خانه :: اساتید :: اخبار


اسامی پذیرفته شدگان مشروط آزمون نیمه متمرکز دکتری 95
اسامی پذیرفته شدگان مشروط آزمون نیمه متمرکز دکتری در مرحله تکمیل ظرفیت سال 1395

اسامی پذیرفته شدگان مشروط آزمون نیمه متمرکز دکتری در مرحله تکمیل ظرفیت سال 1395 در رشته جغرافیا برنامه ریزی روستایی دانشگاه زنجان

 ضمن اعلام اسامی پذیرفته شدگان مشروط آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1395 (مرحله تکمیل ظرفیت) دانشگاه زنجان به اطلاع می‌رساند افراد ذیل  درصورت تمایل به تحصیل در دوره دکتری دانشگاه زنجان  جهت سپردن تعهد با در دست داشتن اصل کارت ملی از روز یکشنبه مورخ 26/10/95 لغایت چهارشنبه مورخ 29/10/95 از ساعت ۸ صبح لغایت 15 به دانشگاه زنجان – ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه- حوزه معاونت آموزشی -دفتر مدیریت تحصیلات تکمیلی مراجعه فرمایند. لازم به ذکر است عدم مراجعه در بازه زمانی فوق به منزله انصراف از پذیرش در دوره دکتری۹۵ این دانشگاه خواهد بود و افراد ذخیره  به ترتیب اولویت جایگزین خواهند شد.

 

اسامی به ترتیب ذیل می باشند:

ردیف

نام و نام خانوادگی

شماره داوطلبی

1

صادق مختاری

129053

2

زهرا اسکندری

128245

3

زهرا آربونی

148841
ارتقای علمی 4 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه
طی جلسه هیأت ممیزه ارتقای تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه مورد تایید قرار گرفت

جلسه هیأت ممیزه دانشگاه‏ زنجان روز چهارشنبه 22 دی ماه با حضور اعضای این هیأت در سالن اجتماعات شهید شهریاری دانشگاه زنجان برگزار گردید که حاصل این جلسه یک روزه، ارتقاء علمی 3 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان بود، شایان ذکر است 1 نفر نیز پیش از این با مصوبه هیات ممیزه مرکزی به رتبه دانشیاری ارتقاء یافته بود.

 

لازم بذکر است که ریاست دانشگاه زنجان طی پیامی ارتقاء رتبه علمی این اساتید گرانقدر را تبریک گفت. متن پیام تبریک به شرح زیر می باشد:

همکاران ارجمند

جناب آقای دکتر سعید مقصودی، جناب آقای دکتر علی اسکندری، جناب آقای دکتر وهب جعفریان، دکتر عظیم شیردلی

ارتقاء رتبه علمی‏ تان را که مایه دلگرمی و بالندگی دانشگاه و دانشگاهیان خواهد بود به شما و خانواده بزرگ دانشگاه تبریک و تهنیت عرض می ‏نمایم.

امید است ضمن استمرار خدمات ارزنده علمی و پژوهشی، با اتکال به خداوند متعال و بهره‏ گیری از توان و تجربه علمی در همه ابعاد زندگی به‏ ویژه تلاش روزافزون در عرصه‏ های علمی و پژوهشی موفق و مؤید بوده و همچنان برای دانشگاه مایه افتخار باشید.

 

و ما توفیقِنا الاّ بالله

خلیل جمشیدی

ریاست دانشگاه

 

 ضمن عرض تبریک و تهنیت به اساتید و دانشگاهیان عزیز توفیقات روز افزون را از درگاه ایزد منان برای ایشان مسئلت می نماییم.

 

 

 
دیدار فرمانده نیروی انتظامی استان با رئیس دانشگاه
اهدای تندیس فرماندهی نیروی انتظامی استان به دکتر جمشیدی

  

سرهنگ آزادی فرمانده نیروی انتظامی استان طی حضور در دفتر ریاست دانشگاه زنجان از همکاری این ارگان علمی با نیروی انتظامی تشکر نمود.

در این جلسه فرمانده نیروی انتظامی استان ضمن ابراز خرسندی از همکاری‌های صورت گرفته افزود امیدواریم همچنان استان و به‌تبع آن ناجا از تعاملات علمی و پژوهشی و حضور اساتید ارجمند در کارگروه‌های تخصصی و مختلف این ارگان بهره‌مند گردند.

در ادامه رئیس دانشگاه با اشاره به جایگاه ویژه و مهم نیروی انتظامی از تلاش‌های انجام‌گرفته در نیروی انتظامی تشکر نموده و گفت دانشگاه مادر و جامع زنجان با توجه به رسالتی که بر عهده دارد همواره در خدمت هم استان‌ها و کشور ایران خواهد بود تا برای اندکی هم شده سهمی در رشد و تعالی این جامعه داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به موارد و مسائل اجتماعی شهری و ترافیکی که حوزه نیروی انتظامی، را همکاری‌های لازم را در خصوص برطرف نمودن آنها ارائه نمود.

