خانه :: اساتید :: اخبار

اخبارمعاونت پژوهشی


ادرس سایت فروش اینترنتی
کتابهای انتشارات دانشگاه زنجان

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 21 الی 31 اردیبهشت 1401 در حالی برگزاری است. انتشارات دانشگاه زنجان نیز با بیش از 150 عنوان کتاب در سایت pub.znu.ac.ir بصورت مجازی آماده ارائه کتاب به علاقمندان می باشد.




تفاهم نامه همکاری دانشگاه زنجان
و مجتمع کاغذسازی راشا کاسپین ایرانیان

جهت مشاهده روی فایلهای زیر کلیک فرمایید

متن تفاهم نامه

صورتجلسه

اولویت های پژوهشی




بازتاب پژوهش مشترک دانشگاه زنجان و
تورورگاتای رم در رسانه های بین المللی

پژوهشگران دانشگاه زنجان و محققین ایتالیایی  از دانشگاه تورورگاتای رم، روش جدیدی را گزارش کرده‌اند که با استفاده از یک صفحه کاغذ ساده، لایه نشانی لایه‌های پروسکایت در سلولهای خورشیدی بدون استفاده ازسایر تکنیک‌های مرسوم لایه نشانی قابل انجام است. این پژوهش بازتاب گسترده ای در رسانه خارجی  electronicsweekly، pv-magazine  و news science advanced داشته است. این روش ساده می‌تواند تکنیک‌های چاپ خودکار را با استفاده از ضد حلال توسعه دهد. این پژوهش توسط خانم دکتر ضرابی نیا دانش آموخته دکتری گروه فیزیک دانشگاه زنجان به راهنمایی دکتر رضا رسولی در دوره فرصت مطالعاتی ایشان انجام شده است. این روش برای سلولهای خورشیدی انعطاف پذیر بسیار امید بخش بوده و امکان استفاده از ضد حلال در این روش میسر است. با توجه به اینکه بازدهی به دست آمده با دستگاه‌های لایه نشانی چرخشی همراه با روش ضد حلال حدود 15 درصد گزارش شده است، به نظر می رسد زمینه برای بهبود بیشتر وجود دارد و این یک روش خودکار برای مقیاس بزرگتر را پیشنهاد می‌کند. نتایج تحقیقات در مجله  iScience با عنوان "روش رسوب گذاری ساده و موثر برای فیلم های پروسکایت سلول خورشیدی با استفاده از یک صفحه کاغذ" منتشر شده است. ویدئویی از فرآیند لایه نشانی لایه پروسکایت را نیز می توانید در اینجا مشاهده کنید.




نشریه تاملات اخلاقی دومین نشریه علمی پژوهشی
دانشگاه زنجان از سوی کمیسیون نشریات وزارت علوم

تأیید اعتبار علمی نشریه تأملات اخلاقی از سوی کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات  فناوری و کسب رتبة B

در اولین ارزیابی این نشریه در سال 1399

با کمال خرسندی تأیید نشریه تأملات اخلاقی دانشگاه زنجان از سوی کمیسیون نشریات وزارت علوم، به عنوان نشریه علمی (علمی-پژوهشی) با رتبة «ب» و (به عنوان دومین نشریه معتبر دانشگاه زنجان و گروه فلسفه بعد از نشریه تأملات فلسفی که در سال 1393 موفق به این مهم شد) را به جامعه علمی دانشگاه زنجان و به خصوص اعضای پرتلاش گروه فلسفه تبریک می‌گوییم.

این نشریه در پاییز سال 1398 با دریافت مجوز نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد و با  4 شماره در سال 1399 در ابتدای سال 1400 پرونده خود را جهت ارزیابی به کمیسیون نشریات وزارت علوم ارسال نمود و وجود موانع و چالش‌های متعدد، در تاریخ 14/8/1400 موفق به تأیید اعتبار علمی شد و در تاریخ 12/10/1400 موفق به کسب رتبة «ب» در اولین ارزیابی علمی خود شد.

