خانه :: اساتید :: اخبار


نخستین سمینار ایلخانی پژوهان ایران امروز آغازبه کارکرد
شروع به کار نخستین سمینارایلخانی پژوهان ایران باحضور60 استاد و پژوهشگر حوزه تاریخ و مرمت و باستان شناسی

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز زنجان ؛ نخستین سمینار ایلخانی پژوهان ایران با حضور 60 استاد و پژوهشگر حوزه تاریخ و مرمت و باستان شناسی امروز در سالن شهید شهریاری آغاز به کارکرد.

 دکتر مسعود بیات، دبیر این سمینار گفت: این همایش با همکاری دانشگاه زنجان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، انجمن ایرانی تاریخ اسلام و گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشکده علوم انسانی به منظور هم اندیشی و تشریک مساعی ایلخانی پژوهان ایران و آشنایی بیشتر با اهداف و برنامه های مرکز ایلخانی شناسی  برگزار می شود .

 وی افزود: یکی ازسیاستهای وزارت علوم مطالعات بین رشته ای است  که در آن هم جنبه علمی و آموزشی و هم کاربردی  مدنظر قرارمی گیرد .

 دکتر بیات افزود: متخصصان تاریخ، تاریخ هنر، تمدن ، مرمت ابنیه، باستان شناسی، معماری، زبان و ادبیات عرب، ادبیات انگلیسی و ادبیات فارسی  در این همایش حضور دارند

وی گفت: امروز همچنین نخستین بار در کشور مرکز ایلخانی– پژوهشی کشور  در دانشگاه زنجان افتتاح شد و از این پس همه پژوهش ها ملی این حوزه  بامرکزیت  زنجان  انجام خواهد شد .

دبیر سمینار افزود: تاکنون 100 متخصص کشوری عضو این مرکز ایلخانی شده اند و از اهداف دیگر این سمینار و مرکز ایلخانی توجه به آثار تاریخی داخل کشور و منطقه نظیر آثار تخریب شده کشورهای همجوار نظیر عراق و افغانستان است .

 

 

 
دانشگاه زنجان میزبان نخستین سمینارایلخانی پژوهان ایران
نخستین سمینار ایلخانی پژوهان ایران به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار میشود

  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، «نخستین سمینار ایلخانی پژوهان ایران» به میزبانی دانشگاه زنجان در سالن شهید شهریاری روز شنبه 31 تیرماه 1396 با حضور اساتید و پژوهشگران این حوزه برگزار خواهد شد.

گفتنی است این همایش با همکاری دانشگاه زنجان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، انجمن ایرانی تاریخ اسلام و گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشکده علوم انسانی به منظور هم اندیشی و تشریک مساعی ایلخانی پژوهان ایران نیز آشنایی بیشتر با اهداف و برنامه های مرکز ایلخانی شناسی، در دو بخش صبح و عصر برگزار خواهد شد؛ که بخش اول به سخنرانی پژوهشگران و هم اندیشی پیرامون برنامه های مرکز همچنین تعیین گروه های تخصصی اختصاص دارد و بخش دوم با بازدید از اماکن تاریخی (مجموعه سلطانیه و داش کسن) ادامه خواهد یافت.

 
پیام تسلیت اعضای هیات رئیسه دانشگاه زنجان
پیام تسلیت اعضای هیات رئیسه دانشگاه زنجان به جهت درگذشت تاثیر گذار دانشمند ریاضی خانم مریم میرزاخانی

اعضای هیات رئیسه دانشگاه زنجان در پیامی درگذشت تاثیر گذار دانشمند ریاضی خانم مریم میرزاخانی را تسلیت گفتند:

متن پیام بدین شرح است:

درگذشت نابهنگام ریاضیدان برجسته و نابغه ایرانی خانم دکتر مریم میرزاخانی موجب تأثر و تألم فراوان شد.

اعضای هیات رئیسه دانشگاه زنجان ضمن ابراز تاثر و تاسف، فقدان این چهره برجسته علمی را که بی‌تردید برای جامعه علمی ایران و جهانضایعه جبران‌ناپذیری است به دانشگاهیان و پژوهشگران کشور و بستگان آن فقیده سعیده بویژه جامعه علمی کشور تسلیت عرض نموده و ارزومند است با کوشش و تلاش بیش از پیش جوانان و فرهیختگان میهن عزیزمان هر چند اندک جای همیشه درخشان این دانشمند فقید خالی نمانده و همچنان نام دانشمندان ایرانی بر تارک علمی جهان خود نمایی کند.
آغاز به کار پنجمین سمینار آنالیز تابعی و کاربردهای آن
دانشگاه زنجان میزبان پنجمین سمینار آنالیز تابعی و کاربردهای آن

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه، پنجمین سمینار آنالیز تابعی و کاربردهای آن به میزبانی دانشگاه زنجان با مراسم افتتاحیه در سالن همایش های سهروردی به همت گروه ریاضی دانشکده علوم دانشگاه و با همکاری انجمن ریاضی ایران با حضور جمعی از ریاضیدانان کشور، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتر دهقان رئیس انجمن ریاضی ایران صبح امروز آغاز به کار کرد.

