خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت پژوهشی


معرفی دانشجویان پژوهشگر برتر
سال 1399
علوم انسانی دانشگاه زنجان حسین طهماسبی مقدم
جغرافیای برنامه ریزی شهری
دکتری  
کشاورزی دانشگاه زنجان مجید فرومدی علوم خاک دکتری  

 

 

 
کتاب آقای دکتر مسعود بیات
با عنوان تاثیر اسلام در جاده ابریشم توسط انتشارات یونسکو به چاپ رسید

  موسسه مطالعات بین المللی International Institute for Central Asian Studies. یکی از کمیته های پژوهشی زیر نظر یونسکو می باشد که کتاب حاضر در سایت این موسسه به ادرس زیر قابل دسترس است.
روزهای هفته پژوهش
در استان
روز تاریخ مناسبت عنوان روز توضیحات
شنبه  29 آذر 99                    مدرسه و دانشگاه و دستاوردهای پژوهش و فناوری زنگ پژوهش و تقدیر از دانش آموزان برتر و افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری
یکشنبه 30 آذر 99   پژوهش و فناوری، مشارکت ملی برنامه دستگاههای اجرایی متناسب با عنوان روز
دو شنبه 1 دی 99   پژوهش و فناوری و جهش تولید برنامه دستگاههای اجرایی متناسب با عنوان روز
سه شنبه 2 دی 99 روز پژوهش بزرگداشت پژوهشگران، فناوران برتر و حامیان برگزیده پژوهش و فناوری جشنواره تقدیر از پژوهشگران، فناوران برتر و حامیان برگزیده پژوهش و فناوری
چهارشنبه 3 دی 99   پژوهش، فناوری و علوم انسانی برگزاری مراسم متناسب با عنوان روز با محوریت علوم انسانی
پنج شنبه 4 دی 99 روز وحدت حوزه و دانشگاه پژوهش، فناوری و تعاملات اجتماعی و علمی برگزاری مراسم با محوریت حوزه های علمیه با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

 
سومین کنگره بین المللی
و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی

دانشگاه زنجان در ادامه برگزاری کنگره های بین المللی اول و دوم زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی در طول سالهای 96 تا 98، سومین کنگره بین المللی و چهارمین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچهای کوهی را با توجه به شرایط کرونا ویروس بصورت مجازی در تاریخ 27 و 28 اردیبهشت ماه 1400 برگزار خواهد نمود. این کنگره بین المللی با همکاری اتحادیه انجمن های علمی گیاهان دارویی ایران، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، انجمن تولید کنندگان دارو و فراورده های گیاهی ایران، انجمن علوم باغبانی ایران، وزارت جهاد کشاورزی، مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی، انجمن بذر ایران و نیز انجمن گیاهان دارویی کشور ترکیه، انجمن بین المللی علوم قارچ ISMS و همکاری دانشگاههای مادر کشور و پژوهشکده های مرتبط با حوزه یاد شده و همراهی علمی محققینی از کشورهای فرانسه، آلمان، هند، ترکیه، ایتالیا، لهستان، هلند، ژاپن، چین، روسیه، استرالیا و سایر کشورهای پیشرو در حوزه گیاهان دارویی و قارچهای کوهی دنیا برگزار میگردد. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت کنگره به نشانی http://ic-bmpm.znu.ac.ir/ مراجعه فرمایند. لازم به ذکر است که 30 بهمن ماه 99 آخرین مهلت ارسال خلاصه مقالات (به زبان انگلیسی) از طریق سایت کنگره خواهد بود.
جذب سرباز امریه
-

دانشگاه زنجان بر اساس مجوز‌های اخذ شده از وزارت علوم از بین دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های شیمی(کاربردی) و متالوژی اعزامی 99/12/01 یک نفر سرباز امریه می‌پذیرد.
متقاضیان می توانند از تاریخ 99/09/01 تا 199/09/18 با مراجعه به سایت  https://amriye.msrt.ir نسبت به اطلاع از شرایط برای ثبت نام اقدام نمایند
تفاهم نامه دانشگاه زنجان با
صندوق حمایت از پژوهشگران و فنآوران کشور

به موجب این تفاهم نامه که از طرف آقای دکتر نجفیان، رئیس دانشگاه زنجان، و اقای دکتر افتخاری، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فنآوران کشور، امضاء گردید صندوق و دانشگاه بصورت مشترک از اجرای تعدادی طرح تحقیقاتی، طرح تحقیقاتی پسا دکتری و رساله دکتری در راستای سیاست ها، ضوابط و اولویت های تحقیقاتی صندوق حمایت بعمل خواهند آورد. مدت اعتبار این تفاهم نامه 5 سال بوده و در صورت نیاز قابل تمدید میباشد. طبق این تفاهم نامه جهت تسهیل فرایند داوری و تصمیم گیری، بخشی از فرآیند داوری در دانشگاه زنجان انجام و مستندات جهت تکمیل مراحل تصمیم گیری و تصویب به صندوق ارجاع خواهد شد. از علاقمندان دعوت میشود جهت آشنایی با فعالیت ها و حمایت های صندوق از صفحه صندوق به آدرس  http://insf.org/fa بازدید نمایند.

