خانه :: اساتید :: اخبار
حضوردکتر عظیم زاده در نشست متخصصان ایرانی خارج از کشور
حضور آقای دکتر عظیم زاده در نشست متخصصان و اساتید ایرانی خارج از کشور در اتریش (3-3-1396) ادامه خبر
بین المللی شدن دانشگاهها یا توسعه اموزش عالی فراملی در صدر سیاستهای وزارت علوم مطرح شده است. بین المللی شدن یک رقابت است که نیاز به اعتماد به نفس، آمادگی، ورزیدگی، و خود را در معرض نقد قرار دادن دارد و هیچ دانشگاهی نمی تواند خود را از این سیاست عقب بکشاند. بین المللی شدن دانشگاهها نه تنها به توسعه علمی کمک می کند، بلکه در سطح کلان امنیت بوجود می آورد. گروه همکاری های علمی بین المللی دانشگاه زنجان با کمک شوراهای تصمیم گیرنده دانشگاه و معاونت ها و دانشکده های نقش تصمیم گیرنده، سیاستگذار و تسهیل کننده ی تحقق تعاملات علمی بین المللی چند جانبه را از ابعاد آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و مشاوره ای بین دانشگاه زنجان و موسسه های خارج از کشور ایفا می کند. ... ادامه
بروزرسانی: 24-7-1395
معرفی

دانشگاه زنجان در راستاي توسعه هويت بين‌المللي، مراودات و ارتباطات پایدارتر و ثمر‏بخش‏ تر بین‏ المللی، ورود در بازار رقابت کيفي و علمي با دانشگاه‏‏ها و مراکز معتبر جهاني، همچنین گسترش زبان فارسي و معرفي فرهنگ و تمدن ايران اسلامي و تبادل اطلاعات، افکار و دانش و هنر، بر اساس آيين‌نامه های مرتبط پذيرش دانشجويان غير ايراني در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي جمهوري ‌اسلامي ايران  به پذيرش دانشجويان بین المللی (غير ايراني) واجد شرايط اقدام مي‏نمايد.

برخی تعاریف مرنبط جهت آشنایی داوطلبان و دیگر خوانندگان در زیر ارائه شده است.

 دانشجوي بین المللی (غير ايراني)

دانشجوي بین المللی (غير ايراني) فردي است كه داراي گذرنامه ‏ی خارجي بوده و با رواديد تحصيلي وارد كشور مي‌شود. داوطلبانی که دارای دو تابعیت ایرانی و غیر ایرانی هستند نمی توانند به عنوان دانشجوي بین المللی (غير ايراني) پذیرش شوند.

 دانشجوي بین المللی (غير ايراني) بورسيه

به دانشجوی غیر ایرانی گفته می شود که در یکی از دوره‏ های بلند مدت در یکی از مقاطع کاردانی،  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اعم از نظری و مهارتی، دوره ‏های کوتاه‏ مدت آموزشی و فرصت مطالعاتی که به واسطه تفاهم‏ نامه‏ های منعقده فیمابین دولت جمهوری اسلامی ایران با سایر دولت‏ها یا معرفی سازمان‏ها و نهاد‏ها و یا در‏خواست شخص به تحصیل رایگان مبادرت می‏ ورزد. این دانشجویان بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرند.

دانشجوي بین المللی (غير ايراني) غير بورسيه

به دانشجوي بین المللی (غير ايراني) گفته مي‏شود كه كليه هزينه‏ هاي تحصيلي خود را بر اساس شرايط اعلام شده از سوي دانشگاه،‎ شخصاً یا سازمان حامی ایشان پرداخت مي‏ نمايد. این دانشجویان تحت بورسیه دولت جمهوری اسلامی ایران قرار نمی گیرند.

بورس تحصيلي دولت جمهوری اسلامی ایران

ارائه فرصت آموزش رايگان با پرداخت مقرري تحصيلي بر اساس ضوابط و مقررات دولت جمهوري اسلامي ايران است و به دو روش بورس الف و بورس ب اعطا می‏گردد:

  1. بورس الف: گیرندگان این نوع بورس، علاوه بر تحصیل رایگان ( معاف از پرداخت شهریه تحصیلی)، از تسهیلاتی مانند کمک‏هزینه تحصیلی، بیمه خدمات درمانی، خوابگاه مجردی و یا کمک‏هزینه مسکن و کمک‏هزینه پایان‏نامه نیز برخوردار می‏باشند.
  2. بورس ب: گیرندگان این نوع بورس، از تحصیل رایگان (معاف از پرداخت شهریه تحصیلی)، و تسهیلاتی مانند بیمه خدمات درمانی و خوابگاه مجردی برخوردار می‏باشند

 اهداف

1- تحقق مراودات و ارتباطات بین‏ المللی  پایدارتر و ثمر‏بخش‏‏ تر

2- گسترش زبان و ادبيات فارسي و فرهنگ غنی اسلامی- ایرانی

3- معرفي، نشر و گسترش اندیشه ‏های تعالی‏ بخش اسلامی

4- تبادل اطلاعات، افکار، دانش و هنر

5- فراهم نمودن بستر مناسب براي ادامه تحصيل جوانان مستعد سايركشورها در راستای حفظ کرامت و ارزش‏های انسانی

6- گسترش روابط علمي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي ديگر جهان

بازدید امروز: 5