خانه :: اساتید :: اخبار
بروزرسانی: 20-10-1396
معرفی آزمایشگاه ژئومیکس

 

آزمایشگاه ژنومیکس

يکي از شاخه هاي علمي شناخته شده در حوزه زيست شناسي ، ژنتيک است که در واقع علم مطالعه توارث يا انتقال صفات از نسلي به نسل ديگر است. ژن ها حامل دستورالعمل­هاي لازم براي ساختن پروتئين­ها هستند که به نوبه خود فعاليت­هاي سلول و اعمال مختلف بدن را تعيين مي­کنند و به اين ترتيب در بروز صفات گوناگون نقش دارند. به تازگي دانشمندان در قالب حوزه جديدي از علم با عنوان ژنوميکس به مطالعه اين دستورالعمل­هاي ژنتيکي پرداخته­اند. در حقيقت ژنوميکس واژه جديدي است که به مطالعه همه ژن­هاي موجود در بدن يک ارگانيسم (ژنوم) و نيز تعامل اين ژن­ها با يکديگر و با محيط اطراف او مي­پردازد و به عبارتي توالي، ساختار و عملکرد ژنوم را مطالعه مي­کند. تمرکز اين شاخه­ی علمي نوين بر مطالعه و تفسير اطلاعات ژنتيکي يا همان ژنوم ارگانيسم است.

آزمایشگاه ژنومیکس  در سال 1381 با افتتاح پژوهشکده، فعالیت خود را آغاز نمـوده است بدیـن ترتیب که با تمرکـز بر فناوری­های نوین امیکس (omics)، نظیر ژنومیکس، اپی ژنومیکس، ترانسکریپتومیکس، و به کارگیری روش­های بیوانفورماتیک برای تحلیل مسیرهای مولکولی و درک چگونگی عملکرد سیستم­های زیستی و مکانیسم­های مولکولی صفات مهم دامی، گیاهان زراعی و باغی تلاش می­نماید.

پروژه­های متعددی در این واحد اجرا شده یا در حال انجام می­باشد که می­توان به پروژه جامع انتقال ژن چندقلوزایی به گوسفند افشاری، بهبود صفات کیفی لاشه گوسفند افشاری توسط مارکرهای مولکولی، بررسی بیان ژن­های مرتبط با مقاوت در مقابل استرس سرمایی در جوجه­های گوشتی، ارائه روشهای مناسب مبتنی بر واکنش زنجیره ای پلیمر از PCR برای شناسائی و ردیابی مهمترین با کتریهای عامل پوسیدگی سیب زمینی در استان زنجان،تنوع ژنتیکی بز اهلی و وحشی شمال ایران با استفاده از DNA میتوکندریایی و تشخیص عوامل باکتریایی مولد سقط جنین با استفاده از PCRدر گوسفند افشاری اشاره نمود. علاوه بر این، طرح­های مختلفی دیگری در زمینه شناسایی ژن­های کلیدی، نقشه­یابی صفات مهم دامی و زراعی با استفاده از تکنولوژی مهندسی ژنتیک اجرا گردیده که دستاوردهای آن در قالب ثبت ژن­ها و توالی در بانک ژن بین­المللی و ارائه ده­ها عنوان مقاله در کنفرانس­ها و مجلات معتبر داخلی و خارجی ارائه گردیده است. در حال حاضر این بخش با استفاده از اعضای هئیت علمی تمام وقت و پاره وقت، کارشناسان پژوهشی و با استفاده از پتانسیل دانشجویان ارشد و دکترا در حال اجرای وظایف محوله می­باشد.

بازدید امروز: 4