خانه :: اساتید :: اخبار

اخباردفتر ریاست و روابط عمومی


خیمه ماه محرم زده شد بر دل ما / باز نام تو شده زینت هر محفل ما
اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْن وَ عَلی عَلَیِ بْن الْحُسَین وَ عَلی اَوْلادِ الْحْسَیْن وَ عَلی اَصحابِ الْحُسَین

پرسیدم: از حلال ماه، چرا قامتت خم است؟

آهی كشید و گفت: كه ماه محرم است.

گفتم: كه چیست محرم؟

با ناله گفت: ماه عزای اشرف اولاد آدم است

صد بار خوانده ای و دوباره بخوان، کم است

دنیا اگر تمام شود روضه خوان، کم است

دیدار ما قیامتیان، هیئتِ بهشت

اینجا برای سینه زدن، جایمان کم است...

اینجا برای سینه زدن، جایمان کم است...

فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری و عزاداری سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان

حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش تسلیت باد.

 

 
چاپ اثر فاخر «فرهنگ امروزین عربی-فارسی» نوشته دکتر آیت‌الله زرمحمّدی
طی آیینی از «فرهنگ امروزین عربی-فارسی» نوشته دکتر آیت‌الله زرمحمّدی عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان رونمایی شد.

در سومین روز از سی‌ و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که با شعار «بخوانیم و بسازیم» از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار گردید، طی آیینی از «فرهنگ امروزین عربی-فارسی» نوشته دکتر آیت‌اللّه زرمحمّدی عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان رونمایی شد.

فرهنگ فاخر چهارجلدی امروزین عربی فارسی، فرهنگی جامع‌، روزآمد و کاربردی‌ است که در طیّ ۱۸ سال به دست دکتر آیت‌اللّه زرمحمّدی عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان به رشته تالیف در آمده است.

بهروز صفرزاده، ویراستار و پژوهشگر فرهنگ‌نویسی در این مراسم درباره «فرهنگ عربی- فارسی» گفت: فرهنگ عربی‌- فارسی امروزی تألیف آیت‌الله زرمحمدی، حاصل حدود ۲۰ سال کار طاقت‌فرسای او است و فرهنگ‌نویسی کار بسیار سختی‌است. زرمحمدی استاد زبان عربی است و در این کتاب فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات روز را به کار برده، کلمات و اصطلاحاتی که در فرهنگ امروز زبان عرب متداول است و این بزرگترین کاری است که یک فرهنگ‌ نویس می‌تواند انجام دهد. واژه‌ها و اصطلاحات رایج روز زبان عرب را همراه ترجمه دقیق آنها به کار برده که این موضوع در زمینه فرهنگ‌های دو زبانه عربی- فارسی بسیار ارزشمند است.

فرهنگ امروزین از ویژگی استخراج مستقیم داده‌ها از متون و نشریات کشورهای مختلف عرب‌ زبان - و نه برگردان سایر فرهنگ‌ها - و نیز برابریابی و برابرگزینی برپایه ادبیات داستانی و علمی و رسانه‌ای برخوردار است و نیاز فراگیران زبان عربی و مترجمان را تا حد بسیاری مرتفع می‌سازد. 

مَثَل که نقش کلیدی در زبان ایفا می‌کند در این فرهنگ، به وفور (بیش از ۲۴۰۰ مورد) گنجانده شده و معادل‌های فراوانی، برای آن ذکر شده است.

نکات کاربردی (۱۴۹ مورد با مثال) که در دل این فرهنگ جا خوش کرده، گویای تفاوت میان واژگان متقارب‌المعنا و بار معنایی هر کدام است و این فرق‌ها در قالب جملات کوتاهِ برگرفته از متون، تبیین شده است.

این فرهنگ توسط انتشارات آوای خاور در ۳۵‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه شده است.
حضور دانشگاه زنجان در نمایشگاه بین‌المللی دانشگاه ها در کشور سوریه
حضور دانشگاه زنجان در نمایشگاه بین‌المللی معرفی توانمندی‌های دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور سوریه

دانشگاه زنجان به عنوان یکی از ده دانشگاه منتخب از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نمایشگاه بین ‌المللی معرفی توانمندی های دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ 19 الی 24 خرداد ماه 1403 در کشور سوریه و به میزبانی دانشگاه دمشق برپا شد، حضور یافت.