 

 

 
تسلیت درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی
تسلیت درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

 انا لله و انا الیه راجعون

ما همه فانی و بقا بس توراست

 

 

عالم مجاهد، انقلابی نستوه و یار دیرین انقلاب که عمر پر برکت خود را در شکل گیری انقلاب اسلامی، استقرار نظام جمهوری اسلامی و ایفای مسئولیت های خطیر در اداره کشور و دفاع مقدس سپری کرد به دیدار معبود شتافت . نام، یاد و آموزه های آن یار سفر کرده همواره بر تارک ایران و انقلاب اسلامی در درخشش و الگوی وفاداران به آرمان های انقلاب اسلامی خواهد بود .

هیات رئیسه دانشگاه، این ضایعه بزرگ را به مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی ، علما و مراجع بزرگوار تقلید، خانواده گرامی ایشان و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نماید.

  

شایان ذکر است با توجه به اعلام سه روز عزای عمومی و تعطیلی روز سه شنبه 21 دیماه از سوی هیات دولت

روز سه شنبه دانشگاه تعطیل خواهد بود

و امتحانات این روز به پنج شنبه 7 بهمن ماه به همان ترتیب ساعات اعلام شده  منتقل خواهد گردید.

 

 

 

 
دریافت جایزه تحصیلی از سوی بنیاد ملی نخبگان
دریافت جایزه تحصیلی توسط سیزده تن از دانشجویان دانشگاه زنجان از سوی بنیاد ملی نخبگان

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، بر اساس اعلام بنیاد نخبگان استان زنجان، به موجب آئین نامه اعطای جوایز تحصیلی بنیاد نخبگان، تعداد سیزده نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنجان، موفق به دریافت جایزه تحصیلی از سوی بنیاد ملی نخبگان شدند.

به استناد بند 1 مادّة 3 اساسنامة بنياد ملّي نخبگان و در اجرای اقدام‌های ملّی 1-1-1، 2-1-3، 2-1-4 و 2-2-2 از سند راهبردی کشور در امور نخبگان و به منظور هدايت هدفمند دانشجويان صاحب استعداد برتر در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراكز فنّاوري كشور، آيين‌نامة اعطاي جايزه‌هاي تحصيلي در 6ماده تدوين گردیده است؛ که مادّة 1 شامل تعريف‌های بنياد، وزارت علوم ، وزارت بهداشت، مؤسسه میباشد، مادّة2 اهداف ، مادّة3 جایزۀ تحصیلی ، مادّة 4 معيارهاي شناسايي دانشجويان برگزیده، مادّة 5 فرايند اجرا و مادّة 6 در خصوص تصويب و اجرا میباشد.

ردیف

نام و نام خانوادگی دانشجو

رشته

مقطع تحصیلی

استاد راهنما

1

محمدحسین هلاکوئی

برق

دکترای تخصصی

دکتر منصور اوجاقی

2

سجاد احمدیان

کامپیوتر

دکترای تخصصی

دکتر مجید مقدادی

دکتر محسن افشارچی

3

پریسا نجفلو

کشاورزی

دکترای تخصصی

دکتر جعفر یعقوبی

4

مهدی قاسمی

کشاورزی

دکترای تخصصی

دکتر محمد بادسار

5

کلثوم حمیدی

کشاورزی- ترویج

دکترای تخصصی

دکتر جعفر یعقوبی

6

مهسا نورآذر

مکانیک

دکترای تخصصی

دکتر مجتبی ایت اللهی

7

سعید نجفی

برنامه ریزی شهری

دکترای تخصصی

دکتر محسن احدنژاد

8

حبیب مرادپور

محیط زیست

کارشناسی ارشد

دکتر عباسعلی زمانی 

دکتر جابر اعظمی

9

بهاره احمدی

شیمی

کارشناسی ارشد

دکتر محمدحسین رسولی فرد

دکتر میرسعید سیددراجی

10

نرگس اکبری

علوم اقتصادی

کارشناسی ارشد

دکتر امیر جباری

11

اشکان انصاری

مدیریت مالی

کارشناسی ارشد

دکتر رضا پیرایش

12

شادی دانش پرور

مدیریت مالی

کارشناسی ارشد

دکتر محمد ایمانی برندق

13

سعید مظفری

کشاورزی- آبیاری

کارشناسی

دکتر قربان مهتابی

 

 

 

 

 

 

 

 
کارگاه آشنایی با اموال فکری و روش‌های حمایت آن‌ها
توسط آقای دکتر سعید حبیبا، استاد حقوق دانشگاه تهران بعداز ظهر روز سه‌شنبه مورخ 21/10/1395 در دانشگاه زنجان

 قابل توجه اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه                                  

کارگاه "آشنایی با اموال فکری و روش‌های حمایت آن‌ها" توسط آقای دکتر سعید حبیبا:

·         استاد حقوق دانشگاه تهران

·         معاون پژوهشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

·         سرپرست بخش تحقیقاتی حقوق مالکیت فکری موسسه "حقوق تطبیقی دانشگاه تهران

·         بنیانگذار رشته کارشناسی ارشد حقوق مالکیت فکری در دانشگاه تهران

·         رئیس هیأت مدیره شرکت دانشگاهی خدمات بین المللی حقوق مالکیت فکری وابسته به دانشگاه تهران و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور  

 

بعداز ظهر (از ساعت 14) روز سه‌شنبه  مورخ 21/10/1395 در دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

 

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام می‌توانند با کارشناس دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت، سرکار خانم عزیزی، به شماره 33052824 تماس حاصل نمایند. مکان جلسه با توجه به تعداد افراد متقاضی، متعاقباً اعلام خواهد شد.

