خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت پژوهشی


اختراع آقای دکتر ابراهیم احمدی با عنوان
تریمریزاسیون اتیلن با استفاده از کاتالیزورهای کروم بر پایه لیگاندهای سه دندانه

اختراع آقای دکتر ابراهیم احمدی دانشیار گروه شیمی دانشگاه زنجان به همراه خانم­ها زینب رضازاده، عاطفه فرندپور و دکتر زهرا محمدنیا استادیار دانشکده شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه، با عنوان تریمریزاسیون اتیلن با استفاده از کاتالیزورهای کروم بر پایه لیگاندهای سه دندانه، پس از اعتبارسنجی توسط شورای تخصصی ارزیابی اختراعات،  موفق به اخذ تأیید سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران  و کسب امتیاز 6 از 10 شد.

شایان ذکر است که این اختراع پیشتر نیز در جشنواره افتخارات و ابتکارات منطقه ای رویش سبلان موفق به کسب عنوان اختراع سطح 3 بنیاد ملی نخبگان و دریافت هشت میلیون ریال جایزه نقدی و امکان استفاده از امتیازات مندرج در شیوه­نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراع­های برگزیده، شده بود. 

 

 

 
وضعيت و رتبه بندي
اعضاي هيات علمي در اسكوپوس

با توجه به اهمیت موضوع علم سنجی در مدیریت و هدایت بخشی از فعالیتهای پژوهشی همکاران محترم عضو هیأت علمی که می تواند منجر به ایجاد فضای رقابت مثبت  و کسب اعتبار ملی و بین المللی برای دانشگاه باشد و در راستی اهداف سند برنامه راهبردی دهساله دانشگاه، خوشبختانه امکان مشاهده وضعیت و رتبه بندی همکاران عضو هیأت علمی براساس اطلاعات مستخرج از Scopus به سامانه مدیریت امور پژوهشی (سمپ) دانشگاه اصافه شد. 

شایان ذکر است بر این اساس امکان مرتب سازی و رتبه بندی اعضای هیأت علمی براساس مرتبه دانشگاهی، گروه و دانشکده بسته به انتخاب کاربر وجود دارد:

http://www.znu.ac.ir/data/rsrpic/scou.jpg

در همین راستا از مدتی پیش فهرست همکاران عضو هیأت علمی که موفق به کسب H-index ده و بزرگتر از آن شده اند در بخش ویژه ای از وبسایت معاونت پژوهش و فناوری ایجاد و اطلاع رسانی شده است.

همکاران عزیزی که مشخصات ایشان در لیست فوق وجود ندارد، می توانند پس از یافتن شناسه اسکوپوس خود، آن را در اختیار معاونت پژوهش وفناوری قرار دهند.

ضمن جلب نظر همکاران ارجمند به فهرست مفالات منتشره دانشگاه در ده درصد اول گروه موضوعی JCR طی دو سال اخیر، امید است که در آینده نزدیک امکان مشابهی براساس WOS  به سمپ اضافه شود.

در همین فرصت، ضمن معرفی نظام رتبه بندی وبومتریک دانشگاهها براساس Googlescholar،  از همکاران عزیز تقاضا می شود که با ایجاد، تصحیح یا تکمیل پروفایل گوگل اسکولار خود ذیل پروفایل دانشگاه زنجان، در ارتقای رتبه دانشگاه همت بگمارند.

