خانه  :: اساتید  :: اخبار

مراسم تکریم و معارفه ریاست دانشگاه زنجان
با حضور معاون وزیر علوم و رییس صندوق رفاه دانشجویان مراسم تکریم و معارفه ریاست دانشگاه زنجان برگزار شدبا حضور معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رییس صندوق رفاه دانشجویان و استاندار زنجان مراسم تکریم و معارفه ریاست دانشگاه زنجان زنجان برگزار شد. در این مراسم دکتر جلال بازرگان بعنوان سرپرست دانشگاه زنجان معرفی و از تلاش های دکتر سید محسن نجفیان در طول تصدی ریاست دانشگاه تقدیر و تشکر بعمل آمد.

دکتر جلال بازرگان در این جلسه، ضمن تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س) و نیز سالگرد شهادت سردار سلیمانی، گفت: رشد دانشگاه بدون مشارکت، کمک و همدلی اساتید، کارکنان و دانشجویان مقدور نیست، به همین خاطر باید به یکدیگر دست یاری و کمک دهیم.

وی ادامه داد: وزارت علوم و دانشگاه، خصوصاً دانشگاه زنجان امروز با مشکلات متعددی دست به گریبان است. اولین مشکل این است که توجه و امید دانشجویان در سطح وسیعی از جامعه تا حدودی از بین رفته و یکی از دلایل این موضوع، مباحث اقتصادی و مقوله بیکاری است.

این مسئول با اشاره به مشکلات دانشگاه زنجان در زمینه تجهیزات و آزمایشگاه، تصریح کرد: برای حل این مشکلات نیز همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا این مشکلات مرتفع و یا حداقل کاهش یابد.

رئیس دانشگاه زنجان یادآور شد: بعد از شیوع ویروس کرونا، دانشگاه زنجان در زمینه تجهیز و راه‌اندازی مجدد دانشگاه، خصوصاً در حوزه‌ خوابگاه‌ها و سلف و سیستم ایاب‌ذهاب مشکل خواهد داشت و باید در حل آن‌ها تلاش کنیم.

بازرگان با اشاره به هم‌سان‌سازی حقوق کارکنان اظهار کرد: مشکل دیگری که امروز در دانشگاه‌های سراسر کشور به چشم‌ می‌خورد، طرح هم‌سان‌سازی حقوق است که این طرح با عجله و غیر همه‌جانبه نگرانه تعیین شد؛ چرا که معتقدیم مشکل، این سیستم نیست، بلکه مشکل در شکل پرداخت‌ها و سقف آن است.

وی با اشاره به ارتباط دانشگاه و صنعت، خاطرنشان کرد: اگر ارتباط دانشگاه با راهکارهای قانونی و ضابطه‌مند با جامعه و صنعت اتفاق بی‌افتد، برکات بسیار متعددی هم برای جامعه و هم برای دانشگاه فراهم خواهد کرد.

حجت‌الاسلام علی قره‌داغی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه زنجان نیز در این مراسم اظهار کرد: زمانی که بحثی از تکریم و معارفه می‌شود، مشخصاً باید از تلاش مسئول قبلی قدردانی شده و برای فردی که به تازگی در این مسند قرار گرفته و بار مسئولیت‌های خطیر این مرکز علمی، آموزشی و پژوهشی را به دوش خواهد کشید، آرزوی توفیق داشته باشیم.

دکتر محسن افشارچی امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه زنجان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حال پوست‌اندازی و وضعیت پارادایمی است.

وی با بیان اینکه خودمان این وضعیت را نخواسته‌ایم و اتفاقی است که به ما تحمیل شده و این مسیر را باید برویم، خاطرنشان کرد: اگر قوه عاقله‌ای در مجموعه بود، قبل از این‌ها باید این مسیر را انتخاب می‌کردیم.

افشارچی با بیان اینکه اتفاقی که می‌افتد این است که مسیر ورودی اقتصاد کشور باید تغییر پیدا کند، افزود: اقتصاد کشور مبتنی بر نفت، حرکت می‌کرد اما به دلیل اتفاقاتی که در چند سال گذشته افتاده، شیر نفت به هر شکلی بسته می‌شود و در واقع باید بسته شود.

استاندار زنجان با بیان اینکه تحریم‌ها عامل این تغییر است، تصریح کرد: هیچ تضمینی هم وجود ندارد که بگوییم اگر توافقی صورت گرفت، باز هم می‌توان متکی به نفت شد چرا که ممکن است باز هم تحریم دیگری در آینده بر کشور تحمیل شود.

وی با بیان اینکه نگاه در سیاستگذاری کلان کشور تغییر می‌کند، گفت: اقتصاد نفتی سبب شده بود که شکل‌گیری بسیاری از ساز و کارها در کشور به‌صورت کاریکاتوری باشد و واقعی نباشد.