 
انتصابات صورت گرفته
طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه


 

طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه دکتر قربان ولیئی عضو هیأت علمی گروه زبان ادبیات فارسی، دکتر عباسعلی زمانی عضو هیأت علمی گروه علوم محیط زیست، دکتر حسن طاهرخانی عضو هیأت علمی گروه عمران، دکتر قاسم نباتیان قشلاق عضو هیأت علمی گروه زمین شناسی و دکتر عزیزاله خیری عضو هیأت علمی گروه علوم باغبانی به عنوان مدیران گروه های مذکور و دکتر ابراهیم احمدی عضو هیأت علمی گروه شیمی به عنوان رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت و دکتر علی شمس به عنوان معاون پژوهشی دانشکده کشاورزی منصوب شدند.

 سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر است:

دکتر قربان ولیئی استادیار گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه قم، رشته زبان و ادبیات فارسی طی سال های 80-1375 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته زبان و ادبیات فارسی طی سال های 83-1380 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه تربیت مدرس، رشته زبان و ادبیات فارسی طی سال های 89-1385 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل تالیفات : 7 مورد

تعداد کل مقالات: 5 عنوان

مقالات مجلات: 3 عنوان

مقالات همایش ها: 2 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 9 مورد

 دکتر عباسعلی زمانی استادیار گروه آموزشی علوم محیط زیست ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه زنجان، رشته شیمی محض طی سال های 79-1375 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه زنجان، رشته شیمی تجزیه طی سال های 82-1380 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه زنجان، رشته شیمی تجزیه-محیط زیست طی سال های 91-1386 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 126 عنوان

مقالات مجلات: 36 عنوان

مقالات همایش ها: 90 عنوان

طرح های پژوهشی: 2 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 71 مورد

 دکتر حسن طاهرخانی استادیار گروه آموزشی عمران ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه رازی علم و صنعت ایران، رشته مهندسی عمران طی سال های 71-1366 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تربیت مدرس، رشته مهندسی عمران طی سال های 75-1372 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه ناتینگهام انگلستان، رشته مهندسي عمران-روسازي راه طی سال های 85-1381 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 106 عنوان

مقالات مجلات: 36 عنوان

مقالات همایش ها: 70 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 18 مورد

دکتر قاسم نباتیان قشلاق استادیار گروه آموزشی زمین شناسی ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه ارومیه، رشته زمین شناسی طی سال های 84-1380 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تربیت مدرس، رشته زمین شناسی-اقتصادی طی سال های 87-1384 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه تربیت مدرس، رشته زمین شناسی-اقتصادی طی سال های 91-1387 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 47 عنوان

مقالات مجلات: 17 عنوان

مقالات همایش ها: 30 عنوان

پایان نامه های راهنمایی شده: 5 مورد

دکتر عزیزاله خیری استادیار گروه آموزشی علوم باغبانی، دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته علوم باغبانی و فضای سبز طی سال های 85-1383 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه تهران، رشته فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی، ادویه ای و عطری طی سال های 91-1386 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 40 عنوان

مقالات مجلات: 6 عنوان

مقالات همایش ها: 34 عنوان

طرح های پژوهشی: 1 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 11 مورد

 دکتر ابراهیم احمدی دانشیار گروه آموزشی شیمی ، دوره‏ کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه زنجان، رشته شیمی آلی طی سال های 82-1380 گذرانده است. دوره دکتری وی در دانشگاه زنجان-مهمان در پژوهشگاه پليمر و پتروشيمی ايران ، رشته شیمی پليمر طی سال های 87-1382 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 111 عنوان

مقالات مجلات: 34 عنوان

مقالات همایش ها: 77 عنوان

طرح های پژوهشی: 3 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 43 مورد

دکتر علی شمس استادیار گروه آموزشی ترویج و آموزش کشاورزی ، دوره‏ کارشناسی خود را در دانشگاه تهران، رشته ترویج و آموزش کشاورزی طی سال های 80-1376 گذرانده است. دوره ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران، رشته ترویج و آموزش کشاورزی طی سال های 82-1380 بوده است. و دکتری وی در دانشگاه تهران، رشته ترویج و آموزش کشاورزی طی سال های 87-1382 بوده است.

