال های 89-1385 گذرانده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 73 عنوان

مقالات مجلات: 41 عنوان

مقالات همایش ها: 32 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 13 مورد

دکتر لیلا صفری استادیار گروه آموزشی کامپیوتر ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه صنعتی شریف، رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار طی سال های 79-1375 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه شهید بهشتی، رشته مهندسی نرم افزار طی سال های 81-1379 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه سیدنی استرالیا، رشته مهندسی کامپیوتر-نرم افزار طی سال های 94-1390 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 8 عنوان

مقالات مجلات: 2 عنوان

مقالات همایش ها: 6 عنوان

 دکتر قاسم محمدی کاشانی استادیار گروه آموزشی زیست شناسی ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تهران، رشته زیست شناسی-علوم جانوری طی سال های 78-1374 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته زیست شناسی- بیوسیستماتیک جانوری طی سال های 81-1378 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه تهران، رشته بیوسیستماتیک جانوری طی سال های 89-1384 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 19 عنوان

مقالات مجلات: 12 عنوان

مقالات همایش ها: 7 عنوان

طرح های پژوهشی: 1 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 3 مورد

 

 

 

 

 

 
تسلیت حضور جناب آقای دکتر محمدتقی دستجردی

تسلیت درگذشت بردار گرامی جناب آقای دکتر محمدتقی دستجردی(گروه ریاضی)

 

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

 همکار گرامی

جناب آقای دکتر محمدتقی دستجردی

درگذشت برادر گرامیتان را تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علو درجات را برای آن مرحوم و صبر جمیل برای جنابعالی، خانواده محترمتان و سایر بازماندگان خواهانیم.

 

 
آگهی مناقصه یک مرحله‌ای (نوبت اول)
آگهی مناقصه یک مرحله‌ای خدمات پزشکی، دندانپزشکی و اورژانسی دانشگاه زنجان برای سال 97-96 (نوبت اول)

آگهی مناقصه  یک مرحله‌ای

(نوبت اول)

 دانشگاه زنجان در نظر دارد خدمات پزشکی، دندانپزشکی و اورژانسی دانشگاه زنجان برای سال 97-96 را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه (دارای گواهی تائید صلاحیت مرتبط و معتبر از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی) می‌توانند با واریز مبلغ 300.000 ریال به شماره حساب 2178622501004 بانک ملی درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان جهت دریافت اسناد به مدیریت امور حقوقی و قراردادهای دانشگاه زنجان مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است میزان سپرده  شرکت در مناقصه مبلغ 350.000.000 ریال ( سی و پنج میلیون تومان) می باشد که به صورت واریز وجه نقد به حساب شماره 1703051819 نزد بانک تجارت و ارائه اصل فیش واریزی و یا معادل آن ارائه ضمانت نامه بانکی و یا چک تضمین شده بانکی می‌باشد.

فروش اسناد از روز شنبه به تاریخ 96.05.21 لغایت روز چهارشنبه به تاریخ 96.05.25 خواهد بود.

مکان فروش اسناد: دانشگاه زنجان، ساختمان مرکزی، طبقه همکف، مدیریت امور حقوقی و قراردادها.

آخرین مهلت تحویل پیشنهادات به دبیرخانه مرکزی دانشگاه: ساعت 10 صبح روز یکشنبه به تاریخ 96.06.05

تاریخ برگزاری جلسه مناقصه و بازگشایی پیشنهادات: روز دوشنبه به تاریخ 96.06.06 ساعت 10 صبح در محل دفتر معاونت اداری-  مالی.

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 و مرکز بهداشت و درمان 33054152

 
به اطلاع مراجعه کنندگان محترم می‌رساند
کلیه واحدهای دانشگاه زنجان از تاریخ 96.05.14 لغایت 96.05.25 تعطیل خواهد بود

با توجه به مصوبه مورخ 96.03.23 هیات رئیسه محترم دانشگاه مبنی بر اعلام و تعیین تعطیلات تابستان 96 دانشگاه، بدینوسیله به اطلاع مراجعه کنندگان، دانشجویان و همکاران محترم دانشگاهی می‌رساند؛ دانشگاه زنجان از تاریخ 96.05.14 لغایت 96.05.25 به جهت استفاده همکاران از مرخصی تابستانی دایر نخواهد بود، لذا مراجعین گرانقدر جهت انجام امور دانشگاهی بعد از تاریخ قید شده در دانشگاه حضور یابند.

 

 

 
مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه زنجان برگزار شد
مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه زنجان برگزار شد

«سید‌محسن نجفیان» طی مراسمی که ظهر امروز در سالن همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد، به عنوان رئیس دانشگاه زنجان معرفی شد و از خلیل جمشیدی، رئیس سابق این دانشگاه تجلیل و تکریم به عمل آمد.

  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، استاندار زنجان در مراسم تودیع و معارفه رؤسای دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه ما امروز به دانشگاه پویا و فعال و محقق نیاز داریم، گفت: دانشگاه باید سرزندگی داشته باشد، از این‌رو ما باید برای فراهم کردن این فضا در دانشگاه‌ها کمک کنیم.

  اسدالله درویش‌امیری خاطرنشان کرد: از ابتدای شروع ماموریت بنده در استان، همواره در تلاش بودم که خانواده بزرگ آموزش عالی را در کنار هم ببینیم و با هم در راستای پیشرفت قدم برداریم و این‌طور نباشد که بخشی خوب رشد کند و بخشی عقب بماند و در همین راستا است که شورای آموزش عالی را در استان ایجاد کرده و در این جهت اقدام کردیم تا آموزش عالی استان را در جهت درست پیش‌ ببریم.

  وی با اشاره به ۴۲ ساله شدن دانشگاه زنجان افزود: دانشگاه زنجان اکنون به بلوغ رسیده و انتظارات از این دانشگاه به مراتب بیشتر از سایر مراکز دانشگاهی است.

