خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمدیریت تربیت بدنی


کارگاه آموزشی با عنوان :
"توجیه و آماده سازی عوامل اجرایی آزمون عملی داوطلبان متقاضی ورود به رشته ی علوم ورزشی"

مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه ورزشی
دوره آنلاین آموزشی آشنایی با مکمل های ورزشی و نحوه مصرف آنها
با همکاری هیات پزشکی ورزشی استان زنجان

مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه ورزشی
کسب مقام سوم مسابقات پومسه دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور
توسط سرکار خانم فاطمه سیدی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه زنجان

اولین دوره مسابقات قهرمانی پومسه دانشجویان دختر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور با معرفی نفرات برتر به پایان رسید

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به نقل از روابط عمومی هیات ورزش های دانشگاهی استان خراسان رضوی ، اولین دوره مسابقات قهرمانی پومسه دانشجویان دختر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور با حضور 145 ورزشکار از 113 دانشگاه طی ۳ مرحله به همت هیات ورزش های دانشگاهی استان خراسان رضوی و هیات تکواندو استان و به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار شد.

بنابراین گزارش در مرحله اول ورزشکاران با اجرای فرم ۴ (تگوگ ساجانگ) با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این مرحله 76 ورزشکار به دور دوم راه یافته و با اجرای فرم ۷ (تگوک چیل جانگ) در این مرحله با یکدیگر به رقابت پرداختند. در نهایت ۸ نفر به مرحله نهایی و فینال رسیدند. با اجرای فرم ۹ (کوریو) مسابقات به پایان رسید و در پایان نفرات زیر مقام های اول تا سوم را کسب کردند.

راضیه آقایی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه الزهرا(س) مقام اول ، نهال پرهیزکار دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر مقام دوم و غزاله رئیس اوژن دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج وفاطمه سیدی دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه زنجان مقام سوم مشترک را کسب کردند.

مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه ورزشی
نتایج مسابقات مجازی "چابکترین دانشجوی کشور" اعلام شد
محمد امینی از دانشگاه سراسری زنجان مقام اول

نتایج اولین دوره مسابقات چابکترین دانشجوی کشور با همکاری فدراسیون ورزشهای دانشگاهی کشور و دانشگاه علوم پزشکی زنجان در تیرماه 99 به میزبانی هیئت ورزشهای دانشگاهی استان زنجان در سه ماده پلانک  - شنا روی زمین و درازنشت برگزار گردید اعلام شد.

مسابقات مجازی چابکترین دانشجوی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با استقبال چشمگیر دانشجویان مواجه شد و پس از داوری تخصصی زیر نظر هیئت ورزشهای دانشگاهی و مدیریت تربیت دانشگاه علوم پزشکی زنجان، نفرات زیر به دور دوم مسابقات که بصورت آنلاین برگزار خواهد شد راه یافتند .

برادران :    

1- محمد امینی از دانشگاه سراسری زنجان مقام اول

2 - حیدر علی اشراقی از دانشگاه سراسری کاشان مقام دوم

3 - وحید حمزه لو از دانشگاه علوم پزشکی زنجان مقام سوم

خواهران:

1 - مهلا قانعی از دانشگاه علوم پزشکی زنجان مقام اول

2 - فاطمه محتشمی پور از دانشگاه علوم پزشکی  زنجان مقام دوم

3 - هانیه محتشمی پور از دانشگاه شهید بهشتی تهران مقام سوم

گفتنی ست در دور اول این دوره از مسابقات هیئت ورزشهای دانشگاهی استان زنجان در مجموع  مدالها، مقام اول مسابقات را کسب نمود .
شورای ورزش دانشگاه برگزار شد
شورای ورزش دانشگاه با حضور کلیه اعضاء در سالن شهید شهریاری برگزار شد

جلسه شورای ورزش دانشگاه زنجان 27 خرداد 1399 با حضور دکتر سیدمحسن نجفیان رئیس دانشگاه و رئیس شورا و اعضاء شورای ورزش دانشگاه در سالن شهید شهریاری حوزه ریاست برگزار گردید.