گفتی است در این سمینار که طی روزهای 21 و 22 تیرماه برگزار میشود، سخنرانان مدعو آقایان: دکتر مهدی رجبعلی پور چهره ماندگار ریاضی کشور (دانشگاه شهید باهنر کرمان و فرهنگستان علوم ایران) عنوان سخنرانی: تاریخچه آنالیز تابعی در ایران، دکتر مسعود امینی (دانشگاه تربیت مدرس)، عنوان سخنرانی: آنالیز تابعی از منظر تاریخی، دکتر علیرضا امینی هرندی (دانشگاه اصفهان)، عنوان سخنرانی: نظریه نقطه ثابت و هندسه فضاهای باناخ، دکتر محمد صال مصلحیان (دانشگاه فردوسی مشهد)، عنوان سخنرانی: مقاله‌های عجیب و غریب خواهند بود.

محورهاي سمينار عبارتند از:

MSC46: Functional Analysis

MSC47: Operator Theory

MSC43: Abstract Harmonic Analysis

و زيرشاخه هاي آنها.

همچنین مقالات در زمينه هاي زیر نيز براي سخنراني يا پوستر بررسي مي شوند:

MSC15: Matrix Analysis

MSC22: Topological Groups, Lie Groups

MSC26: Real Functions

MSC28: Measure and Integration

MSC30: Functions of one Complex Variable

MSC31: Potential Theory

MSC32: Several Complex Variables and Analytic Spaces

MSC33: Special Functions

MSC37: Dynamical systems and ergodic theory

MSC39: Difference and Functional Equations

MSC40: Sequences, Series, Summability

MSC41: Approximations and Expansions

MSC42: Harmonic Analysis on Euclidean Spaces

MSC44: Integral Transforms, Operational Calculus

MSC45: Integral Equations

شایان ذکر است طی فراخوان به عمل آمده در این سمینار تخصصی 70 مقاله از بین مقالات ارسال شده به دبیرخانه، مورد پذیرش قرار گرفت که 63 مورد به صورت سخنرانی و 5 مورد به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

چهارمین دوره این سمینار تخصصی در سال 1394 به میزبانی مشهد مقدس برگزار شده بود.

برای دسترسی به صفحه اصلی سمینار لطفا کلیک نمایید.

 

 

 

 
پنجمین سمینار آنالیز تابعی و کاربردهای آن
21-22 تیر ماه 1396 - دانشگاه زنجان (به مناسبت 25 مین سال تاسیس گروه ریاضی)

 

انجمن ریاضی ایران تا کنون چهار سمینار تخصصی در زمینه آنالیز تابعی برگزار کرده است. گروه ریاضی دانشگاه زنجان مفتخر است میزبان پنجمین سمینار آنالیز تابعی و کاربردهای آن در روزهای 21 و 22 تیرماه سال 1396 باشد. امیدواریم روزهای خوشی را برای شما شرکت کنندگان عزیز در اولین ماه تابستان در دانشگاه زنجان رقم بزنیم.

 

آدرس منزلگاه سمینار:  http://conf.isc.gov.ir/sfaa5

رایانامه:                                   sfaa5@znu.ac.ir

                         نمایش پوستر 

 
کشف ردپای دایناسورهای پردار در ایران
توسط دکتر نصراله عباسی دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان با همکاری اساتید دانشگاه های پکن و کلرادو

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر نصراله عباسی با همکاری اساتید دانشگاه های پکن و کلرادو موفق به یافتن ردپای دایناسورهای پردار در ایران شدند.

در پی کشف مجموعه غنی از ردپای دایناسورها در البرز مرکزی، پژوهش های اخیر دانشمندان نشان میدهد که در میان این خزندگان انقراض یافته، دایناسورهای پردار از گروه دونده خزندگان (Dromaeosauridae) نیز در ایران زندگی کرده اند.

دکتر نصراله عباسی دیرینه شناس و دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان با همکاری پروفسور لیدا زینگ از دانشگاه علوم زمین پکن و پروفسور مارتین لوکلی از دانشگاه کلرادو با بررسی رسوبات ژوراسیک میانی منطقه بلده استان مازندران ردپای دایناسورهای دو انگشتی یافته اند که مربوط به گروه دایناسورهای پیراپرنده (Paraves) می باشند. قدمت این ردپاها به 170 میلیون سال پیش برمی گردد.

