خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارامور دانشجویان شاهد و ایثارگر


انتخابات را متعلق بخود بدانید
شرکت در انتخابات، یک عمل صالح است؛

شرکت در انتخابات، یک عمل صالح است؛ این عمل صالح را باید با شوق و بوقت انجام داد. بسیاری از کارها هست که زمان آن در یک برهه‌ی خاص است؛ امروز اگر ما ایرانیها اقدام به انتخاب کردیم، امکانی را برای خود و کشورمان به وجود آورده‌ایم. اگر منِ ایرانی امروز این عمل صالح را انجام ندهم، این‌طور نیست که فردا یا پنج روز دیگر یا ده روز دیگر بشود این را انجام داد؛ نه، تا چهار سال دیگر این عمل صالح قابل انجام دادن نیست. ۱۳۸۴/۰۳/۲۷
سپاس از خانواده شهید موسوی بابایی و جانباز دکتر سلیمی
خانواده شهدا ولی نعمت ما هستند و ما خود را مدیون ایثار، صبر و استقامت خانواده شهدا وایثارگران می‌دانیم.سپاس
جهت ثبت نام به اداره اموردانشجویان شاهد وایثارگر مراجعه فرمایید
در دو بخش ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر و ویژه عموم دانشگاهیانوَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِين
در دو بخش ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر و ویژه عموم دانشجویان

 

 

 

دستورالعمل اجرایی و فنی

 دومین جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری شهيد آوينی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تهیه و تدوین:

معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز

دبیرخانه دومین جشنواره شهید آوینی

سال تحصیلی 1403-1402

 

 

«صِبْغَةَ اللَّهِ  وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً  وَنَحْنُ لَهُ عَابِدُونَ»

رنگ خداست (که به ما رنگ ایمان و سیرت توحید بخشیده) و چه رنگی بهتر از رنگ (ایمان به) خدا؟ و ما او را پرستش می‌کنیم.

                                                                                                                       (سوره مبارکه بقره- آیه 138)

 

 

مراحل و ضوابط اجرایی جشنواره

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 مقدمه

ردیف

عنوان

مخاطب

1

قرآنی

دانشجویان شاهد و ایثارگر

2

معارفی

دانشجویان شاهد و ایثارگر

4

هنری

دانشجویان سراسر کشور

5

ادبی

دانشجویان سراسر کشور

 

 به منظور ترویج و تبیین فرهنگ شهادت و ایثار، ارائه تصویر صحیح از فضای قرآنی و دینی دانشگاه‌های سراسر کشور، تجدید و قدرشناسی از فعالان دانشجو، ترغیب دانشگاهیان به مشارکت جدی در فضای معنوی دانشگاه؛ «دومین جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری دانشگاه‌های سراسر کشور» با شعار «هنر، شیدایی حقیقت است» با مراحل و ضوابط اجرایی عمومی و اختصاصی در دو مرحله دانشگاهی و کشوری برگزار می‌شود

بخش های جشنواره

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         منابع آزمون هر یک از بخش‌ها و رشته‌های جشنواره

ردیف

رشته

مرحله کشوری

1

قرعه­های قرائت

1. سوره رعد آیات 19 الی 24.     2. سوره قصص 51 الی 56.     3. سوره بقره آیات 148 الی 150.     4. سوره حجرات آیات 1 الی 5.      5. سوره اعراف آیات 31 الی 34         6. سوره اسراء آیات 15 الی 19  سوره احزاب آیات 7 الی 11  سوره غافر آیات 65 الی 68

2

قرعه­های ترتیل

 1.ص ۵۹: آیات ۷۱ تا ۷۶.     2. ص۶۰: آیات ۷۸ تا ۸۱     3. ص۸۶: آیات ۴۵ تا ۵۱

4. ص۲۰۵: آیات ۱۱۲ تا ۱۱۶    ۵. ص۲۰6: آیات ۱۱۸ تا ۱۲۰   6. ص۵۴۶: آیات ۴ تا ۸

۷. ص۳۴۳: آیات ۲۳ تا ۳۰       8. ص۱۲۵: آیات ۱۰۵ تا ۱۰۸

3

اذان

فایل صوتی تا «حی علی الصلاه» دوم مورد داوری قرار می گیرد.

 

T بخش قرآنی

 

  

  

T بخش معارفی

ردیف

رشته

مرحله کشوری

1

حفظ موضوعی قرآن کریم

مرحله دانشگاهي: كتابچه درسنامه حفظ موضوعي، دكتر حاج ابوالقاسم، از ابتداي كتاب تا صفحه 161 ، نشر سازمان اوقاف و امور خيريه.

2

صحیفه سجادیه

رحله دانشگاهي: متن، ترجمه و شرح دعاي هشتم صحيفه سجاديه از كتاب ديار عاشقان اثر استاد حسين انصاريان - جلد چهارم، نشر پيام آزادي

3

نهج­البلاغه

مرحله دانشگاهي: كتاب سيري در نهج البلاغه(استاد شهيد مطهري) فصل هاي 1 و 3 و 4 و 5 و 6 نشر صدرا.

 

 

T بخش هنری

ردیف

رشته

محورها

1

خوشنویسی (تمام خطوط)

آثار ارسالی باید دربرگیرنده احادیث و اشعار بزرگان و روایات و متون قرآنی با موضوع ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی باشد

2

طراحی و نقاشی

آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:

ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی

مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت

دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نور

3

عکاسی

4

پوستر

5

تصویرسازی

 

 

T بخش ادبی

ردیف

رشته

محورها

1

داستان کوتاه

آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:

ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی

مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت

دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نور

2

شعر

 

 

 

 

 

 

 

 

شرایط اختصاصی ارسال آثار

 