ما امروز بالغ بر ۱۰ هزار و ۴۰۰ دانشجو و بیش از ۴۰۰ هیئت علمی در این دانشگاه داریم و از همین منظر است که باید تولید علم در این دانشگاه را سرعت ببخشیم؛ چرا که این دانشگاه بالغ شده است.  استاندار زنجان ادامه داد: ما سرباز دانشگاه و حوزه هستیم و هر خدمتی که بتوانیم از حوزه و دانشگاه دریغ نمی‌کنیم.

  درویش‌امیری همچنین با اشاره به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه 96، اظهار کرد: مشارکت حداکثری موجب اقتدار ایران در صحنه‌های جهانی است و باید از مقام معظم رهبری که تمام سلایق سیاسی را به پای صندوق رای دعوت کردند تا این مشارکت رقم بخورد، قدردانی کرد.

  نماینده عالی دولت در استان زنجان گفت: اکنون زمان این رسیده است که بداخلاقی‌های دوران انتخابات کنار گذاشته شود و همه اقشار با سلایق مختلف سیاسی دست در دست هم بدهند و در راستای پیشرفت کشور قدم بردارند.

  در ادامه این مراسم، رئیس سابق دانشگاه زنجان با اشاره به برخی از کارهای صورت گرفته در دوران سه ساله ریاست خود در این دانشگاه، اظهار کرد: در بدو ورود به این امر به طور علنی عرض کردم که هیچ وعده‌ای نمی‌دهم و سعی می‌کنم در این دوران به جای ریاست، مدیریت کنم.

  خلیل جمشیدی اظهار کرد: با توجه به اینکه از نظر فکری، فردی مستقل هستم و به هیچ حزبی گرایش ندارم، سعی کردم از هر طیفی و با رعایت اصل شایسته‌سالاری برای مدیریت و اداره دانشگاه کمک بگیرم؛ چرا که معتقدم مردم صاحبان واقعی این آب و خاک هستند.

  وی تصریح کرد: در شرایطی این دانشگاه را مدیریت کردیم که مسائل حاشیه‌ای فراوانی وجود داشت و از همین جهت سعی کردیم که این مسائل را در حاشیه پیگیری و در متن از نهایت پتانسیل جهت پیشبرد اهداف استفاده کنیم.

  جمشیدی خاطرنشان کرد: در طول مدیریت بنده، دانشگاه زنجان توانست جزو ۱۴ دانشگاه برتر در جمع ۲۵۰ دانشگاه جهان شود.همچنین روند جذب هیئت علمی بر اساس شاخص‌های واقعی سازماندهی شد و به این طریق هیئت علمی از ۳۶۰ نفر به ۴۰۴ نفر افزایش یافت.

  وی افزود: همچنین سعی کردیم میزان جذب دانشجویان کارشناسی ارشد را افزایش دهیم و در مقطع کارشناسی میزان را ثابت نگه داریم و رشته‌ها را در مقطع کارشناسی از ۵۵ مورد به ۶۳ رشته گرایش، در کارشناسی ارشد از ۸۶ به ۱۰۵ رشته گرایش و در دکتری از ۴۱ به ۶۰ رشته گرایش افزایش دهیم که به طور کلی ۱۸۲ رشته گرایش در مقاطع مختلف را به ۲۲۸ رشته گرایش افزایش دادیم که ۴۶ رشته گرایش در تمام مقاطع افزایش یافت.

  رئیس سابق دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت نیز در این دوره کلید خورد و توانستیم ارتباط دانشگاه با صنعت را پررنگ‌تر کنیم.  وی اظهار کرد: در این سال‌ها توانستیم اعتبارات دانشگاه را دو برابر کرده و نیز معضل فاضلاب دانشگاه را که قریب به ۲۳ سال قدمت داشت، مرتفع کنیم.

  در ادامه، رئیس جدید دانشگاه زنجان نیز با اشاره به اینکه دانشگاه باید از حالت انزوای خود در بیاید و در رفع مشکلات جامعه به یاری دستگاه‌ها بشتابد، گفت: علت بسیاری از عقب‌ماندگی‌های کشور این است که دانشگاه‌ها به حاشیه کشیده شده‌اند؛ در ‌حالی ‌که در کشورهای پیشرفته از دانشگاه‌ها در رفع مسائل مهم جامعه کمک گرفته می‌شود و دانشگاه با حضور در بطن جامعه مشکلات را برطرف می‌کند.

  سیدمحسن نجفیان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها را اگر بر سر کار بیاوریم و از آن‌ها در جهت برطرف کردن مشکلات جامعه کمک بگیریم، شاهد معجزه خواهیم بود.  وی افزود: استقلال نهادهای علمی و دانشگاه‌ها باید حفظ و به استقلال آن‌ها احترام گذاشته شود؛ چرا که کلید موفقیت و بالندگی این نهادها استقلال آن‌ها است.

  رئیس دانشگاه زنجان اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت دانشجویان و هیئت علمی دانشگاه زنجان خوب است و در این زمینه دارای پتانسیل بالایی هستیم که این پتانسیل را باید از حالت بالقوه به بالفعل درآوریم و از آن بهره ببریم که به‌کارگیری این ظرفیت می‌تواند در حل مشکلات استان کارا باشد.

لینک به منبع

لینک به سایر منابع

لینک به سایر منابع

لینک به سایر منابع

 
دانشگاه زنجان میزبان نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان
دانشگاه زنجان میزبان نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران

خلاصه خبر:

«نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» روز شنبه 31 تیرماه در سالن شهریاری دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

«نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» روز شنبه 31 تیرماه در سالن شهریاری دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، «نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» روز شنبه 31 تیرماه در سالن شهریاری دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

مرکز پژوهشی ایلخانی‌شناسی در نظر دارد به منظور هم‌اندیشی و تشریک مساعی ایلخانی‌پژوهان ایران و نیز آشنایی بیشتر با اهداف و برنامه‌های مرکز ایلخانی‌پژوهی، «نخستین سمینار ایلخانی‌پژوهان ایران» را به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار کند.