 این کشف از دو جنبه اهمیت دارد. یکی اینکه زیست دایناسورهای پردار را در ایران به اثبات می رساند و دیگر اینکه وجود ردپای دوانگشتی دایناسورهای پردار پیش تر از زمان کرتاسه کمتر شناخته شده است و وجود ردپای این گروه از دایناسورها در زمان های قدیمی تر همراه با ابهاماتی است. شاید با این یافته که چهارمین در نوع خود در سطح دنیاست در بازسازی چگونگی پراکنش این دسته از دایناسورها در زمان پیش از کرتاسه گام برداشت.

نتایج این مطالعات در مجله تخصصی Historical Biology به  صورت برخط در دسترس قرار گرفته است.   

دایناسور دونده خزنده (Dromaeosauridae)

تصاویر ردپاهای مطالعه شده

 

در همین زمینه بخوانید.

 

 

 

 
شانزدهمین سکان دار دانشگاه زنجان منصوب گردید
با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری دکتر سید محسن نجفیان بعنوان شانزدهمین سکان دار دانشگاه زنجان منصوب گردید.

  

با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری "دکتر سید محسن نجفیان" بعنوان شانزدهمین سکان دار دانشگاه زنجان منصوب گردید.

دکتر نجفیان که پیش از این به عنوان معاون دانشجویی دانشگاه فعالیت می‌نمود متولد 1343 در زنجان، از سال 1374 به عنوان هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه زنجان مشغول به کار شدند.

سرپرست دانشگاه که دکتری ریاضی خود را از دانشگاه صنعتی شریف اخذ نموده است قبلا نیز مسوولیت معاونت دانشجویی و فرهنگی را از سال 1381 الی 1385 بر عهده داشته اند.

شایان ذکر است "دکتر خلیل جمشیدی" پس از قریب به 3 سال ریاست دانشگاه در 15 تیرماه 96 به درجه بازنشستگی نائل گردیدند.

 

 

 
اعلام زمان مصاحبه درمرحله ارزيابي تخصصي آزمون دكتري 96
اعلام زمان مصاحبه درمرحله ارزيابي تخصصي آزمون دكتري 96 (گروه فلسفه)

     بنابر اعلام گروه فلسفه دانشگاه زنجان، کلیه داوطلبان بازمانده از مصاحبه آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 96 می توانند روز یکشنبه مورخ 18 تیرماه ساعت 9 صبح که آخرین فرصت می باشد برای مصاحبه شرکت فرمایند.

 

 

 

دانشكده

علوم انساني

نام رشته امتحانی

نام رشته *گرايش

زمان

ساعت

محل

شماره تلفن

توضیحات

فلسفه

الهیات و معارف اسلامی –فلسفه و کلام اسلامی

18 تیر

9صبح

دانشكده علوم انساني

دانشگاه زنجان

گروه فلسفه

33054175-33054103

امتحان کتبی و مصاحبه بعد از امتحان کتبی خواهد بود.
دانشگاه زنجان دربین دانشگاههای بابیشترین کمیت تولیدعلم
ایران با 19% رشد کمیت تولید علم همچنان پیشتاز رشد علمی دنیا است

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از اداره روابط عمومی و همکاري های علمی بين المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) در سال 2016 نسبت به سال 2015 رشد کمیت تولید علم کشور به 19% رسید. لازم به ذکر است هر چند در سال 2017 به سر می بریم اما اطلاعات سال 2016 هنوز در حال کامل شدن است و تا کامل شدن اطلاعات سال 2017 مدت زمان زیادی مانده است. در سال 2015 کمیت تولید علم کشور 38332 مورد بود که این رقم درسال 2016 به 45560 مورد رسید. بررسی 25 کشور برتر بر اساس کمیت تولید علم در دو سال مورد بررسی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست دنیا در رشد کمیت تولید علم را همچنان در اختیار دارد.

دهقانی اظهار داشت: بعد از جمهوری اسلامی ایران به ترتیب، روسیه، لهستان، هند، چین، ترکیه، سوئد، اسکاتلند، استرالیا، اتریش و دانمارک بیشترین افزایش کمیت تولید علم را داشته اند. آنها به ترتیب بین 5% تا 17% رشد کمیت تولید علم داشته اند   .