افشارچی با بیان اینکه تمام بخش‌ها از جمله صنعت، کشاورزی و حوزه‌های دیگر فقط به وجود آمده بودند که متولی یک بخش باشند، اظهار کرد: شکل‌گیری دانشگاه در جمهوری اسلامی نیز با توجه به اقتصاد نفتی به همین شکل بوده و تفاوتی با صنعت، کشاورزی و سایر حوزه‌ها ندارد.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید بنگاه آموزشی و اقتصادی باشند تا بتوانند بخشی از مشکلات کشور را با تولید دانش، حل کنند.

دکتر افشارچی ابراز کرد: اگر اقتصاد نفتی باشد، فکر می‌کنند که دانشجوی مقطع دکتری برای تحصیل باید پول بپزدازد در حالی که در دنیا اینگونه نیست و به این دانشجویان هزینه پرداخت می‌شود تا تولید دانش کرده و از دانش آن بتوان ثروت تولید کرد.

استاندار زنجان خطاب به رئیس جدید دانشگاه زنجان گفت: تمرکز رئیس جدید دانشگاه باید به سمت تولید دانش بوده و تولید ثروت از محل این دانش باید ملموس باشد و در این راستا محتوای ساختارها بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه سبد صنعتی استان زنجان متفاوت از گذشته شده است، اظهار داشت: امروز صنایع مختلف برق، فولاد، سلولزی، معدنی و غذایی و شیمیایی در استان زنجان وجود دارد و اتفاقات مثبتی در این حوزه افتاده است.

دکتر افشارچی با اشار به سرمایه‌گذاری 8 هزار میلیارد تومانی حوزه صنعت در سال 99 در استان زنجان خاطرنشان کرد: امسال نیز 7 هزار میلیارد تومان در بخش صنعت، سرمایه‌گذاری خواهد شد و سال آینده نیز افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: اگر در حوزه دانشگاه بتوانیم کارهایی انجام دهیم، بخش صنعت نیز همراه ما خواهد بود هرچند سخت است اما مجبوریم به این سمت حرکت کنیم.

استاندار زنجان با بیان اینکه تلاش بر تقویت ملزومات پارک علم و فناوری است، گفت: گام‌هایی برای راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری برمی‌داریم و امیدوارم دانشگاه زنجان به بلوغی از زیرساخت‌های رفاهی و آموزشی رسیده باشد تا تمرکز مدیریت جدید به زیرساخت‌های پژوهشی، فناورانه و تولید ثروت از این محل باشد.

وی با بیان اینکه سهم یک درصدی دانش‌بنیان از اقتصاد کشور، عدد خوبی نیست، ابراز کرد: این عدد را بیش از 5 درصد می‌توان ارتقا داد و با توجه به ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر استقلال باید ساز و کارها از اقتصاد نفتی تغییر یافته و دانشگاه به بخش اقتصادی کشور تبدیل شود.

دکتر هاشم داداش‌پور نیز در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه زنجان اظهار داشت: امروز فردی تکریم می‌شود که در مدتی که مسئولیت دانشگاه را بر عهده داشته، زحمات زیادی کشیده چرا که کسی که در این مسئولیت قرار می‌گیرد باید شبانه‌روز برای پاسخگویی به مطالبات و نیازها تلاش کند لذا قدردان زحمات آقای نجفیان هستیم.

وی با اشاره به انتصاب دکترجلال بازرگان به عنوان سرپرست دانشگاه زنجان خاطرنشان کرد: آقای بازرگان از جنس دوستان همین دانشگاه است و با توجه به مدت زیاد آشنایی، ایشان را فردی سلیم‌النفس و متدین بوده و چب جاه و مقام ندارد.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به موضوع مهاجرت نخبگان گفت: اتفاقاتی در این زمینه حال افتادن است که در آینده می‌تواند نگران‌کننده و دردآور باشداما داده‌هایی که از سوی سازمان‌های بی‌طرف ارائه می‌شود، بیانگر چیز دیگری است.

وی اظهار داشت: حتی اگر یک نفر بالاجبار از این سرزمین به دلیل شرایط بهتر زندگی، مهاجرت کند باز هم دردآور است.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه طبق آماری که در سال 2020 ارائه شده 1.9 میلیون نفر ایرانی در خارج از کشور حضور دارند که 2.5 درصد از کل جمعیت ایران می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق اعلام موسسه گالوپ (از معتبرترین موسسات نظرسنجی جهان) ایران از نظر مهاجرت در بین 150 کشور جهان در رتبه 87 قرار دارد اما در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این موضوع به‌صورت فضای مبهم، تاریک و سیاه نشان داده می‌شود.