این نمایشگاه صبح یکشنبه با حضور دکتر حسین اکبری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه، دکتر ابراهیم سامه وزیر آموزش عالی کشور سوریه، دکتر بطرس حلاق وزیر رسانه کشور سوریه، خانم دارین سلیمان رئیس اتحادیه دانشجویان کشور سوریه و دکتر اسامه جبان رئیس دانشگاه دمشق گشایش یافت.

در همین ارتباط، دکتر حسین کوهستانی مدیر همکاری های علمی بین ‌المللی دانشگاه زنجان به عنوان نماینده دانشگاه در غرفه دانشگاه زنجان حضور یافته و به معرفی توانمندی های علمی دانشگاه زنجان در حوزه های علمی، پژوهشی و آموزشی به منظور جذب دانشجویان غیر ایرانی پرداختند. در این نمایشگاه که مورد استقبال دانشجویان سوری قرار گرفت، علاوه بر دانشجویان و مقامات دانشگاه دمشق، مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق جناب آقای دکتر رجبعلی‌نژاد رایزن سیاسی سفارت، جناب آقای دکتر خاکسار رایزن اقتصادی سفارت، جناب آقای دکتر اثباتی معاون فرهنگی سفارت، جناب سرهنگ قاسمی وابسته نظامی سفارت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیجانی دبیر اول فرهنگی سفارت، اعضای شورای مرکزی اتحاد طلبه و رئیس حجت الاسلام و المسلمین علوی مهر و معاونین پژوهشی و آموزشی دانشگاه جامعه المصطفی نمایندگی سوریه مورد بازدید قرار گرفت.

برای مشاهده تصاویر این نمایشگاه، اینجا کلیک نمایید.
تقدیر سرپرست سازمان سنجش و آموزش از برگزاری شایسته آزمون سراسری
سرپرست سازمان سنجش و آموزش کشور از تلاشهای دانشگاه زنجان برای برگزاری شایسته آزمون سراسری تقدیر کرد

دکتر عبدالرسول‌پورعباس با ارسال لوح تقدیر از تلاش های بی شائبه و خدمات ارزشمند و مساعی دکتر جلال بازرگان نماینده تام الاختیار وزیر عتف در حوزه برگزاری آزمون سراسری استان زنجان و همکاران دانشگاه زنجان  تشکر و قدردانی نمود.

شایان ذکراست در استان زنجان 15 هزار و 670 نفر داوطلب در نوبت نخست آزمون سراسری سال 1403 شرکت کردند که از این تعداد 61 درصد خانم و 39 درصد آقا بودند. حوزه های برگزاری این آزمون در شهرهای زنجان، خدابنده، ابهر، خرمدره و ماهنشان بود که دانشگاه زنجان بعنوان حوزه اصلی برگزاری این آزمون را بر عهده داشت.

آزمون گروه های علوم ریاضی و علوم انسانی صبح پنجشنبه و آزمون گروه های هنر و زبان‌های خارجی عصر پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه سال 1403 برگزارشد. صبح روز جمعه 7 اردیبهشت ماه سال 1403 نیز شرکت‌ کنندگان در آزمون‌ گروه علوم تجربی به رقابت پرداختند.

تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم ‌تجربی 6893 نفر بود که نسبت به سایر گروه‌های آزمایشی، بیشترین متقاضی را داشت. تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم ‌انسانی 5461 نفر که معادل 34 درصد داوطلبان استان می‌شد. همچنین 1462 نفر در کنکور گروه آزمایشی علوم ریاضی ‌فنی در استان زنجان شرکت کرده ‌بودند که حدود  9 درصد داوطلبان استان را تشکیل می‌داد و آزمون گروه‌های زبان و هنر به ترتیب 1315 و 539 نفر در استان در آزمونهای مذکور رقابت کردند که کنکور هنر کمترین تعداد داوطلبان را به خودا ختصاص داده بود.

این مهم با مشارکت و تلاش همکاران(500 نفرجلسه) در دانشگاه زنجان طی دو روز برگزار شد و دکتر بازرگان طی پیامی از تلاش ها و زحمات هیات علمی، کارکنان و دست اندرکارانی که در برگزاری بی نقص این رویداد نقش داشتند، تشکر و قدردانی کردند.