 
کتاب انرژی های تجدید پذیر در روابط آب، انرژی و غذا
توسط آقای دکتر قدوسی ترجمه گردید

کتاب انرژی های تجدید پذیر در روابط آب، انرژی و غذا توسط آقای دکتر حساو قدوسی استادیار گروه مهندسی آب منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.
کتاب تالیفی آقای دکتر علیرضا واعظی با عنوان
فرسایش آبی (فرآیندها و مدلها) منتشر شد

کتاب فرسایش آبی (فرآیندها و مدلها) توسط آقای دکتر علیرضا واعظی استاد گروه خاکشناسی منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.
کسب موفقیت افتخار آمیز
توسط اساتید گروه شیمی دانشگاه زنجان

بنا به اعلام فدراسیون سرآمدان علمی ایران وابسته به معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای دکتر هاشم شهروس وند  با کسب اعتبار علمی 153 و رتبه 53 و آقای دکتر علی رمضانی با کسب اعتبار علمی 64 و رتبه 94 در گروه ب فهرست سرآمدان علمی ایران در سال 1399 قرار گرفته اند.

شایان ذکر است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف دستیابی جمهوری اسلامی ایران به مرجعیت علمی جهانی، فدراسیون سرآمدان علمی ایران را در سال ۱۳۹۴ راه اندازی کرده است. این فدراسیون سالانه  حدود 50 تا 100  نفر از اعضای هیات علمی کشور را که دارای دستاوردهای پژوهشی برتر(طبق آئین نامه فدراسیون) بوده را شناسایی و حمایت می کند.

هدف از  این برنامه انتخاب افرادی است که در حال حاضر فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی برتری دارند. برای شناسایی این افراد از شاخص های معتبر علم سنجی استفاده شده و افراد، سالانه در یک مکانیزم رقابتی انتخاب می شوند. برای محاسبه اعتبار علمی افراد از دو شاخص کیفیت انتشارات و ارجاعات باکیفیت غیر خودی  استفاده می شود. این شاخص ها وابسته به تعداد مقالات در نشریات برتر، تعداد سخنرانی ها در کنگره های معتبر بین المللی به عنوان سخنران کلیدی یا مدعو، تعداد ارجاعات غیر خودی  در نشریات برتر می باشد.

کسب این موفقیت افتخارآمیز را به آقایان دکتر علی رمضانی و دکتر هاشم شهروس وند تبریک گفته و استمرار موفقیت های ایشان را از درگاه حضرت حق خواستاریم.
جلسه ویدئو کنفرانس دانشگاه زنجان با
مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC

به دعوت اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نشست مشترک مسئولان مرکز منطقه ای و ISC با هیئت رئیسه دانشگاه زنجان به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد. هدف این نشست بررسی راهکارهای عملیاتی سازی مفاد تفاهم نامه همکاری منعقد شده جهت ایجاد شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه  در سال 92 و پیگیری تفاهم نامه های منعقد شده برای گسترش سطح همکاری‌ها  می باشد.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر دهقانی ریاست محترم مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به معرفی اجمالی خدمات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پرداخت و گفت: یکی از ماموریت ها و وظایف اساسی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، ثبت و ارزش گذاری کمّی و کیفی و رتبه بندی نشریات و سایر تولیدات علمی در زیرمجموعه های پایگاه پس از طی مراحل ارزیابی است.

 پایگاه استنادی در راستای کیفی سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی، شیوه جدیدی برای سطح بندی و نمایه سازی نشریات طراحی کرده است. در این شیوه از نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «نشریات اولیه»، «نشریات لیست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه خواهند شد (https://jcr.isc.gov.ir/main.aspx).

رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران (https://ur.isc.gov.ir/) یکی از مهم ترین مسئولیت های ISC محسوب می شود. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با معرفی رتبه دانشگاه های کشور و در اختیار قرار دادن اطلاعات مورد نیاز دانشگاه ها، به عنوان نقشه راهی در جهت ارتقای رتبه دانشگاه ها در سطح ملی و بین المللی عمل خواهد کرد.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور افزایش کیفیت رتبه بندی، در رتبه بندی سال های آینده شاخص هایی مانند کیفیت فارغ التحصیلان، اشتغال زایی، توجه به آموزش های مهارتی دانشگاه برای دانشجویان و همچنین در بعد پژوهش شاخص هایی همچون کیفیت طرح های پژوهشی و درآمد زایی دانشگاه و غیره را مورد تاکید قرار داده است.