در این جلسه ضمن ارائه گزارش یکساله و بیان مسائل و چالش های پیش رو توسط مدیر تربیت بدنی دانشگاه جناب آقای محمدی و همچنین بحث و تبادل نظر درباره ورزش دانشگاهی توسط اعضای شورا درخصوص موضوعات ذیل الذکر بحث و تصمیم گیری شد :

- با توجه به بیماری COVID19 در سطح جامعه و مشکلات این ویروس در فضاهای بسته و عدم حصول اطمینان در کنترل های لازم، بازگشایی سالن های ورزشی منوط بر بهبود وضعیت بیماری در شهرستان زنجان و با تایید مرکز بهداشت دانشگاه در آینده قابل بررسی خواهد بود. همچنین مقرر شد شرایط استفاده دانشگاهیان از فضاهای روباز ورزشی مانند پیست و چمن با هماهنگی انتظامات دانشگاه فراهم گردد.

-در خصوص پیشنهاد ساخت سوله ورزشی در خوابگاه دختران، و نظر به اولویت تکمیل پروژه  نیمه کاره ژیمنازیوم، مقرر شد در صورت استفاده از کمک های خیرین و یا تغییر کاربری محل هایی در خوابگاه دختران این پیشنهاد پیگیری شود.

- درخصوص اجرای طرح سنجش وضعیت بدنی، ترکیب بدنی و آمادگی جسمانی کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه ، دوره های آموزشی در سطح دانشجویان، کارشناسان و اساتید و ضرورت استفاده بهینه از فضای مجازی در آموزش و توسعه فعالیت­های ورزشی، ایجاد سایت مجزای اجاره اماکن ورزشی، تجهیزات موجود و ... تصمیم گیری گردید.

مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه ورزشی
برگزاری مسابقات غیر حضوری تکواندو (پومسه دانشجویان دختر و پسر)
برگزاری مسابقات غیر حضوری تکواندو (پومسه دانشجویان دختر و پسر)

فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی با هماهنگی هیات ورزش های دانشگاهی استان خراسان رضوی در نظر دارد، مسابقات غیر حضوری تکواندو در بخش پومسه را برای دانشجویان دختر و پسر دانشگاه های کشور برگزار نماید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر به بخشنامه های پیوست مراجعه نمایید.

بخشنامه اداره کل تربیت بدنی

بخشنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

پیوست
توزیع جوایز کارکنان و اعضای هیات علمی - آقایان و بانوان
توزیع جوایز کارکنان و اعضای هیات علمی - آقایان و بانوان
از مقام آوران مسابقات درون دانشگاهی کارکنان و اعضای هیات علمی ( آقایان و بانوان ) خواهشمند است جهت دریافت جوایزشان به مدیریت تربیت بدنی مراجعه نمایند.


برگزاری اولین دوره مسابقات ورزشهای الکترونیک دانشجویان دانشگاه ها
برگزاری اولین دوره مسابقات ورزشهای الکترونیک دانشجویان دانشگاه های کشور

با همکاری فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و انجمن ورزش های الکترونیک، به منظور ایجاد نشاط و شادابی بین دانشجویان در شرایط ویژه کنونی،اولین دوره مسابقات ورزشهای الکترونیک دانشجویان دانشگاه های کشور در رشته های  FIFA20 - Rainbow Six)- -  Clash Royale- eFootball PES2020 Subway Surfers - Call of Duty- Quiz of Kings) برگزار میگردد.

