خانه :: اساتید :: اخبار

-

-

-

-
موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان در سال 1371به منظور بالا بردن سطح دانش عمومی، حفظ آثار باستانی و تاریخ طبیعی کشور، شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم و نمونه های مختلف طبیعی و انسانی کشور، تبادل اطلاعات و فرهنگ ها و همچنین کمک به آموزش بهتر علوم و جبران کمبود آزمایشگاهها در مراکز آموزشی، در محل دانشکده علوم تاسیس شد و در سال 1374 به محل فعلی انتقال یافت. نمونه های موجود در موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان به همت آقای دکتر قدیمی و کمک و همیاری مسولین دانشگاه از اقصی نقاط کشور جمع آوری شده است. فعالیت موزه تاریخ طبیعی در سه محور آموزشی، پژوهشی و نمایشی انجام می گیرد. بازدید از این موزه رایگان بوده و همه روزه بجز ایام تعطیل و پنجشنبه ها از ساعت 8 الی 12 و 13 الی 15:30 پذیرای بازدیدکنندگان محترم می باشد... ادامه
بروزرسانی: 24-5-1394
دیرینه شناسی

از روزی که انسان قدم بر روی کره خاکی گذاشته دیدن انواع سنگواره ها برایش بسیار جذاب و شگفت انگیز بوده است.  در طول زمان، با بررسی و مطالعه سنگواره ها انسان پی به اسرار آن ها برده، به گونه ای که تصویر بسیار دقیقی از موجوداتی که میلیون ها سال قبل بر روی زمین زندگی می کردند و همچنین محیط زیست ان ها ترسیم نموده است. امروزه علم دیرینه شناسی پیشرفت چشمگیری داشته و در اغلب موزه ها به ویژه موزه های دانشگاهی بخش دیرینه شناسی یکی از بخش های مهم موزه را تشکیسل می دهد.

در بخش دیرینه شناسی موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان نمونه های بسیار زیادی از انواع فسیل ها به ویژه سنگواره های مربوط به نرم تنان، دوکفه ایها، مرجان ها، گاستروپوداها ، خارپوستان و براکیوپوداها جمع آوری شده و پس از طبقه بندی در ویترین های خاص نگهداری می شود.

به دلیل این که در مدارس و آموزشگاهها نمونه های سنگواره ای یا وجود نداشته و یا بسیار کم هستند، لذا وجود این مجموعه در موزه دانشگاه برای دانش آموزان و حتی دانشجویان می تواند بسیار آموزنده و مفید باشد.

 

بازدید امروز: 2