دهقانی سپس به معرفی محصول جدید ISC با نام نماگر کوید-19 (https://maps.isc.gov.ir/covid19/#/world)  پرداخت که در این سامانه تعداد بیش از 14 هزار مقاله در زمینه ویروس کوید-19 وجود دارد که محققین و کاربران می توانند برای مطالعه به مقالات آن مراجعه کنند.

در ادامه این نشست جناب آقای دکتر سید محسن نجفیان، ریاست محترم دانشگاه از فعالیت های مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی برای در اختیار قرار دادن خدمات علمی به جامعه دانشگاهی ایران و پر کردن خلاء های موجود علمی در کشور برای ارتقای سطح کیفی پژوهش و اعضای هیئت علمی تشکر و قدر دانی کرد.

وی در ادامه به معرفی دانشگاه زنجان و دستاوردهای آن پرداخت و گفت: این دانشگاه رتبه 24 کشوری در رتبه بندی ISC را دارد که برای ارتقای آن با کمک ISC امیدوار است گام موثری در ارتقای آن بردارد. علاوه براین، ورود به رتبه بندی های بین المللی امری اجتناب ناپذیر است که دانشگاه درنظر دارد با بهره گیری از کارگاه های رتبه بندی و علم سنجی آموزشی ISC به این مهم دست یابد.

در ادامه این نشست، جناب آقای دکتر داودی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان یادآور شدند که  این دانشگاه با داشتن 410 عضو هیئت علمی می تواند همکاری مفیدی با مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی جهان اسلام  داشته باشد. وی سپس در خصوص مواردی همچون لزوم برگزاری کارگاه هایی از سوی ISC برای دانشگاه به منظور افزایش کیفی سازی نشریات منتشر شده دانشگاه و رتبه این دانشگاه تاکید کرد.

دکتر دهقانی در پایان این جلسه از اینکه دانشگاه زنجان همه جانبه در سطوح ملی و بین المللی برای ارتقای دانشگاه در حال فعالیت است اظهار خوشحالی کرد و گفت: در نهایت باید خاطر نشان کرد که کسب مرجعیت علمی و فناوری دنیا آنچنان که در سند سیاست های کلان علم و فناوری نیز ذکر شده نیاز به جهاد مستمر علمی دارد و برنامه ریزی در جهت بهبود هر چه بهتر وضعیت موجود علاوه بر توجه به کمیت و کیفیت تولید علم، راهبرد مدیریت و هدایت آن در جهت تبدیل به فناوری و نوآوری در جهت رفع نیازهای کشور با توجه به آمایش سرزمین و نوآوری باید محوریت یابد.

  یادآور می شود که در حال حاضر  تفاهم نامه همکاری چاپ نشریات علمی و پژوهش دانشگاه و تفاهم نامه  حمایت از برگزاری همایش های داخل دانشگاه با مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری منعقد شده است.

 
اثر تصنیفی آقای دکتر نصراله عباسی با عنوان:
اثر فسیل، مفاهیم و کاربردها به چاپ رسید

کتاب اثر فسیل، مفاهیم و کاربردها توسط آقای دکتر نصراله عباسی دانشیار گروه زمین شناسی منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.

 
انتشار کتاب
دکتر سعید عباسی با عنوان اصطلاحات انگلیسی رایج در مقالات ISI

کتاب اصطلاحات انگلیسی رایج در مقالات ISI توسط آقای دکتر سعید عباسی از اساتید گروه عمران منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.
دانشگاه شهید بهشتی با همکاری سایر دانشگاهها و دانشگاه زنجان برگزار می کند
نخستین همایش اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر با محوریت کرونا، زمان: 30 تیر 99

Ethicsconf.sbu.ac.ir

 
نشریه دو فصلنامه گروه فلسفه دانشگاه زنجان
تأملات اخلاقی

نشریه گروه فلسفه دانشگاه زنجان، با عنوان «تأملات اخلاقی» راه‌اندازی شده است. این نشریه با هدف گسترش مطالعات اخلاقی، و انتشار آخرین پژوهش‌های اصیل مؤلفان و محققان در زمینه اخلاق و فلسفه اخلاق منتشر می‌شود.

نشریه «تأملات اخلاقی» آماده پذیرش مقالات با موضوعات ذیل می‌باشد:

فلسفه اخلاق و اخلاق، اعم از:

فرااخلاق

اخلاق هنجاری

نظریه‌های اخلاقی

اخلاق کاربردی

اخلاق دینی

اخلاق اسلامی

اخلاق مسیحی

این نشریه دو فصلنامه بوده و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد.

لینک وب‌سایت نشریه: jer.znu.ac.ir