 
جشن وصال
جشن ازدواج 110 زوج
ارتقای علمی 4 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه
طی جلسه هیأت ممیزه ارتقای تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه مورد تایید قرار گرفت

جلسه هیأت ممیزه دانشگاه‏ زنجان روز چهارشنبه 23 خرداد ماه 1403 با حضور اعضای این هیأت در سالن اجتماعات شهید شهریاری دانشگاه زنجان برگزار گردید که حاصل این جلسه یک روزه، ارتقاء علمی 4  نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه زنجان بود. ضمن عرض تبریک به ایشان، آرزوی توفیق روزافزون را داریم.

لازم بذکر است که ریاست دانشگاه زنجان طی پیامی ارتقاء رتبه علمی این اساتید گرانقدر را تبریک گفت. متن پیام تبریک به شرح زیر می باشد:

همکاران ارجمند جناب آقایان دکتر محسن احدنژاد، دکتر محمدامیر دلاور، دکتر محمدصادق عسکری و دکتر سجاد حق زاد کلیدبری ارتقاء رتبه علمی‏ تان را که مایه دلگرمی و بالندگی دانشگاه و دانشگاهیان خواهد بود به شما و خانواده بزرگ دانشگاه تبریک و تهنیت عرض می ‏نمایم.

امید است ضمن استمرار خدمات ارزنده علمی و پژوهشی، با اتکال به خداوند متعال و بهره‏ گیری از توان و تجربه علمی در همه ابعاد زندگی به‏ ویژه تلاش روزافزون در عرصه‏ های علمی و پژوهشی موفق و مؤید بوده و همچنان برای دانشگاه مایه افتخار باشید.

 

با آرزوی توفیق الهی

دکتر جلال بازرگان

رییس دانشگاه

 

ضمن عرض تبریک و تهنیت به اساتید و دانشگاهیان عزیز توفیقات روز افزون را از درگاه ایزد منان برای ایشان مسئلت می نماییم.
گرامیداشت شب هفت شهدای خدمت با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان
مراسم گرامیداشت هفتمین روز شهادت شهدای خدمت در مسجد باقرالعلوم (ع) دانشگاه زنجان برگزار شد.

مراسم  گرامیداشت هفتمین روز شهادت شهدای خدمت روز دوشنبه هفتم خرداد ماه با سخنرانی آیت‌الله خاتمی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان و با حضور هیئت رئیسه دانشگاه زنجان و اساتید، دانشجویان،کارکنان دانشگاه و مردم قدرشناس استان زنجان همراه با قرائت قرآن و عزاداری در مسجد باقرالعلوم (ع) دانشگاه برگزار شد.

این مراسم ابتدا با قرائت قران توسط قاریان برجسته آغاز گردید و در این مراسم که با سخنرانی آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان همراه بود، ایشان با بیان اهمیت برگزاری مراسم بزرگداشت برای درگذشتگان از زبان پیامبر (ص) بر لزوم برگزاری این مراسمات برای همه درگذشتگان بویژه شهدا تاکید کردند و از برگزار کنندگان این مراسمات در سراسر کشور قدردانی نمودند.

در ادامه ایشان با بیان عملکرد درخشان و پررنگ رئیس جمهور شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی در زمان تصدی گری پست هایی که بر عهده داشتند افزودند که دغدغه اصلی ایشان همیشه خدمت به مردم و رفع مشکلات آنان بوده و از مسئولین خواستند تا این راه را ادامه داده و خدمت رسانی به مردم را در جدی بگیرند.

همچنین خاتمی با بیان فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص سانحه بالگرد و شهادت رئیس جمور و همراهان ایشان، که فرمودند این با اتفاق هیچ اختلالی در امور کشور ایجاد نخواهد شد که این چنین نیز بود. اما اگر این اتفاق در هر جای دیگری رخ می داد اضطراب آن جامعه را فرا می گرفت و آن جامعه دچار بی نظمی می شد ولی به برکت ستون خیمه انقلاب این اتفاق در ایران رخ نداد و اداره کشور در شرایط عادی و همیشگی خود ادامه دارد.

پس از اتمام سخنرانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان، حاضرین در مجلس با مداحی مداح اهل بیت کربلائی جلیل محمدی به عزاداری پرداختند.

جهت مشاهده تصاویر این مراسم کلیک نمایید.