  • زمان ثبت نام: تا روز 22 تیر ماه
  • زمان مسابقات : روز های25،26،27 تیر ماه

شرایط برگزاری مسابقات:

  1. دانشجویان شرکت کننده با درج شماره دانشجویی از 50% تخفیف ورودی مسابقات بهره مند خواهند شد.
  2. ثبت نام مسابقات در درگاه معرفی شده از طرف انجمن ورزشهای الکترونیک به آدرس : lresa.ir/students انجام می شود.
  3. قوانین و مقررات برگزاری مسابقات برابر استانداردهای جهانی مورد تایید فدراسیون جهانی ورزشهای الکترونیک IESF برگزار خواهد شد.
  4. به نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

قوانین و مقررات و آیین نامه های مربوطه برای دسترسی عموم در سایت فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی  iusf.ir موجود می باشد.

علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت وزارت اقدام به ثبت نام نمایند.

جهت مشاهده لینک خبر و سایت لطفا کلیک نمایید.

 
اولین دوره مسابقات چابکترین دانشجویان کشور به صورت مجازی
اولین دوره مسابقات چابکترین دانشجویان کشور به صورت مجازی (دختر-پسر)
کسب مدال طلا و برنز توسط دانشجویان دانشگاه زنجان در
اولین دوره مسابقات دارت آنلاین دانشجویان دانشگاه های کشور

اولین دوره مسابقات دارت آنلاین دانشجویان سراسر کشور از تاریخ ۹ اردیبهشت الی ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد. در این دوره از مسابقات  ۱۶۰ دانشجو از دانشگاه های مختلف کشور در دو بخش بانوان ۶۰ نفر و آقایان ۱۰۰ نفر طی ۴ روز در جداول گروهی و حذفی به صورت انفرادی  به رقابت پرداختند و در دوبخش خانم ها و آقایان نتایج زیر به دست آمد:

نفرات برتر خانمها :

زهرا رجبی _مقام اول _ دانشگاه آزاد اسلامی واحد طبس

سهیلا ایرانی _نایب قهرمان _دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

ملیحه چتر فیروزه _مقام سوم مشترک _دانشگاه آزاد اسلامی _واحد فیروزآباد

هانیه احمدی _مقام سوم مشترک _ دانشگاه زنجان

نفرات برتر آقایان :

رامین ناصری _مقام اول _دانشگاه زنجان

محمدرضا زمانی راد _مقام دوم _ دانشگاه جامع علمی کاربردی بلد الامین کرمان

ابراهیم محمدی _مقام سوم مشترک _دانشگاه آزاداسلامی واحد لار

امیرعلی بشیری_ مقام سوم مشترک _ دانشگاه سمنان

این دوره از رقابت ها توسط  انجمن دارت اداره کل تربیت بدنی و همکاری گروه آموزشی دارت ایران و فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی  برگزار گردید.

مدیریت تربیت بدنی و فوق برنامه ورزشی
استرس ناشی از ابتلا به کرونا ویروس و تاثیرات آن بر بدن
استرس ناشی از ابتلا به کرونا ویروس و تاثیرات آن بر بدن- راهکار های مبارزه - دکتر آقاعلی قاسم نیان

دکتر آقاعلی قاسم نیان

دکترای فیزیولوژی ورزشی از دانشگاه تهران  و عضو هیات علمی گروه علوم ورزشی دانشگاه زنجان

 

کرونا در جوامع تبعاتی برای افراد داشته است که یکی از این تبعات استرس ناشی از ابتلا به کرونا ویروس است.

زمانی که صحبت از استرس می‌شود ، منظور واکنش طبیعی بدن در برابر عوامل محرک، تغییرات، فشارهای درونی یا بیرونی است و اگر انسان به طور مداوم بر یک موضوعی متمرکز شود و مداوم خود را در زمان آینده ای مبهم تصور نماید، در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌تواند استرس را به بدن خود وارد کند.