 
پژوهشكده فناوريهاي نوين زيستي
اولین گزارش از شناسايي و معرفي ژنوتيپ پلي كارپيك در گیاه دارویی باریجه

بر اساس نتایج پژوهشی که در شمارگان اخیر مجله گیاهشناسی ایران(ISI & ISC)  به آدرس  http://ijb.areeo.ac.ir/  منتشر گردیده است، صفت پلی کارپی در برخی از توده های این گیاه دارویی شناسایی و معرفی گردیده است. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده،  معرفی این ژنوتیپ برای اولین بار صورت میگیرد. این یافته ارزشمند علمی می تواند در تسهیل تکثیر این گیاه که در حالت طبیعی با محدودیتهای بیولوژیکی خاصی مواجهه می باشد و در لیست گیاهان رو به انقراض دنیا قرار دارد و همچنین افزایش سن بهره برداری اقتصادی از پایه های پلی کارپیک باریجه، بسیار حائز اهمیت باشد. امید است با تکمیل مراحل بعدی پژوهش و جلب حمایت موثر از برنامه و طرح تکثیر انبوه این ژنوتیپ، ضمن حفظ ژرم پلاسم این گیاه ارزشمند دارویی منحصربفرد، امکان توسعه کشت و کار و رونق صنعت باریجه در کشور فراهم گردد. انشاالله.

 

 
كتاب آقايان دكتر فلاحت و دكتر عساكره
توسط انتشارات دانشگاه زنجان منتشر گرديد.

کتاب آقای دکتر محمدصادق فلاحت با عنوان شعر و آن گاه معماری از گروه معماری و کتاب آقای دکتر حسین عساکره با عنوان مبانی پژوهش در آب و هواشناسی از گروه جغرافیا توسط انتشارات دانشگاه زنجان منتشر گردید.
فدراسیون سرآمدان علمی ایران مقاله آقای دکتر شهروس وند
و آقایان عباسپور و پاشایی را مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر گروه ج فدراسیون سرآمدان قرارداده و ...

بنا به اعلام فدراسیون سرآمدان علمی ایران مقاله آقای دکتر هاشم شهروس وند دانشیار گروه شیمی و آقایان سعید عباسپور دانشجوی کارشناسی ارشد و بابک پاشایی دانشجوی دکتری شیمی دانشگاه زنجان با عنوان:

A ruthenium tetrazole complex-based high efficiency near infrared light electrochemical cell

که در مجله Chemical Communications  منتشر شده است مشمول دریافت تشویقی مجلات برتر گروه ج فدراسیون سرآمدان شده و  مبلغ 100 میلیون ریال تشویقی به آن تعلق گرفت.

در سال های اخیر منابع و ادوات نوری که دیود های نورگسیل (LED) نام گرفته اند به طور چشمگیر و گسترده ای در جهان امروزی جایگزین منابع قدیمی پر مصرف و منابع نوری شده است. با این وجود نسل بسیار جدیدی بنام سلولهای نورگسیل الکتروشیمیایی (LECs) به دلیل کاهش شدیدی هزینه های ساخت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نسل جدید منابع و ادوات نوری که دیود های نورگسیل (LED)  نام گرفته اند به طور چشمگیر و گسترده ای در جهان امروزی جایگزین منابع قدیمی پر مصرف و کم بازده منابع نوری شده است که اصطلاحا لامپ های حبابی نامیده می شوند. دیود های نورگسیل ویژگی های منحربفردی از جمله بازده بالا، پایداری و طول عمر بیشتر و روشنایی و توان چنیدین برابری را نسبت به نسل های قدیمی تر از خود نشان می دهد. نسل جدید دیود های نور گسیل برپایه ترکیبات آلی (OLED) نسبت به نسل اتصال مثبت و منفی دارای ویژگی های برجسته تری شامل امکان تولید طیف وسیعی از رنگ های متفاوت و نشر های خالص، بازده و توان بالا، قدرت تفکیک بالا و همچنین قابلیت انعطاف پذیر پنل های یکپارچه می باشد که هم اکنون به طور وسیعی توسط شرکت های تجاری در مقیاس وسیع در بازار مصرف توزیع شده است. از بزرگترین محدویدت های OLED ها می توان به ساخت این دیود ها اشاره کرد که شامل لایه نشانی چندین لایه از مواد است که پیچیدگی زیادی به این دسته از منابع نوری می بخشد. از اینرو نسل بسیار جدیدی که سلولهای نورگسیل الکتروشیمیایی (LECs) نامیده می شود بسیار مورد توجه قرار گرفته شده است چرا که که تعداد لایه های مورد استفاده به طور محسوس کاهش یافته که منتج به کاهش هزینه و مراحل آماده سازی و ساخت این سلولهای شده است.

