خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت پژوهشی


کتاب انرژی های تجدید پذیر در روابط آب، انرژی و غذا
توسط آقای دکتر قدوسی ترجمه گردید

کتاب انرژی های تجدید پذیر در روابط آب، انرژی و غذا توسط آقای دکتر حساو قدوسی استادیار گروه مهندسی آب منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.
کتاب تالیفی آقای دکتر علیرضا واعظی با عنوان
فرسایش آبی (فرآیندها و مدلها) منتشر شد

کتاب فرسایش آبی (فرآیندها و مدلها) توسط آقای دکتر علیرضا واعظی استاد گروه خاکشناسی منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.
کسب موفقیت افتخار آمیز
توسط اساتید گروه شیمی دانشگاه زنجان

بنا به اعلام فدراسیون سرآمدان علمی ایران وابسته به معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران، آقای دکتر هاشم شهروس وند  با کسب اعتبار علمی 153 و رتبه 53 و آقای دکتر علی رمضانی با کسب اعتبار علمی 64 و رتبه 94 در گروه ب فهرست سرآمدان علمی ایران در سال 1399 قرار گرفته اند.

شایان ذکر است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف دستیابی جمهوری اسلامی ایران به مرجعیت علمی جهانی، فدراسیون سرآمدان علمی ایران را در سال ۱۳۹۴ راه اندازی کرده است. این فدراسیون سالانه  حدود 50 تا 100  نفر از اعضای هیات علمی کشور را که دارای دستاوردهای پژوهشی برتر(طبق آئین نامه فدراسیون) بوده را شناسایی و حمایت می کند.

هدف از  این برنامه انتخاب افرادی است که در حال حاضر فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی برتری دارند. برای شناسایی این افراد از شاخص های معتبر علم سنجی استفاده شده و افراد، سالانه در یک مکانیزم رقابتی انتخاب می شوند. برای محاسبه اعتبار علمی افراد از دو شاخص کیفیت انتشارات و ارجاعات باکیفیت غیر خودی  استفاده می شود. این شاخص ها وابسته به تعداد مقالات در نشریات برتر، تعداد سخنرانی ها در کنگره های معتبر بین المللی به عنوان سخنران کلیدی یا مدعو، تعداد ارجاعات غیر خودی  در نشریات برتر می باشد.

کسب این موفقیت افتخارآمیز را به آقایان دکتر علی رمضانی و دکتر هاشم شهروس وند تبریک گفته و استمرار موفقیت های ایشان را از درگاه حضرت حق خواستاریم.
جلسه ویدئو کنفرانس دانشگاه زنجان با
مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC

به دعوت اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نشست مشترک مسئولان مرکز منطقه ای و ISC با هیئت رئیسه دانشگاه زنجان به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد. هدف این نشست بررسی راهکارهای عملیاتی سازی مفاد تفاهم نامه همکاری منعقد شده جهت ایجاد شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه  در سال 92 و پیگیری تفاهم نامه های منعقد شده برای گسترش سطح همکاری‌ها  می باشد.

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر دهقانی ریاست محترم مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به معرفی اجمالی خدمات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پرداخت و گفت: یکی از ماموریت ها و وظایف اساسی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، ثبت و ارزش گذاری کمّی و کیفی و رتبه بندی نشریات و سایر تولیدات علمی در زیرمجموعه های پایگاه پس از طی مراحل ارزیابی است.

 پایگاه استنادی در راستای کیفی سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی، شیوه جدیدی برای سطح بندی و نمایه سازی نشریات طراحی کرده است. در این شیوه از نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «نشریات اولیه»، «نشریات لیست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه خواهند شد (https://jcr.isc.gov.ir/main.aspx).

رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران (https://ur.isc.gov.ir/) یکی از مهم ترین مسئولیت های ISC محسوب می شود. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با معرفی رتبه دانشگاه های کشور و در اختیار قرار دادن اطلاعات مورد نیاز دانشگاه ها، به عنوان نقشه راهی در جهت ارتقای رتبه دانشگاه ها در سطح ملی و بین المللی عمل خواهد کرد.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور افزایش کیفیت رتبه بندی، در رتبه بندی سال های آینده شاخص هایی مانند کیفیت فارغ التحصیلان، اشتغال زایی، توجه به آموزش های مهارتی دانشگاه برای دانشجویان و همچنین در بعد پژوهش شاخص هایی همچون کیفیت طرح های پژوهشی و درآمد زایی دانشگاه و غیره را مورد تاکید قرار داده است.