این سمینار طی صبح و عصر برگزار خواهد شد؛ بخش اول به سخنرانی پژوهشگران و هم‌اندیشی پیرامون برنامه‌های مرکز و همچنین تعیین گروه‌های تخصصی اختصاص دارد و بخش دوم نیز به بازدید از اماکن تاریخی (مجموعه سلطانیه و داش‌کسن) اختصاص خواهد یافت.

به گزارش ایسنا، ایلخانان یا ایلخانیان نام سلسله‌ای از مغول‌ها است که از سال ۶۵۴ تا ۷۵۰ ه‍.ق.معادل ۱۲۵۶ تا ۱۳۳۵ میلادی در ایران حکومت می‌کردند.سال ۱۲۵۱ م.خان بزرگ یا قاآن، بر آن شد تا با اعزام برادرانش هولاکو و قوبیلای (کوبلاخان) به ترتیب به ایران و چین پیروزی‌های مغولان را تحکیم و تکمیل کند.

هولاکو با فتح ایران، سلسله ایلخانیان ایران و قوبیلای با فتح چین سلسله یوان چین را بنیان نهادند.فتح ایران به دست هلاکوخان پیامدهای مهمی چون پایان کار اسماعیلیان و انقراض خلافت عباسیان را در پی داشت.ایلخانان در ابتدا دین بودایی داشتند اما به تدریج به اسلام گرویدند.

ایلخانان مسلمان، خود را سلطان نامیده و نام‌های اسلامی برای خویش برگزیدند.

لینک به منبع

سایر منابع

سایر منابع

 

 
دانشگاه زنجان حامی 14 شرکت دانش بنیان می شود
دانشگاه زنجان حامی 14 شرکت دانش بنیان می شود

خلاصه خبر:

زنجان - ایرنا - رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان گفت: دانشگاه زنجان با اختصاص 14 سوله 100 متری و 10 هکتار زمین حامی 14 شرکت دانش بنیان و حدود هفت واحد کشاورزی می شود.

جلال صبا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان زمین هفت هکتار مزروعی بوده و سه هکتار برای فعالیت شرکت های دانش بنیان اختصاص داده شده است.این مسئول خاطرنشان کرد: دانشگاه زنجان به این شرکت ها در اجاره بهای زمین تا 90 درصد تخفیف خواهد داد و این موضوع حمایت زیادی از متولیان شرکت های دانش بنیان به شمار می آید.

وی با اشاره به نیاز دانشگاه به بودجه 13 میلیارد ریالی برای بازسازی این سوله ها تاکید کرد: در جلسه این هفته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، استاندار زنجان قول دو سوم تامین این بودجه را داده و مصوب کردند و مابقی بودجه را نیز دانشگاه تامین خواهد کرد.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان ابراز کرد: این دانشگاه آمادگی دارد تا علاوه بر کارهای روتین تحقیقاتی، سایر مشکلات استان در هر حوزه ای را بر اساس درخواست مسئولان، با تشکیل یک تیم عملیاتی متخصص بررسی کرده و نتایج کار را برای اجرا ارائه دهد.

صبا با اشاره به تشکیل هسته علمی و فناوری در شاخه مدیریت بحران آب در کشاورزی طی 2 سال گذشته، گفت: این هسته به طور عملیاتی همکاری خود را با شهرداری و جهاد کشاورزی استان شروع کرده است.وی تاکید کرد: در حال حاضر طرح های خوب و عملیاتی برای کاهش مصرف آب به این 2 نهاد ارائه شده و شهر سلطانیه نیز به عنوان مکان آزمایشی طرح های کشاورزی انتخاب شده است.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان افزود: برخلاف تفاهم و تعامل انجام گرفته این دانشگاه با شهرداری زنجان، این مجموعه در عمل همکاری چندانی با ما نداشت و هم اکنون طرح های شهری راکد و بلاتکلیف است.

این مسئول اضافه کرد: اگر بخواهیم شاهد شهر و استانی پویا، پیشرفته و توانمند باشیم، باید نوع نگاه ها و همکاری های انجام گرفته بین دستگاه های اجرایی، همچنین بین مردم و این نهادها تغییر یابد، تا تحولات چشمگیری در این امور رخ دهد.

به گزارش ایرنا، پارک علم و فناوری در استان زنجان در پایان سال گذشته موافقت اصولی خود را گرفت و کارهای راه اندازی پارک در شرف انجام است.همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پایه زنجان نیز در کنار پارک استان به فعالیت خود ادامه می دهد.

لینک به منبع

 
کشف ردپای دایناسورهای پردار در ایران
کشف ردپای دایناسورهای پردار در ایران

خلاصه خبر:

دانشیار رشته زمین‌شناسی دانشگاه زنجان گفت: با همکاری اساتید دانشگاه‌های پکن و کلرادو موفق به یافتن ردپای دایناسورهای پردار در ایران شدیم.

«نصرالله عباسی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که با همکاری اساتید دانشگاه‌های پکن و کلرادو موفق به یافتن ردپای دایناسورهای پردار در ایران شدیم، گفت: در پی کشف مجموعه غنی از ردپای دایناسورها در البرز مرکزی، پژوهش‌های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که در میان این خزندگان انقراض یافته، دایناسورهای پردار از گروه دونده خزندگان نیز در ایران زندگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: با همکاری پروفسور لیدا زینگ از دانشگاه علوم زمین پکن و پروفسور مارتین لوکلی از دانشگاه کلرادو با بررسی رسوبات ژوراسیک میانی منطقه بلده استان مازندران ردپای دایناسورهای دو انگشتی پیدا شد که مربوط به گروه دایناسورهای پیراپرنده است.