شرایط اختصاصی ارسال آثار بخش قرآنی

رشته های قرائت (تحقیق و ترتیل) و اذان

 1. در مرحله دانشگاهی مسابقات در رشته‌های قرائت (تحقیق و ترتیل) و اذان می‌بایست مسابقات به صورت حضوری برگزار شده و ضبط تمامی آثار توسط دبیرخانه دانشگاهی صورت پذیرد.
 2. پس از برگزاری مرحله دانشگاهی، فایل تصویری نفرات اول تا سوم در رشته‌های مذکور با فرمت MP4 و حجم 40 mb جهت ارزیابی در مرحله کشوری در سامانه بارگذاری شود؛
 3. فایل تصویری نفرات اول تا سوم علاوه بر بارگذاری در سامانه جشنواره، در قالب لوح فشرده یا فلش به دبیرخانه کشوری جشنواره نیز ارسال شود. دبیرخانه مرکزی جشنواره ابتدا بصورت غیرحضوری  قرائت‌ها را مورد بررسی و داوری مجدد قرار می‌دهد و حداکثر 5 نفر از افرادی که امتیاز لازم را کسب نمایند در هر گروه جهت حضور در مرحله نهایی کشوری دعوت می‌نماید.
 4. لازم است مسئولان محترم دبیرخانه‌های جشنواره در دانشگاه‌ها آثار شرکت­کنندگان را قبل از بارگذاری در سامانه یا ارسال به ستاد مرکزی از نظر رعایت فرمت و حجم اثر، صحت محتوا، کیفیت و سلامت فایل بررسی نمایند؛ بدیهی است آثاری که فاقد موضوعیت یا مخدوش باشند یا بر اساس فرمت و حجم تعیین شده تهیه نشده باشند در فرآیند داوری شرکت داده نخواهند شد و صاحب اثر حذف خواهد شد و دبیرخانه کشوری جشنواره مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.
 5. چنانچه آثار شرکت­کنندگان در رشته‌های تحقیق و ترتیل، مرتبط با موضوع اعلام شده نباشد (مثلاً در رشته قرائت قطعه دیگری تلاوت شده باشد) اثر ارسال شده در فرآیند داوری شرکت داده نخواهد شد و صاحب اثر حذف خواهد شد و دبیرخانه کشوری جشنواره مسئولیتی در قبال آن ندارد.
 6. به منظور اجرای عدالت و یکسان‌سازی در شرایط، می‌بایست مسابقات حضوری و تمامی ضبط آثار توسط دبیرخانه دانشگاهی صورت پذیرد زیرا شرکت­کنندگان در ضبط آثار نباید از سیستم صوتی استفاده نمایند و همچنین نباید از نرم‌افزارهایی که در زمینه رفع اشکالات یا تقویت صوت کاربرد دارند استفاده نمایند؛ بدیهی است در صورت استفاده از سیستم صوتی یا نرم افزارهای مزبور در ضبط آثار، اثر ارسال شده در فرآیند داوری شرکت داده نخواهد شد و صاحب اثر حذف خواهد شد و دبیرخانه کشوری جشنواره مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.
 7. ملاک داوری آخرین آیین‌نامه اوقاف خواهد بود و برای سایر رشته‌ها آیین‌نامه داوری دبیرخانه جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری شهید آوینی ملاک قرار خواهد گرفت.
 8. اصل بر این است که مسابقات در هر یک از مراحل دانشگاهی و کشوری فاقد مرحله نهایی باشد؛ لکن در صورت نزدیک بودن امتیاز افراد برتر با نظر هیأت محترم داوران و تأیید دبیرخانه جشنواره در رشته‌های دارای شرایط فوق‌الذکر امکان برگزاری مرحله نهایی بین 5 نفر اول وجود خواهد داشت.
 9. تعیین قطعات اجرای برنامه شرکت­کنندگان در تمام مراحل، جنسیت‌ها و رشته‌های مسابقات (غیر از اذان) به قید قرعه انجام می‌گیرد.
 10. درباره مطالب پیش‌بینی نشده در این آیین‌نامه، تصمیم‌گیری کمیته فنی و ستاد برگزاری مسابقات، با رعایت اصول حاکم بر آیین‌نامه، نافذ است.

 

 

رشته های حفظ و معارفی:

الف) حفظ:

 

 1.  آزمون رشته­های حفظ  به صورت متمرکز، آنلاین و کتبی توسط دانشگاه میزبان از طریق سامانه برگزار می­شود.
 2.  زمان دقیق و جزییات مرتبط با برگزاری آزمون، متعاقباً از طریق سامانه اعلام خواهد شد.
 3.  از هر رشته حفظ 5 نفر وارد مرحله نهایی می­شوند که با هم به رقابت پرداخته و از بین آنها، نفرات اول تا سوم انتخاب خواهد شد.
 4. شرکت­کنندگانی که در یکی از مقاطع حفظ در مرحله کشوری سایر دوره‌ها و جشنواره‌های مشابه پیشین حائز رتبه اول شده‌اند مجاز به شرکت در مقطع پایین‌تر حفظ نیستند و باید در مقطع بالاتر شرکت کنند.

 

ب) معارفی:

 

 1.  آزمون رشته­های معارفی  به صورت متمرکز، آنلاین و کتبی توسط دانشگاه میزبان از طریق سامانه برگزار می­شود.
 2.   تمام منابع بخش معارفی در سامانه بارگذاری شده است.
 3.  در هر بخش، نفرات اول تا سوم انتخاب خواهند شد.
 4. درباره مطالب پیش‌بینی نشده در این آیین‌نامه، تصمیم‌گیری کمیته فنی و ستاد برگزاری مسابقات، با رعایت اصول حاکم بر آیین‌نامه، نافذ است.

شرایط اختصاصی ارسال آثار بخش هنری و ادبی

 

ضوابط فنی و اجرائی رشته‌ خوشنویسی (تمام خطوط)

 

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده احادیث و اشعار بزرگان و روایات و متون قرآنی با موضوع ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی باشد
 6. آثار ارسالی میتواند در تمام خطوط خوشنویسی باشد.
 7. ابعاد اثر باید با احتساب حاشیه در قطع ۵۰×۳۵، ۵۰×۷۰ و به صورت افقی یا عمودی باشد.
 8. مرحله نخست داوری از طریق تصویر اثر صورت میگیرد. به صاحبان آثار منتخب در مرحله نخست داوری برای ارسال اصل آثار جهت داوری نهایی و حضور در نمایشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.
 9. تصویر اثر باید در قالب عکس و به صورت یک فایل JPEG در اندازه حداکثر ۱۰ مگابایت ارسال شود. کیفیت عکس ها  بگونه ای انتخاب شود که با اصل اثر تطابق داشته باشد. تصاویر فاقد کیفیت در مرحله نخست داوری بررسی نخواهند شد.
 10. پس از درخواست دبیرخانه، اصل آثار راه یافته به مرحله نهایی داوری به صورت تجمیع شده توسط نماینده هر دانشگاه به دبیرخانه ارسال گردد.
 11. شناسنامه اثر مي‌بايست طبق فرم پيوست (انتهاي دستورالعمل) تکميل و پشت اثر الصاق گرديده و همراه اصل اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شود.
 12. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 13. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 14. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

