فرآیندها - معاونت پژوهش و فناوری

 
 
مرکز فناوری اطلاعات
 
کتابخانه مرکزی
 
موزه تاریخ طبیعی
 
 
بروزرسانی: 23-7-1402
کاریابی و هدایت شغلی

معرفی:

 یکی از الزامات پیشرفت و توسعه پایدار در هر جامعه‌ای پیشگامی دانشگاه در آن جامعه می‌باشد. رشد و توسعه در دانشگاه‌ها در قالب نسل‌های مختلف دانشگاه‌ها قابل ملاحظه می‌باشد که در هر نسل از دانشگاه وظیفه و ماموریتی برای دانشگاه مشخص شده است. در حال حاضر دانشگاه‌های نسل سه و نسل چهار پیشگامان توسعه و یشرفت در دنیا هستند.

در دانشگاه‌‌های نسل سوم، آموزش و پژوهش همه ذیل نوآوری و کارآفرینی تعریف می‌شود. خطوط پژوهشی دنبال‌شده در این دانشگاه‌‌ها آن‌هایی هستند که به نیازهای جامعه و صنایع و کسب‌‌وکارها پاسخ می‌گویند. آموزش ارائه‌شده نیز فراخور نیازهای بازار کار است. دانشگاه نسل سوم، دانشگاه ديگر صرفاً مكانی براي يادگيری يك سری آموزه‌های آموزشی و پژوهشی نيست؛ همچنين ديگر دانشگاه مكاني نيست كه فقط پروژه‌های تحقيقاتي را در راستای اهداف اقتصادی صنايع  انجام دهد؛ بلكه علاوه بر آنكه تمام اهداف فوق را همچنان پيش می‌برد، فارغ‌التحصيلانی را به جامعه ارائه می‌دهد كه دانش را در كنار پژوهش‌های كاربردی به خدمت گرفته و با نوآوری كار می‌آفرينند.

دانشگاه‌های نسل چهارم ماهیتی کارآفرین، فرصت‌ساز، خلاق و پیشرو دارند که در حل مشکلات اجتماعی نقش موثری ایفا می کنند. دانشگاه‌های نسل چهارم از یک‌سو تاثیر قابل توجهی بر محیط و توسعه محلی و منطقه‌ای دارند و از سوی دیگر موجبات تحول و توسعه خود را فراهم می‌کنند و در واقع فراتر از آموزش، پژوهش و کارآفرینی ایجادکننده و فرصت ساز توسعه محلی و منطقه ای هستند .دانشگاه نسل چهارم دانشگاهی است که صرفا مانند یک بنگاه اقتصادی به­ صورت منفعلانه به دنبال پاسخ­گویی به نیاز بازار نیست. این دانشگاه سعی می‌­کند تا به ­صورت فعالانه محیط اجتماعی اقتصادی پیرامونش را شکل دهد.

با عنایت به منویات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر در خصوص اقتصاد دانش بنیان، شرکت‌های دانش بنیان و فرصت‌های شغلی مرتبط با دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور، و نیز با توجه به قوانین وآیین‌نامه‌های هدایت شغلی، گروه کاریابی و هدایت شغلی دفتر فناوری و ارتباط با جامعه در نظر دارد در راستای تقویت و تربیت نیروی متخصص و خلاق در داخل دانشگاه و نیز کمک به کاریابی هدایت به سمت فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان دانشگاه، گروه کاریابی و هدایت شغلی برنامه جامع و راهبردی در این خصوص اتخاذ کرده‌است.

راهبرد گروه کاریابی و هدایت شغلی شامل افزایش توانمندی و آماده‌سازی دانشجویان از نظر علمی، فنی، مهارتی، و سایر توانمندی‌های روانی، حل مسئله و مدیریتی می‌باشد. به همین منظور گروه کاریابی و هدایت شغلی برنامه‌هایی به شرح ذیل را در دستور کار خود قرار داده است:

  • برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارت افزایی
  • برگزاری و همکاری در برگزاری رویدادها استارت‌آپی
  • انجام تبلیغات و اطلاع رسانی در خصوص فرصت‌های شغلی، کارآموزی و کارورزی از طریق کانال‌های خبری فضای مجازی
  • مشارکت در برگزاری طرح ملی ترویج کارآفرینی
  • مشاوره به دانشجویان در خصوص بهبود شایستگی‌های شغلی

گردش کار:

-

پرسش های متداول:

  • چگونه می‌توان از فرصت‌های شغلی آگاه شد؟ تمامی فرصت‌های شغلی در کانال‌های خبری گروه کاریابی و هدایت شغلی دفتر فناوری و ارتباط با جامعه اعلام می‌شوند.

پیگیری اخبار و اطلاعیه‌های مسابقه از طریق کانال‌های خبری گروه کاریابی و هدایت شغلی دفتر فناوری و ارتباط با جامعه

 

کارشناس مربوطه: دفتر ارتباط با صنعت