دانشیار دانشگاه زنجان افزود: قدمت این ردپاها به 170 میلیون سال پیش برمی‌گردد.این کشف از دو جنبه اهمیت دارد.یکی این‌که زیست دایناسورهای پردار را در ایران به اثبات می‌رساند و دیگر این‌که وجود ردپای دوانگشتی دایناسورهای پردار پیش‌تر از زمان کرتاسه کمتر شناخته شده است و وجود ردپای این گروه از دایناسورها در زمان‌های قدیمی‌تر همراه با ابهاماتی است.

وی افزود: شاید بتوان با این یافته که چهارمین یافته در نوع خود در سطح دنیا است در بازسازی چگونگی پراکنش این دسته از دایناسورها در زمان پیش از کرتاسه گام برداشت.عباسی یادآور شد: نتایج این مطالعات در مجله تخصصی Historical Biology به صورت برخط در دسترس قرار گرفته است.

لینک به منبع

سایر منابع

سایر منابع

سایر منابع

سایر منابع

سایر منابع
دکتر سیدمحسن نجفیان سرپرست دانشگاه زنجان شد
دکتر سیدمحسن نجفیان سرپرست دانشگاه زنجان شد

با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سیدمحسن نجفیان به عنوان شانزدهمین سکان‌دار دانشگاه زنجان منصوب شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر «سیدمحسن نجفیان» به‌عنوان شانزدهمین سکان‌دار دانشگاه زنجان منصوب شد.

  دکتر نجفیان که پیش از این به‌عنوان معاون دانشجویی دانشگاه زنجان فعالیت داشت، متولد 1343 بوده و از سال 1374 به‌عنوان هیئت علمی گروه ریاضی دانشگاه زنجان مشغول به کار شده‌اند.

  سرپرست دانشگاه زنجان که دکتری ریاضی خود را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرده، قبلا از سال 1381 تا 1385 معاون دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه بوده است.  به گزارش ایسنا، دکتر خلیل جمشیدی پس از قریب به 3 سال ریاست دانشگاه زنجان در 15 تیرماه امسال به درجه بازنشستگی نائل شد.

لینک به منبع

سایر منابع

سایر منابع

سایر منابع
ایران با ۱۹ درصد رشد کمیت تولید علم
ایران با ۱۹ درصد رشد کمیت تولید علم همچنان پیشتاز رشد علمی دنیا

خلاصه خبر:

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی وب آو ساینس (ISI) در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد کمیت تولید علم کشور به ۱۹ درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر افزود: هر چند در سال ۲۰۱۷ به سر می بریم اما اطلاعات سال ۲۰۱۶ هنوز در حال کامل شدن است و تا کامل شدن اطلاعات سال ۲۰۱۷ مدت زمان زیادی مانده است.

در سال ۲۰۱۵ کمیت تولید علم کشور ۳۸ هزار و ۳۳۲ مورد بود که این رقم درسال ۲۰۱۶ به ۴۵ هزار و ۵۶۰ مورد رسید.سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بررسی ۲۵ کشور برتر بر اساس کمیت تولید علم در دو سال مورد بررسی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست دنیا در رشد کمیت تولید علم را همچنان در اختیار دارد.

دهقانی اظهار داشت: بعد از جمهوری اسلامی ایران به ترتیب، روسیه، لهستان، هند، چین، ترکیه، سوئد، اسکاتلند، استرالیا، اتریش و دانمارک بیشترین افزایش کمیت تولید علم را داشته اند.آنها به ترتیب بین ۵ درصد تا ۱۷ درصد رشد کمیت تولید علم داشته اند.

ردیف کشور تعداد مدارک ۲۰۱۵ ۲۰۱۶ ۱ آمریکا ۶۵۱۲۷۹ ۶۶۰۹۶۳ ۲ چین ۳۹۰۲۰۰ ۴۲۱۲۸۸ ۳ انگلستان ۱۶۷۶۸۱ ۱۷۴۵۱۲ ۴ آلمان ۱۵۸۹۷۶ ۱۶۳۱۱۷ ۵ ژاپن ۱۱۳۶۶۰ ۱۱۵۳۴۲ ۶ هند ۱۰۵۳۹۶ ۱۱۴۶۱۶ ۷ فرانسه ۱۰۹۷۶۶ ۱۱۰۶۱۰ ۸ ایتالیا ۱۰۶۵۹۳ ۱۰۸۲۷۷ ۹ کانادا ۱۰۲۸۵۰ ۱۰۴۰۶۴ ۱۰ استرالیا ۹۲۱۰۲ ۹۷۲۳۹ ۱۱ اسپانیا ۸۹۳۷۹ ۹۰۷۲۱ ۱۲ کره جنوبی ۷۵۶۲۳ ۷۶۱۷۸ ۱۳ برزیل ۶۲۷۵۳ ۶۵۷۲۹ ۱۴ روسیه ۵۲۷۰۷ ۶۱۵۲۴ ۱۵ هلند ۵۶۸۰۳ ۵۸۷۰۵ ۱۶ ترکیه ۴۴۱۷۴ ۴۷۳۹۱ ۱۷ ایران ۳۸۳۳۲ ۴۵۵۶۰ ۱۸ سوئیس ۴۲۹۷۱ ۴۴۴۹۶ ۱۹ لهستان ۳۹۳۲۷ ۴۲۸۳۴ ۲۰ سوئد ۳۷۳۰۰ ۳۹۴۵۹ ۲۱ تایوان ۳۶۷۱۲ ۳۶۱۷۴ ۲۲ بلژیک ۳۲۳۴۴ ۳۲۷۸۰ ۲۳ دانمارک ۲۵۶۴۲ ۲۶۹۳۹ ۲۴ اتریش ۲۳۸۲۲ ۲۵۰۴۵ ۲۵ اسکاتلند ۲۳۴۱۴ ۲۴۷۵۶ وی افزود: در سال ۲۰۱۶ جمهوری اسلامی ایران رتبه ۱۷ دنیا از لحاظ کمیت تولید علم در پایگاه استنادی وب آو ساینس (ISI) را کسب کرد.