ضوابط فنی و اجرائی رشته‌ نقاشی

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:
 1. ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی
 2. مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت
 3. دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نورتکنیک مورد استفاده در آثار و ابعاد اثر آزاد و به انتخاب هنرمند است.
 1. مرحله نخست داوری از طریق تصویر اثر صورت میگیرد. به صاحبان آثار منتخب در مرحله نخست داوری برای ارسال اصل آثار جهت داوری نهایی و حضور در نمایشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.
 2. تصویر اثر باید در قالب عکس و به صورت یک فایل JPEG در اندازه حداکثر ۱۰ مگابایت ارسال شود. کیفیت عکس ها  بگونه ای انتخاب شود که با اصل اثر تطابق داشته باشد. تصاویر فاقد کیفیت در مرحله نخست داوری بررسی نخواهند شد.
 3. پس از درخواست دبیرخانه، اصل آثار راه یافته به مرحله نهایی داوری به صورت تجمیع شده توسط نماینده هر دانشگاه به دبیرخانه ارسال گردد. اصل آثار در پايان جشنواره و پس از برگزاری نمایشگاه به نماینده دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها عودت خواهد شد.
 4. شناسنامه اثر مي‌بايست طبق فرم پيوست (انتهاي دستورالعمل) تکميل و پشت اثر الصاق گرديده و همراه اصل اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شود.
 5. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 6. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 7. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

ضوابط فنی و اجرائی رشته‌ عکاسی

 

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر به صورت تک عکس می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:
 1. ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی
 2. مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت
 3. دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نورتکنیک مورد استفاده در آثار و ابعاد اثر آزاد و به انتخاب هنرمند است.
 1. عکس‌ها باید دارای عنوان بوده و اطلاعات مربوط به مکان و زمان عکس برداری و مدل دوربین [فن و تکنیک] مورد استفاده در هنگام بارگذاری از طریق سامانه جشنواره ثبت شود.
 2. برای شرکت در مرحله نخست داوری اندازه اثر می‌تواند10 * 15 سانتي‌متر در اندازه‌ی، ضلع کوچک حداقل 2450 پیکسل باشد.

تبصره: حجم فايل باید حداقل 2 و حداكثر mb 10 مگابایت با فرمت jpg يا tif و رزولوشن یا کیفیت 300dpi باشد.

 1. حداقل وضوح (رزولوشن) عکس‌های موبایلی باید 8  و یا ۱۳ مگاپیکسل باشد.
 2. عکس مي‌تواند رنگي، سياه و سفيد، آنالوگ و يا ديجيتال باشد.
 3. ویرایش عکس در حد اصلاح نور و رنگ و کراپ تا آنجایی مجاز است که به اصالت عکس خدشه‌ای وارد نکند. دبیرخانه‌ی جشنواره از پذیرش عکسهای فتومونتاژ، کولاژ، پانوراما و HDR معذور است.
 4. عکس‌های ارسالی، نباید دارای امضای عکاس، پاسپارتو، حاشیه، تاریخ، واترمارک، لوگو یا هر نشانه‌ی تصویری باشند.
 5. درصورتی که کیفیت آثار ارسالی برای داوری نهایی و چاپ در کتاب و نمایشگاه مناسب نباشد و در صورت عدم ارائه فایل اصلی با کیفیت بالاتر، عکس از جشنواره حذف خواهد شد.
 6. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی عکس مالک اثر شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 7. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

 

 

 

 

ضوابط فنی و اجرائی رشته‌ گرافیک- طراحی پوستر

 

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:
 1. ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی
 2. مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت
 3. دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نورتکنیک مورد استفاده در آثار و ابعاد اثر آزاد و به انتخاب هنرمند است.
 1. آثار ارسالی می‌بایست در قالب پوسترهایی با رزولوشن ۳۰۰ dpi و به صورت JPGE با حالت رنگی RGB در قطع ۵۰×۷۰ سانتی متر و به شکل عمودی باشند.
 2. حجم آثار ارسالی حداکثر ۱۰ مگابایت باشد.
 3. استفاده از عنوان و اسلوگان به زبان های مختلف در طراحی پوستر بلامانع است.
 4. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 5. در تکنیک و ابزار مورد استفاده محدودیتی وجود ندارد.
 6. در صورت درخواست داوران جشنواره، شرکت کننده موظف است فایل لایه باز psd  یا اصل اثر را برای احراز هویت آن ارائه کند.
 7. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 8. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

 

ضوابط فنی و اجرائی بخش تصویرسازی

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:
 1. ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی
 2. مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت
 3. دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نورتکنیک مورد استفاده در آثار و ابعاد اثر آزاد و به انتخاب هنرمند است.
 1. اندازه آثار ارسالی میبایست 25×50 یا 18×28 یا 24×34 یا ۲۱×۲۱ و DPI 300  باشد.
 2. آثار خلق شده می‌تواند سیاه و سفید یا رنگی باشد.
 3. هنرمند می‌تواند از تکنیک‌های دیجیتال یا اجرای دستی استفاده کند و محدودیتی در انتخاب تکنیک وجود ندارد؛
 4. کارهایی که به‌صورت دستی اجرا شده است می‌بایست عکاسی یا اسکن با کیفیت شود.
 5. حجم آثار ارسالی حداکثر ۱۰ مگابایت باشد. تصاویر فاقد کیفیت در مرحله اول داوری حذف خواهد شد؛
 6. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 7. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 8. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

نکات قابل توجه شرکت کنندگان:

* کاراکترسازی خلاقانه عناصر و نمادهای تصویری

* تسلط در تکنیک اجرایی 

* رعایت اصول تصویرسازی از نظر اندازه فریم تصویری، توجه به فضای مثبت و منفی جهت قرارگیری متن نوشتاری، هماهنگی فرم بین نمادهای تصویر و استفاده صحیح از عناصر بصری و ارتباط آن با موضوع حائز اهمیت است.

تصایری ارسالی نباید متن نوشتاری داشته باشد.