 

تعداد مدارک

کشور

ردیف

2015

2016

651279

660963

آمریکا

1

390200

421288

چین

2

167681

174512

انگلستان

3

158976

163117

آلمان

4

113660

115342

ژاپن

5

105396

114616

هند

6

109766

110610

فرانسه

7

106593

108277

ایتالیا

8

102850

104064

کانادا

9

92102

97239

استرالیا

10

89379

90721

اسپانیا

11

75623

76178

کره جنوبی

12

62753

65729

برزیل

13

52707

61524

روسیه

14

56803

58705

هلند

15

44174

47391

ترکیه

16

38332

45560

ایران

17

42971

44496

سوئیس

18

39327

42834

لهستان

19

37300

39459

سوئد

20

36712

36174

تایوان

21

32344

32780

بلژیک

22

25642

26939

دانمارک

23

23822

25045

اتریش

24

23414

24756

اسکاتلند

25

وی افزود: در سال 2016 جمهوری اسلامی ایران رتبه 17 دنیا از لحاظ کمیت تولید علم در پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) را کسب کرد. رتبه ایران در سال 2015 در این پایگاه 19 بود. بنابراین بر اساس این پایگاه دو رتبه صعود داشته ایم. سهم ایران نیز در سال 2016 حدود 1.7% از کل کمیت تولید علم دنیا است. این در حالی است که در سال 2015 ایران 1.5% از کمیت علم دنیا را تولید می کرد.

سرپرست ISC ادامه داد: بررسی تعداد مدارک علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سال 2016 در پایگاه آی.اس.آی نشان می دهد که سهم آنها از لحاظ کمیت تولید علم در سطح کشور یکسان نیست. در بین دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران بیشترین کمیت تولید علم را تولید کرده اند.

وی افزود: در بین پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و جهاد دانشگاهی بیشترین کمیت تولید علم را داشته اند.

دهقانی گفت: در بین دانشگاه های جامع و براساس کمیت تولید علم سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و فردوسی مشهد صدرنشین هستند. در بین دانشگاه های صنعتی سه دانشگاه امیرکبیر، شریف و اصفهان به ترتیب بیشترین کمیت تولید علم را تولید کرده اند. در بین دانشگاه های غیرمتمرکز نیز دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور بیشترین کمیت تولید علم را داشته اند.

 

تعداد مدارک

نام

نوع مؤسسه

3628

دانشگاه علوم پزشکی  تهران

دانشگاه‌های علوم پزشکی

2067

دانشگاه علوم پزشکی  شهید بهشتی

1283

دانشگاه علوم پزشکی ایران

1214

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

1147

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

1126

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

1011

دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان

636

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

505

دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج)

433

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

416

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

409

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

352

دانشگاه علوم پزشکی همدان

3663

دانشگاه تهران

دانشگاه‌های جامع

2005

دانشگاه تربیت مدرس

1415

دانشگاه فردوسی مشهد

1309

دانشگاه شیراز

1146

دانشگاه تبریز

1130

دانشگاه شهید بهشتی

798

دانشگاه اصفهان

685

دانشگاه گیلان

628

دانشگاه کاشان

596

دانشگاه شهید باهنر کرمان

569

دانشگاه رازی

545

دانشگاه سمنان

522

دانشگاه بوعلی سینا

519

دانشگاه ارومیه

443

دانشگاه مازندران

430

دانشگاه شهید چمران اهواز

428

دانشگاه یزد

417

دانشگاه خوارزمی

409

دانشگاه زنجان

329

دانشگاه شهرکرد

321

دانشگاه محقق اردبیلی

288

دانشگاه الزهرا (س)

286

دانشگاه کردستان

2079

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه‌های صنعتی

1754

دانشگاه صنعتی شریف

1516

دانشگاه صنعتی اصفهان

1406

دانشگاه علم‌وصنعت ایران

785

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

487

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

426

دانشگاه صنعتی مالک اشتر 

372

دانشگاه صنعتی شاهرود

359

دانشگاه صنعتی سهند

9237

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه‌های غیرمتمرکز

963

دانشگاه پیام نور

617

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی

پژوهشگاه‌ها/مراکز تحقیقاتی

407

انستیتو پاستور ایران

320

جهاد دانشگاهی

 

 
اعلام زمان مصاحبه استعدادهاي درخشان
اعلام زمان مصاحبه از دانشجويان استعدادهاي درخشان در سال تحصيلي 97-96

عطف به فراخوان هاي مورخ 2/2/96 و 27/3/96 افراد ذيل جهت انجام مصاحبه به گروههاي آموزشي معرفي شدند خواهشمند است در زمان مقرر در محل مصاحبه (دفاتر گروههاي آموزشي مربوطه) حاضر شوند.

لازم به ذكر است مرجع اعلام نتايج" دفتر استعدادهاي درخشان" پس از انطباق نمرات اكتسابي با قوانين وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري بوده و منابع ديگر مورد پذيرش اين دفتر نمي باشد.