رتبه ایران در سال ۲۰۱۵ در این پایگاه ۱۹ بود.بنابراین بر اساس این پایگاه دو رتبه صعود داشته ایم.سهم ایران نیز در سال ۲۰۱۶ حدود ۱.۷ درصد از کل کمیت تولید علم دنیا است.این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ ایران ۱.

۵ درصد از کمیت علم دنیا را تولید می کرد.سرپرست ISC ادامه داد: بررسی تعداد مدارک علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶ در پایگاه ISI نشان می دهد که سهم آنها از لحاظ کمیت تولید علم در سطح کشور یکسان نیست.

در بین دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران بیشترین کمیت تولید علم را تولید کرده اند.وی افزود: در بین پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و جهاد دانشگاهی بیشترین کمیت تولید علم را داشته اند.

دهقانی گفت: در بین دانشگاه های جامع و براساس کمیت تولید علم سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد صدرنشین هستند.در بین دانشگاه های صنعتی سه دانشگاه امیرکبیر، شریف و اصفهان به ترتیب بیشترین کمیت تولید علم را تولید کرده اند.

در بین دانشگاه های غیرمتمرکز نیز دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور بیشترین کمیت تولید علم را داشته اند.تعداد مدارک نام نوع موسسه ۳۶۲۸ دانشگاه علوم پزشکی  تهران دانشگاههای علوم پزشکی ۲۰۶۷ دانشگاه علوم پزشکی  شهید بهشتی ۱۲۸۳ دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۲۱۴ دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۱۱۴۷ دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۱۱۲۶ دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱۰۱۱ دانشگاه علوم پزشکی  استان اصفهان ۶۳۶ دانشگاه علوم پزشکی  جندی شاپور اهواز ۵۰۵ دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) ۴۳۳ دانشگاه علوم پزشکی  مازندران ۴۱۶ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ۴۰۹ دانشگاه علوم پزشکی کرمان ۳۵۲ دانشگاه علوم پزشکی همدان ۳۶۶۳ دانشگاه تهران دانشگاههای جامع ۲۰۰۵ دانشگاه تربیت مدرس ۱۴۱۵ دانشگاه فردوسی مشهد ۱۳۰۹ دانشگاه شیراز ۱۱۴۶ دانشگاه تبریز ۱۱۳۰ دانشگاه شهید بهشتی ۷۹۸ دانشگاه اصفهان ۶۸۵ دانشگاه گیلان ۶۲۸ دانشگاه کاشان ۵۹۶ دانشگاه شهید باهنر کرمان ۵۶۹ دانشگاه رازی ۵۴۵ دانشگاه سمنان ۵۲۲ دانشگاه بوعلی سینا ۵۱۹ دانشگاه ارومیه ۴۴۳ دانشگاه مازندران ۴۳۰ دانشگاه شهید چمران اهواز ۴۲۸ دانشگاه یزد ۴۱۷ دانشگاه خوارزمی ۴۰۹ دانشگاه زنجان ۳۲۹ دانشگاه شهرکرد ۳۲۱ دانشگاه محقق اردبیلی ۲۸۸ دانشگاه الزهرا (س) ۲۸۶ دانشگاه کردستان ۲۰۷۹ دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشگاههای صنعتی ۱۷۵۴ دانشگاه صنعتی شریف ۱۵۱۶ دانشگاه صنعتی اصفهان ۱۴۰۶ دانشگاه علم و صنعت ایران ۷۸۵ دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ۴۸۷ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۴۲۶ دانشگاه صنعتی مالک اشتر  ۳۷۲ دانشگاه صنعتی شاهرود ۳۵۹ دانشگاه صنعتی سهند ۹۲۳۷ دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاههای غیرمتمرکز ۹۶۳ دانشگاه پیام نور ۶۱۷ پژوهشگاه دانشهای بنیادی پژوهشگاهها/مراکز تحقیقاتی ۴۰۷ انستیتو پاستور ایران ۳۲۰ جهاد دانشگاهی .

لینک به منبع

 
 مقاله دانشیار دانشگاه زنجان مشمول دریافت تشویقی مجلات
مقاله دانشیار دانشگاه زنجان مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر شد

مقاله دانشیار دانشگاه زنجان مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر گروه ج فدراسیون سرآمدان شد.  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مقاله دکتر هاشم شهروس‌وند دانشیار گروه شیمی و آقایان سعید عباس‌پور دانشجوی کارشناسی ارشد و بابک پاشایی دانشجوی دکتری شیمی دانشگاه زنجان که در مجله Chemical Communications منتشر شده است، مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر گروه ج فدراسیون سرآمدان شده و مبلغ 100 میلیون ریال تشویقی به آن تعلق گرفت.

  در سال‌های اخیر منابع و ادوات نوری که دیودهای نورگسیل LED نام گرفته‌اند به طور چشم‌گیر و گسترده‌ای در جهان امروزی جایگزین منابع قدیمی پرمصرف و منابع نوری شده است.با این وجود نسل بسیار جدیدی به‌نام سلول‌های نورگسیل الکتروشیمیایی  به دلیل کاهش شدیدی هزینه‌های ساخت بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  نسل جدید منابع و ادوات نوری که دیودهای نورگسیل نام گرفته‌اند به طور چشم‌گیر و گسترده‌ای در جهان امروزی جایگزین منابع قدیمی پرمصرف و کم‌بازده منابع نوری شده است که اصطلاحا لامپ‌های حبابی نامیده می‌شوند.