قسمتی در مغز انسان به نام غده هیپوتالاموس وجود دارد که این قسمت از مغز از تمامی محیط اطراف سیگنال می‌گیرد و به عبارت دیگر هیپوتلاموس با درک رویدادها در بدن، به صورت الکتروشیمیایی پیام هایی به غده هیپوفیز مغز ارسال می کند. غده هیپوفیز نیز در ادامه آغاز به ترشحات هورمون های مختلفی می کند که یکی از آنها محرک قشر فوق کلیه یا آدرنال است. با فعال شدن غده آدرنال کورتیکواستروئیدها از جمله کورتیزول ترشح می شود. بالا بودن هورمون کورتیزول نشانگر وجود یک استرس در بدن است، لذا در ادامه بدن حالت آماده باش و مقابله به خود خواهد گرفت و برای رفع چالش ناشی از استرس تحمیلی تلاش خواهد کرد. بنابراین مقابله با این چالش شدید، موجب هدر رفت بسیار زیادی در انرژی جسمانی و روانی خواهد شد و اگر بدن نتواند مقابله نماید، به مرحله فرسایش می‌رسد. آغاز فرایند فرسایش همسو با تظاهر بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، اضطراب، افسردگی خفیف و شدید، پرخاش، ترس، سکته قلبی و ...خواهد بود.

با درک استرس در بدن(استرس روانی و جسمانی)، هورمون کورتیزول به شدت افزایش پیدا می کند. لازم به ذکر است که کورتیزول در حالت معمولی برای تنظیم هورمون‌ها و متابولیسم و سوخت‌وساز بدن نیاز است و اگر از یک حد معین در بدن فراتر رود بسیار خطرناک می‌شود و به‌ مانند اسید عمل کرده و با تخریب بافت ها موجب آسیب های چشمگیر خواهد شد. به عبارت دیگر افزایش کورتیزل باعث تحلیل رفتن عضلات و سیستم عصبی بدن و افزایش فشارخون، تضعیف حافظه و اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.

زمانی که کورتیزول در بدن زیاد شد سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود، بدن که قبل از افزایش کورتیزول در برابر اکثر باکتری و ها ویروس‌ها مقاوم است. امابعد از این اتفاق با ساده‌ترین باکتری و ویروس دچار مشکل می شود.

سیستم ایمنی بدن  افراد در حالت طبیعی با درجات مختلف توانمندی می‌تواند با این ویروس مقابله کند و حتی با توجه به صحبت های پزشکان متخصص عفونی این احتمال نیز وجود دارد که برخی از افراد به ویروس کرونا مبتلا شده باشند و با توجه به سیستم ایمنی قوی بدن شان بدون داشتن علایم بسیار شدید بیماری را پشت سر گذاشته باشند. البته هیچ کدام از این گفته ها نباید مانع از رعایت اصول بهداشتی توصیه شده توسط وزارت بهداشت گردد.

کورتیزول قاتل سیستم ایمنی بدن است. زمانی که کورتیزول در بدن افزایش پیدا می‌کند این احتمال وجود دارد که در مغز انسان در داخل سلول‌های عصبی تولید یک میانجی به نام سروتونین  کاهش یابد و در این صورت افراد متمایل به افراط در خوردن غذا خواهند شد و جالب این که تمایل شان به مصرف غذاهای قندی شیرین افزایش خواهد یافت. ورود افراطی غذاهای قندی بی کیفیت خود عامل موثر در تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش وزن و حتی ابتلا به دیابت می باشد.

در این ایام افراد جامعه در معرض استرس های ناخواسته هستند، قرارگیری در معرض استرس مداوم یا طولانی مدت با افزایش کورتیزول حتی می تواند باعث افزایش قند خون و افزایش ذخیره چربی بدن شود. لذا باید ضمن تقویت سیستم ایمنی،مانع از به هم ریختن ترکیب بدن شویم چراکه برخی افراد دارای استعداد چاقی این روزها بیشتر در معرض افزایش هر چه بیشتر وزن و به تبع آن بیماری های قلبی عروقی، دیابت و ... هستند.

خواب شبانه ابزار قدرتمند تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا

افراد در این روزهاباید تلاش کنند در حد امکان از مصرف چایی و قهوه دوری کند چراکه خوردن زیاد قهوه می‌تواند بر خواب شبانه افراد تأثیر بگذارد، خواب هم یکی از عواملی است که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر مستقیم دارد.