نام و نام خانوادگي

رشته

زمان مصاحبه

ساعت

رضوان نجفي

فلسفه و كلام اسلامي

96/4/18

9

شبنم صفري

فلسفه و كلام اسلامي

96/4/18

9

سجاد رحمتي

فلسفه و كلام اسلامي

96/4/18

9

وحيد پاسبان

جغرافيا و برنامه ريزي شهري

96/4/13

9

كيومرث نعيمي

جغرافيا و برنامه ريزي شهري

96/4/13

9

مينا جعفري گلجه

جغرافيا و برنامه ريزي شهري

96/4/13

9

مينا شيرمحمدي

جغرافيا و برنامه ريزي شهري

96/4/13

9

نسرين آتش افروز

جغرافيا و برنامه ريزي روستايي

96/4/13

9

راضيه نوري

جغرافيا و برنامه ريزي روستايي

96/4/13

9

هاجر خدابنده لو

جغرافيا و برنامه ريزي روستايي

96/4/13

9

ليلا اسلامي

جغرافيا و برنامه ريزي روستايي

96/4/13

9

محمد محمدي

آب و هوا شناسي

96/4/13

9

ثريا هادي

آب و هوا شناسي

96/4/13

9

علي قاسمي خادمي

عمران-سازه

96/4/12

9

حامد حاجي كريميان

عمران-سازه

96/4/12

9

مسعود ملايي

عمران-سازه

96/4/12

9

اشكان تيموري

برق-قدرت

96/4/12

9

سيدعلي چاوشي

برق-قدرت

96/4/12

9

حامد صادقي

برق- الكترونيك

96/4/12

9

رضا دايي كوزه كناني

برق- الكترونيك

96/4/12

9

جواد بيات

مكانيك

96/4/12

9

رامين راهرو زرگر

كامپيوتر-هوش مصنوعي

96/4/14

9

فاطمه كريمي اعتماد

ترويج و آموزش كشاورزي

96/4/13

9

زهره طاهري

توسعه كشاورزي

96/4/18

9

الهام احمدي فرد

توسعه كشاورزي

96/4/18

9

ليلا كرمزاده

بيوتكنولوژي

96/4/14

9

سعيده ابراهيمي

بيماري شناسي گياهي

96/4/17

9

فهيمه صالحي

فيزيولوژي توليد پس از برداشت ، فيزيولوژ اصلاح و بيوتكنولوژي

96/4/1314و

9

فهيمه نصر

فيزيولوژي توليد پس از برداشت

96/4/13

9

ليلا بابايي

شيمي كاربردي

96/4/13

9

حسين كدخدايان

شيمي كاربردي

96/4/13

9

منيره رضايي

شيمي آلي

96/4/13

9

 
ساعات و ایام فعالیت مرکز بهداشت و درمان دانشگاه
تابستان 1396

 

 

به اطلاع دانشگاهیان محترم میرساند

برنامه حضور پزشک ،خدمات پرستاری و فوریت های پزشکی در بهداری دانشگاه زنجان به شرح ذیل می باشد

 

حضور پزشک و پرستار تا پایان تیر ماه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبح الی 14

تکنسین فوریتهای پزشکی به صورت 24 ساعته تا 15 شهریور 

 

برنامه زمانی ارائه خدمات دندانپزشکی(کلیک کنید)

 

با آرزوی سلامتی و تندرستی

معاونت دانشجویی

مرکز بهداشت و درمان
فدراسیون سرآمدان علمی ایران مقاله آقای دکتر شهروس وند
و آقایان عباسپور و پاشایی را مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر گروه ج فدراسیون سرآمدان قرارداده و ...

بنا به اعلام فدراسیون سرآمدان علمی ایران مقاله آقای دکتر هاشم شهروس وند دانشیار گروه شیمی و آقایان سعید عباسپور دانشجوی کارشناسی ارشد و بابک پاشایی دانشجوی دکتری شیمی دانشگاه زنجان با عنوان:

A ruthenium tetrazole complex-based high efficiency near infrared light electrochemical cell

که در مجله Chemical Communications  منتشر شده است مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر گروه ج فدراسیون سرآمدان شده و  مبلغ 100 میلیون ریال تشویقی به آن تعلق گرفت.

