خانه :: اساتید :: اخبار
بروزرسانی: 13-11-1396
MATLAB

MATLAB محصول شرکت MathWorks یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای محاسبات عددی و رسم پیشرفته نمودار بوده که کاربرد وسیعی بین دانشجویان، مهندسین و محققان انواع حوزه‌های علمی دارد و صرفاً به محاسبات ریاضی محدود نمی‌شود بلکه با امکان کدنویسی پیشرفته و نسبتاً راحت می‌توان انواع محاسبات مهندسی را نیز انجام داد. اولین نگارش این نرم افزار در دانشگاه نیومکزیکو و استنفورد در سال ١٩٧٠ برای حل مسائل تئوری ماتریس‌ها، جبر خطی و آنالیز عددی ارائه شد و امروزه صدها هزار کاربر دانشگاهی، آکادمیک، صنعتی و غیره در زمینه‌های متنوع مهندسی نظیر ریاضیات پیشرفته، جبر خطی، مخابرات و مهندسی سیستم از آن استفاده می‌کنند. ریاضیات، زبان مشترک بسیاری از علوم مهندسی است؛ ماتریس ها، معادلات دیفرانسیل، رشته‌های عددی اطلاعات، ترسیمات و گراف‌ها از ابزار اصلی بکار گرفته در ریاضیات و نیز در این نرم افزار هستند.

این نرم‌افزار تقریباً در تمامی رشته‌های مهندسی کاربرد دارد؛ در هر رشته‌ای كه نیاز به محاسبات ریاضی، ترسیم منحنی، شبیه‌سازی مدل، آنالیز عددی و شبیه‌سازی ریاضی باشد، استفاده از متلب می‌تواند مفید باشد. مسائلی كه در رشته‌های مهندسی معمولاً با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی C و Fortran محاسبه می‌شوند، با استفاده از متلب بسیار راحت‌تر و سریع‌تر حل می‌شوند. این نرم‌افزار دارای جعبه‌ ابزارهای مختلفی است كه دانشجویان و مهندسان هر رشته می‌توانند از جعبه ابزار متناسب با مسئله خود استفاده كنند. شما می‌توانید به سادگی، توابع و برنامه‌های خاص خودتان را با استفاده از کدها و توابع متلب بنویسید و در صورتی که تعداد آن‌ها زیاد باشد، با اختصاص یک زیر شاخه برای هر کدام یک جعبه ابزار درست کنید.

قابلیت‌های کلیدی نرم‌افزار MathWorks MATLAB:

 1. - عملکرد یکپارچه برای انتگرال‌گیری عددی
 2. - بهینه شده برای ریاضیات پایه و عملکردهای میانگیری
 3. - تجزیه و ساده سازی برنامه‌های کامپایل شده
 4. - حل مسائل تئوری ماتریس‌ها، جبر خطی و آنالیز عددی
 5. - شبیه‌سازی انواع پدیده‌های فیزیکی و مهندسی
 6. - برنامه‌نویسی HDL و FPGA
 7. - برنامه‌نویسی آسان‌تر و ساده‌تر نسبت به C و Fortran
 8. - دارای جعبه ابزارهای مختلف مهندسی
 9. - پشتیبانی از استانداردها و مدل‌های رادیویی و مخابراتی
 10. - پشتیبانی از رادیو USRP
 11. - ساخت کد از Object های تعیین شده توسط سیستم
 12. - ساخت خودکار Library های داینامیک
 13. - شبیه‌سازی EDA
 14. - امکان شناسای دائم عملکردهای انتقال
 15. - رابط کاربری بهینه شده برای جاسازی
 16. - امکان محاسبه و ثبت مسیر توسط خط و خط تعمیم یافته
 17. - حل مسائل رگرسیون غیر خطی
 18. - پشتیبانی از کارت گرافیک برای Turbo Decoder
 19. - پشتیبانی از LDPC
 20. - سازگار با نسخه‌های مختلف ویندوز، لینوکس و مک


در حقیقت متلب یک زبان برنامه نویسی آسان با مشخصات بسیار پیشرفته و ساده‌تر از زبان‌های کامپیوتری نظیر Fortran و C است. به همراه متلب، نرم‌افزاری به نام Simulink عرضه می‌شود كه امكان شبیه‌سازی سیستم‌های كنترلی را فراهم می‌كند. این نرم افزار یک محیط پرقدرت برای مصور سازی اطلاعات از طریق قابلیت‌های گرافیکی می‌باشد.

شرکت MathWorks در هر سال دو نسخه از نرم افزار MATLAB را منتشر می‌کند؛ در هر نیم سال یک نسخه، که نسخه شش ماه اول با حرف a و نسخه شش ماه دوم با حرف b مشخص می‌شود. پس قاعدتاً در یک سال مشخص نسخه b از نسخه a جدیدتر است و اگر قصد دانلود این نرم افزار را دارید بهتر است نسخه b را برای دانلود انتخاب کنید.

 

بازدید امروز: 3