 

ضوابط فنی و اجرائی بخش داستان کوتاه

 

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:
 1. ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی
 2. مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت
 3. دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نورتکنیک مورد استفاده در آثار و ابعاد اثر آزاد و به انتخاب هنرمند است.
 1. هر داستان حداکثر 2000 کلمه باشد
 2. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 3. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 4. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

 

ضوابط فنی و اجرائی بخش شعر

 

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:
 1. ایثار و فداکاری، شهادت طلبی، ظلم‌ستیزی، عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، استکبارستیزی، مواسات و کمک مومنانه، جوانگرایی
 2. مدافعان حرم، مدافعان سلامت، شهدای دانشجو، شهدای جهاد علمی، چهره‌های مقاومت در جهان، اردوی جهادی، اردوی راهیان پیشرفت
 3. دفاع مقدس، آمادگی دفاعی، زندگی و سیرۀ شهدا، خاطرات سالهای دفاع مقدس، خانواده شهدا، شهید گمنام، دفاع همچنان باقیست، راهیان نورتکنیک مورد استفاده در آثار و ابعاد اثر آزاد و به انتخاب هنرمند است.
 1. قالب و تعداد ابیات محدودیت ندارد.
 2. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 3. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 4. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

 

 

 

ضوابط فنی و اجرائی بخش ویژه (کارتون)

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:

جنایات رژیم صهیونیستی، فروپاشی رژیم صهیونیستی، حقوق بشر و سیاست های دوگانه ، سکوت سازمان ملل، اشغالگری و استکبار جهانی، نفی عادی سازی و خیانت، کودک کشی، سوگیری شبکه های اجتماعی و سکوت رسانه های غربی

 1. آثار ارسالی حداقل در ابعاد ۳۰×۲۰ و با فرمت jpg و با رزولوشن ۳۰۰dpi از طریق سایت ارسال شود.
 2. آثار خلق شده می‌تواند سیاه و سفید یا رنگی باشد.
 3. هنرمند می‌تواند از تکنیک‌های دیجیتال یا اجرای دستی استفاده کند و محدودیتی در انتخاب تکنیک وجود ندارد؛
 4. کارهایی که به‌صورت دستی اجرا شده است می‌بایست عکاسی یا اسکن با کیفیت شود.
 5. حجم آثار ارسالی حداکثر ۱۰ مگابایت باشد. تصاویر فاقد کیفیت در مرحله اول داوری حذف خواهد شد؛
 6. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 7. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 8. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

 

ضوابط فنی و اجرائی بخش ویژه  (شعر طنز)

 

 1. ارسال اثر به معنای پذیرش تمامی شرایط و مقررات این جشنواره می باشد.
 2. انتظار می رود از ارسال آثاری که قبلا در جشنواره‌ها برگزیده شده اند، خودداری شود.
 3. دریافت آثار تنها از طریق سایت جشنواره امکان‌پذیر است و برای این منظور باید در سایت جشنواره ثبت نام نمایید و آثار خود را ارسال نمایید.
 4. هر شرکت کننده حداکثر 5 اثر در هر بخش جشنواره می تواند ارسال نماید.
 5. آثار ارسالی باید دربرگیرنده محورهای جشنواره به شرح زیر باشد:

جنایات رژیم صهیونیستی، فروپاشی رژیم صهیونیستی، حقوق بشر و سیاست های دوگانه ، سکوت سازمان ملل، اشغالگری و استکبار جهانی، نفی عادی سازی و خیانت، کودک کشی، سوگیری شبکه های اجتماعی و سکوت رسانه های غربی

 1. قالب و تعداد ابیات محدودیت ندارد.
 2. چنانچه عدم تأييد اصالت اثر در هر يک از مراحل جشنواره احراز شود، اثر از رقابت‌ها حذف خواهد شد.
 3. از نظر برگزار کننده، ارسال کننده‌ی اثر مالک شناخته می‌شود. هرگونه مسئولیت ناشی از آن و پاسخگویی به پیامدهای حقوقی ناشی از آن با ارسال کننده‌ی اثر خواهد بود.
 4. ارسال کننده اثر با شرکت در این جشنواره حق هر گونه استفاده از اثر ارسالی را با حفظ حقوق معنوی ارسال کننده برای دبیرخانه جشنواره قائل می‌شود.

 

 

 

 

 

ومن الله التوفیق

اداره کل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجويان

معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شیراز

اداره امور شاهد و ایثارگر دانشگاه  شیراز

 

 

 

 

 

 

 

 

 
وفات حضرت زینب (س) تسلیت باد.
آگاه باشید هر کسى که ‏بر دوستى آل محمد بمیرد، شهید است.

به خانه لطفت معتکفم یا رب

شده نوای من سیدتی زینب

ای امید ما همه مدد یا زینب

گل یاس فاطمه مدد یا زینب

نورُالکواکِب، اُم المصائب، یا زینب

وفات حضرت زینب (س) را تسلیت عرض می‌کنیم
ولادت حضرت امیرالمومنین علیه السلام مبارک باد.
در شب ولادت ایشان، زمین غرق نور و معنویت بود و از آسمان نیز باران فضل و رحمت مى بارید.
جشنواره قرآنی شهید آوینی در اردیبهشت ماه 1403
دومین جشنواره قرآنی، معارفی ، هنری و ادبی شهید آوینیسردار دلها سپهبد شهید قاسم سلیمانی
دستور ترور شهید سلیمانی بیش از همه ناشی از درماندگی واشنگتن مقابل نبوغ نظامی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه بود.

 

در دو دهه اخیر به نحو بارزی موقعیت محور مقاومت در منطقه غرب آسیا افزایش یافته است. این دستاورد مهم دلایل متعددی داشته است، اما بدون تردید فرماندهی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در تحقق این هدف، پررنگ‌تر از سایر عوامل بود. در این نوشتار به اختصار، چگونگی نقش‌آفرینی شهید سلیمانی در ارتقا موقعیت منطقه‌ای محور مقاومت بررسی می‌شود.

امروز در فلسطین نسل جدیدی از گروه‌های مقاومت شکل گرفته‌اند که عملیات مقاومتی را به درون اراضی اشغالی تسری داده‌اند و در عراق گروه‌های متعددی هستند که قائل به اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور هستند. بنابراین، سخن از شکل‌گیری ژئوپلیتیک مقاومت است.
طرح سپاس
دیدار با خانواده پر افتخار شهید با اخلاق سید ساعد فتاحی به روایت مادر

 

و به آنان كه در راه خدا كشته مى شوند مرده نگوييد، بلكه  داراى حيات اند، ولى شما كيفيت آن حيات را درك نمى كنيد.