در سال های اخیر منابع و ادوات نوری که دیود های نورگسیل (LED) نام گرفته اند به طور چشمگیر و گسترده ای در جهان امروزی جایگزین منابع قدیمی پر مصرف و منابع نوری شده است. با این وجود نسل بسیار جدیدی بنام سلولهای نورگسیل الکتروشیمیایی (LECs) به دلیل کاهش شدیدی هزینه های ساخت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نسل جدید منابع و ادوات نوری که دیود های نورگسیل (LED)  نام گرفته اند به طور چشمگیر و گسترده ای در جهان امروزی جایگزین منابع قدیمی پر مصرف و کم بازده منابع نوری شده است که اصطلاحا لامپ های حبابی نامیده می شوند. دیود های نورگسیل ویژگی های منحربفردی از جمله بازده بالا، پایداری و طول عمر بیشتر و روشنایی و توان چنیدین برابری را نسبت به نسل های قدیمی تر از خود نشان می دهد. نسل جدید دیود های نور گسیل برپایه ترکیبات آلی (OLED) نسبت به نسل اتصال مثبت و منفی دارای ویژگی های برجسته تری شامل امکان تولید طیف وسیعی از رنگ های متفاوت و نشر های خالص، بازده و توان بالا، قدرت تفکیک بالا و همچنین قابلیت انعطاف پذیر پنل های یکپارچه می باشد که هم اکنون به طور وسیعی توسط شرکت های تجاری در مقیاس وسیع در بازار مصرف توزیع شده است. از بزرگترین محدویدت های OLED ها می توان به ساخت این دیود ها اشاره کرد که شامل لایه نشانی چندین لایه از مواد است که پیچیدگی زیادی به این دسته از منابع نوری می بخشد. از اینرو نسل بسیار جدیدی که سلولهای نورگسیل الکتروشیمیایی (LECs) نامیده می شود بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است چرا که که تعداد لایه های مورد استفاده به طور محسوس کاهش یافته که منتج به کاهش هزینه و مراحل آماده سازی و ساخت این سلولهای شده است.

در این تحقیق سلولهای الکتروشیمیایی نورگسیل که برپایه کمپلکس هایی از فلز روتنیم با لیگاندهایی که حاوی چهار اتم نیتروژن در یک حلقه پنج تایی بوده که اصطلاحا تتراوزل نامیده می شوند برای اولین بار تهیه و مورد تست قرارگرفت. به طور جالبی این سلولها در ناحیه مادون قرمز نزدیک (Near Infrared) ، بیشتر از 700 نانومتر، از خود نشان می دهند که این درحالی است که نشر در این ناحیه به دلیل محدودیت گاف انرژی و انرژی کم نیاز به همنشینی عوامل مختلفی است که امکان بررسی های بیشتر را با محدویت مواجه کرده است. نتایج این کار پژوهشی که در ژورنال  Chemical Communications   به چاپ رسیده است به بسط و تبیین این دسته از سلولهای جدید نور گسیل می پردازد.

لازم به ذکر است این کار پژوهشی در گروه شیمی دانشگاه زنجان توسط آقای سعید عباسپور دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه زنجان به راهنمایی دکتر هاشم شهروس وند دانشیار گروه شیمی معدنی صورت گرفته است. همچنین دانشجوی دکتری شیمی معدنی دانشگاه زنجان جناب آقای بابک پاشایی کارهای محاسباتی را با کمک پروفسور Filippo De Angelis و Eros Radicchi و Francesco Bonaccorso  به انجام رسانده اند.

شایان ذکر است مقاله پیشین آقای دکتر شهروس وند و اقای پاشایی با عنوان:

Influence of Ancillary Ligand in dye-sensitized Solar Cells

در مجله Chemical Reviews  از مجلات گروه ب فدراسیون سرآمدان به چاپ رسیده که از حمایت 200 ملیون ریالی برخوردار شده است و آقای بابک پاشایی نیز از حمایت فرصت مطالعاتی فدراسیون سرآمدان استفاده کرده اند.

 
به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
دانشگاه زنجان در بین دانشگاه های جامع دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور

 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به نقل از اداره روابط عمومی و همکاري های علمی بين المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: هر چند به طور متوسط مقالاتی که در مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) منتشر می شود از اثرگذاری بیشتری نسبت به سایر مقالات علمی دنیا استناد بالاتری دریافت می کند، اما تمامی مقالاتی که در مجلات آی.اس.آی منتشر می شود به یک نسبت استناد دریافت نمی کند.

دهقانی اظهار داشت: مقالات یک درصد برتر شامل تنها یک درصد از مقالاتی است که در مجلات آی.اس.آی منتشر می شود. هر چند آنها یک درصد از مقالات دنیا را تشکیل می دهد، اما 18% از استنادهای آن را دریافت می کند. تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین المللی مشخص می نماید.