دهقانی سپس به معرفی محصول جدید ISC با نام نماگر کوید-19 (https://maps.isc.gov.ir/covid19/#/world)  پرداخت که در این سامانه تعداد بیش از 14 هزار مقاله در زمینه ویروس کوید-19 وجود دارد که محققین و کاربران می توانند برای مطالعه به مقالات آن مراجعه کنند.

در ادامه این نشست جناب آقای دکتر سید محسن نجفیان، ریاست محترم دانشگاه از فعالیت های مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی برای در اختیار قرار دادن خدمات علمی به جامعه دانشگاهی ایران و پر کردن خلاء های موجود علمی در کشور برای ارتقای سطح کیفی پژوهش و اعضای هیئت علمی تشکر و قدر دانی کرد.

وی در ادامه به معرفی دانشگاه زنجان و دستاوردهای آن پرداخت و گفت: این دانشگاه رتبه 24 کشوری در رتبه بندی ISC را دارد که برای ارتقای آن با کمک ISC امیدوار است گام موثری در ارتقای آن بردارد. علاوه براین، ورود به رتبه بندی های بین المللی امری اجتناب ناپذیر است که دانشگاه درنظر دارد با بهره گیری از کارگاه های رتبه بندی و علم سنجی آموزشی ISC به این مهم دست یابد.

در ادامه این نشست، جناب آقای دکتر داودی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زنجان یادآور شدند که  این دانشگاه با داشتن 410 عضو هیئت علمی می تواند همکاری مفیدی با مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی جهان اسلام  داشته باشد. وی سپس در خصوص مواردی همچون لزوم برگزاری کارگاه هایی از سوی ISC برای دانشگاه به منظور افزایش کیفی سازی نشریات منتشر شده دانشگاه و رتبه این دانشگاه تاکید کرد.

دکتر دهقانی در پایان این جلسه از اینکه دانشگاه زنجان همه جانبه در سطوح ملی و بین المللی برای ارتقای دانشگاه در حال فعالیت است اظهار خوشحالی کرد و گفت: در نهایت باید خاطر نشان کرد که کسب مرجعیت علمی و فناوری دنیا آنچنان که در سند سیاست های کلان علم و فناوری نیز ذکر شده نیاز به جهاد مستمر علمی دارد و برنامه ریزی در جهت بهبود هر چه بهتر وضعیت موجود علاوه بر توجه به کمیت و کیفیت تولید علم، راهبرد مدیریت و هدایت آن در جهت تبدیل به فناوری و نوآوری در جهت رفع نیازهای کشور با توجه به آمایش سرزمین و نوآوری باید محوریت یابد.

  یادآور می شود که در حال حاضر  تفاهم نامه همکاری چاپ نشریات علمی و پژوهش دانشگاه و تفاهم نامه  حمایت از برگزاری همایش های داخل دانشگاه با مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری منعقد شده است.

 
اثر تصنیفی آقای دکتر نصراله عباسی با عنوان:
اثر فسیل، مفاهیم و کاربردها به چاپ رسید

کتاب اثر فسیل، مفاهیم و کاربردها توسط آقای دکتر نصراله عباسی دانشیار گروه زمین شناسی منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.

 
انتشار کتاب
دکتر سعید عباسی با عنوان اصطلاحات انگلیسی رایج در مقالات ISI

کتاب اصطلاحات انگلیسی رایج در مقالات ISI توسط آقای دکتر سعید عباسی از اساتید گروه عمران منتشر گردید. کسانی که مایل به تهیه کتاب می باشند می توانند به جهاددانشگاهی روبروی سلف مرکزی مراجعه فرمایند.
دانشگاه شهید بهشتی با همکاری سایر دانشگاهها و دانشگاه زنجان برگزار می کند
نخستین همایش اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر با محوریت کرونا، زمان: 30 تیر 99

Ethicsconf.sbu.ac.ir

 
نشریه دو فصلنامه گروه فلسفه دانشگاه زنجان
تأملات اخلاقی

نشریه گروه فلسفه دانشگاه زنجان، با عنوان «تأملات اخلاقی» راه‌اندازی شده است. این نشریه با هدف گسترش مطالعات اخلاقی، و انتشار آخرین پژوهش‌های اصیل مؤلفان و محققان در زمینه اخلاق و فلسفه اخلاق منتشر می‌شود.

نشریه «تأملات اخلاقی» آماده پذیرش مقالات با موضوعات ذیل می‌باشد:

فلسفه اخلاق و اخلاق، اعم از:

فرااخلاق

اخلاق هنجاری

نظریه‌های اخلاقی

اخلاق کاربردی

اخلاق دینی

اخلاق اسلامی

اخلاق مسیحی

این نشریه دو فصلنامه بوده و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد.

لینک وب‌سایت نشریه: jer.znu.ac.ir