شهادت در راه خدا برترین مرگ است
و شهید در مقایسه با دیگران برترین جایگاه و بالاترین منزلت را نزد پروردگار دارد.

خداوند متعال در قرآن کریم، منزلت شهید را این گونه توصیف می‌کند: «... ولاتَحْسَبَنَّ الذّینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أمواتاً بَل أَحیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِم یرْزَقُونَ؛
و کسانی را که در راه خدا کشته شده‌اند،

مرده مپندارید؛ بلکه اینان زنده و نزد پروردگارشان متنعم‌اند».
پیامبر اعظم صلّی اللَّه علیه و آله می‌فرماید: «برتر از هر نیکی‌ای نیکی‌ای دیگر وجود دارد تا آنکه آدمی در راه خدا کشته می‌شود، که بالاتر از آن نیکی‌ای وجود ندارد»
و در روایتی دیگر از آن حضرت آمده است: «خداوند با ریخته شدن اولین قطره خون شهید تمامی گناهان او را می‌آمرزد».


و نیز از آن گرامی نقل شده است که «هیچ قطره‌ای نزد خداوند محبوب‌تر از قطره خونی که در راه خدا ریخته می‌شود نیست».

 
شنبه ها با شهدا
ویژه برنامه 9دی وشهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با روایت گری آقای احمدمحمدیشهید نظر می کند به وجه الله
سردار سیدرضی موسوی مسئول پشتیبانی و لجستیک نیروی قدس سپاه در سوریه بود

شهید موسوی نقش مهمی در تجهیز جبهه مقاومت داشت و در بیانیه سپاه پاسداران در پی شهادت او آمده است که شهید موسوی از همرزمان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و مسئول پشتیبانی جبهه مقاومت در سوریه و سال‌ها نماینده نیروی قدس سپاه در این کشور بود. 
شنبه ها با شهدا
زیارت مزار مطهر شهدای گمنام شنبه ها بعد از نماز ظهر و عصر
روز شهید گمنام
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «سلام بر شهیدان گمنام، گمنام در میان خاکیان و معروف در عرصه‌ی افلاکیان.»

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

            سلام بر شهیدان گمنام، گمنام در میان خاکیان و معروف در عرصه‌ی افلاکیان. فداکارانی که پس از گذشت سالیان دراز از لحظه‌ی شهادتشان کشور را با رائحه‌ی معنویت و جهاد، معطّر می سازند و پرچم افتخار به خون‌های ریخته شده در راه اسلام و قرآن را، بیش از پیش به اهتزاز در می آورند. تقارن تشییع پیکر این مسافرانِ به خانه‌ برگشته، با روز شهادت صدیقه‌ی طاهره سلام‌الله‌علیها مبشّر ابدیّت یاد و خاطره‌ی آنان و مژده‌بخش خیر کثیری است که از ناحیه‌ی آنان برای کشور امام زمان روحی‌فداه فراهم خواهد آمد ان‌شاءالله.

           به ارواح طیبه‌ی این شهیدان و به چشمها و دلهای منتظر پدران و مادران و همسران آنان سلام و درود می فرستم و فضل و رحمت فزاینده‌ی پروردگار را برای همه‌ی آنان مسألت می کنم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۱۴۰۰/۱۰/۱۵

آلبوم تصاویر با حمایت شما عزیزان

 
از ایده تا مالکیت فکری
ویژه دانشجویان؛دانش پژوهان مستقر در پارک علم وفن آوری

/  https://modarestc.com/registration/https://modarestc.com/registration
هشتمین جشنواره آموزشی - تحصیلی جایزه ملی ایثار
ویژه دانش آموزان، دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر، به همت بنیاد شهید و امور ایثارگران

 

دستورالعمل اجرایی

هشتمین جشنواره  آموزشی تحصیلی جایزه ملی ایثار

ویژه

دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر

معاونت آموزش ، پژوهش و نوآوری  بنیاد شهید و امور ایثارگران

اداره کل آموزش

دبیرخانه جشنواره

مرداد ماه 1402

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه :

با استناد به بیانه گام دوم انقلاب "جوانان محور تحقق نظام پیشرفته اسلامی" هستند دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب معزز شاهد و ایثارگر به عنوان بخشی از " نیروی انسانی مستعد و کارآمد، با زیر بنای عمیق و اصیل ایمانی از جمله مهم ترین ظرفیت های امید بخش کشور" هستند.

در راستای تحقق " اساسنامه طرح شاهد" مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ، به منظور رسیدگی به مسایل دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب معزز شاهد و ایثارگر، بالندگی همه جانبه و الگو ساختن آنان با بسیج همه امکانات و سرمایه های اولین جشنواره ایثار آموزشی تحصیلی با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی و مدیریت حوزه علمیه و بنیاد شهیدو امور ایثارگران با هدف شناسایی، معرفی و شکوفایی دانش آموزان، دانشجویان و طلاب مستعد و نخبه شاهد و ایثارگر دستگاه ها و مراکز آموزشی در زمینه های علمی_ آموزشی، پژوهشی و فرهنگی برگزار می شود.

به فضل الهی، این جشنواره  بستر ساز جوشش مضاعف جامعه هدف معزز شاهد و ایثارگر در راه کسب علم و معرفت است و امید است که تداوم این جشنواره منجر به شکوفایی بیشتر و پرورش مدیران متعهد و لایق و نیز نقش آفرینی شان با حفظ عزت و کرامت در عرصه های مختلف شود.