یکی از عواملی که این روزها می‌تواند افراد را دچار مشکل کند خواب نامنظم است. در بدن آنزیم‌هایی وجود دارد که این آنزیم‌ها به‌عنوان ضد رادیکال عمل می‌کنند و زمانی که خواب شبانه افراد مختل می‌شود این آنزیم‌ها به حداقل عملکرد خود می‌رسند پس خواب نامنظم می تواند بدن را در برابر انواع بیماری‌ها ازجمله سرطان و حتی سکته قلبی و مغزی قرار بدهد.

زمانی که خواب مختل شود کورتیزول در بدن افزایش پیدا می کند و با تغییر پپتیدهای اشتها انسان تمایل زیادی به پرخوری دارد و این امر در طولانی‌مدت موجب تضعیف سیستم ایمنی و افزایش وزن می شود. احتمال دارد برخی از افراد این را مطرح کنند که روزانه 8 ساعت می‌خوابند ولی خواب این افراد از شب ساعت دو بامداد شروع می‌شود و تا ساعت ده صبح ادامه دارد، آن خواب برای بدن کارایی آن‌چنانی نخواهد داشت. خواب شبانه از ساعت 22:30 و نهایتاً از 23:30 باید شروع شود و حداکثر 8 ساعت ادامه داشته باشد تا با تقویت سلول های T به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

همانطور که می دانیم مصرف قهوه منجر به بی خوابی می شود. افراد دوستدار قهوه سعی کنند چند ساعت قبل از خواب شبانه این نوشیدنی را مصرف نکنند، مصرف روزانه دو فنجان قهوه برای بدن کافی است اما ترجیحا افراد این نوشیدنی را استفاده نکنند. همچنین به‌جای مصرف چای و قهوه از آب‌میوه‌های طبیعی و دم‌نوش‌هایی مانند گل‌گاوزبان و اسطوخودوس می توان استفاده نمود، این دم‌نوش‌ها می‌توانند استرس بدن را به‌شدت کاهش دهد.

ایرانی‌ها چایی را از قدیم به‌عنوان یک نوشیدنی بسیار محبوب پذیرفته‌اند و پدران و مادران و بزرگان ما در کشور این نوشیدنی را به شدت مصرف می‌کنند و در این ایام که افراد در خانه هستند تمایل به مصرف چایی بالا است.

مصرف چایی بهتر است روزانه حداکثر 4 فنجان به صورت تازه دم و کم رنگ و با دمای ملایم باشد. افراط در مصرف چایی به دلیل داشتن مواد شبه کافئین و دفع پتاسیم موجب افزایش فعالیت عصبی و افزایش استرس و اضطراب و حتی  تپش قلب خفیف می‌شود. چایی ازنظر املاح بسیار ضعیف است و در مقایسه با آب و آب میوه های طبیعی یک نوشیدنی بسیار ضعیف است.

برخی از افراد تمایل به مصرف قهوه دارند و در این روزها برای فرار از استرس به قهوه پناه می‌برند، قهوه به دلیل تاثیر بر تحریک سیستم عصبی و افزایش میانجی های عصبی نظیر سروتونین و دوپامین موجب تغییرات مثبت در خلق و خوی افراد می شود، اما اگر در مصرف قهوه افراط شود،  اثر استرسی آن در بدن به شکلی است که می‌تواند ترشحات غده آدرنال از جمله کورتیزول را چنان تشدید کند که سیستم بدن را در یک سیکل معیوب قرار داده و اثر منفی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد. همچنین افراط در مصرف آن با دفع یک سری از املاح ضروری بدن، مشکلات گوارشی نیز به همراه دارد.