در این تحقیق سلولهای الکتروشیمیایی نورگسیل که برپایه کمپلکس هایی از فلز روتنیم با لیگاندهایی که حاوی چهار اتم نیتروژن در یک حلقه پنج تایی بوده که اصطلاحا تتراوزل نامیده می شوند برای اولین بار تهیه و مورد تست قرارگرفت. به طور جالبی این سلولها در ناحیه مادون قرمز نزدیک (Near Infrared) ، بیشتر از 700 نانومتر، از خود نشان می دهند که این درحالی است که نشر در این ناحیه به دلیل محدودیت گاف انرژی و انرژی کم نیاز به همنشینی عوامل مختلفی است که امکان بررسی های بیشتر را با محدویت مواجه کرده است. نتایج این کار پژوهشی که در ژورنال  Chemical Communications   به چاپ رسیده است به بسط و تبیین این دسته از سلولهای جدید نور گسیل می پردازد.

لازم به ذکر است این کار پژوهشی در گروه شیمی دانشگاه زنجان توسط آقای سعید عباسپور دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه زنجان به راهنمایی دکتر هاشم شهروس وند دانشیار گروه شیمی معدنی صورت گرفته است. همچنین دانشجوی دکتری شیمی معدنی دانشگاه زنجان جناب آقای بابک پاشایی کارهای محاسباتی را با کمک پروفسور Filippo De Angelis و Eros Radicchi و Francesco Bonaccorso  به انجام رسانده اند.

شایان ذکر است مقاله پیشین آقای دکتر شهروس وند و اقای پاشایی با عنوان:

Influence of Ancillary Ligand in dye-sensitized Solar Cells

در مجله Chemical Reviews  از مجلات گروه ب فدراسیون سرآمدان به چاپ رسیده که از حمایت 200 ملیون ریالی برخوردار شده است و آقای بابک پاشایی نیز از حمایت فرصت مطالعاتی فدراسیون سرآمدان استفاده کرده اند.

 
اعطاي جايزه تحصيلي
بنياد ملي نخبگان در سال تحصيلي 97-96

به اطلاع دانشجویان گرامی می رساند بنیاد ملی نخبگان تعدادی از دانشجویان ممتاز و صاحب استعداد برتر استان زنجان را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری جهت اعطای بسته جوایز تحصیلی انتخاب خواهد نمود.

دانشجویان متقاضی که در سوابق تحصیلی خود دارای مجموع امتیازات بالاتری از فعالیت های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نسبت به سایر دانشجویان باشند به عنوان دانشجوی دارای استعداد برتر، بسته جوایز تحصیلی را از طریق دانشگاه محل تحصیل فعلی خود دریافت خواهد نمود.

بسته جوایز تحصیلی شامل جایزه آموزشی، جایزه پژوهشی، جایزه فناوری و جایزه فرهنگی می باشد. اطلاعیه مربوطه و آیین نامه اعطای جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان در وبگاه بنیاد نخبگان استان زنجان به آدرس الکترونیکی zanjan.bmn.ir قرار دارد.

دانشجویان متقاضی می بایست تا مورخ 6/6/96 از طریق سایت سامانه الکترونیکی ثریا به آدرس soraya.bmn.ir نسبت به تشکیل پرونده و ثبت درخواست اقدام نمایند.
دانشجويان مشمول جايزه تحصيلي
در سال 96

ردیف

اعضای هسته

عنوان هسته

مقطع تحصیلی

استاد راهنما

1

سعید نجفی

حیدر صالحی

مطالعات مخاطرات شهری با رویکرد ناب‌آوری

دکتری تخصصی

دکتر محسن احدنژاد

2

آرام کریمی

فاطمه باقرپور

محسن صفری

سیستم های هوشمند

 