 
انتصاب مدیران اداری و گروه های آموزشی دانشگاه
طی احکامی از سوی ریاست دانشگاه انتصابات صورت گرفت.

طی حکمی از سوی دکتر جلال بازرگان ریاست دانشگاه، دکتر علی مرصعی (عضو هیات علمی گروه ریاضی) بعنوان معاون دانشجویی دانشگاه زنجان منصوب شد. دکتر بازرگان در لوح جداگانه ای از زحمات دکتر محمد مصطفوی تقدیر و تشکر نمود.

دکتر علی مرصعی استادیار گروه ریاضی، دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان طی سالهای ۱۳78-1376 گذرانده و دوره دکتری وی در دانشگاه زنجان طی سال های 1391-1387 بوده است. مقالات علمی پژوهشی منتشرشده ایشان در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی 12 مورد، مقاله‌های علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 12 مورد، تصنیف، تالیف، تصحیح انتقادی، ترجمه کتاب و دانشنامه 2 مورد ترجمه و تالیف؛ راهنمایی و مشاوره پایان نامه 12 مورد، داوری و نظارت بر فعالیت های پژوهشی 9مورد می باشد.

همچنین طی احکامی دکتر احسان خواصی (عضو هیات علمی گروه مکانیک) بعنوان مدیر مرکز رشد و نوآوری دانشگاه، دکتر حسین کوهستانی عضو هیات علمی گروه زمین شناسی بعنوان مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه، دکتر کاظم مظلومی عضو هیات علمی گروه برق بعنوان مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دکتر محمود کاظمی عضو هیات علمی گروه روانشناسی بعنوان رئیس گروه مشاوره دانشجویی دانشگاه، دکتر اباذر چراغی عضو هیات علمی گروه روانشناسی بعنوان مدیر گروه آموزشی روانشناسی منصوب و از زحمات دكتر جلال صبا، دكتر مهدی نصیری، دكتر افشین توکلی زانیانی، دكتر پریوش شهبازی، دکتر محمود کاظمی در زمان تصدی این پست تقدیر و تشکر بعمل آمد.

سوابق علمی و پژوهشی ایشان به شرح زیر می باشد:

 

دکتر احسان خواصی دانشیار گروه مکانیک، دوره های کارشناسی ارشد و دكتری خود را در دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب طی سال های 1388-1386 و 1393-1388 گذرانده است.

مقالات علمی پژوهشی منتشر شده ایشان در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی 26 مورد

 مقاله‌های علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 11 مورد

گزارش های علمی طرح های پژوهشی و فناوری اجرا شده 1 مورد،تصنیف، تالیف، تصحیح انتقادی

ترجمه کتاب و دانشنامه 1 مورد تالیف

راهنمایی و مشاوره پایان نامه 23 مورد

داوری و نظارت بر فعالیت های پژوهشی 9مورد

 

دکتر حسین کوهستانی دانشیار گروه زمین شناسی ، دوره های كارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه تربیت مدرس به ترتیب طی سال های 1383-1380و 1390-1385 گذرانده است.

مقالات علمی پژوهشی منتشر شده در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی 78 مورد

مقاله‌های علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 76 مورد

خلاصه مقاله‌های علمی ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 20 مورد

گزارش های علمی طرح های پژوهشی و فناوری اجرا شده 1 مورد

راهنمایی و مشاوره پایان نامه 51 مورد  

داوری و نظارت بر فعالیت های پژوهشی 165مورد

 

دکتر کاظم مظلومی دانشیار گروه برق، دوره كارشناسی ارشد خود را در دانشگاه صنعتی شریف طی سال های 1381-1379 و گذرانده و دوره دکتری وی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی سال های 1387-1382 بوده است.

مقالات علمی پژوهشی منتشر شده در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی 57 مورد

مقاله‌های علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 70 مورد

گزارش های علمی طرح های پژوهشی و فناوری اجرا شده 1 مورد

تصنیف، تالیف، تصحیح انتقادی، ترجمه کتاب و دانشنامه 2 مورد فصل

راهنمایی و مشاوره پایان نامه 68 مورد  

داوری و نظارت بر فعالیت های پژوهشی 132 مورد

 

دکتر محمود کاظمی دانشیار گروه روانشناسی، دوره كارشناسی ارشد خود را در  دانشگاه علامه طباطبایی تهران طی سال های 1373-1370 و گذرانده و دوره دکتری وی در دانشگاه شهید چمران اهواز طی سال های 1387-1381 بوده است.