برخی توصیه های تغذیه ای

این روزها برخی از افراد به دلیل خواب نامنظمی که دارند یکی از وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند و متأسفانه عمدتاً افراد صبحانه را حذف می‌کند. ولیکن ما در هیچ حالتی مجاز نیستیم هیچ‌یک از وعدهای غذایی را در حالت عادی و روزهای عادی حذف کنیم و روزی سه وعده بافاصله زمانی 8 ساعت و ترجیحاً 5 وعده باید از مواد غذایی استفاده کنیم.

برخی از افراد در این روزها بر اساس یک باور غلط می‌گویند ما در این روزها مصرف قندها (کربوهیدرات ها) را کم کرده‌ایم، اما هیچ پزشک و متخصصی در این روزها توصیه به حذف و یا افزایش نسبت مصرف درشت مغذی‌ها شامل پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌ها نکرده است.

با توجه به اینکه 55 درصد غذای هر فرد باید شامل مواد قندی یا همان کربوهیدرات‌ها که از مواد غذایی مانند نان، ماکارونی، سیب‌زمینی، برنج و ... تأمین می‌شود، 25 تا 30 درصد از مواد غذایی باید حاوی چربی‌ها و 10 تا 20 درصد از غذای انسان باید حاوی پروتئین باشد که بهترین منبع پروتئین تخم‌مرغ و شیر ، ماست کم‌چرب و گوشت مرغ است.

 مصرف روزانه یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در افراد غیرورزشکار بالغ کافی است، و برای افرادی که برای سلامتی و به صورت تفریحی ورزش می‌کنند، میزان نیاز پروتئینی تغییر زیادی ندارد. جالب این که در ورزشکاران کاملا حرفه ای در حد المپیک مصرف پروتئین نهایتا حدود 2 برابر افراد عادی است. اما در رابطه با کربوهیدرات میزان مصرف افراد عادی و ورزشکاران بسیار متفاوت است و می تواند تا بیش از 5 برابر متفاوت باشد. برای مثال  مصرف روزانه 4 تا 5 گرم کربوهیدرات به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در افراد ورزشکار غیرحرفه ای کفایت می کند. اما میزان مصرف کربوهیدرات از افراد غیرورزشکار کاملا بی تحرک تا یک فرد ورزشکار کاملا حرفه ای از 2 تا 10 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن می تواند تغییر نماید..

آنچه در این روزها مهم است این‌که هر فرد دو تا سه واحد میوه مصرف کند. یک پرتقال و یک سیب متوسط یک واحد میوه به‌حساب می‌آید. مصرف سبزیجات نیز در این روزها مهم است و فرقی نمی‌کند که از کدام زیرشاخه سبزیجات مصرف شود، افراد می توانند روزانه دو تا سه واحد سبزیجات مصرف کنند و ترجیحاً در کنار صبحانه خیار و گوجه‌فرنگی و در کنار وعده نهار و شام یک بشقاب سبزی استفاده نمایند.

مواد غذایی که خانواده‌ها در این روزها مصرف می‌کنند شاخص قندی بالایی دارند و شاخص قندی بالا باعث می‌شود که انسولین در بدن نوسان زیادی داشته باشد، این تغییرات انسولین ایمن نبوده و ضمن افزایش وزن و ایجاد تغییرات نوسانی زیاد در قند خون و سوق دادن بدن به طرف دیابت، در تضعیف سیستم ایمنی بدن نیز بی تاثیر نیست. اما زمانی که همراه غذا سبزی مصرف شود باعث کاهش شاخص قندی غذا می‌شود و به علت عدم ترشح بالای انسولین، قند خون مدت طولانی در وضعیت نرمال خواهد بود و در این حالت احتمال ابتلا به چاقی مفرط و دیابت کاهش می یابد.