 

اهداف :

 • زمینه سازی برای اعتلای همه جانبه دانش آموزان ،  دانشجویان و طلاب گروه هدف
 • شناسایی و تجلیل از دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب سرآمد گروه هدف در زمینه های علمی – آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
 • ایجاد پویایی ، تحرک و افزایش انگیزه در رقابت تحصیلی میان دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر
 • زبده پروری ، تجلیل از چهره های برتر آموزشی و تحصیلی شاهد و ایثارگر
 • تجلیل از مقام والای ایثارگران و خانواده شهدا در محیط های علمی

 

تعریف واژگان :

 • دستگاه های آموزشی : وزارت علوم ، تحقیقات و فنآوری ـ وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ـ وزارت آموزش و پرورش ـ دانشگاه آزاد اسلامی و مدیریت حوزه های علمیه   
 •  واحدهای آموزشی : دانشگاه ها ـ مراکز آموزش عالی ـ حوزه های علمیه ـ مدارس شاهد و طرح پراکنده شاهد

بنیاد : بنیاد شهید و امور ایثارگران

Ÿ  گروه هدف: طبق ماده یک آئین نامه اجرایی ماده 67 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، گروه هدف از نظر وضعیت ایثارگری شامل: همسرو فرزند شهید، جانباز25% و بالاتر، همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان

 

Ÿ جشنواره ایثار آموزشی تحصیلی : رویدادی کشوری است که با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و مدیریت حوزه های علمیه به صورت مشترک برگزار می شود که در آن دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب برگزیده شاهد و ایثارگر انتخاب و معرفی می شوند.

 

Ÿ دانش آموز، دانشجو و طلبه برگزیده : فردی که بر اساس مفاد این آئین نامه در چهار محور ایثارگری، علمی- آموزشی، پژوهشی بر اساس بالاترین امتیاز، سرآمد دیگر دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر در مقاطع تحصیلی مختلف شاغل به تحصیل است.

 

Ÿ دانش آموز، دانشجو و طلبه نخبه/ استعداد درخشان: دانشجو و طلبه نخبه/ استعداد درخشان به فرد برجسته و کارآمدی گفته می شود که اثرگذاری وی در تولید علم، هنر، کارآفرینی و فناوری کشور محسوس باشد و هوش ، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور گردد و عضو بنیاد ملی نخبگان باشد .

 

Ÿدبیرخانه جشنواره : دبیرخانه مرکزی جشنواره واحدی است که به منظور برگزاری منسجم جشنواره در محل اداره کل آموزش بنیاد به صورت دائمی مستقر و فعالیت می کند.

مدیر کل آموزش بنیاد با ابلاغ معاون آموزش،پژوهش و نوآوری به عنوان دبیر جشنواره مسئولیت برگزاری کل جشنواره را بر عهده دارد و دبیر علمی اجرایی جشنواره با ابلاغ دبیر جشنواره مسئولیت تدوین محتوا، طراحی فرآیند، هماهنگی دبیرخانه را به عهده دارد.

 

واجدین شرایط شرکت در جشنواره :

دانش آموزان ، دانشجویان ، طلاب و کارآفرینان برتر از جامعه هدف مندرج در تبصره 1 ماده 67 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران شامل: همسر و فرزند شهید ، جانباز 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان .

 

 

 

شاخص های انتخاب برترین ها :

شاخص های انتخاب مطابق جدول پیوست برای دانش آموزان و دانشجویان و طلاب شاهد و ایثارگر به شرح زیر           می باشد:

الف - واجدین شرایطی که حداقل 30 امتیاز از شاخص های انتخاب برترین ها ( ایثارگری ، آموزشی و پژوهشی ) را کسب نمایند مجوز معرفی به دبیرخانه جشنواره را خواهند داشت.

ب - کسانیکه دارای یکی از شرایط زیر باشند بدون لحاظ امتیاز به عنوان منتخب نهایی جشنواره معرفی می گردند :

 1. نفرات اول تا سوم المپیادهای علمی و پژوهشی بین المللی
 2. نفرات اول تا دهم کنکور بدون احتساب سهمیه
 3. نویسنده کتاب سال
 4. اختراع ، اکتشاف ثبت شده
 5. نفر اول دانشگاه در هر مقطع تحصیلی
 6. رتبه های برتر درآزمون علوم پایه و پره انترنی ( نفرات اول تا سوم )
 7. نفرات اول تا دهم دوره دستیاری و بورد
 8. نفرات اول آزمون جامع در هر رشته تحصیلی در دانشگاه

تبصره 1 : به جامعه هدف این دستورالعمل ( مادران ) که دارای فرزند می باشند به ازای هر فرزند 2 امتیاز تعلق می گیرد.

تبصره 2 :به ایثارگرانی که کارآفرینی ونوآوری داشته باشندبه ازای هرکارآفرینی و یا ابداع و نوآوری 2 امتیاز تعلق          می گیرد.

نکات مهم :

 1. حداقل معدل کل برای دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب شرکت کننده در این جشنواره 17 می باشد که 20 امتیاز در جدول امتیازات معدل برای آن لحاظ می شود (معدل17) و به ازای هر نمره بالاتر از آن (18 و 20) یک امتیاز به معدل اضافه خواهد شد.
 2. دانش آموزان ، دانشجویان و طلابی که در مقطع تحصیلی فعلی در مرحله نهایی جشنواره های پیشین جایزه ملی ایثار منتخب و به بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی شده اند امکان شرکت مجدد در جشنواره بعدی در همان مقطع را ندارند در مواردی که برگزیده به مقطع تحصیلی بالاتر راه یافته باشد در صورت دارا بودن سایر شرایط می تواند در جشنواره شرکت کند.
 3. سوابق ایثارگری علمی آموزشی و پژوهشی شرکت کنندگان در همان مقطع و مربوط به سال 1402 ملاک عمل خواهدبود .

 

نحوه انتخاب برترین ها :

براساس شاخص های تعیین شده ، انتخاب برترین ها در سه مرحله صورت خواهد گرفت .

 1. رزومه دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب شرکت کننده در فراخوان از طریق مدارس ، دانشگاه ها و حوزه علمیه استانها جمع آوری شده و پس از ارزیابی در ستادهای شاهد استان ، پرونده واجدین شرایط پس از صورتجلسه به بنیاد استان ارسال می شود .
 2. ارسال پرونده ها توسط بنیاد  استان به دبیرخانه جشنواره مستقر در اداره کل آموزش
 3. بررسی پرونده ها  در دبیرخانه جشنواره و انتخاب منتخبین  

تبصره : دستگاه های آموزشی محدودیتی در معرفی واجدین شرایط به دبیرخانه را ندارند و تعداد منتخبین هر دستگاه براساس امتیازات اخذ شده واجدین شرایط پس از بررسی رزومه آنها در  دبیرخانه جشنواره مشخص خواهد شد.

 

زمان و مکان جشنواره :

زمان برگزاری جشنواره در اسفند ماه 1402خواهد بود.