مقالات علمی پژوهشی منتشر شده در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی 10 مورد

مقاله‌های علمی و تحشیه چاپ شده در نشریه‌های علمی-ترویجی داخلی معتبر 4 مورد

مقاله‌های علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی  42 مورد

خلاصه مقاله‌های علمی ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 20 مورد

راهنمایی و مشاوره پایان نامه 48 مورد

داوری و نظارت بر فعالیت های پژوهشی 62 مورد

 

دکتر دکتر اباذر چراغی استادیار گروه روانشناسی، دوره كارشناسی ارشد خود را در  دانشگاه تهران طی سال های 1383-1379 و گذرانده و دوره دکتری وی در دانشگاه آنکارا (ترکیه) طی سال های 1389-1383 بوده است.

مقالات علمی پژوهشی منتشر شده در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی 6 مورد

مقاله‌های علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی  6 مورد

خلاصه مقاله‌های علمی ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی 2 مورد

گزارش های علمی طرح های پژوهشی و فناوری اجرا شده 2 مورد

راهنمایی و مشاوره پایان نامه 2 مورد  

 

 
مراسم بزرگداشت شهادت رئیس جمهور محبوب و مردمی ایران
مراسم بزرگداشت شهادت رئیس جمهور مردمی و انقلابی آیت اله سید ابراهیم رئیسی و هیأت همراه

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

در پی شهادت رئیس جمهور مردمی و انقلابی و محبوب ملت ایران آیت اله سید ابراهیم رئیسی و هیأت همراه ایشان دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، آیت اله سید محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز و دکتر مالک حیدری استاندار آذربایجان شرقی مراسم بزرگداشت این شهیدان گرانقدر بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد باقرالعلوم (ع) دانشگاه برگزار خواهد شد.
مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ
تسلیت دانشگاهیان و هیات رئیسه دانشگاه زنجان در پی شهادت خادم ملت، سید ابراهیم رئیسی و همراهان وی

منَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا
ﺍﺯ ﻣﺆﻣﻨﺎﻥ ﻣﺮﺩﺍﻧﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺁﻧﭽﻪ ﺑﺎ ﺧﺪﺍ ﺑﺮ ﺁﻥ ﭘﻴﻤﺎﻥ ﺑﺴﺘﻨﺪ [ ﻭ ﺁﻥ ﺛﺒﺎﺕ ﻗﺪم ﻭ ﺩﻓﺎﻉ ﺍﺯ ﺣﻖ ﺗﺎ ﻧﺜﺎﺭ ﺟﺎﻥ ﺑﻮﺩ ] ﺻﺎﺩﻗﺎﻧﻪ ﻭﻓﺎ ﻛﺮﺩﻧﺪ ، ﺑﺮﺧﻲ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﭘﻴﻤﺎﻧﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺍﻧﺠﺎم ﺭﺳﺎﻧﺪﻧﺪ [ ﻭ ﺑﻪ ﺷﺮﻑ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻧﺎﻳﻞ ﺷﺪﻧﺪ ] ﻭ ﺑﺮﺧﻲ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ [ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺍ ] ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻰ  ﺑﺮﻧﺪ ﻭ ﻫﻴﭻ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻭ ﺗﺒﺪﻳﻠﻲ [ ﺩﺭ ﭘﻴﻤﺎﻧﺸﺎﻥ ]ﻧﺪﺍﺩﻩ ﺍﻧﺪ.

با عنایت به شهادت ریاست جمهور و تعدادی از همراهان ایشان هیات رئیسه دانشگاه زنجان و دانشگاهیان دانشگاه سبز ایران این ضایعه غم‌اندوه را به ساحت قدسی حضرت صاحب الامر و الزمان(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی(مد)و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نماید.