توصیه های ورزشی و غذایی ویژه ماه مبارک رمضان

با توجه به فصلی که در آن قرار داریم، گرمای هوا و روزه داری هر دو موجب کاهش آب بدن و میزان گلوکز در دسترس می شوند، و اگر چنانچه در طول روز اقدام به فعالیت ورزشی نماییم با تشدید کم آبی بدن و کاهش میزان گلوکز در دسترس مستعد آسیب های جبران ناپذیر کلیوی ، قلبی عروقی و حتی سیستم عصبی خواهیم بود.  از طرف دیگر عدم انجام  فعالیت ورزشی در طول یک ماه (ماه رمضان) منجر به از دست رفتن کامل و یا قسمتی از سازگاري آناتومیکی، فیزیولوژیکی و عملکردي افراد فعال می شود.

بر اساس یافته های علمی محققان یکی از بهترین زمان ها برای ورزش در ماه مبارک رمضان برای افراد سالم (به ویژه برای افراد مشتاق کاهش وزن و یا کنترل وزن) ، قبل از افطار (یک تا یک و نیم ساعت قبل از افطار) است.  چون گرسنگی قبل از ورزش موجب افزایش مصرف اسیدهاي چرب آزاد در حین ورزش می شود.  بنابراین در افراد مشتاق تناسب اندام و کاهش وزن انجام فعالیت ورزشی یک ساعت قبل از افطار به علت پایین بودن غلظت انسولین سرم ناشی از پایین بودن مختصر قند خون، به آزاد شدن و مورد استفاده قرار گرفتن ذخایر چربی بدن و کاهش توده چربی بدن کمک خواهد کرد. این افراد دقت نمایند که با مایعات ولرم و کم کربوهیدرات افطار نمایند و در شروع افطار مایعات کافی (نه خیلی گرم و نه خیلی سرد) استفاده نمایند و نباید بلافاصله اقدام به خوردن مواد غذایی جامد نمایند. اما افرادی که فقط جهت لذت بردن ، قصد شرکت در مسابقات را دارند و یا ورزشکاران با تمرینات منظم هستند، توصیه می شود که فعالیت هاي ورزشی شان به ویژه مسابقات ورزشی به پس از وعده افطار (مصرف یک وعده سبک) موکول شود. زیرا در این صورت تأمین کربوهیدرات، مایعات و سایر مواد مورد نیاز قبل، حین و پس از ورزش امکان پذیر بوده و از کاهش توان ورزشی پیشگیري خواهد کرد. لازم به ذکر است که شروع فعالیت ورزشی یا مسابقه 3-2 ساعت پس از صرف وعده غذایی صورت گیرد.

همچنین در ماه رمضان افراد باید دقت کنند که از افطار تا سحر 8 تا 12 لیوان مایعات باید وارد بدن شود و باید دقت شود که این مایعات را عمدتاً با چایی جبران نکنند چراکه چایی ادرارآور بوده و یک نوشیدنی فقیر است. این مهم است که افراد از افطار تا سحر از خورد میوه‌ها غافل نشوند.

فلذا افراد افطار خود را با شیرگرم و یا آب جوش (خیلی داغ نباشد) آغاز کنند و در کنار آن از سه عدد خرما یا 15 عدد کشمش استفاده نمایند. اما دو ماده غذایی شیرین مورد علاقه مردم (زولبیا و بامیه) به علت داشتن قند با شاخص گلیسمی بالا و همچنین فقیر بودن از مواد غذایی با ارزش زیاد توصیه نمی شود. چرا که از عوامل فزاینده وزن و تحریک کننده انسولین در بدن هستند.

تنظیم: ف.محمدی کارشناس تربیت بدنی دانشگاه

 
ثبت نام المپیاد ورزشی مجازی به مناسبت هفته سلامت و ماه مبارک رمضان
شروع ثبت نام المپیاد ورزشی (به صورت مجازی) بین دانشجویان و کارکنان دانشگاههای استان زنجان

ثبت نام اولین دوره المپیاد ورزشی مجازیدر سطح استان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان به مناسبت هفته سلامت و ماه مبارک رمضان آغاز گردیده است لذا از دانشجویان و همکاران علاقمند ، خواهشمند است ضمن مطالعه آیین نامه در صورت نیاز به راهنمایی با شماره های ذیل الذکر تماس حاصل فرمایند.

