فرآیندها - معاونت پژوهش و فناوری

 
 
مرکز فناوری اطلاعات
 
کتابخانه مرکزی
 
موزه تاریخ طبیعی
 
 
بروزرسانی: 7-8-1402
آنتی ویروس دانشگاه

معرفی:

جهت تامین امنیت کاربران و شبکه دانشگاه در سالهای گذشته از آنتی‌ویروس McAfee استفاده می‌شد. با توجه به عدم رضایت کاربران از عملکرد آنتی‌ویروس مذکور ، واحد IT تصمیم به استفاده از آنتی‌ویروس دیگری گرفت. پس از بررسی‌های مختلف و اخذ نظر از کارشناسان صاحب‌نظر، آنتی‌ویروس Kaspersky خریداری و استفاده نمود.
از آذرماه سال ۹۲ نرم‌افزار آنتی‌ویروس eset Nod بعنوان آنتی‌ویروس پیش‌فرض دانشگاه انتخاب و استفاده می‌گردد.

  • آنتی‌ویروس معمولاً به صورت اتوماتیک از طریق سرور مرکزی بر روی کامپیوترهایی که به دامین  ZNU  الحاق شده‌اند نصب می‌گردد.
  • در صورت عدم نصب آنتی‌ویروس مذکور به صورت اتوماتیک، با کارشناس کامپیوتر واحد خود تماس بگیرید تا جهت نصب آنتی‌ویروس بر روی کامپیوتر شما اقدام نمایند.
  • بروزرسانی‌(Update )های آنتی‌ویروس از هر 5 ساعت به کلیه کامپیوتر‌هایی که آنتی‌ویروس بر روی آنها نصب گردیده ارسال می‌گردد.
  • جهت بروزرسانی آنتی‌ویروس به صورت غیر اتوماتیک می‌توانید بر روی آیکون ESET Antivirus در system tray کلیک راست کرده و گزینه Check for Updates را بزنید.
  • در صورتیکه نرم‌افزار آنتی‌ویروس Eset Antivirus در کامپیوترهایی خارج از شبکه دانشگاه نصب نمایید، امکان بروزرسانی نخواهد بود. چون نسخه مذکور فقط جهت بروزرسانی در داخل دانشگاه زنجان تنظیم شده است.

 

راهنمای نصب آنتی ویروس :
  1. اگر قبلا آنتی ویروس نود 32 (غیر از فایل ارائه شده توسط دانشگاه) بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اید و بعد از حذف آن و نصب فایل ارائه شده توسط دانشگاه در کامپیوتر مقصد اختلال ایجاد شده است جهت رفع این مشکل باید یکبار مجدد آنتی ویروس به طور کامل توسط نرم افزار EsetUninstallser از روی کامپیوتر حذف گردد.
  2. جهت بروز رسانی آنتی ویروس (لپ تاپ) از محیط خارج شبکه دانشگاه اقدام کرده اید که این کار امکان پذیر نیست چون آنتی ویروس ارائه شده فقط در داخل شبکه دانشگاه بروز رسانی می شود .
  3. اگر از سیستم عامل ویندوز 7 استفاده می کنید باید سه وصله امنیتی بسیار مهم که از لینک زیر قابل دریافت است را نصب کنید و بهتر است از نسخه 9 آنتی ویروس استفاده فرمایید.
EsetUninstallser :
 
ویندوز ۷ :
 
وصله های امنیتی ویندوز 7 :
 
 
ویندوز 10 و 11 :
 
ویندوز سرور :

گردش کار:

-

پرسش های متداول:

سوال : نحوه دریافت بروزرسانی‌های آنتی‌ویروس به چه طریقی است؟

پاسخ :  مجوز (license) آنتی‌ویروس از نمایندگی معتبر شرکت ESET خریداری شده و در سرور آنتی‌ویروس دانشگاه نصب گردیده است. این سرور بروزرسانی‌های منتشر شده توسط شرکت ESET را در هر لحظه دریافت و در شبکه دانشگاه پخش می‌کند

سوال : امکان دریافت آفلاین بروزرسانی‌ها از سرور آنتی‌ویروس دانشگاه وجود دارد؟

پاسخ : در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

سوال : آیا نصب آنتی‌ویروس روی ماشینهای لینوکس و یا گوشی‌های موبایل امکان‌پذیر است؟

پاسخ : در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

کارشناس مربوطه: محمد حاتمی