خانه :: اساتید :: اخبار
 Banner Slider Demo - Jssor Slider, Carousel, Slideshow with Javascript Source Code

--

--

--

--

آمار سايت

    بازديد امروز: 53
    بازديد ديروز: 59
    بازديد کل: 381430
بروزرسانی: 20-6-1401
درباره گروه ترویج، ارتباطات و توسعه روستایی

گروه ترویج، ارتباطات و توسعه روستایی در آینه 30 سال

گروه ترویج، ارتباطات و توسعه روستایی دانشگاه زنجان در سال 1371 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ترویج و آموزش کشاورزی با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده در زمینه ترویج و آموزش کشاورزی پایدار به منظور انتقال و اشاعه دانش نوآوری‌های سودمند کشاورزی، لحاظ نمودن چالش‌های محیط زیست در تولید محصولات کشاورزی، افزایش کمی و کیفی تولید کشاورزی و بهزیستی همگانی شروع به فعالیت نمود.

هم‌اکنون 9 نفر عضو هیات علمی در حوزه‌های تخصصی ترویج کشاورزی، آموزش کشاورزی، توسعه روستایی و اقتصاد کشاورزی در این گروه مشغول به آموزش و پژوهش هستند.

در حال حاضر 154 دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در هفت رشته و گرایش در حال تحصیل هستند. گفتنی است در طول 30 سال فعالیت این گروه، تاکنون 1351 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی جذب شده یا مشغول به تحصیل هستند.

در مقطع کارشناسی از بدو امر (سال 1371)در رشته ترویج و آموزش کشاورزی جذب دانشجو آغاز شده که تا کنون در مجموع، بالغ بر 1023 نفر در این مقطع تحصیلی پذیرش شده‌اند. در حال حاضر 73 دانشجو در مقطع کارشناسی ترویج و آموزش کشاورزی به تحصیل مشغول می‌باشند.

در مقطع کارشناسی ارشد از سال 1388 در رشته توسعه روستایی و از سال 1389 در رشته ترویج و آموزش کشاورزی در گرایش‌های مختلف اقدام به جذب دانشجو شده است. بر این اساس، تاکنون در مجموع 257 دانشجو (141 نفر در رشته توسعه روستایی و 116 نفر در گرایش‌های ترویج و آموزش کشاورزی) پذیرش شده‌اند و در حال حاضر، 32 دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد رشته‌های توسعه روستایی (12 نفر) و گرایش‌های مختلف ترویج و آموزش کشاورزی پایدار (20 نفر) مشغول به تحصیل هستند.

مقطع دکتری نیز از سال 1393 در سه رشته به شرح جدول زیر راه‌اندازی شد. تا به امروز 71 دانشجو در این رشته‌ها (29 نفر در توسعه کشاورزی و 42 نفر در گرایش‌های ترویج و آموزش کشاورزی) پذیرش شده‌اند و در حال حاضر، 49 نفر دانشجو در مقطع دکتری رشته‌های توسعه کشاورزی، ترویج کشاورزی پایدار و منابع طبیعی و آموزش کشاورزی پایدار و محیط زیست مشغول به تحصیل می‌باشند.

 

مقطع

رشته/گرایش

سال تأسیس/راه‌اندازی

کل تعداد پذیرش دانشجو

تعداد دانشجویان کنونی

کارشناسی

ترویج و آموزش کشاورزی پایدار

1371

1023

73

کارشناسی ارشد

ترویج کشاورزی پایدار و منابع طبیعی

1389

116

20

آموزش کشاورزی پایدار و محیط زیست

1389

توسعه روستایی

1388

141

12

دکتری

ترویج کشاورزی پایدار و منابع طبیعی

1393

42

49

آموزش کشاورزی پایدار و محیط زیست

1393

توسعه کشاورزی

1393

29

 

 

     

آمار تجمیعی دانشجویان پذیرش‌شده در 30 سال

   

سهم مقاطع مختلف از دانشجویان پذیرش‌شده در 30 سال

امکانات گروه ترویج، ارتباطات و توسعه روستایی

گروه ترویج، ارتباطات و توسعه روستایی دارای 2 کارگاه تخصصی شامل 1) کارگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیستم اطلاعات جغرافیایی و 2) کارگاه تکنولوژی آموزشی و نیز یک سایت کامپیوتری کارشناسی مشترک با دو گروه مستقر در ساختمان جدید دانشکده (ساختمان شماره 2) می‌باشد.

کارگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیستم اطلاعات جغرافیایی

در این کارگاه، بخش عملی دروسی مانند کاربرد کامپیوتر، طراحی نشریات فنی و ترویجی، طراحی وب، ارتباطات تصویری و هم‌چنین طراحی نقشه‌های GIS مرتبط با پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی انجام می‌گردد.

 

 

کارگاه تکنولوژی آموزشی

در این کارگاه وسایل و تجهیزات، تکنولوژی‌ها و فناوری‌های آموزشی مختلف وجود دارد و دانشجویان در بخش‌های عملی دروس مرتبط می‌توانند به صورت عملی با این وسایل و کاربرد آنها آشنا شوند.

کارشناس آموزشی:

دکتر اصغر احمدی

(دکترای توسعه کشاورزی)

 

 

 

بازدید امروز: 3