دیودهای نورگسیل ویژگی‌های منحربه‌فردی از جمله بازده بالا، پایداری و طول عمر بیشتر و روشنایی و توان چندین برابری را نسبت به نسل‌های قدیمی‌تر از خود نشان می‌دهد.  نسل جدید دیودهای نورگسیل بر پایه ترکیبات آلی نسبت به نسل اتصال مثبت و منفی دارای ویژگی‌های برجسته‌تری شامل امکان تولید طیف وسیعی از رنگ‌های متفاوت و نشرهای خالص، بازده و توان بالا، قدرت تفکیک بالا و نیز قابلیت انعطاف‌پذیر پنل‌های یکپارچه است که هم‌اکنون به طور وسیعی توسط شرکت‌های تجاری در مقیاس وسیع در بازار مصرف توزیع شده است.

  از بزرگ‌ترین محدودیت‌های OLED ها می‌توان به ساخت این دیودها اشاره کرد که شامل لایه نشانی چندین لایه از مواد است که پیچیدگی زیادی به این دسته از منابع نوری می‌بخشد.از این‌رو نسل بسیار جدیدی که سلول‌های نورگسیل الکتروشیمیایی نامیده می‌شود بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است؛ چراکه تعداد لایه‌های مورد استفاده به طور محسوس کاهش یافته که منتج به کاهش هزینه و مراحل آماده‌سازی و ساخت این سلول‌ها شده است.

  در این تحقیق سلول‌های الکتروشیمیایی نورگسیل که برپایه کمپلکس‌هایی از فلز روتنیم با لیگاندهایی که حاوی چهار اتم نیتروژن در یک حلقه پنج تایی بوده که اصطلاحا تتراوزل نامیده می شوند برای اولین‌بار تهیه و مورد تست قرار گرفت.

به طور جالبی این سلول‌ها در ناحیه مادون قرمز نزدیک، بیشتر از 700 نانومتر، از خود نشان می‌دهند که این در حالی است که نشر در این ناحیه به دلیل محدودیت گاف انرژی و انرژی کم نیاز به همنشینی عوامل مختلفی است که امکان بررسی‌های بیشتر را با محدویت مواجه کرده است.

نتایج این کار پژوهشی که در ژورنال Chemical Communications به چاپ رسیده است به بسط و تبیین این دسته از سلول‌های جدید نورگسیل می‌پردازد.

لینک به منبع
اسامی برگزیدگان هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو اعلام شد
اسامی برگزیدگان هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو اعلام شد

خلاصه خبر:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، اسامی برگزیدگان هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو را اعلام کرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بر این اساس، از میان ۱۶۸۳ داوطلب حاضر در این رقابت علمی، ۲۸ نفر به عنوان برگزیدگان نهایی اعلام شدند.از این میان، ۱۰ داوطلب به عنوان نفرات برتر کل مسابقه‏، ۱۰ داوطلب به عنوان برگزیدگان مقطع کارشناسی و ۸ داوطلب نیز به عنوان سه نفر برتر رشته‌هایی که بیش از ۵۰ نفر از داوطلبان آن در جلسه آزمون حضور داشته‌اند و حداقل ۶۰ درصد امتیاز نفر اول آزمون را کسب کرده‌اند‏، معرفی شدند.

 ۲۸ برگزیده هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو به تفکیک مقطع تحصیلی عبارت از ۱۲ نفر دکتری تخصصی، ۴ نفر دکتری عمومی، ۲ نفر کارشناسی‌ارشد و ۱۰ نفر کارشناسی هستند.همچنین به تفکیک رشته تحصیلی این برگزیدگان عبارت از ۷ نفر مهندسی مواد، ۴ نفر شیمی، ۳ نفر مهندسی فناوری نانو، ۳ نفر مهندسی شیمی، ۳ نفر نانوشیمی، ۲ نفر داروسازی، ۲ نفر پزشکی، یک نفر مهندسی مکانیک، یک نفر مهندسی پزشکی، یک نفر فیزیک و یک نفر علوم تربیتی بوده است.

 ۲۸ برگزیده هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو از 10 نهاد ترویجی فناوری نانو در سراسر کشور هستند که به ترتیب ۹ نفر شرکت سرآمد علم آینده، ۵ نفر انجمن علمی دانشجویی نانوی دانشگاه شریف، ۳ نفر شرکت نانوسان، ۳ نفر انجمن نانوتکنولوژی دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین نهادهای ترویجی کانون توسعه علوم و فناوری نانوی بسیج دانشجویی خراسان رضوی، پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهید شهریاری ناحیه ۵ اصفهان، انجمن نانوفناوری دانشگاه زنجان، انجمن نانوی دانشگاه پیام‌نور اصفهان، انجمن علمی نانوی دانشگاه شهید باهنر کرمان و انجمن علمی مهندسی مواد دانشگاه تهران هر کدام یک داوطلب در میان برگزیدگان هفتمین مسابقه ملی نانو داشته‌اند.

همچنین از میان برگزیدگان ۲ نفر به صورت انفرادی در مسابقه شرکت داشته‌اند.شرکت‌کنندگان می‌توانند با مراجعه به صفحه شخصی خود در سایت ستاد توسعه فناوری نانو و یا نهاد ترویجی محل ثبت‌نام نسبت به دریافت کارنامه اقدام کنند.

داوطلبان جهت پیگیری مشکلات خود در خصوص کارنامه آزمون می‌توانند ظرف مدت یک هفته با پست الکترونیکی competition@nano.ir مکاتبه کنند.نتایج آزمون توانمندی تدریس فناوری نانو این مسابقه نیز هفته اول تیرماه از طریق ارسال ایمیل به برگزیدگان اعلام خواهد شد.