وی افزود: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد. در حال حاضر یکی از شاخص های مهم در نظام های رتبه بندی ملی و بین المللی شاخص استناد است. استنادها به معنی میزان استفاده از آثار علمی هستند. هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

سرپرست ISC ادامه داد: در اولین بند از سند سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری به مرجعیت علم و فناوری در سطح بین الملل به عنوان هدف اشاره شده است. مرجعیت علمی به مفهوم استفاده از علم تولید شده است. مقالات یکی از مهمترین اشکال تولید علم در سطح بین المللی محسوب می شود. مقالات از این خاصیت برخوردارند که به طور منظم منتشر شده، بنابراین در یک شریان روزآمد امکان دسترسی به آخرین یافته های علمی در حوزه های مختلف را فراهم می آورند. انتشار آخرین یافته های علمی محققان در مجلات علمی دنیا نظامی را ایجاد نموده است که در آن علاوه بر داوری یافته های علمی، اطلاع از آخرین تحولات رشته های علمی امکان پذیر شده است.

وی افزود: پایگاه استنادی آی.اس.آی هر دو ماه یکبار بر حسب میزان استنادهایی که مقالات در سطح بین المللی دریافت کرده اند به معرفی مقالات یک درصد برتر می پردازد. باید در نظر داشت که در این بررسی تفاوت بین رشته ها لحاظ می شود. به دلیل اینکه اندازه رشته های مختلف با یکدیگر متفاوت است و با در نظر گرفتن فرهنگ استناد در رشته های مختلف باید قبل از تعیین مقالات برتر تعداد استنادها را بر حسب تفاوت رشته ها نرمال سازی نماییم.

دهقانی گفت: پایگاه استنادی آی.اس.آی در یک تقسیم بندی علوم را به 22 رشته موضوعی کلی تقسیم می نماید. سپس مقالات هر رشته در 10 سال اخیر را بر حسب سال های مختلف تفکیک می نماید. در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه بندی می شود. در گام بعدی یک درصد از مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب سازی شده و انتخاب می شود.

در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشگاه های تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده اند.

سرپرست ISC ادامه داد: بررسی پژوهشگاه¬ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می دهد که پژوهشگاه دانش های بنیادی، انیستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده اند.

در بین دانشگاه های جامع سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور بوده اند.

در بین دانشگاه های صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیش سایر دانشگاه های صنعتی کشور مقاله برتر تولید کرده اند.

  

 

 

 
پذيرش بدون آزمون (استعدادهاي درخشان - فراخوان تكميلي)
پذيرش بدون آزمون (استعدادهاي درخشان - فراخوان تكميلي)

(فراخوان تكميلي)

دانشگاه زنجان طبق آيين نامه «ارائه تسهيلات به برگزيدگان علمي براي ورود به دوره هاي تحصيلي بالاتر»  کارشناسی ارشد به شماره 77948/ 21 مورخ 5/5/93 و  اصلاحيه هاي شماره 96474/21 مورخ 24/5/94 و 140036/2 مورخ 4/7/1395 و همچنين آيين نامه پذيرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره تحصيلي دکتری به  شماره 237200/21 مورخ 16/12/93 اقدام به پذيرش دانشجو در مقاطع مذكور مي نمايد .

پذيرش دانشجوی بدون آزمون در مقاطع تحصيلات تكميلي دوره­هاي كارشناسي ارشد و دکتری مطابق لیست هاي رشته­های پیوست صورت مي گيرد. شرايط و ضواط شركت در اين فراخوان به شرح زير مي باشد:

الف) دارا بودن صلاحیت­های عمومی داوطلبان

ب) دارا بودن شرايط اختصاصي داوطلبان پذيرش بدون آزمون (مطابق آیین­نامه­ها­ی پیوست)

ج) ارسال مدارك لازم جهت شرکت در فراخوان

مدارك جهت شركت در فراخوان کارشناسی ارشد:

1- اصل گواهي (ده درصد برتر در شش نيمسال) تاييد شده توسط دانشگاه محل تحصیل كارشناسي (فرم شماره 1 براي دانشجويان دانشگاه زنجان و فرم شماره 2 براي دانشجويان ساير دانشگاهها)

2- کپی شناسنامه و کارت ملی

3- اصل فیش واریزی به مبلغ 400000 ریال (چهل هزار تومان) به حساب شماره 2178622501004 درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان نزد بانک ملی (قابل ذکر است مبلغ مربوطه غير قابل استرداد بوده و صرفا اصل فیش ملاک بررسی مدارک خواهد بود)

مدارك جهت شركت در فراخوان دکتری (Ph.D)

1- فرم اعلام وضعيت مقطع كارشناسي ارشد (فرم شماره 1)

2- فرم اعلام وضعيت مقطع كارشناسي (فرم شماره 2)

3- مشخصات مستندات پژوهشی (فرم شماره 3)

4- صفحه­ی اول پایان نامه، مستندات پژوهشی (شامل چاپ یا پذیرش مقاله­ها، و سایر مستندات مطابق جدول مستندات پژوهشی آیین­نامه­ی شماره 237200/21 مورخ 16/12/93). نكته کسب حداقل 7 امتیاز از بند 1 جدول امتیازات پژوهشی الزامی است.