مکان جشنواره در تهران به صورت حضوری و در استانها به صورت وبیناری

 

هدایا :

هدایای در نظر گرفته شده برای اهداء به برترین های جشنواره بشرح ذیل می باشد :

 • واریز وجه نقد به حساب نفرات برگزیده
 • لوح تقدیر ( با امضاء مشترک روسای دستگاه های آموزشی و رئیس بنیاد )
 • تندیس جشنواره

 

فرآیندهای اجرایی جشنواره :

الف ) تشکیل کمیته علمی در هر دستگاه استانی

اعضاء کمیته علمی جشنواره توسط مدیرکل شاهد و ایثارگر تعیین و اسامی آنها به دبیرخانه جشنواره اعلام خواهد شد و در اولین جلسه کمیته علمی ، تقسیم کار بین اعضاء انجام خواهد شد .

تبصره : در کلیه جلسات این کمیته ها نماینده بنیاد نیز حضور خواهد داشت .

 

 • اقدامات اجرایی کمیته علمی :
 1.  بررسی اطلاعات و شرایط علمی واجدین شرایط سطح استانی ( داوری ) براساس شاخص های تعیین شده و اعلام مشخصات آنها به همراه سوابق و معرفی به بنیاد استانها جهت ارسال به کمیته داوری دبیرخانه جشنواره
 2. تهیه بانک اطلاعاتی واجدین شرکت در جشنواره

ب ) تشکیل کمیته  اجرایی دبیرخانه جشنواره

   اعضاء کمیته اجرایی بر اساس شرح وظایف به شرح ذیل می باشند :

 1. رئیس کمیته اجرایی با معرفی مدیرکل آموزش بنیاد
 2. نمایندگان تام الاختیار دستگاههای آموزشی 
 3. کمیته داوری متشکل از نماینده دستگاه ها و بنیاد شهید و امور ایثارگران

در اولین جلسه کمیته ، تقسیم کار بین اعضاء انجام خواهد شد .

 • اقدامات کمیته اجرایی :
 1. تشکیل دبیرخانه جشنواره

دبیرخانه براساس شرح وظایف از تاریخ 20/07/1402 رسماً و به شرح ذیل کار خود را آغاز خواهد نمود .

 •  هماهنگی لازم در زمینه تهیه مفاد بخشنامه برگزاری جشنواره به منظور ابلاغ به استانها و مراکز آموزشی تابعه
 •  تشکیل جلسات با حضور نمایندگان دستگاه های آموزشی برای انجام هماهنگی های لازم ، طبق جدول             زمان بندی که متعاقباً اعلام خواهد شد .
 •  تهیه لیست نهایی از منتخبین جشنواره ( بانک اطلاعاتی )

پس از ارسال لیست اسامی واجدین شرایط از سوی کمیته های علمی دستگاههای آموزشی ، نسبت به تهیه بانک اطلاعاتی نهایی مدعوین توسط دبیرخانه جشنواره اقدام خواهد شد . این اطلاعات در کلیه مراحل اجرایی مبنای عمل خواهد بود .

 •  تهیه سین برنامه

برنامه های اجرایی روز جشنواره ابتدا به صورت پیشنهادی توسط اعضاء کمیته اجرایی جشنواره تهیه و در جلسه شورای مشورتی بررسی و به تصویب نهایی خواهد رسید .

 •  تهیه لیست میهمانان مدعو با همکاری دستگاههای آموزشی
 •  تهیه متن و محتوای تقدیر نامه
 1. تبلیغات محیطی، رسانه ای و فضای مجازی سایت دانشگاهها و مراکز آموزشی و ارسال پیامک به جامعه تحصیلی بالاخص جامعه هدف شاهد و ایثارگر

به منظور انجام تبلیغات محیطی و اطلاع رسانی مناسب ، پوستر فراخوان و پوستر نفرات منتخب جشنواره در اختیار دستگاه های اموزشی قرار می گیرد و براساس این طرح نسبت به تهیه تندیس ، چاپ پوستر ، استند ، بیلبورد و بنر توسط کمیته اجرایی و ارسال به کلیه استانها و نصب در اماکن مناسب اقدام خواهد شد .

 1. دعوت از منتخبین

 با توجه به اسامی نهایی منتخبین جشنواره ، نسبت به ارسال دعوتنامه برای حضور آنها در جشنواره به دو صورت انجام خواهد شد .

الف) ارسال دعوت نامه برای منتخبین ساکن در شهرستانها از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان محل سکونت و حضور آنان در روز همایش در دفاتر بنیاد استان

ب) ارسال دعوت نامه برای منتخبین ساکن در تهران  توسط اداره کل شاهد و ایثارگر دستگاه های آموزشی یا اداره کل آموزش بنیاد شهید با هماهنگی کمیته اجرایی  اقدام خواهد شد .

ج) هم زمان در روز همایش از طریق وبینار یا ویدئو کنفرانس ارتباط با سالن همایش و بنیاد استانها بصورت آنلاین برقرار می گردد.

 1. دعوت از مسئولین و میهمانان ویژه

 با هماهنگی کمیته اجرایی دعوتنامه لازم تهیه و به مبادی ذیربط ارسال خواهد شد .

 1. تهیه و آماده سازی و اعطاء هدایا
 2. هماهنگی با حراست دستگاه های آموزشی متبوع
 3. دعوت از روابط عمومی و رسانه ها برای حضور در جشنواره
 4. تهیه متن اخبار جشنواره برای انعکاس در رسانه ها
 5.  تهیه تقدیر نامه ( تهیه متن ، چاپ ، اخذ امضاء و آماده سازی )
 1.  تامین و پرداخت هزینه های مترتب
 2.  مستند سازی جشنواره

کمیته علمی و داوری :

برای بررسی شرایط و مستندات واجدین شرایطی که از سوی دستگاههای آموزشی استانی ارسال شده است کمیته علمی و داوری در دبیرخانه جشنواره مستقر در اداره کل آموزش متشکل از دستگاه های آموزشی تشکیل و بر اساس شاخص های اختصاصی و مجموع امتیازات کسب شده ، نسبت به انتخاب منتخبین اقدام می گردد .

رزومه های واجدین شرایط بدون مشخصات فردی و نام دستگاه آموزشی، داوری می شود و سپس بالاترین امتیازات مشخص و منتخبین نهایی معرفی می شوند.