سوابق علمی مندرج وی در کارنامه پژوهشی دانشگاه زنجان به شرح زیر است:

تعداد کل مقالات: 98 عنوان

مقالات مجلات: 30 عنوان

مقالات همایش ها: 68 عنوان

طرح های پژوهشی: 3 مورد

پایان نامه های راهنمایی شده: 23 مورد

 

 

 

 

 

 
گزارش دانشمندان دانشگاه های تورنتوی کانادا و ETH سوئیس
کاربرد و اهمیت نتایج کارهای پژوهشی استاد دانشگاه زنجان پرفسور رمضانی در سنتز پپتید های درشت حلقه زیست فعال

 

 

گزارش های دانشمندان دانشگاه های  تورنتوی کانادا  و ETH  سوئیس در مجله بسیار معتبر Nature Chemistry   در خصوص استفاده، کاربرد و اهمیت نتایج کارهای  پژوهشی استاد دانشگاه زنجان در سنتز پپتید های درشت حلقه زیست فعال

واکنش­های چندجزئی بر پایه ایزوسیانیدها ابزار بسیار قدرتمندی برای سنتز مولکول­های پیچیده هتروسیکل با تنوع ساختاری بالا می­باشند. توسعه یک روش سنتزی مناسب و کارآمد که بتواند به تولید این ترکیبات منجر شود، بسیار حائز اهمیت است. N-ایزوسیان ایمینو تری فنیل فسفران (Ph3PNNC) به دلیل وجود دو گروه عاملی ایمینوفسفران و ایزوسیانید در ساختار خود، واکنشگری موثر با عملکردی چندگانه محسوب می شود و می تواند نقش کلیدی و منحصر به فردی را در انواع مختلفی از واکنش­های شیمیایی از قبیل: سنتز ترکیبات پیچیده با اسکلت دارویی، واکنشهای کاتالیستی و ترکیبات آلی- فلزی ایفا ­نماید. استفاده از Ph3PNNC در واکنش­های چندجزئی بر پایه ایزوسیانید­ها سبب می­شود که بخش ایمینوفسفران موجود در Ph3PNNC از طریق واکنش درون مولکولی Aza-Wittig و تغییر مسیر واکنش، از نوآرایی Mumm که معمولاً در واکنش­های چندجزئی ایزوسیانیدی اتفاق می­افتد، جلوگیری نماید و به جای محصولات معمول آمید و یا استر، مشتقات جالب 4،3،1- اکسادیازول تولید می­شوند. 4،3،1- اکسادیازول­ها دسته­ی بسیار مهمی از ترکیبات هتروسیکل هستند که کاربرد گسترده­ای در زمینه­ شیمی دارویی، صنعت و کشاورزی دارند. حلقه اکسادیازول­ در شیمی داروئی به عنوان بیو ایزواستر گروه های عاملی کربوکسیلیک اسید، استر و آمید مطرح است. عملکرد منحصر به فرد ترکیب Ph3PNNC در واکنش­های چند جزئی بر پایه ایزوسیانید­ می تواند به یک روش بسیار کارآمد در روش­های سنتزی مدرن تبدیل شود.

دکتر علی رمضانی و همکارانشان در دانشگاه زنجان در سال های 2007 تا 2010 موفق شدند دسته جدیدی از واکنشهای شیمیایی چند جزئی بر پایه Ph3PNNC را معرفی نمایند که منجر به سنتز یک مرحله­ای حلقه­های اکسادیازول در شرایط آسان و با بازده بسیار بالا شدند.  در همین راستا، دانشمندان دانشگاه تورنتوی کانادا (متخصص در حوزه پروتئین و پپتید)  در آخرین شماره مجله بسیار مهم و معتبرNature Chemistry  (ضریب تاثیر: در حدود 28 و یکی از 60 مجله علمی پژوهشی  بسیار معتبر جهان به تشخیص فدراسیون سرآمدان ایران) در سال 2016 با استفاده از نتایج کار های پژوهشی  دکتر رمضانی و همکاران، موفق شدند پپتیدهای درشت حلقه دارای ساختار اکسادیازول را سنتز نمایند. به گفته دانشمندان در متن مقاله مذکور، ایشان با الهام گرفتن از کارهای پژوهشی دکتر رمضانی و همکارانشان توانستند پپتیدهای خطی را به پپتیدهای درشت حلقه حاوی اکسادیازول تبدیل نمایند.  بخشی از مقاله پژوهشگران دانشگاه تورنتو کانادا که به کار های پژوهشی دکتر رمضانی و همکاران  در زمینه اکسادیازول ها اشاره  و به مقالات ایشان نیز ارجاع داده اند، به شرح ذیل است.

 

 مقاله کامل دانشمندان دانشگاه تورنتو کانادا  در آدرس زیر موجود است:

John R. Frost, Conor C. G. ScullyAndrei K. Yudin;  Oxadiazole grafts in peptide macrocycles; Nature Chemistry 8, 1105–1111 (2016).

 

http://www.nature.com/nchem/journal/v8/n12/abs/nchem.2636.html

http://www.nature.com/nchem/journal/v8/n12/index.html

ساختار­های درشت حلقه، در اغلب مواد طبیعی وجود دارند. پپتیدهای حلقوی، زیرمجموعه­ی کمیابی از مواد طبیعی هستند که فعالیت بیولوژیکی متنوع و گسترده­ای را از خود نشان می­دهند. یکی از روش­های مناسب برای تهیه­ی مولکولهای بیولوژیکی بر پایه­ی داربست­های پپتیدی، استفاده از اتصال دهنده­هایی است که ساختارهای ثانویه را در این ترکیبات حفظ می کند. ترکیب Ph3PNNC به عنوان اتصال­دهنده در پپتیدهای خطی، قادر است درشت حلقه­های پپتیدی حاوی 4،3،1- اکسادیازول­ها را تولید نماید که توانایی بالایی در حفظ ساختار ثانویه خود دارد. این درشت حلقه­ها نمونه­ای از مواد طبیعی حلقوی پپتیدی هستند که در ساختار خود حلقه­ی هتروسیکل آروماتیک را جای داده­اند. بخش هتروسیکل موجود در این درشت مولکول­های پپتیدی، می­تواند بر چگونگی صورتبندی و همچنین فعالیت بیولوژیکی آن­ها تاثیر گذارد.