در این سانحه آیت‌الله رئیسی ریاست جمهور، آیت‌الله آل هاشم امام جمعه فقید تبریز، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و دیگر همراهان به مصداق آیه شریفه "ما كانَ لِأَهْلِ الْمَدِينَةِ وَ مَنْ حَوْلَهُمْ مِنَ الْأَعْرابِ أَنْ يَتَخَلَّفُوا عَنْ رَسُولِ اللَّهِ وَ لا يَرْغَبُوا بِأَنْفُسِهِمْ عَنْ نَفْسِهِ ذلِكَ بِأَنَّهُمْ لا يُصِيبُهُمْ ظَمَأٌ وَ لا نَصَبٌ وَ لا مَخْمَصَةٌ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَ لا يَطَؤُنَ مَوْطِئاً يَغِيظُ الْكُفَّارَ وَ لا يَنالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَيْلًا إِلَّا كُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ‌ وَ لا يُنْفِقُونَ نَفَقَةً ... إِلَّا كُتِبَ لَهُمْ لِيَجْزِيَهُمُ اللَّهُ أَحْسَنَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ" اجر و پاداش مجاهدت خود را از درگاه باری تعالی تحت عنوان شهادت، دریافت نمودند که نمونه بارز خدمت و نوکری مردم در اقسا نقاط ایران اسلامی بودند. لذا با دلی سرشار از غم و اندوه آسمانی شدن فرزندان خدوم و صدیق میهن عزیزمان رابه سوگ نشسته و از درگاه ایزد منان علو درجات برای ایشان و صبر و شکیبایی برای مسئولین و ملت شریف مسئلت می نمائیم.
اولین گفتاورد ملی نخبگان
نخستین گفتاورد ملی نخبگان با شعار «نخبگان؛ حکمرانی دانش‌بنیان» به همت بنیاد ملی نخبگان برگزار می شود.

اولین گفتاورد ملی نخبگان با شعار«نخبگان؛ حکمرانی دانش‌بنیان» و با هدف تعامل نخبگان، مدیران و مردم برگزار می‌شود. مخاطبین این رویداد، تمامی آحاد جامعه هستند به نحوی که راه‌حلی برای چالش‌های کشور ارئه کنند. گفتاورد، یک رویداد چهار مرحله‌ای است و در مرحله اول آن، شرکت‌کنندگان ایده‌های خود را در 5 محور اصلی شامل حوزه‌های مالی و ارزی، منابع طبیعی، امنیت غذایی، نظام سلامت و حمرانی هوشمند ارائه می‌نمایند.
بازدید هیأت رئیسه و دانشگاه زنجان از مجتمع های خوابگاهی این مجموعه
هیأت رئیسه و مسئولین دانشگاه با حضور در مجتمع های خوابگاهی دختران و پسران از این مجموعه ها بازدید نمودند.

به مناسبت هفته خوابگاه ها، هیأت رئیسه دانشگاه و مسئولین از مجتمع خوابگاهی دختران و خوابگاه مرکزی پسران بازدید نمودند.

در این بازدید که با حضور هیأت رئیسه و مسئولین در جمع دانشجویان خوابگاهی در محوطه تفریحی ورزشی خوابگاه‌ها آغاز شد ابتدا دکتر جلال بازرگان رئیس دانشگاه زنجان با تبریک دهه کرامت و روز دختر و هفته خوابگاه ها به سخنرانی مختصری در جمع دانشجویان پرداختند و به دانشجویان توصیه کردند که از فرصت هایی که به دست می آورند در جهت کسب علم و دانش استفاده نموده و از محضر اساتید بهره مند گردند.

سپس نماینده نهاد رهبری در دانشگاه به سخنرانی پرداخته با تبریک دهه کرامت، چند نکته از خصوصیات و معصومیت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) را بیان نمودند و خواستند تا جوانان به ویژه دانشگاهیان رفتارهای معصومین(ع) را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

پس از این سخنان طی مراسمی از نفرات برتر مسابقات ورزشی درون خوابگاهی دانشجویان با اهدای جوایزی توسط اعضای هیأت رئیسه تقدیر بعمل آمد.

در ادامه این برنامه هیأت رئیسه در بازدید از محوطه، بازارچه خوابگاهی دختران را افتتاح کرده و سپس به منظور برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان در نمازخانه خوابگاه ها حضور یافته و به سوالات آنان پاسخ داده و به مشکلات ایشان رسیدگی نمودند.
معرفی برگزیدگان جایزه کتاب سال 1402
حضور کتابی از دکتر سید حسام الدین آل یاسین در جشنواره کتاب دفاع مقدس

برگزیدگان و شایستگان تقدیر بیست و یکمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس در مراسم اختتامیه این جشنواره معرفی شدند.