دکتر مجید مقدادی

3

مهسا نورآذر

مصطفی آری

حامد گلیج

امیرحسین فرتاش

تحلیل مکانیک شکست اجسام حائی چندین ترک

دکترای تخصصی

دکتر مجتبی ایت اللهی

4

طاهره زبیدی

مجید محمدی

مطالعات ارتباطات و آموزش کشاورزی

دکترای تخصصی

دکتر جعفر یعقوبی

5

مهدی قاسمی

سهیلا فتحی

شیرین سلطانی

مریم شهیدی

فناوری اطلاعات و ارتباطات روستایی

دکترای تخصصی

دکتر محمد بادسار

6

کلثوم حمیدی

اصغر احمدی

سهیلا محمدزاده

زهرا عزیزی

مطالعات ترویج و آموزش و توسعه روستایی

دکترای تخصصی

دکتر جعفر یعقوبی

7

جلال فیروزه

مهرداد اکبرپور

سمیرا مقاله

رفتار اقتصادی خانوار

کارشناسی ارشد

دکتر مجتبی ایت اللهی

8

حبیب مرادپور

جابر اعظمی

عباسعلی زمانی

علوم محیط زیست زنجان

کارشناسی ارشد

دکتر جابر اعظمی

9

محمدحسین هلاکویی

مهدی صبوری

سمانه نصیری

سیدحمید رفیعی

نانو پایش

کارشناسی ارشد

دکتر منصور اوجاقی

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا کلیک فرمایید.
تجليل از
دانشگاه زنجان

بنا به اعلام ستاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) همزمان با برگزاری دومین همایش رؤسای آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری که به مناسبت روز آزمایشگاه در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، از برترین دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پژوهشگاه ها در حوزه آزمایشگاه های مرکزی تجلیل شد.

ستاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) بر اساس شاخص های زیر اقدام به ارزیابی عمکلرد دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پژوهشگاه ها در حوزه آزمایشگاه های مرکزی نمود و در این مراسم از آنها قدردانی کرد.

 • هزینه کرد اعتبارات در محل های مرتبط و ارسال گزارش آن
 • ساخت آزمایشگاه مرکزی
 • استقرار نرم افزار مدیریت آزمایشگاه مرکزی
 • درآمدزایی از محل خدمات آزمایشگاهی
 • همکاری با ستاد شاعا
 • تکمیل و بروزرسانی سامانه شاعا
 • متمرکز نمودن مدیریت تجهیزات در دانشگاه
 • استقرار آیین نامه آزمایشگاه مرکزی
 • استقرار آیین نامه HSE
 • استقرار استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵
 • برگزاری دوره های آموزشی
 • اخذ مصوبه هیات امنا در استقرار بندهای آیین نامه آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه

گفتنی است در دومین همایش رؤسای آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری از دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه مراغه، دانشگاه کاشان، دانشگاه زنجان، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه لرستان و پژوهشگاه مواد و انرژی تجلیل شد.

 

http://www.znu.ac.ir/data/rsrpic/shaa96.jpg 

اهم فعالیتهای دانشگاه زنجان در حوزه آزمایشگاه مرکزی و ایمنی آزمایشگاهی

 
دريافت مجوز
نشريه ترويج- ارتباطات و توسعه روستايي

گروه ترویج دانشکده کشاورزی دانشگاه، موفق به دریافت مجوز انتشار نشریه با عنوان "ترویج،ارتباطات و توسعه رستایی" از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید. سردبیر این نشریه آقای دکتر اسماعیل کرمی دهکردی،مدیر مسئول مجله آقای دکتر محمد حسین شهیر و مدیر اجرایی نشریه آقای دکتر محمد بادسار می باشند.
توسط گروه مکانیک دانشگاه زنجان
آزمایشگاه واقعیت مجازی راه اندازی شد