برادران :۰۹۱۲۸۴۱۳۶۵۶ آقای خدایی (دانشگاه علوم پزشکی)
خواهران:۰۹۱۹۸۴۴۶۶۳۶ خانم ایده لویی (دانشگاه علوم پزشکی)

رشته های ورزشی (دختران- پسران)
دارت
روپایی
بارفیکس
دراز و نشست
شنا روی زمین
شطرنج سرعتی

برای دانلود آیین نامه کلیک فرمایید.
 
اولین دوره مسابقات دارت آنلاین دانشجویان کشور ( جام رمضان ۹۹)
اولین دوره مسابقات دارت آنلاین دانشجویان کشور ( جام رمضان ۹۹)بانوان_آقایان

❇️ اولین دوره مسابقات آنلاین دارت دانشجویی تمام دانشگاههای کشور به همت انجمن دارت وزارت علوم و تحقیقات و با همکاری فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی برگزار میشود. مسابقات هم در بخش پسران و هم در بخش دختران برگزار خواهد شد.

✳️قوانین و نحوه برگزاری مسابقات:

✅دانشجویان تمام دانشگاههای کشور اعم از دانشگاههای آزاد، سراسری، علوم پزشکی، غیرانتفاعی، علمی کاربردی، پیام نور و غیره میتوانند در این مسابقه شرکت کنند. برای شرکت فقط کافیست عکس کارت دانشجویی، کد ملی، نام دانشگاه و شماره واتساپ خود را به آیدی و یا شماره واتساپ زیر ارسال نمایند.

آیدی تلگرام: @dr_mrshahabi شماره واتساپ: 09218281382

✅آخرین مهلت ثبت نام تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه خواهد بود.

✅مسابقات گروهی به صورت ۳از ۵ و ۵۰۱ فیکس برگزار خواهد شد. مسابقات حذفی به صورت ۳از۵ و ۵۰۱ دبل تمام خواهد بود. فینال مسابقات به صورت ۴از۷ و ۵۰۱ دبل تمام خواهد بود.

✅ مسابقات در سایت ناککا و یا نرم افزار واتساپ به صورت تصویری انجام شود. با این حال پس از قرعه کشی، تمامی گروه ها در واتساپ توسط تیم برگزاری تشکیل خواهد شد و از طریق پیج اینستاگرام و یا کانال دارت دانشجویی درج خواهد شد. بازیکنان در گروه های خود عضو خواهند شد.

✳️ زمان شروع مسابقات از روز سه شنبه ۹ اردیبهشت اغاز خواهد شد.

❇️بازیکنان باید خودشان با همگروهی های خود هماهنگ شوند و مسابقه خود را در زمان مورد نظر انجام دهند، اگر بازیکنی در زمان تعیین شده مسابقه خود را انجام ندهد در آن بازی بازنده اعلام خواهد شد، در صورت بروز هرگونه مشکل بازیکنان میتوانند با اعضای تیم برگزاری که در گروه واتساپ حضور خواهند داشت هماهنگ شوند و مشکل را برطرف کنند. اعضای تیم برگزاری بعضی از بازیها را به صورت رندوم انتخاب کرده و داوری آن بازی را انجام خواهند داد. نتایج مسابقات هر گروه در همان گروه واتساپ نوشته خواهد شد.

✅در صورت بروز مشکل تیم برگزاری حق تغییر شرایط مسابقات را دارد و این تغییرات به اطلاع بازیکنان خواهد رسید. اطلاعیه های بعدی از طریق کانال و پیج اینستاگرام انجمن دارت دانشجویی ارسال خواهد شد.

پیج اینستاگرام : http://instagram.com/univer_darts کانال تلگرام : http://t.me/univer _darts

در صورت نیاز به راهنمایی با شماره ۳۳۰۵۲۳۲۴ سرکار خانم محمدی (روز شنبه و دوشنبه) تماس حاصل فرمایید.