خانه :: اساتید :: اخبار

-

-

-

-
موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان در سال 1371به منظور بالا بردن سطح دانش عمومی، حفظ آثار باستانی و تاریخ طبیعی کشور، شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم و نمونه های مختلف طبیعی و انسانی کشور، تبادل اطلاعات و فرهنگ ها و همچنین کمک به آموزش بهتر علوم و جبران کمبود آزمایشگاهها در مراکز آموزشی، در محل دانشکده علوم تاسیس شد و در سال 1374 به محل فعلی انتقال یافت. نمونه های موجود در موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان به همت آقای دکتر قدیمی و کمک و همیاری مسولین دانشگاه از اقصی نقاط کشور جمع آوری شده است. فعالیت موزه تاریخ طبیعی در سه محور آموزشی، پژوهشی و نمایشی انجام می گیرد. بازدید از این موزه رایگان بوده و همه روزه بجز ایام تعطیل و پنجشنبه ها از ساعت 8 الی 12 و 13 الی 15:30 پذیرای بازدیدکنندگان محترم می باشد... ادامه

آمار سایت

بازديد امروز: 11
بازديد ديروز: 14
بازديد کل: 185178
بروزرسانی: 12-11-1395
جغرافياي طبيعي استان زنجان

به دليل موقعيت و شرايط خاص جغرافيايي استان اغلب رود خانه هاي اين منطقه تحت تاثير عوامل طبيعي كم آب و سيلابي بوده به سبب ذوب شدن برف ها در بهارپرآب و در بقيه سال خشك و كم آب هستند. از جمله رود خانه هاي مهم و نسبتا پرآب كه در كشاورزي استان نقش اساسي دارند عبارتند از قزل اوزن، زنجانرود، ابهر رود، ايجرود ،سجاس رود ،خررود، بزينه رود. به جز رود هاي ذكرشده رود خانه هاي كوچك و فصلي فراواني نيز در فصلهاي باراني جاري هستند كه اراضي محلي رامشروب نموده خشك مي شوند. اوضاع جوي و شرايط اقليمي منطقه بر حسب پستي و بلندي هاي موجود بسيار متغير است. به طور كلي ارتفاعات داراي آب و هوا ي سرد ،كوه هاي پوشيده از برف و تابستانهاي معتدل و خشك مي باشد. نظر به تحقيقات به عمل آمده در استان زنجان يازده نوع اقليم تشخيص داده شده است. خشك و بياباني سرد، خشك و بياباني معتدل، نيمه خشك فراسرد،نيمه مرطوب سرد وخيلي مرطوب سرد.به طور كلي به استثناي ماههاي تير، مرداد، شهريوركه به ندرت باران مي بارد، در بقيه ماهها در طول سال نزولات جوي وجود دارد كه در زمستان به صورت برف ودر بهار به صورت باران ريزش مي كند متوسط بارندگي سالانه استان 330 تا 360 ميليمتر بوده است . 

 آب و هوا:
 اوضاع جوي و شرايط اقليمي منطقه بر حسب پستي و بلنديها سخت متغير است . من حيث المجموع ارتفاعات داراي آب و هواي سرد كوهستاني ، زمستانهاي پر برف و سرد و در تابستان معتدل و خشك مي باشد . در اين ميان دره هاي قزل اوزن داراي آب و هواي معتدل تر بوده و داراي زمستانهاي معتدل و تابستانهاي نسبتا" گرم است .

جلگه هاي مابين ارتفاعات نظير جلگه سجاس ، منطقه قشلاقات اقشار و قسمت سفلاي زنجان رود داراي آب و هواي معتدل تري هستند. بر اساس آمار و گزارشات هوا شناسي در 10 سال اخير معدل حداكثر درجه حرارت سالانه 1/37+ درجه سانتيگراد و معدل حداقل درجه حرارت سالانه 5/19- درجه سانتيگراد بوده است.

نزولات جوي تابع دو باد معروف مه و شره است ، باد مه از جهت شمال به جنوب در منطقه حركت مي كند و رطوبت درياي خزر را به اين نواحي منتقل كرده موجب برودت و كاسته شدن درجه حرارت مي گردد، دومي باد شره در جهت جنوب غرب و شمال شرق حركت كرده و رطوبت حاصله از تبخير درياي مديترانه را در منطقه سرازير ميكند اين باد در خرداد ماه با از دست دادن رطوبت خود در مسير موجب خشكي هوا در اين منطقه ميشود كه گاهي اوقات به كشاورزي خساراتي وارد مي كند .

بازدید امروز: 7