لینک به منبع
دانشگاه های ایرانی با بیشترین مقالات یک درصد برتر
دانشگاه های ایرانی با بیشترین مقالات یک درصد برتر معرفی شدند

خلاصه خبر:

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را برحسب مقالات هر رشته و تعداد استنادهای دریافتی، از معرفی برترین مراکز ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر گفت: هر چند به طور متوسط مقالاتی که در مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی وب آو ساینس (ISI) منتشر می شود از اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر مقالات علمی دنیا استناد بالاتری دریافت می کند، اما تمامی مقالاتی که در مجلات ISI منتشر می شود به یک نسبت استناد دریافت نمی کند.

دهقانی اظهار داشت: مقالات یک درصد برتر شامل تنها یک درصد از مقالاتی است که در مجلات ISI منتشر می شود.هر چند آنها یک درصد از مقالات دنیا را تشکیل می دهد، اما ۱۸ درصد از استنادهای آن را دریافت می کند.تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین المللی مشخص می کند.

وی افزود: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد.در حال حاضر یکی از شاخص های مهم در نظام های رتبه بندی ملی و بین المللی شاخص استناد است.استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند.

هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.سرپرست ISC ادامه داد: در اولین بند از سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری به مرجعیت علم و فناوری در سطح بین الملل به عنوان هدف اشاره شده است.

مرجعیت علمی به مفهوم استفاده از علم تولید شده است.مقالات یکی از مهمترین اشکال تولید علم در سطح بین المللی محسوب می شود.وی گفت: مقالات از این خاصیت برخوردارند که به طور منظم منتشر شده، بنابراین در یک شریان روزآمد امکان دسترسی به آخرین یافته های علمی در حوزه های مختلف را فراهم می آورند.

انتشار آخرین یافته های علمی محققان در مجلات علمی دنیا نظامی را ایجاد کرده است که در آن علاوه بر داوری یافته های علمی، اطلاع از آخرین تحولات رشته های علمی امکان پذیر شده است.دهقانی افزود: پایگاه استنادی ISI هر دو ماه یکبار بر حسب میزان استنادهایی که مقالات در سطح بین المللی دریافت کرده اند به معرفی مقالات یک درصد برتر می پردازد.

باید در نظر داشت که در این بررسی تفاوت بین رشته ها لحاظ می شود.به دلیل اینکه اندازه رشته های مختلف با یکدیگر متفاوت است و با در نظر گرفتن فرهنگ استناد در رشته های مختلف باید قبل از تعیین مقالات برتر تعداد استنادها را بر حسب تفاوت رشته ها نرمال سازی کنیم.

وی گفت: پایگاه استنادی ISI در یک تقسیم بندی علوم را به ۲۲ رشته موضوعی کلی تقسیم می کند.سپس مقالات هر رشته در ۱۰ سال اخیر را بر حسب سال های مختلف تفکیک می کند.در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه بندی می شود.

در گام بعدی یک درصد از مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب سازی شده و انتخاب می شود.سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) خاطرنشان کرد: در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشگاه های تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده اند.

سرپرست ISC ادامه داد: بررسی پژوهشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می دهد که پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده اند.وی گفت: در بین دانشگاه های جامع سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور بوده اند.

دهقانی افزود: در بین دانشگاه های صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیش سایر دانشگاه های صنعتی کشور مقاله برتر تولید کرده اند.تعداد مقالات یک درصد برتر نام دانشگاه نوع دانشگاه ۸۶ دانشگاه علوم پزشکی تهران پزشکی ۴۲ دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۲۴ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۱۵ دانشگاه علوم پزشکی مازندران ۱۲ دانشگاه علوم پزشکی ایران ۹ دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۸ دانشگاه علوم پزشکی کردستان ۷ دانشگاه علوم پزشکی البرز ۶ دانشگاه علوم پزشکی کرمان ۶ دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ۴ دانشگاه علوم پزشکی اراک ۳ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ۳ دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ۳ دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ۳ دانشگاه علوم پزشکی قم ۳ دانشگاه علوم پزشکی گلستان ۳ دانشگاه علوم پزشکی سمنان ۵۶ پژوهشگاه دانشهای بنیادی پژوهشگاه/مرکز تحقیقاتی ۱۳ انستیتو پاستور ایران ۹ پژوهشگاه صنعت نفت ۷ پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ۶ جهاد دانشگاهی ۴ پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران ۳ مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه ۱۲۶ دانشگاه تهران جامع ۶۳ دانشگاه تربیت مدرس ۴۶ دانشگاه فردوسی مشهد ۳۸ دانشگاه شیراز ۳۸ دانشگاه یاسوج ۳۶ دانشگاه تبریز ۳۰ دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) ۳۰ دانشگاه مازندران ۲۸ دانشگاه سمنان ۲۶ دانشگاه بوعلی سینا ۲۶ دانشگاه گیلان ۲۶ دانشگاه کاشان ۲۴ دانشگاه رازی ۲۳ دانشگاه شهید بهشتی ۱۷ دانشگاه گلستان ۱۳ دانشگاه خوارزمی ۱۱ دانشگاه اصفهان ۱۰ دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ۱۰ دانشگاه شهرکرد ۱۰ دانشگاه زنجان ۹ دانشگاه قم ۹ دانشگاه محقق اردبیلی ۸ دانشگاه یزد ۸ دانشگاه الزهرا (س) ۸ دانشگاه شهید باهنر کرمان ۶ دانشگاه ایلام ۶ دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ۶ دانشگاه علامه طباطبایی ۵ دانشگاه شاهد ۵ دانشگاه شهید چمران اهواز ۴ دانشگاه تفرش ۴ دانشگاه حکیم سبزواری ۴ دانشگاه بیرجند ۴ دانشگاه ارومیه ۴ دانشگاه کردستان ۳ دانشگاه لرستان ۳ دانشگاه خلیج فارس ۹۰ دانشگاه صنعتی اصفهان صنعتی ۸۴ دانشگاه صنعتی شریف ۸۰ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۶۷ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۴۳ دانشگاه علم و صنعت ایران ۱۸ دانشگاه صنعت نفت ۱۸ دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ۱۸ دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی کرمان ۱۱ دانشگاه صنعتی شیراز ۱۰ دانشگاه صنعتی سهند ۸ دانشگاه صنعتی ارومیه ۵ دانشگاه صنعتی مالک اشتر  ۳ دانشگاه صنعتی کرمانشاه ۳ دانشگاه صنعتی اراک ۳۰۰ دانشگاه آزاد اسلامی غیرمتمرکز ۲۵ دانشگاه پیام نور .