وی تصریح کرد: هرچند روند در برخی سال‌ها متفاوت بوده اما از منظر فرار مغزها که نگاه کنیم الان در شرایط متوسط جهانی قرار گرفته‌ایم و وضعیت پایداری داریم.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ایران از لحاظ سهم دانشجویان خروجی در این رده‌بندی که در سال 2019 در بین 116 کشور جهان انجام شده در رتبه 99 قرار دارد.

وی با بیان اینکه ایران در سال 2021 در بین 20 کشور توسعه‌یافته و در حال توسعه دنیا در رتبه 17 بوده است، افزود: این آمار نشان می‌دهد که مهاجرت در تمام دنیا اتفاق می‌افتد.

دکتر داداش‌پور با اشاره به علت مهاجرت اظهار داشت: مهاجرت، یک واقعیت ملموس است و علت‌های مختلفی را می‌توان برای آن بیان کرد.

وی، دلیل اول را پایین بودن سهم فناوری دانش‌بنیان در اقتصاد کشور بیان کرد و خاطرنشان کرد: این موضوع نشان‌دهنده این است که در سطح کلان کشور هنوز به اقتصاد دانش‌بنیان توجه نشده است هر چند طبق چشم‌انداز 1404 باید به لحاظ علمی و فناوری رتبه اول منطقه را کسب می‌کردیم اما روند سیاستگذاری‌های کلان کشور به جای تمرکز بر حوزه علمی و فناوری بر حوزه خدمات و کسب‌وکارهای کلینیکی بوده و طبیعی است که تحولات بیرونی را نیز شامل می‌شود.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: 8 حوزه علمی و فناوری در نقشه جامع علمی کشور مورد توجه قرار گرفته اما روند کسب‌وکارها به سمت دیگری رفته که سبب حصول نتایج متفاوت شده است.

وی با بیان اینکه دلیل دیگر این است که تمرکز عمده در بخش صنعت بر کاربرمحور و سرمایه‌محور است، گفت: روند انتخاب رشته دانش‌آموزان نیز به سمت علوم تجربی است که نشانگر گرایش بازار به سمت این رشته‌ها است.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه تا زمانی که نتوان ابزار علمی، آموزشی و پژوهشی کشور را به اندازه نیاز نیروی نخبه، تامین کرد با این مشکل مواجه هستیم، تصریح کرد: به عبارت دیگر، نیروی نخبه باید به اندازه کاری که انجام می‌دهد، تامین مالی شود ضمن اینکه اگر شایستگی در به‌کارگیری نخبگان، ملاک قرار گیرد اثرات خود را خواهد گذاشت.

معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه دلیل بعدی، وجود فضای فرهنگی و اجتماعی است، گفت: جوّ ناامیدی به سمت نخبگان حرکت می‌کند و آن سوی مرزها را به گونه دیگری تفسیر می‌کنند و همین جوّ فضای مجازی نیز اثرات خود را می‌گذارد. فرهنگ مهاجرت در میان مردم ایران، روند تاریخی دارد.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه وضعیت و شرایط نامناسب مالی و اقتصادی برای نخبگان نیز یکی دیگر از دلایل است، خاطرنشان کرد: طبق نظریه‌ای، هرچه سطح تحصیلات و سطح علمی بالا برود، سطح درامد هم افزایش می‌یابد که البته باید دید این امر تا چه حد در ایران محقق می‌شود.

وی افزود: البته اینگونه نیست هر چند دربرگیرنده همه هم نیست و به طور کلی نشان می‌دهد که حاکمیت هنوز نخبگی نخبگان را نپذیرفته و بازار واسطه‌گری، جای نخبگان را می‌گیرد.

 

عکس های مراسم را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.

 

 

;
ارسال شده در مورخه: 15-10-1400

آخرين اخبار با موضوع: دفتر ریاست و روابط عمومی

روز تکریم بازنشستگان گرامی باد

25 ذی الحجه روز خانواده و تکریم از بازنشستگان گرامی باد (13-05-1400)

   

واکسیناسیون اساتید و کارمندان دانشگاه:13و 14 مردادماه 1400

واکسیناسیون اساتید و کارمندان دانشگاه روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۳ و ۱۴ مردادماه در محل سالن ورزش شماره 1 (12-05-1400)

   

طرح های عمرانی

طرح های عمرانی (28-01-1400)

   

اختلال در سرور تلفن های تحت پوشش IP Phone

تا زمان برطرف نمودن مشکل، دانشجویان ارجمند می توانند مسائل آموزشی خود را با شماره زیر در میان بگذارند (27-11-1399)

   

پربازدیدترین مطلب در زمینه:
دفتر ریاست و روابط عمومی

اساتید دانشگاه زنجان در میان 2 درصد افراد پراستناد