خانه :: اساتید :: اخبار
حضور دانشگاه زنجان در نشست همکاری علمی دانشگاههای ایران با حوزه بریکس
با حضور دانشگاه زنجان، اولین نشست همکاری علمی دانشگاه‌های ایران با کشورهای حوزه بریکس برگزار شد.با حضور دکتر مهدی نصیری مدیر همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه و علی سپهری مسئول پیگیری امور بریکس در دانشگاه زنجان اولین نشست همکاری‌های علمی دانشگاه‌های ایران با کشورهای حوزه بریکس به میزبانی سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در این جلسه که رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم و رئیس حوزه آموزش عالی بریکس از دولت روسیه مدیریت آن را برعهده داشتند مهدی نصیری با معرفی دانشگاه به جمع حاضر پتانسیل‌های دانشگاه زنجان را برای عضویت در 13 کارگروه تعیین شده از سوی بریکس تشریح نمود.

در ادامه دکتر امید رضایی فر رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم در این نشست ضمن اشاره به ظرفیت بالای گروه بریکس از نظر علم و فناوری گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد همکاری های علمی خودرا با کشورهای عضو این نهاد بین المللی افزایش دهد. وی تاکید کرد: به زودی کارگروههای سیزده‌گانه متناظر مرتبط با فعالیت های علمی و آموزشی گروه بریکس را شکل می دهیم و دانشگاههای عضو هر کارگروه مشخص می شود تا بتوانیم در بخش از 250 برنامه و اقدام گروه بریکس در سال 2024 مشارکت داشته باشیم.

رضایی فر با اشاره به حضور نمایندگان و مسئولان بین الملل 20 دانشگاه و موسسه در این نشست گفت: بیش از 250 دانشگاه و پژوهشگاه و 60 پارک علم و فناوری در ایران فعالیت می کنند و ما ظرفیت علمی فراوانی برای حضور در فعالیت های علمی و فناورانه بریکس داریم.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی وزارت علوم گفت: ما به صورت ویژه آمادگی داریم در بخش آموزش های مهارتی با رویکرد فناوری و نوآوری با بریکس همکاری کنیم و در اتاق های فکر بریکس حضور فعال داشته باشیم. سپس خانم ویکتوریا پانووا رئیس حوزه بریکس و معاون آموزشی دانشگاه hse روسیه در این نشست گفت: با توجه به اینکه امسال روسیه ریاست بریکس را برعهده دارد در ایران حضور پیدا کردیم تا ظرفیت های همکاری این سازمان را که برخلاف تصور ؛ صرفا یک سازمان اقتصادی نیست ؛ به دانشگاههای ایران معرفی کنیم.

وی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ایران به عنوان یک کشور غنی از نظر علمی و فرهنگی گفت: پیشنهادات ایران برای همکاری با بریکس را به شورای کارشناسان بریکس ارائه خواهد داد و آمادگی همکاری گسترده با ایران وجود دارد.

رئیس حوزه بریکس در روسیه گفت: ایران علیرغم تحریم های ظالمانه از رشد علمی خوبی برخوردار شده است و آمارها به خوبی این پیشرفت را نشان می دهد . وی کشاورزی ، زیست فناوری و علوم مهندسی را از حوزه هایی نام برد که ایران در آنها دستاورد زیادی داشته است و می تواند با کشورهای عضو بریکس در این زمینه ها هم افزایی داشته باشد.

 

برای مشاهده تصاویر این نشست، اینجا کلیک نمایید.


ارسال شده در مورخه: 04-02-1403