لینک به منبع

لینک به منبع دیگر
درب بطری جمع می‌کنیم؛ برای معلولان ویلچر می‌خریم
درب بطری جمع می‌کنیم؛ برای معلولان ویلچر می‌خریم

نماینده انجمن توان‌افزایان زندگی سبز در زنجان گفت: درب‌های بطری رها شده روی زمین شاید به کار کسی نیاید ولی اگر جمع شود به کار معلولان می‌آید.  امین خزاعی، از اعضای پویش زنگین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: درب‌های بطری تجزیه‌پذیر نیستند و برای قرن‌ها در طبیعت باقی‌ می‌مانند.

به همین خاطر می‌توان با جمع‌آوری این درب‌ها و فروختن آن به‌ کارگاه‌های بازیافت، هم به حفظ محیط زیست کمک کرد و هم با پول به دست آمده برای نیازمندان معلول، ویلچر خرید.این مثل یک تیر و دو نشان می ماند و در نهایت کار با ارزشی است.

  وی ادامه داد: ایده اولیه‌ جمع‌آوری درب بطری به چند سال قبل و زمانی برمی‌گردد که یک خانم گردشگر ایرانی با این موضوع در کشور ترکیه آشنا شد.او پس از بازگشت به ایران، اولین پویش مردمی جمع‌آوری درب بطری را در شهر تبریز راه‌اندازی کرد و خوشبختانه با گذشت زمان، این اید‌ه‌ مورد استقبال حامیان محیط زیست و حتی خیرین قرار گرفت.

  خزاعی با اشاره به اینکه پویش مذکور، آذرماه پارسال در زنجان آغاز شده است، افزود: درب‌های بطری جنس خالص و مرغوبی دارند و فضای کمی اشغال می‌کنند.مثلا 300 کیلوگرم درب بطری فقط یک فضای دو در یک را اشغال می‌کند و حمل این درب‌ها برای پویش خیلی راحت است.

همچنین پس از قرار گرفتن در چرخه‌ی بازیافت، برای ساخت لوازم اداری و تجاری استفاده می‌شوند.البته جنس درب بطری با جنس خود بطری متفاوت است.هرکدام نقطه ذوب متفاوتی دارند و اگر در دستگاهی با یک دمای ذوب قرار بگیرند، برای دستگاه مشکل فنی رخ می‌دهد.

  این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: درب‌های بطری اندازه‌ کوچکی دارد ولی اثرات تخریبی زیادی برای محیط زیست ایجاد می‌کنند.از طرفی پویش جمع‌آوری درب بطری، موضوع غریبی برای مردم نیست.آنچه ما در ابتدا انجام دادیم تشکیل یک گروه تلگرامی بود و از طریق اطلاع‌رسانی، توانستیم نگاه‌ بسیاری از مردم را به پویش جلب کنیم و با همکاری و همراهی بسیاری از علاقه‌مندان، مخازنی که مخصوص درب‌های بطری بود را در مکان‌هایی مثل دانشگاه، مدارس، تالارهای پذیرایی و باشگاه ورزشی  نصب کنیم.

  وی تصریح کرد: هر کدام از این مخازن ظرفیت 2500 درب بطری را دارد و هر زمان که پر شود، مسئول آن مکان جهت تخلیه با اعضا تماس می‌گیرد.خوشبختانه پویش برای اولین‌بار از دانشگاه زنجان شروع شد و با کمک‌های مادی و معنوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری زنجان توانستیم مخازن جمع‌آوری درب‌های بطری را تهیه کنیم.

بدون شک این پویش ادامه‌دار خواهد بود و خوشبختانه با پول سری اول پویش، اولین ویلچر را خریداری کرده و به موسسه خیریه رعد اهدا کردیم.  خزاعی یادآور شد: حمایت و حفاظت از محیط زیست در شرایط فعلی که با مشکلات عدیده محیط زیستی مواجه هستیم، موضوعی اجتناب‌ناپذیر است و بسیاری از کشورها طی چند دهه گذشته اقداماتی در این خصوص انجام داده‌اند، ولی یا کافی نبوده و یا اثرگذاری لازم را نداشته‌است.

بنابراین با درک این موضوع و آگاهی از ناکافی بودن اقدامات انجام گرفته از سوی دولت‌ها، پویش‌های مردمی رفته رفته شکل گرفتند و در گوشه و کنار دنیا دست به کار شدند.  نماینده انجمن توان‌افزایان زندگی سبز در زنجان تاکید کرد: شهروندان زنجانی می‌توانند درب‌های بطری پلاستیکی جمع‌آوری شده خود را به نزدیک‌ترین محل معرفی شده یا همان آشیانه‌های زنگین تحویل دهند.

همچنین جهت آگاهی از نشانی آشیانه‌ها، همکاری با پویش زنگین و عضویت در گروه تلگرامی این پویش می‌توانند با شماره 09365614124 تماس بگیرند.مبلغ حاصل از فروش درب‌ها نیز صرف امور مربوط به حفاظت از محیط زیست، کمک به نیازمندان و موسسات خیریه خواهد شد.

لینک به منبع

لینک به منبع دیگر