 

صاحب امتیاز: دانشگاه زنجان

 مدیرمسئول و سردبیر نشریه: دکتر حسین اترک، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه زنجان

اعضای هیأت تحریریه:

1. پیتر سینگر (استاد دانشگاه پرینستون آمریکا) 2. اسلاوی ژیژک، (استاد دانشگاه لیوبلیانا، اسلونی)، 3. تالبوت بروئر(استاد دانشگاه ویرجینیا آمریکا)، 4. ژیان فانگ (استاد مؤسسه تاریخ علوم طبیعی آکادمی چینی علوم)، 5. محمد لگنهاوزن (استاد مؤسسه آموزشی-پژوهشی امام خمینی، ایران)، 6. زهرا خزاعی (استاد دانشگاه قم)، 7. عباس عباس زاده (استاد دانشگاه شهید بهشتی)، 8. فریبا برهانی (استاد دانشگاه شهید بهشتی)، 9. محمود عباسی (استاد دانشگاه شهید بهشتی)، 10. محسن جاهد (دانشیار فلسفه دانشگاه زنجان)، 11. سحر کاوندی (دانشیار فلسفه دانشگاه زنجان)، 12. حسین اترک (دانشیار فلسفه دانشگاه زنجان)، 13. حسن فتح زاده (دانشیار فلسفه دانشگاه زنجان).

این نشریه در شماره‌های انگلیسی خود موفق به جذب مقالاتی از اساتید سرشناس فلسفه دنیا شده است. مقالاتی از: کریستین کرسگارد و تیم اسکنلون اساتید فلسفه دانشگاه هاروارد؛ پیتر سینگر، استاد دانشگاه پرینستون آمریکا، ملقب به تأثیرگذارترین فیلسوف زنده جهان؛ اسلاوی ژیژک، فیلسوف سرشناس اروپایی و استاد دانشگاه لیوبلیانا، اسلونی، استفن داروال، استاد برجستة فلسفه اخلاق دانشگاه ییل آمریکا؛ امی گاتمن، استاد فلسفه سیاسی دانشگاه پنسیلوانیا و هشتمین پرزدنت این دانشگاه؛ شرون لوید استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و تالبوت بروئر، استاد دانشگاه ویرجینیا آمریکا است.




کتاب معماری و خاطره
توسط انتشارات دانشگاه منتشر گردید

کتاب معماری و خاطره تالیف سرکار خانم دکتر مریم کلامی و آقای دکتر محمد باقری  اساتید گروه معماری با همکاری سرکار خانم مهدیه هاشمی دانشجوی فارغ التحصیل رشته ارشد گروه معماری توسط دانشگاه زنجان منتشر گردید. جهت تهیه کتاب به سایت فروش کتاب انتشارات دانشگاه Pub.znu.ac.ir  مراجعه فرمایید.




مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر سال 1400 استان برگزار گردید
در این جشنواره پژوهشگران و حامیان پژوهش و فناوران مورد تجلیل مسئولین حاضر قرار گرفتند

این جشنواره که به میزبانی مرکز همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد  پژوهشگران و حامیان پژوهش و فناوران مورد تجلیل مسئولین حاضر قرار گرفتند.

ابتدا سید محسن نجفیان رئیس دانشگاه  و نایب رئیس هفته پژوهش ضمن عرض خیر مقدم، گزارشی را از روند برگزاری این هفته به حاضرین داد.

استاندار زنجان نیز در این مراسم با بیان اینکه فقط ۱۰ درصد پژوهش‌ها به نتیجه می‌رسد، گفت: توجه به مقوله پژوهش موجب پیشرفت کشورهای دیگر شده است و باید به این موضوع مهم در کشورمان نیز بیش از گذشته توجه کرد و در این زمینه سرمایه گذاری لازم را انجام داد.

افشارچی افزود: طی چند سال گذشته با کمرنگ شدن نفت، که می توان گفت، یک فرصت است، می توان در حوزه هایی نظیر اقتصاد دیجیتال سرمایه گذاری کرد که ۶.۵ درصد تولید ناخالص در سال گذشته به این مهم اختصاص داشت.

وی خاطرنشان کرد: زمینه برای سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان وجود دارد و باید تلاش و به این سمت حرکت کرد.

در ادامه  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه فرمایشات رهبری در ارتباط با تحقیق و پژوهش نقشه راه و ریل گذاری آن برعهده اندیشمندان و دلسوزان است گفت: هر انسانی به تنهایی کوه آتشفشان است، استعدادها و توانایی های بالایی دارد که بستر لازم برای شکوفایی آن باید فراهم شود.

آیت‌الله خاتمی گفت: آنهایی که این اعتقاد را ندارند از این امر در مسیر سلطه گری، استعمار و بهره کشی استفاده می کنند و در این میان در کشورمان آموزه های دینی و فرهنگ اصیل مدنیت هشت هزار ساله قابل طرح و قابل افتخار را داریم.