پیشرفت چشمگیر فناوری واقعیت مجازی (VR) به محققین و دانشمندان جهت اختراع و کشف افق های جدیدی از علم کمک می کند. از جمله مهمترین کاربردهای واقعیت مجازی می توان به زمینه های پزشکی، صنعت بازی، طراحی مهندسی و شبیه سازی مطالب آموزشی اشاره کرد. در این طرح ایده استفاده از واقعیت مجازی در پیاده سازی تجهیزات یک آزمایشگاه واقعی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال می توان جریان سیال بیرونی روی یک جسم را در داخل یک تونل باد مجازی بزرگ شبیه سازی کرد. در این صورت می توان با صرف کمترین هزینه، یک آزمایشگاه با تجهیزات کامل برای مصارف آموزشی یک دانشگاه ایجاد کرده و پدیده های مکانیکی، سیالاتی و هوا فضا را در آن مشاهده کرد.

با استفاده از این سامانه، یک دانشجو با عمق مطالب آموزشی مهندسی مکانیک از نزدیک آشنا خواهد شد و قابلیت این را خواهد داشت که یک آزمایش را چندین بار تکرار کند و نتایج مختلف آن را مشاهده کند. از جمله جذابیت های این روش می توان به محیط تونل باد آن اشاره کرد که دانشجو با وارد شدن به این محیط خواهد توانست جسم های مختلف را مقابل جریان سیال قرار داده و نوع تغییر در جریان سیال را مشاهده کند.

از نظر آموزشی، قرار گرفتن در یک محیط آزمایشگاهی و انجام عملی آن، تاثیر بسزایی در یادگیری دارد. در اینجا دانشجو ضمن درگیر شدن با مباحث علمی، می تواند در محیط آزمایشگاه قدم بزند، آزمایش های مختلف را انجام داده و از این کار لذت ببرد! این آموزش ها می تواند در زمینه های علوم سیالات، جامدات، دینامیک و اتعاشات، هوا فضا، علوم تاسیسات، علوم اتوماسیون، نانو و ... باشد. فرض کنید برای درس کارگاه اتومکانیک، تمامی اجزای خودرو را به صورت قطعات سه بعدی انفجاری در آزمایشگاه قرار داده و دانشجویان با تک تک قطعات آشنا شده و محل آنها را به خوبی متوجه شوند. در حین همین کار، قطعات سر هم شده، عمل احتراق شبیه سازی شده با روش دینامیک سیالات محاسباتی داخل سیلندرها، نمایان شود،.در ادامه قدرت به چرخ ها منتقل شده و با رفتن خودرو روی یک دست انداز، سیستم تعلیق خودرو وظیفه خود را انجام دهد. از طرفی می توان از این آزمایش برای بهینه سازی هندسه یک جسم استفاده کرد. برای مثال بررسی جریان سیال حول یک هواپیمای مسافربری و تغییر هندسه بال ها برای یافتن بهینه ترین حالت از نظر آیرودینامیکی.

این سامانه از یک دستگاه هدست واقعیت مجازی و یک رایانه نسبتاً قوی تشکیل شده است. ویژگی مهم کار، بخش نرم افزاری و طراحی محیط آزمایشگاه برای مصارف مختلف است. نرم افزارهای تولید فضای سه بعدی و همچنین نرم افزارهای شبیه سازی مهندسی برای خلق محیط آزمایشگاه و آزمایشات مربوطه استفاده می شود.

این آزمایشگاه با تلاش گروهی از اساتید، دانشجویان و فارغ­التحصیلان گروه مهندسی مکانیک دانشگاه زنجان به شرح زیر طراحی و ساخته شده است:

دکتر جعفر غضنفریان، دکتر احسان خواصی، مهندس حمید یوسفی، مهندس مجتبی امیراصلان­پور، مهندس صبا تیموری، مهندس سجاد بوذری و مهندس رضا بیات.

 

 

برای دریافت ادامه مطلب لطفا کلیک فرمایید.