باید توجه داشت که یکی از بزرگترین چالش­های موجود در زمینه­ی کاربرد پپتیدها در حوزه پزشکی این است که این ساختارها عموماً قادر به نفوذ به سلول­ها نمی­باشند. در روش ارائه شده، تشکیل حلقه­ی هتروآروماتیک 4،3،1-اکسادیازول­ به عنوان یک ساختار منحصر به فرد که تاثیرات خاصی روی صورتبندی پپتید حلقوی نهایی دارد، سبب بهبود نفوذپذیری پپتید درشت حلقه به داخل سلول­ها شده و از این جهت می­تواند نوید بخش برطرف شدن چالش بزرگ شیمیدانان زیستی در زمینه­ی عدم نفوذ­پذیری ساختارهای پپتیدی باشد.   به نظر می رسد سنتز پپتید های درشت حلقه با استفاده از روش دکتر رمضانی به قدری مهم است که  در مقاله دیگری که توسط دانشمندانی از دانشگاه ETH  سوئیس به صورت مقاله مروری-خبری  در آخرین شماره 2016  در  Nature Chemistry  منتشر شده است نیز بر اهمیت موضوع تاکید شده است. بخشی از مقاله  دانشمندان  دانشگاه ETH  سوئیس که به اهمیت موضوع پپتید های درشت حلقه حاوی اکسادیازول پرداخته و به اولین گزارش دکتر رمضانی و همکاران در خصوص اکسادیازول ها اشاره  نموده و به آن ارجاع داده اند، به شرح ذیل است:

6.  Souldozi, A. & Ramazani, A. Tetrahedron Lett. 48, 1549–1551 (2007).

مقاله کامل دانشمندان  دانشگاه ETH  سوئیس در آدرس زیر آمده است:

Fumito SaitoJeffrey W. Bode;  Macrocyclic peptides: Tying up loose ends; Nature Chemistry 8, 1085–1086 (2016).

http://www.nature.com/nchem/journal/v8/n12/full/nchem.2683.html

http://www.nature.com/nchem/journal/v8/n12/index.html

لازم به ذکر است که دکتر رمضانی و همکارانش برای اولین بار در جهان، سنتز حلقه­های هتروسیکل 1،3،4-اکسادیازول را با استفاده از Ph3PNNC در واکنش­های دو، سه و چهارجزئی به صورت تک مرحله­ای و با بازده بالا گزارش نموده­اند. به گزارش پایگاه Scopus دو مورد از مقالات ایشان در همین زمینه در سال 2007 در مجله Tetrahedron Letters  از لحاظ اهمیت و ارجاع، حائز رتبه­ی پنجم و هفتم شدند.  روش ابداعی دکتر رمضانی برای سنتز آسان و کارآمد 1،3،4-اکسادیازول ها در سال 1391  موفق شد جایزه جشنواره بین المللی خوارزمی را در حوزه پژوهش های بنیادی کسب نماید.  دکتر رمضانی و همکاران در ده سال اخیر بیش از 50 مقاله بین المللی در زمینه شیمی واکنشگر Ph3PNNC   منتشر نمودند.

 
رتبه جدید دانشگاهها در UI GreenMetric
رتبه 75 دانشگاه زنجان در آخرین رنکینگ دانشگاههای دنیا با توجه به شاخص های توسعه پایدار و محیط زیست

 

 به گزارش روابط عمومی، دانشگاه زنجان در آخرین رتبه بندی دانشگاههای دنیا با توجه به شاخص های توسعه پایدار و محیط زیست، رتبه 75 را بین 516 دانشگاه شرکت کننده کسب نمود.

شاخص هایی که دانشگاهها بر اساس آن ارزیابی شده اند عبارتند از:

1.     مکان و زیرساخت

2.     سیاست های انرژی و تغییرات آب و هوایی

3.      مدیریت پسماند

4.      مدیریت حمل و نقل

5.     مدیریت اب

6.      پژوهش و اموزش در مورد مسائل پایدار

در چند سال اخیر فعالیت ‌های مختلف زیربنایی که در دانشگاه زنجان در جهت حمایت از محیط زیست و سرسبزی آن انجام گرفته است از چشم آمار Greenmetric دور نمانده و این امر سبب شده تا این دانشگاه برای چندمین سال متوالی در لیست سرسبزترین دانشگاه‌های دنیا قرار گیرد .رده ‌بندی Greenmetric از سال 2010 میلادی از سوی دانشگاه دولتی اندونزی انجام می‌شود.