وی اضافه کرد: موضوعی از سوی اساتید عنوان می شود که بسیاری از پایان نامه های دانشجویی در مراکز علمی خاک می خورد که این امر بطور قطع دلایلی دارد.

امام جمعه زنجان با اشاره به اینکه بر اساس همین آموزه ها فناوری، پیشرفت و پژوهش هر روز باید مورد توجه باشد و تنها به یک هفته خاص اختصاص نداشته باشد، خاطرنشان کرد: از تلاش های علمی اساتید و دانشمندان ایرانی که گره ای از مشکلات جامعه را برطرف می کنند، قدردانی می کنم.

سپس مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص ارتقای کیفیت آموزشی گفت: متاسفانه متناسب با کمیت رشد آموزش عالی، کیفیت رشد پیدا نکرده، بطوری که در ارزیابی مهارت فارغ التحصیلان از بین ۱۴۱ کشور جهان ایران رتبه ۱۳۶ را کسب کرده است.

این  مسوول ادامه داد: با بررسی انجام شده در ارتباط با کیفیت آموزش حرفه ای نیز از بین ۱۴۱ کشو جهان ایران در رده  ۱۱۵  قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: در شاخص نسبت استاد به دانشجو در بین ۲ هزار و ۵۴۰ موسسه و آموزشی کشور این عدد ۴۸ بوده، یعنی به ازای هر ۴۸ دانشجو یک استاد وجود دارد که نسبت به میانگین جهانی فاصله وجود دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بررسی‌ها در ۷۰ درصد رشته های دانشگاهی نشان می دهد که بیش از پنج سال سرفصل های  آموزشی با نیازهای کنونی به روز نشده  است، گفت: نتیجه اینکه این آموزش ها موجب شده کیفیت لازم را نداشته و مشکلاتی نظیر فرار نخبگان، بیکاری و اشتغال را به دنبال داشته باشد.

طاهری  با اشاره به موضوع عدالت آموزشی در دانشگاهها نیز افزود: گزینش دانشجو بر اساس استانی، بومی گزینی است که در این خصوص ۵۰ درصد ظرفیت استانی دیده می شود و چون آموزش عالی بصورت عدالت محور و یکسان توزیع شده این مهم نیز موجب شده حقوق برخی ها تضییع شود.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه سه کشور که حدود ۴۰ درصد شرکت کنندگان کنکور را دارد در رشته های روزانه سراسری حدود ۵.۶ درصد قبولی داشته باشند، دلیل آن نیست که این افراد باهوش  نیستند، بلکه توسعه در مناطق کمتر است و  در واقع حقوق دانشجویان ضایع می شود.

این مسوول خاطرنشان کرد: بحث حل مساله کشور اهمیت زیادی دارد و این مهم باید برای سال های آینده مورد توجه قرار گیرد.

مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر برای اولین بار شاهد امضای تفاهم نامه همکاری چهارجانبه بین سازمان صمت، اتاق بازرگانی، پارک علم و فناوری استان و دانشگاه زنجان بود.

در پایان مراسم  3 حامی پژوهشی و 22 پژوهشگر و فناور برتر به شرح ذیل مورد تجلیل و تقدیر مسئولین استان قرار گرفتند.

پژوهشگران و فناوران برتر  هفته پژوهش و فناوری  1400

پژوهشگر برگزیده استان

نام نام خانوادگی

ردیف

پژوهشگر برگزیده استان

آقای دکتر فرهاد خوئینی

1

پژوهشگر برگزیده استان

آقای دکتر اصغر طاهری

2

پژوهشگر برگزیده استان

آقای دکتر مجید یوسفی افراشته

3

پژوهشگر برگزیده استان

آقای دکتر فرهنگ رضوی

4

فناور برگزیده استان

شرکت باستان شیمی راد زنگان به مدیر عاملی  آقای دکتر فرهاد کبیری

5

فناور برگزیده استان

آقای دکتر جلال صبا

6

فناور برگزیده استان

شرکت آرتا تجهیز گستر به مدیر عاملی آقای دکتر عباس بهاری

7

پژوهشگر پر استناد یک درصد برتر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

اقای دکتر علی رمضانی

8

پژوهشگر پر استناد یک درصد برتر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

آقای دکتر عباس ربیعی

9

پژوهشگر پر استناد یک درصد برتر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

آقای دکتر صالح مبین

10

     
 

 

عکس های مراسم را در آلبوم تصاویر دانشگاه مشاهده نمایید.