اختتامیه بیست و یکمین دوره جشنواره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس 15اسفند 1402 با حضور حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، سید مجتبی ابطحی دبیرکل کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین، سید محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری، ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سردار سرتیپ دوم بسیجی مهدی امیریان رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس و امیر دریادار دکتر حبیب الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در تالار خلیج فارس موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

بیست و یکمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس با بررسی آثار متعدد و منتشر شده در سال ۱۴۰۱ به کار خود پایان داد. اختتامیه جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس روز سه شنبه ۱۵ اسفندماه  برگزار گردید و اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر این جشنواره اعلام شد که کتاب «از دل آتش تا آلمان: خاطرات امیر خلبان یدالله واعظی» (From the Heart of Fire to Germany)/ نوشته مریم بیات‌تبار؛ ترجمه به انگلیسی سیدحسام‌الدین آل‌یاسین، رامین سعادتی/ نشر صریر، در بخش گروه های جنبی – ترجمه به انگلیسی به عنوان کتاب شایسته تقدیر انتخاب گردید.
تجلیل از سرآمدان آموزشی و کارشناسان نمونه آموزش دانشگاه
مراسم تجلیل از سرآمدان آموزشی و کارشناسان نمونه آموزش دانشگاه در سال تحصیلی 1403-1402

مراسم تجلیل از سرآمدان آموزشی دانشگاه زنجان و گرامیداشت مقام استاد به مناسبت دهه سرآمدی آموزشی، هدفمندی و مردمی سازی آموزش با حضور دکتر قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم، تحقيقات و فناوری و دکتر جلال بازرگان رئیس دانشگاه زنجان 10 اردیبهشت ماه در محل سالن همایش های بین المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار گردید.

طی این مراسم از سرآمدان آموزشی و کارشناسان نمونه آموزش دانشگاه در سال تحصیلی 1403-1402

با اهدای لوح و تندیس تجلیل و تقدیر گردید.

با آرزوی توفیق روزافزون برای این عزیزان، اسامی ایشان به شرح ذیل است:
تجمع دانشگاهیان زنجان در حمایت از مردم مظلوم غزه
تجمع دانشگاهیان زنجان در حمایت از خیزش دانشگاه های جهان در حمایت از مردم ستمدیده غزه

دانشگاهیان استان زنجان با تجمع در محوطه دانشگاه زنجان در حمایت از مردم ستمدیده غزه با قرائت بیانیه و سر دادن شعارهای ضد صهیونیستی حمایت خود از خیزش دانشگاه های سراسر جهان در انزجار از كودك كشی رژیم غاصب اسرائیل را اعلام داشتند.

در این تجمع كه با حضور و سخنرانی دكتر جلال بازرگان همراه بود بازرگان با اشاره به اینكه جهان غرب به سركردگی آمریكا و فرزند نامشروعش اسرائیل در بدترین شرایط از جهت موقعیت اجتماعی، نظامی و افكار عمومی نسبت به بیست سال قبل قرار دارد افزود اینان امروزه به بركت شبكه های اجتماعی توان سانسور كردن وقایع را ندارند زیرا كه جوامع مردمی بیدار شده و دانشجو و دانشگاهیان نسل آگاه و فرت بیدار جوامع بشری به شمار می روند

از طرفی جبهه مقاومت از یمن و عراق گرفته تا سوریه و سایر كشورهای اسلامی از جمله اوضاع نظامی ایران به شدت تغییر كرده و بازوهای نیابتی ایران كه در واقع از طریق بیداری و تحول فرهنگی و اعتقادی توانست افكار عمومی انسان های بیدار در اقصی نقاط دنیا را همراه خود نماید و علیه نظام ظلم و ستم و فساد بسیج كند.

در ادامه برخی از اساتید دانشگاهی و دانشجویان در حمایت از خیزش دانشگاه های سراسر دنیا در حمایت از مردم مظلوم غزه به سخنرانی پرداختند و در پایان با پاره كردن و سوزاندن پرچم رژیم غاصب اسرائیل خشم خود را از این رژیم كودك كش ابراز داشته و پای نامه ای را كه در محكومیت این جنایات خطاب به آنتونیو گوترش دبیر كل سازمان ملل متحد تهیه شده بود امضا نمودند.

 

برای مشاهده تصاویر این تجمع، اینجا کلیک نمایید.