طبق رتبه بندی اعلام شده توسط UI GreenMetric 2015 دانشگاه زنجان در بین 407 دانشگاه دنیا از لحاظ شاخص های توسعه پایدار رتبه 69 را کسب نمود و  در رتبه بندی اعلام شده در سال 2016 دانشگاه زنجان در بین 516 دانشگاه دنیا رتبه 75 را احراز نمود.

گفتنی است رتبه اول تا سوم متعلق به دانشگاه های University of California Davis ، University of Nottingham و Wageningen University & Research میباشد.

قابل ذکر است در این رتبه بندی دو دانشگاه دیگر از کشورمان به نام‌های دانشگاه فردوسی مشهد در رتبه 238 و دانشگاه تهران در رتبه 431 دیده می شود که در سالهای گذشته دانشگاه زنجان تنها دانشگاه حاضر در این رنکینگ بود.

برای پیشینه میتوانید این خبر را مطالعه نمایید.

 

 

 

 
نشست امنیت اطلاعات به میزبانی مرکز آپا دانشگاه زنجان
نشست امنیت اطلاعات با حضور مسئولان اجرایی استان و همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

 نشست امنیت اطلاعات با حضور مدیران و مسئولان اجرایی استان رنجان به میزبانی مرکز تخصصی آپا با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان روز یکشنبه در سالن آمفی‌تئاتر سهروردی دانشگاه زنجان برگزار شد.

در این جلسه ابتدا دکتر جلیلوند، معاونت پژوهشی دانشگاه زنجان و رئیس مرکز تخصصی آپا مطالبی مختصر در خصوص دانشگاه و مرکز آپا ارائه دادند، پس از ایشان دکتر وحید فرخی رئیس اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان پیرامون اهمیت و جایگاه امنیت اطلاعات و فضای مجازی سخنرانی کردند. ایشان با ارائه آمارهایی از صرف هزینه‌های سنگین برخی سازمان‌ها و ادارات دولتی و شرکت‌های خصوصی در قبال عدم توجه به مسئله امنیت اطلاعات، به لزوم توجه و ارتقای دانش فنی این مراکز در این حوزه اشاره نمودند. در ادامه ایشان با معرفی مرکز تخصصی آپا به‌عنوان تنها مرکز دارای مجوز رسمی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز ماهر در حوزه امنیت و رخدادهای رایانه‌ای، خطاب به مدیران و مسئولان استانی خواستار همکاری و دریافت راهنمایی و مشاوره از این مرکز در راستای ارتقای سطح امنیت در فضای تبادل اطلاعات شدند.

سپس دکتر اصغر تاج‌الدین، عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه زنجان و عضو هیئت‌علمی مرکز تخصصی آپا، ابتدا به حوادث و رخدادهای مشهور امنیتی و خسارت‌های ناشی از آن در سراسر دنیا و ایران پرداخته و افزودند: "ایران سهم 1.5 درصدی در بین کاربران اینترنتی در سطح دنیا دارد ولی متأسفانه سهم 3 درصدی (دو برابر) در حملات سایبری را به خود اختصاص داده است."

در ادامه ایشان به معرفی مرکز تخصصی آپا، نحوه شکل‌گیری، اهداف و مأموریت‌های آن پرداختند و تأکید کردند: "مرکز تخصصی آپا در نظر دارد برای ارتقای سطح امنیتی استان با تمامی شرکت‌های بومی فعال و پیشرو در زمینه امنیت اطلاعات برای پیشبرد اهداف خود همکاری نماید و به‌هیچ‌عنوان درصدد حذف یا به حاشیه راندن این شرکت‌ها نمی‌باشد". همچنین دکتر تاج‌الدین راجع به نحوه همکاری این مرکز با سازمان‌ها اعم از انجام آزمون نفوذ، مشاوره، ارزیابی امنیتی و صدور گواهی، خدمات آموزشی، امن سازی اتوماسیون صنعتی، تحلیل آسیب‌پذیری و رسیدگی به حوادث شبکه‌های رایانه‌ای اشاره نمودند. در ادامه این بخش برای درک و لمس بیشتر حاضرین از خطرات موجود در فضای سایبری دو مورد آزمون عملی نفوذ به سیستم‌عامل اندروید و ویندوز توسط آقای مهندس حامد فیروزه انجام پذیرفت. در این مرحله ابتدا با تزریق کد مخرب داخل قسمت ماکرو برنامه آفیس و ارسال فایل اکسل آلوده به کامپیوتر هدف، نفوذ به سیستم موردنظر انجام پذیرفت. همچنین با ایجاد یک برنامه آلوده اندرویدی (.apk) و ارسال آن به یک دستگاه گوشی موبایل، مورد نفوذ موفقیت‌آمیز قرار گرفت.

در انتها دکتر داود محمدپور عضو هیئت‌علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه زنجان و عضو هیئت‌علمی مرکز تخصصی آپا به بیان نکاتی راجع به امنیت بانک اطلاعاتی پرداختند.