سمینار آموزشی آنلاین اصول و کاربرد دستگاه آنالیزعنصری ...
22 آذر ساعت 11 توسط آزمایشگاه مرکزی برگزاری می شود



پژوهشگران پر استناد یک درصد برتر
دانشگاه زنجان

آقایان دکتر صالح مبین  و دکتر عباس ربیعی اساتید گروه برق و آقای دکتر علی رمضانی استاد گروه شیمی دانشگاه زنجان، از نظر ISC بعنوان پژوهشگران برتر یک درصد شناخته شده اند.ضمن تبریک، آرزوی توفیق روز افزون از درگاه خداوند متعال مسئلت داریم.




به مناسبت هفته پژوهش
سال 1400

"پژوهش و فناوری، پشتیبان تولید"


هفته پژوهش و فناوری استانی: 13 - 19 آذرماه 1400
هفته پژوهش و فناوری ملی: 20 - 26 آذرماه 1400
بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فنبازار همزمان با نمایشگاه ایران ساخت: 24 - 27 آذرماه 140

 

توضیحات عنوان روز مناسبت تاریخ روز
زنگ پژوهش و تقدیر از دانش آموزان برتر پژوهش و فناوری: مدرسه و دانشگاه   20 آذر شنبه
برنامه دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارکهای علم و
فناوری متناسب با عنوان روز
پژوهش و فناوری:
پشتیبانی از تولید
  21 آذر یکشنبه
برنامه دستگاههای اجرایی
متناسب با عنوان روز
پژوهش و فناوری:
مانعزدایی از تولید
  22 آذر دوشنبه
توسعه علمی و مشارکت در پاسخگویی
به نیازهای جامعه
پژوهش، فناوری:
علوم انسانی و علوم پایه
  23 آذر سه شنبه
افتتاح بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش،
فناوری و فنبازار
پژوهش، فناوری و اثربخشی
اجتماعی
  24 آذر چهارشنبه
جشنواره تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر بزرگداشت پژوهشگران و فناوران روز پژوهش 25 آذر پنج شنبه

 




تبریک به آقایان دکتر نصراله عباسی و دکتر علی گرزی
اساتید دانشگاه زنجان

 

کتاب تصنیفی آقای دکتر نصراله عباسی با عنوان اثر فسیل مفاهیم و کاربردها چاپ انتشارات دانشگاه زنجان به عنوان کتاب برگزیده سومین دوره جایزه کتاب سال استان زنجان در بخش علوم پایه و کتاب آقای دکتر علی گرزی با عنوان علم تمرین بدنسازی و طراحی تمرین برای مربیان و ورزشکاران چاپ انتشارات جهاددانشگاهی به عنوان کتاب برگزیده  سومین دوره جایزه سال استان در بخش هنر انتخاب گردید. ضمن تبریک به آقایان دکتر عباسی و دکتر گرزی توفیق روزافزون ایشان را از درگاه خداوند متعال مسئلت داریم.

 




کتاب آقای دکتر روح اله رضایی و خانم دکتر لیلا صفا
توسط انتشارات دانشگاه زنجان منتشر شد



کتاب خانم دکتر بی مکر و آقای دکتر علی گنجلو
از اساتید دانشکده کشاورزی توسط انتشارات دانشگاه منتشر شد

جهت سفارش و خرید کتابهای انتشارات دانشگاه زنجان به ادرس زیر مراجعه فرمایید.

pub.znu.ac.ir




اخذ گواهی نامه آزمایشگاه معتمد
-

رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه زنجان از اخذ گواهی نامه آزمایشگاه معتمد از سازمان حفاظت محیط زیست توسط دانشگاه زنجان خبر داد.

دکتر محمد حسین رسولی فرد، رئیس آزمایشگاه مرکزی با بیان این موضوع گفت: با تلاش های صورت گرفته در آزمایشگاه مرکزی، این مجموعه موفق به کسب گواهی نامه آزمایشگاه معتمد در حوزه ترکیبات نفتی و سموم شده است. این موضوع در سایه تلاش همکاران آزمایشگاه مرکزی و بویژه سرکار خانم دکتر نگار صحتی، پژوهشگر پسادکتری و مسئول علمی دستگاه آغاز و به ثمر رسیده است.

شایان ذکر است دانشگاه زنجان از جمله مراکز محدود در شمالغرب کشور می باشد که موفق به اخذ این گواهی نامه شده است.