 

وظایف بنیاد استانها :

 1. تشکیل ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاهها و آموزش و پرورش و حوزه های علمیه در استانها .
 2. تهیه پوستر همایش و ارسال به مدارس ، دانشگاهها ، حوزه های علمیه و کلیه مراکز آموزشی و دفاتر بنیاد شهرستانها و انجام تبلیغات محیطی.
 3. شرکت در جلسات ستادهای شاهد و ایثارگر آموزش و پرورش ، دانشگاهها و حوزه های علمیه .
 4. تشکیل کمیته علمی و داوری در سطح استان با دستگاههای آموزشی برای انتخاب واجدین شرایط .
 5. صورتجلسه لیست واجدین شرایط هر یک از دستگاه های آموزشی جهت ارسال به دبیرخانه جشنواره.
 6. بررسی احراز نسبت ایثارگری واجدین شرایط مطابق با شاخص های اعلامی دبیرخانه جشنواره.
 7.  ارسال  مدارک آموزشی و تحصیلی دانش آموزان ، دانشجویان و طلاب واجد شرایط به ستاد مرکز .
 8. دعوت از استاندار ، امام جمعه ، نمایندگان مجلس ، روسای دانشگاهها و حوزه های علمیه ، مدیرکل آموزش و پرورش و سایر مسئولین استانی.
 9. برگزاری مراسم وبینار جشنواره  در استان.
 10. ارائه گزارش عملکرد مطابق جدول زمانی برنامه عملیاتی.

 

مهلت ارسال مدارک در مرحله استانی :

 • واجدین شرایط می بایستی 09/08/1402 تا تاریخ09/09/1402 نسبت به ارائه یا ارسال مدارک و مستندات (ایمیل و....)  به مراکز آموزشی  محل تحصیل خود اقدام نمایند .
 • تشکیل کمیته علمی و داوری در سطح استانها از تاریخ 14/09/1402 لغایت19/09/1402
 • ارسال اسامی ، مشخصات و سوابق واجد شرایط استانی به دبیرخانه جشنواره از تاریخ 20/09/1402لغایت 22/09/1402
 • تشکیل کمیته علمی و داوری در دبیرخانه جشنواره از تاریخ27/09/1402لغایت 03/10/1402
 • تهیه اسامی ، مشخصات ، سوابق و رزومه تحصیلی منتخبین کشوری توسط دبیرخانه جشنواره مستقر در اداره کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران تا تاریخ 05/10/1402

 

 

برگزاری جشنواره در سطح ملی :

اولین جشنواره ایثار آموزشی _ تحصیلی به منظور تقدیر و تجلیل از دانش آموزان ، طلاب و دانشجویان برتر و منتخب آموزشی تحصیلی در مدارس دانشگاهها ، مراکز آموزشی و حوزه های علمیه کشور در اسفند ماه 1402  با دعوت از  منتخبین و با حضور مسئولین عالی رتبه کشوری و منتخبین ساکن تهران به صورت حضوری(نشانی محل برگزاری متعاقبا اعلام خواهد شد ) و همزمان بصورت آنلاین  از طریق ویدئو کنفرانس با حضور منتخبین استانی و جمعی از مسئولین و مقامات استان  (در سالن همایش بنیاد استان  یا استانداری استان محل سکونت/تحصیل )  برگزار خواهد شد

 

 

دبیرخانه هشتمین جشنواره ایثار آموزشی ،تحصیلی

مرداد 1402

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیش بینی زمان بندی اجرای فرآیندی های اصلی هشتمین جشنواره ایثار آموزشی تحصیلی اسفند ماه 1402

 

ردیف

عنوان / موضوع

حداکثر مهلت زمانی

مسئول اجراء

1

آغاز به کار دبیرخانه جشنواره

19/07/1402

بنیاد

2

تشکیل هشتمین جلسه کمیته اجرایی

26/07/1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

3

ارسال دستورالعمل اجرایی برگزاری مرحله استانی اولین جشنواره به استانها و مراکز آموزشی حاوی شاخص ها و نحوه انتخاب برترین ها

30/07/1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

4

اعلام فراخوان نام نویسی در هشتمین جشنواره (چاپ پوستر ، اطلاعیه در سایت ها ، پیامک و ...)

10/8/1402لغایت 09/9/1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

5

مصاحبه معاونین وزراء ، مدیران کل شاهد وایثارگر و مدیرکل آموزش بنیاد در زمینه فراخوان جشنواره و درج در سایت ها هم زمان (دو مرحله)

هفته اول اذر ماه

هفته اول بهمن ماه

بنیاد و دستگاه های آموزشی

6

تشکیل کمیته علمی و داوری در سطح استانها 

13/09/1402 لغایت19/09/1402

 

دستگاه های آموزشی

7

انتخاب ،معرفی و تقدیر از برگزیدگان مرحله استانی هشتمین جشنواره

20/09/1402لغایت 26/09/1402

دستگاه های آموزشی

8

تعیین مکان اجرای برنامه

14/10/1402

بنیاد و .........

9

تشکیل کمیته علمی در دبیرخانه جشنواره  ، انتخاب و معرفی برترین های کشوری و اعلام مشخصات آنها به دبیرخانه جشنواره

27/09/1402 لغایت 3/10/1402

دستگاه های آموزشی

10

مصاحبه معاونین وزراء ، مدیران کل شاهد و مدیرکل آموزش بنیاد در زمینه برگزاری جشنواره درسطح ملی و تبیین ابعاد آن

02/12/1402لغایت10/12/1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

11

دعوت از برگزیدگان برای شرکت در مراسم تقدیر و تجلیل

10/12/1402

دستگاه های آموزشی

12

دعوت از مسئولین عالی رتبه ، وزارء و روسای دستگاه های آموزشی برای شرکت در مراسم

6/12/1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

13

اجرای تبلیغات محیطی و اطلاع رسانی

6/12/1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

14

تهیه و تصویب سین برنامه

10/12/1402

بنیاد

15

برگزاری نشست خبری و مطبوعاتی با حضور معاون محترم فرهنگی و آموزشی بنیاد و مدیران کل شاهد و ایثارگر وزارتخانه ها در تبیین ابعاد جشنواره و ذکر ویژگی ها

10/12/1402

بنیاد

16

اجرای مراسم تقدیر و تجلیل

اسفند ماه1402

بنیاد و دستگاه های آموزشی

17

ارائه گزارش عملکرد توسط استانها

اسفند ماه1402

دفاتر بنیاد استانها

 

دبیرخانه جشنواره