 جهت مشاهده آلبوم تصاویر کلیک نمایید
دانشگاه زنجان در رتبه اول دانشگاه‌های سبز کشور
مورد تجلیل معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه زنجان، طی مراسمی با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهورو رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از دانشگاه های سبز کشور تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

صدرالدین علیپور مشاور رییس و مدیرکل دفتر پژوهش و توسعه فناوری های محیط زیست در این مراسم با تشریح فرآیند انتخاب دانشگاه سبز با هماهنگی های انجام شده با وزارت علوم و در راستای اجرای مفاد تفاهم نامه همکاری فی مابین برای انتخاب و معرفی دانشگاه  سبز، گفت: ایجاد دانشگاه‌های سبز برتر در کشور در راستای تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت علوم، فناوری و تحقیقات است وامسال برای نخستین بار شاهد انتخاب دانشگاه های سبز برتر در کشور هستیم و این موضوع نوید بخش آینده ای روشن در این حوزه است.

به گفته وی، دستورالعمل دانشگاه سبز و فرمهای مربوطه برای استانها ارسال و با هماهنگی ادارات کل محیط زیست استانها، نسبت به دریافت و ممیزی اولیه مدارک و بازدید از دانشگاهها اقدام شد. و سپس نتایج توسط کمیته علمی در ستاد بررسی و دانشگاههای برتر در این حوزه انتخاب شدند.

نتایجی که بر حسب بررسی مواردی همچون اقدامات آموزشی، دانشجویی، استانداردسازی فضاهای سالم در دانشگاه، مصرف انرژی، تاسیسات روشنایی- گرمایشی و سرمایشی، مصرف آب، ناوگان حمل و نقل، بازیافت مواد اولیه که دانشگاه زنجان با رعایت موارد فوق و اقداماتی در خصوص تاسیس گروه محیط زیست در دانشگاه، همکاری با سازمانهای محیط زیستی خارج دانشگاه، ساماندهی آزمایشگاه های تخصصی سرفصل محیط زیست، تشکیل صندوق سبز در دانشگاه به منظور حمایت از طرحهای محیط زیستی، برگزاری کارگاههای آموزشی در حوزه محیط زیستی، همکاری با سمن های محیط زیست، ارائه مقالات علمی در حوزه محیط زیست و نگارش پایان نامه‌های دانشجویی با موضوع محیط زیست به این عنوان دست پیدا کرد.

در این مراسم دانشگاه زنجان رتبه اول، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات بطور مشترک رتبه دوم، دانشگاه علوم پزشکی قزوین و دانشگاه بوعلی سینا همدان بطور مشترک حائز رتبه سوم در کشور شدند و روسای این دانشگاه ها مورد تقدیر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفتند.

خلیل جمشیدی، محمود مدرس هاشمی، علی عباسپور طهرانی فرد، منوچهر مهرام، منصور غلامی به ترتیب روسای دانشگاه های زنجان، صنعتی اصفهان، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، علوم پزشکی قزوین و بوعلی سینا همدان هستند که در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

لازم به توضیح است دکتر بهرام ملکی معاون اداری ومالی دانشگاه  به نمایندگی از دانشگاه زنجان در این مراسم لوح تقدیر را دریافت نمودند.

 

جهت مشاهده پیشینه دانشگاه در این خصوص اینجا، اینجا و اینجا کلیک نمایید.

 

 
حضور مرکز رشد واحدهای فناوری در نمایشگاه
شرکت مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان در هفدمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور

 

 

حضور مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه زنجان
در هفدمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن­ بازار کشور

هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن­بازار کشور از تاریخ 24 لغایت 28 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه ­های بین­ المللی تهران برگزار گردید. مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه نیز با ارائه 8 فناوری متعلق به 6 شرکت از واحدهای مستقر در این مرکز به شرح زیر در این نمایشگاه شرکت نمود.

ردیف

نام شرکت

نام مدیر عامل

عنوان فناوری

1

کیمیا بسپار کاوش

آقای میرسعید سیددراجی

تولید رزین چاپگرهای سه‌بعدی

2

پرتو افزار صنعت

آقای احمد درودی

مجموعه آموزشی آزمایش‌های ایجاد ابیراهی‌های مراتب پایین و اندازه‌گیری آنها توسط حسگر هارتمن

3

کیا صنعت ولکان

آقای جواد بیات

دستگاه الکتروپولیش پرتابل

ژل بلاست 1 ( از بین‌برنده رنگ­های دریایی و ضد خزه)

ژل­ بلاست 2 ( از بین­ برنده رنگ بدنه هواپیما)

4

طراحی و تدبیر صنعت آلتون

آقای سروش آقایی

پرینتر سه یعدی رزینی

5

نیلگون رنگدانه زنجان

آقای مجتبی توحدی

نانو رنگدانه فتالوسیانین مس

6

بحر روان علم و صنعت

آقای امین کشاورز

کود سولفات پتاسیم

 

همچنین در این غرفه دو طرح فناوری زیر نیز توسط آقای دکتر ابراهیم احمدی عضو هیأت علمی گروه شیمی دانشگاه زنجان ارائه گردید.

1-     تولید پلي اتيلن خطي سبک به روش آبشاري

2-     کاتالیزور کروم بر پایه سیلیکاژل برای پلیمریزاسیون اتیلن

در ضمن غرفه مرکز رشد مورد بازدید آقای دکتر احمدی رییس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری و معاون پژوهش و فناوری وزارت و آقای دکتر متقی طلب دبیر هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن­ بازار کشور قرار گرفت.

