فرآیندها - معاونت پژوهش و فناوری

 
 
مرکز فناوری اطلاعات
 
کتابخانه مرکزی
 
موزه تاریخ طبیعی
 
 
بروزرسانی: 8-9-1402
سازماندهی و فهرستنویسی

معرفی:

سازماندهی، فهرست نویسی و طبقه بندی کتب کتابخانه اعم از فارسی و غیر فارسی با روش طبقه بندی کتابخانه کنگره (L . C) با استفاده از فناوری های موجود مانند لوحهای فشرده کتابشناسی و اینترنت و همچنین سازماندهی پایان نامه های دانشجویان دانشگاه زنجان و طرحهای پژوهشی وظیفه این بخش است. علاوه بر آن آماده سازی و برگه آرائی منابع سازماندهی شده از دیگر فعالیتهای این بخش است. از فعالیتهای دیگر که در این بخش انجام می گیرد عبارتند از ورود اطلاعات، تصحیح اطلاعات، ثبت کتب و ... که توسط برنامه نرم افزار کتابخانه ای (نوسا) انجام می گیرد. بارکدگذاری کتب سازماندهی شده جهت استفاده با نرم افزار میز امانت کتابخانه که به صورت مکانیزه می باشد. که با این نرم افزار آمار کاملی از میزان استفاده کنندگان و نوع کتابهای پر استفاده و دریافت و تاخیر  نشان داده می شود.

گردش کار:

 

پرسش های متداول:

نظام رده بندی کتابخانه چیست و شیوه استفاده از آن چگونه است؟

 بر اساس نظام رده بندی کتابخانه کنگره  (LC)می‌باشد. این طرح متشکل از 21 رده در قالب حروف الفبای انگلیسی می‌باشد و در حال حاضر از 26 حرف الفبا حروف I,O,W,X,V در این رده بندی به کار نمی‌رود و برای گسترش‌های آینده ذخیره شده اند. این نظام، موضوعی و ساختار آن به صورت سلسله مراتبی از کل به جز است و حروف بزرگ در کنار رده اصلی برای رده‌های فرعی به کار می‌رود . همچنین برای تقسیمات فرعی از اعداد صحیح استفاده می‌شود.

مثال: D برای تاریخ

DA تاریخ بریتانیا

DA 331 هنری هشتم

با مراجعه به جدول راهنمای کلی این رده بندی به راحتی می‌توان از منابع استفاده نمود.

تبصره: شیوه اداره مخزن كتابخانه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت قفسه باز است یعنی كاربران می‌توانند به مخزن كتابخانه مراجعه نمایند و كتابهای مورد نیاز خود را بیابند.

کارشناس مربوطه: سیده مهناز موسوی، شماره تماس 02433052361