5- اصل فیش واریزی به مبلغ 1000000 ریال (يكصد هزار تومان) به حساب شماره 2178622501004 درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان نزد بانک ملی (قابل ذکر است مبلغ مربوطه غير قابل استرداد بوده و صرفا اصل فیش ملاک بررسی مدارک خواهد بود)

د) نكات قابل توجه

1. هيچ كدام از مدارک و مستندات پس از بررسی قابل استرداد نیستند.

2. دانشگاه در بررسي مدارك دانشگاه محل تحصيل مقاطع قبلي داوطلب را مد نظر قرار داده و ضريب همترازي دانشگاهها آنها اعمال خواهد كرد

3. دانشجويان مقطع كارشناسي ناپيوسته طبق آيين نامه مجاز به شركت در اين فراخوان نيستند.

4. ضریب همترازی معدل بر اساس مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی اعمال خواهد شد.

5. دانشجویان دانشگاه زنجان که بیش از دو نیمسال را در سایر دانشگاهها به صورت مهمان گذرانده باشند مانند دانشجویان سایر دانشگاهها خواهند بود

داوطلبان حایز شرایط  پس از مطالعه دقيق به  آیین نامه های  ياد شده كه متن كامل به پیوست آورده شده است، مي توانند فرم­های مربوطه را پس از تكميل  در سر برگ دانشگاه مبدا و تايپ شده  از تاريخ 27/03/1396 تا پايان وقت اداري مورخ 02/04/1396  صرفا با پست پیشتاز به آدرس "زنجان، بلوار دانشگاه، دانشگاه زنجان   کدپستی: 38791-45371  دفتر استعدادهاي درخشان" ارسال نمايند. بدیهی است، به درخواست­های ارسال شده پس از موعد مقرر ترتیب اثر داده نخواهد شد. 

توجه : زمان مصاحبه داوطلبان مقطع دكتري متعاقبا اعلام خواهد شد

آدرس كانال اطلاع رساني در تلگرام : estedadzanjan@

مدارک مربوط به کارشناسی ارشد را از اینجا دریافت نمائید.


مدارک مربوط به  دکتری را از اینجا دریافت نمائید.


 
آگهی مناقصه عمومی یک مرحله‌ای (نوبت اول)
خدمات خودرویی دانشگاه زنجان برای سال 97-96

آگهی مناقصه عمومی یک مرحله‌ای

(نوبت اول)

 دانشگاه زنجان در نظر دارد خدمات خودرویی دانشگاه زنجان برای سال 97-96 را از طریق انجام مناقصه عمومی به اشخاص حقوقی واجد شرایط واگذار نماید. بدینوسیله کلیه متقاضیان شرکت در مناقصه می‌توانند با واریز مبلغ 300.000 ریال به شماره حساب 2178622501004 بانک ملی درآمدهای اختصاصی دانشگاه زنجان جهت دریافت اسناد به مدیریت امور حقوقی و قراردادهای دانشگاه زنجان مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است میزان سپرده  شرکت در مناقصه مبلغ 500.000.000 ریال (پنجاه میلیون تومان) می‌باشد که به صورت واریز وجه نقد به حساب شماره 1703051819 نزد بانک تجارت و ارائه اصل فیش واریزی و یا معادل آن ارائه ضمانت نامه بانکی و یا چک تضمین شده بانکی می‌باشد.

فروش اسناد از روز چهارشنبه به تاریخ 96.03.24 لغایت روز چهارشنبه به تاریخ 96.03.31 خواهد بود.

مکان فروش اسناد: دانشگاه زنجان، ساختمان مرکزی، طبقه همکف، مدیریت امور حقوقی و قراردادها.

آخرین مهلت تحویل پیشنهادات به دبیرخانه مرکزی دانشگاه: ساعت 11 صبح روز شنبه به تاریخ 96.04.10

تاریخ برگزاری جلسه مناقصه و بازگشایی پیشنهادات: روز یکشنبه به تاریخ 96.04.11 ساعت 15 بعد از ظهر در محل دفتر معاونت اداری-  مالی.

 

شماره تلفن جهت کسب اطلاعات بیشتر با

مدیریت امور حقوقی و قراردادها، 33052826 و اداره خدمات و پشتیبانی 33052352