برای دیدن تصاویر لطفا کلیک نمایید.

 
پذیرش پژوهشگر پسا دکتری فیزیک
برحسب حمایت فدراسیون سرآمدان علمی ایران از پژوهشگران پسادکتر

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، با راه اندازی فدراسیون سرآمدان علمی ایران را برای حمایت از پژوهشگران پسادکتری توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگران رشته فیزیک دانشگاه زنجان نیز توانستند از حمایت این فدراسیون برخوردار گردند.

گفتنی است معاونت علمی و فناوری فدراسیون سرآمدان علمی ایران با هدف افزایش کیفیت تحقیقات، از دوره‌های تحقیقاتی پسادکتری حمایت می‌کند. در این دوره‌ها سرآمدان علمی ایران می‌توانند بعنوان مدیر پژوهشی و همکاری با دانش‌آموخته برتر مقطع دکتری بعنوان پژوهشگر از این حمایت‌ها استفاده نمایند.

بر همین اساس دکتر حسین صفری از سرآمدان علمی در سال 95 بعنوان مدیر پژوهشی و خانم دکتر نسیبه علیپور دانش‌آموخته دوره دکتری فیزیک دانشگاه زنجان بعنوان پژوهشگر پسادکتری از طرف فدراسیون سرآمدان علمی ایران معرفی شده‌اند.

شایان ذکر است تمامی هزینه‌های این پژوهشگر پسادکتری و همچنین پروژه پژوهشی به عهده فدراسیون سرآمدان علمی ایران است. در اجرای این برنامه، فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری تخصصی با راهنمایی و نظارت سرآمدان علمی ایران، به فعالیت‌های پژوهشی خواهند پرداخت و ماهانه 30 میلیون ریال به عنوان حق‌الزحمه از فدراسیون دریافت خواهند کرد.

 لازم به ذکر است که خانم دکتر نسیبه علیپور در مهر 95 از رساله دکتری خود تحت عنوان «شناسایی، ردیابی و شبیه‌سازی پدیده‌های کوچک مقیاس جو خورشید» تحت راهنمایی دکتر حسین صفری دفاع کردند.  

 

 
دومین نشست از سلسله نشستهای مرکز تخصصی آپا دانشگاه
مرکز تخصصی آپا دانشگاه زنجان با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه برگزار می کند.

 

 
اختتامیه دومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر
آیین اختتامیه دومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر با حضور اساتید و پژوهشگران دانشگاه زنجان برگزار شد

 

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگزاری ایسنا، آیین اختتامیه دومین جشنواره انتخاب دانشجویان پژوهشگر برتر در سالن اجتماعات شهید نوری مجتمع جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد.

در این مراسم، عضو هیئت‌علمی دانشگاه زنجان ضمن تبریک هفته پژوهش، اظهار کرد: دهه چهارم انقلاب زمانی است که توجه به پژوهش‌های حوزه فناوری شکل گرفت، به طوری که این علم توانست وارد زندگی مردم شود و هم‌اکنون نیز در دهه فناوری قرار گرفته‌ایم که در این دهه شاهد تاسیس پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بوده‌ایم و در مسائلی مانند نانوفناوری به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌ایم.

پرفسور علی رمضانی با اشاره به سند جامع توسعه علمی کشور و بندهای آن، افزود: طبق این سند، ایران تا سال 1404 با دارا بودن یک درصد از جمعیت کل جهان باید 2 درصد از تولیدات نانو و 3 درصد در بخش زیست‌فناوری کل جهان سهم داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم ارتباط بین صنعت و دانشگاه را حفظ کنیم و مانع از مهاجرت خیل عظیمی از جوانان فارغ‌التحصیل‌مان به خارج از کشور شویم، یادآور شد: متاسفانه سن مهاجرت از کشور بسیار کاهش یافته و به رده کارشناسی نزول پیدا کرده است که راه‌حل این موضوع، برجسته کردن ارتباطات اجتماعی این نخبگان با صنعت و نیز بورسیه کردن آن‌ها در رده کارشناسی است.

در پایان این جشنواره که با حضور سیدبیوک موسوی معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان، رحیم عصفوری معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع انسانی استاندار زنجان، خلیلی جمشیدی رئیس دانشگاه زنجان، رسول بیات فرماندار شهرستان زنجان، ارسلان حسینی مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان و ... برگزار شد، از پژوهشگران برتر در دو گروه دانشجویان دکترای تخصصی و دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکترای حرفه‌ای با اهدای تندیس و لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

بر همین اساس، در گروه دانشجویان دکترای تخصصی، تقی حیدری، مجید عبدلی، سیدامیرحسین حسینی، مهدی دوستکامیان و پریسا نجفلو و در گروه دانشجویان کارشناسی‌ارشد و دکترای حرفه‌ای نیز علیرضا قهرمانی به همراه سمانه تقی‌لو، زهرا قدیمی، احمد فرخی و وحید گودرزی به ترتیب در هر گروه حائز رتبه اول تا پنجم شدند  .